|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№103 сабақ. Қорытындылау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептерді шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді қайталау №11 есеп. Үй тапсырмасы
Жаңа тақырып №1 есеп Баобаб-Б,Айдаһар-А,Калифорния секвойясы-К, Романеско орамжапырағы-Р 1)Б мен А 4)Амен К 2)Бмен К 5)А мен Р 3)Бмен Р 6)К мен Р 6 НҰСҚАСЫ БАР №2 есеп
ЕБҚ №3 есеп 4,7,9,1.
16 сан құрадым ЕҚБ №4 есеп 1)1-Сары 2) 1-сары 3) 1-қызыл 2-Қызыл 2- көк 2-сары 4)1-көк 5)1-қызыл 6) 1-көк 2- сары 2- көк 2-қызыл 6 тәсілмен орындай алады №5 есеп (78965+774220)/69=12365 741255/(490/98)=148251 580000/(1725/69)=23200 17*(58021-7875)=852482 (10143/69)*(65000-64902)= 14406 98*(11856/26)=44688
№6 есеп
№7 есеп Иә, ең биік қамал бола алады Себебі: Серіктің қамалы-25мм Бауыржанның қамалы-15мм Арманның қамалы-12мм Бауыржан мен Арманның қамалын қосқанда Серіктің қамалынан биік болады 15+12=27мм>25мм
ФС тапсырмасы №8 есеп Графикте жаяу жүргінші мен велосипедшінің 2 сағаттан кейін емес,3 сағаттан кейін кездескені көрсетілген. S=45км V1=3сағ V2=?км\сағ Ш: 45км/3сағ=15км\сағ 15км\сағ-10км\сағ=5км\сағ Ж: Жаяу жүргінші 5км\сағ жылдамдықпен жүрген
№9 есеп Қызыл-2 Көк-2 1)қ,қ,к,к 2)қ,к,қ,к. 3)к,к,қ,қ. 4)к,қ,к,қ. 5)к,қ,қ,к. 6)қ,к,к,қ. 6 тәсілмен орналастыруға болады
Үй тапсырмасы №10 есеп 1)Қызыл,сары,қызғылт 2)Қызыл,сары, күлгін. 3)Сары,қызғылт,күлгін 4)Қызыл,қызғылт,күлгін
Арман гүлшоқтың төрт нұсқасын жасай алады
|
Шаттық шеңберін жасайды
Үй тапсырмасын оқып береді
Тапсырманы орындайды
Есепті шығарады
Сандар құрастырады
Тапсырманы орындайды
Өрнектер құрып, оның мәнін табады
Кестені толтырады
Тапсырманы орындайды
Графикті оқиды
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Мадақтау арқылы бағалау
ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Саптыаяқты сатып алу тәсілдерін табады-1Б Өз бетінше жұмыс жасайды-1Б
Дескриптор: Екі өсімдікті таңдаудың нұсқаларын атайды-1Б Барлық нұсқаларды жазады-1Б
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Барлық нұсқаларды қарастыра алады-1Б
Дескриптор: Кез келген төрт санды таңдайды-1Б Олардан екі таңбалы сандар құрастырады-1Б
Дескриптор: Өзіндік жұмыс жасайды-1Б Неше тәсілмен гүл апаратынын табады-1Б
Дескриптор: Өрнектерді құрады, олардың мәнін табады-1Б Есептеу тәсілдерін біледі-1Б
Дескриптор: Цифрларды пайдаланып, сандарды жазады-1Б Барлық нұсқаларын табады-1Б
Дескриптор: Ең биік қамалды табады-1Б Оларды өзара салыстыра алады-1Б
Дескриптор: Графикті оқиды-1Б Жылдамдықты табады-1Б
Дескриптор: Шариктерді бір қатарға орналастырады-1Б Тапсырманы түсінеді және орындайды-1Б
Дескриптор: Гүлшоқ жасаудың нұсқаларын табады-1Б Тапсырма мазмұнын түсінеді және орындайды-1Б
«Бес саусақ» әдісі
|
Суреттер
Оқулық Суреттер
Ағаштардың суреттері
Оқулық
Оқулық
Сандардың кеспе парақтары
Бөлме гүлдері
Оқулық
Кесте
Суреттер
График сызылған парақша
Суреттер
Шариктер
Гүлдер
Гүл суреттері
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№104 сабақ. Қорытындылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару 4.4.2.2 Кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалықесептерді шығару 4.4.4.1 «Таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару 4.5.1.9** Артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептерді шығаруды үйренеді Бөлімді қорытындылайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді қайталау №10 есеп. Үй тапсырмасы 1)Қызыл,сары,қызғылт 2)Қызыл,сары, күлгін. 3)Сары,қызғылт,күлгін 4)Қызыл,қызғылт,күлгін Арман гүлшоқтың төрт нұсқасын жасай алады Жаңа тақырып №1 есеп А дейін-1030км ? Ш 435км артық Ш: 1030км-435км=595км артық Ә) 80 жылдары-380 000 Қазір- 110 000 Қаншаға азайды? 380 000-110 000=270 000-ға азайды №2 есеп Сызбада уақыт көрсетілмеген V1=23км\сағ V2=28км\сағ S1=215км t=12сағ Sжалпы=?км Vқаш=V1+V2=23+28=51км\сағ S2=Vқаш*t=51*12=612км Sжалпы=S1+S2=215+612=827км Ж: 12 сағаттан кейін олардың арақашықтығы 827 км болды №3 есеп S=50км V1=5км\сағ V2=15км\сағ t1=2сағ t2=?сағ Ш: S1=V1*t1=5*2=10км S2=S-S1=50-10=40км Vжақ=V1+V2=5+15=20км\сағ t2=S2/Vжақ=40/20=2сағ Ж: Олар 2 сағаттан кейін кездеседі ФС тапсырмасы №4 есеп S1=75км V1=80км\сағ V2=65км\сағ t=4сағ S=?км Vқаш=V1-V2=80-65=15км\сағ S=75-(15*4)=75-60=15км Ж: Олардың арақашықтығы 15 км болады №5 есеп
ЕҚБ №6 есеп 269*27=7263 500526/351=1426 769*524=402956
№7 есеп ВС=4см АВ=2см S S
S Ж: Фигураның боялған бөлігінің ауданы-4см2. Ол бүкіл фигураның 2\1 бөлігін құрайды ЕБҚ №8 есеп 6 мүмкіндік бар №9 есеп А) 4 санға кемиді 254,250,246,242,238,234,230 Ә)4 саннан артады 128,132,136,140,144,148,152 Үй тапсырмасы №10есеп 67 76 86 96 68 78 87 97 69 79 89 98
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын оқиды Есепті шығарады Сызбаны толықтырып, есепті шығарады Есепті шығарады Арақашықтық ты табады Тапсырманы орындайды Қателерін тауып, дұрыстайды Фигураның ауданын табады Мүмкіндікті табады Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады КЕрі байланыс жасайды |
ҚБ: «Плюс-минус» әдісі Дескриптор: Гүлшоқ жасаудың нұсқаларын табады-1Б Тапсырма мазмұнын түсінеді және орындайды-1Б
Дескриптор: Каспий теңізі туралы мәліметтер айтады-1Б Керек емес мәліметтерді алып тастайды-1Б Есеп құрап, оны шығарады-1Б
Дескриптор: Сызбаны толықтырады-1Б Есепті шығарады-1Б Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Кездесу уақытын табады-1Б
Дескриптор: Арақашықтықты табады-1Б Формулаларды пайдалана алады-1Б Тапсырманы орындайды-1Б Неше нұсқа екенін табады-1Б
Дескриптор: Қателерін тауып, түзейді-1Б Амалдарды орындай алады-1Б Дескриптор: Жұптық жұмыс жасайды-1Б Боялған бөліктің ауданын таба алады-1Б
Дескриптор: Заңдылықтарды сақтай отырып, орындайды-1Б Қатарды жалғастыра алады-1Б Дескриптор: Цифрларды пайдаланып,сандар қатарын түзеді-1Б Барлық нұсқаны жазады-1Б «Көңіл –күй аралы» әдісі |
Гүл Гүл суреттері Каспий теңізі туралы суреттер Сызба Сызбалар Оқулық Есеп сызбасы Сызбалар Есеп сызбасы Оқулық Тақта Фигуралар Оқулық Сандардың кеспе парақтары Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№105 сабақ. Өзіңді тексер №1Бөлім бойынша жиынтық бағалау. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару 4.4.2.2 Кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалықесептерді 4.5.1.9** Артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Нені үйренгенін тексереді, қорытындылайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді қайталау Үй тапсырмасы №10есеп 67 76 86 96 68 78 87 97 69 79 89 98 Жаңа тақырып №1 тапсырма Мен түсінемін Егер сандағы барлық цифрлар әртүрлі болса, онда 5, 3, 1, 7 цифр-ларының көмегімен барлық екі таңбалы сандарды жаз. 13 31 51 71 15 35 53 73 17 37 57 75 12 екі таңбалы сан ФС тапсырмасы №2тапсырма Мен қолданамын Ауданы 5 га алқаптан жиналған қызанақтың түсімділігі 140 ц/га, ал ауданы 7 га алқаптан 120 ц/га болды. Екі алқаптан барлығы неше центнер қызанақ жиналды? 140ц\га*5га=700ц 120ц\га*7ц=840ц 700ц+840ц=1540ц Ж? Екі алқаптан барлығы 1540ц қызанақ жиналды №3 тапсырма. Талдау жасаймын Текше жазбасының оң жағында оның әртүрлі бағытта бұрылған бейнесі берілген. Суреттегі текшенің жазбасына қарап, сұрақ белгісімен қандай жеміс жасырылғанын анықта.
№4тапсырма : Теңдеу құра аламын Бірінші желаяқ спортшының жылдамдығы – 4 м/с, ал екіншісінің жылдамдығы – 2 м/с. Неше уақыттан кейін желаяқ спортшылардың арақашықтығы 80 м болады? (4-2)*х=80 2*х=80 х=80/2 х=40 Ж: 40с кейін желаяқ спортшылардың арақашықтығы 80 км болады №1Бөлім бойынша жиынтық бағалау. Үй тапсырмасы №5 тапсырма. Тексере аламын. Есептің шартын оқы. Ол графикке сәйкес келе ме? Есептің шартын графикке сәйкес өзгерт. Есептің сұрағына жауап бер. Бір қаладан бір уақытта бір бағытқа қарай жеңіл мәшине және жүк көлігі шықты. Жүк көлігі 60 км/сағ, ал жеңіл мәшине 120 км/сағ жылдамдықпен жүрді. 2 сағаттан кейін олар бір-бірінен қандай арақашықтықта болады? Графикте жеңіл мәшиненің жылдамдығы көрсетілген. V1=60км\сағ V2=100км\сағ t=2сағ S=?км Vқаш=V2-V1=100-60=40км\сағ S=Vқаш*t=40*2=80км Ж: 2сағаттан кейін оларбір-бірінен 80 км арақашықтықта болады
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын тексертеді Екі таңбалы сандарды жазады Есепті шығарады Тапсырманы орындайды Теңдеу құрады Жиынтық бағалау жұмысын орындайды Есепті шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Бәйге» әдісі Дескриптор: Цифрларды пайдаланып,сандар қатарын түзеді-1Б Барлық нұсқаны жазады-1Б Дескриптор: Нұсқаларды таңдап алу тәсілімен есептерді қалай шығаратынын біледі-1Б Тапсырма мазмұнын түсінеді-1Б.
Дескриптор: Есеп шығарған кезде түсімділіктің формуласын қолданады-1Б Есепті шығара алады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Геометриялық басқатырғыға талдау жасай алады-1Б Текшенің жазбасына қарап жемістерді табады-1Б Дескриптор : Екі дененің қозғалысына берілген есептерге теңдеу құра алады-1Б Құрған теңдеуді шығарады-1Б
ҚБ:
ДескриптоР: Есепті шығарады,арақашық тықты табады-1Б Есепке графиктің дұрыс сызылғанын тексере алады-1Б ҚБ:
«Ыстық орындық» әдісі |
Суреттер Сандар кеспе парақтары Сандар жиынтығы Қызанақ суреті Оқулық Жемістер суреттері Оқулық Спортшы лар туралы суреттер Жиынтық қа арналған парақтар График Оқулық Есеп сызбасы Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Бөлшектер және пайыздар. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№106 сабақ. Пайыздар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану 4.5.2.3 пайызды % символымен белгілеу 4.4.3.1** жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау 4.1.1.5 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну; бүтіннің бөліктерін пайызбен жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Пайыздың не екенін, оның қалай белгіленетінін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеп, зейінін сабаққа аудару.Көңіл күйлерін сұрау.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленіп тұрғандығын сұрау. Сәттілік тілеу. Өткенді пысықтау Ауызша есептеу. /Көбейту кестесін сұрау/ Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Жаңа сабақ №1 есеп Қозғалатын мәселені анықтау. Қалдықпен бөлуді орындау. Қалдықтарды тауып , мәндерін өсу ретімен орналастырады. Экология сөзі шығады. 95/3= 31(2к) 104/5=20(4К 925/100=9(25к) 55/7=79(6к) 705/7=100(5к) 358/10=35(8К) 249/2=124(1к) 25047/100=250(47к) Еске сақта! 1/100 үлес өзінің айрықша , арнайы «пайыз» атауына ие болды. Пайыз-бұл бөлімі 100 болатын бөлшекпен өрнектелетін шаманың (санның) бөлігі. №2 есеп 2 6 1 5 а 12 24 3 8 6 12 1 Ә 8 25 100 4 7
100 100 №3 есеп а) 4 25 38
100 100 100 59
100 Ә) 18 58 1 100 100 76 99 7 100 100 №4 есеп
Сергіту сәті №5 есеп 1см- 1метрдің 1% 1мм- 1дециметрдің 1% 1кг-1центнердің 1% № 6есеп S1=125км V1=80км\сағ V2=75км\сағ t=4сағ S=?км Ш: Vқаш=V1+V2=80+75=155км\сағ S2=Vқаш*t=155*4=620км S=S1+S2=125+620=745км Ж:Олардың арақашықтығы 745 км болды №7 есеп А)Көк-31% Сары-11% Қара-4%
Ә)
№8 есеп Бұл сан-423 423>400 №9 есеп Үй тапсырмасы
А)1минут:
25минут: 59минут: Ә) 1км:
2см:
9км:
|
Шаттық шеңберін жасайды Өткен бөлімді пысықтайды Қалдықпен бөлуді орындайды Жауаптары: 1,2,4,5,6, 8,25,47 Ережемен жұмыс жасайды Бөлшек түрінді жазады Бөлшектерді пайыз түрінде жазады Пайыздарды бөлшек түрінде жазады Диаграммамен жұмыс жасайды Сергіту сәтін өткізеді Шамаларды пайыз түрінде жазады Есепті шығарады Есептерді шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Экология туралы түсінігі бар-1Б Қалдықпен бөлуді орындай алады-1Б
Дескриптор: Пайыздың не екенін біледі;-1Б Қалай белгілеу керек екенін меңгереді.-1Б Дескриптор: Пайыздың не екенін біледі;-1Б Қалай белгілеу керек екенін меңгереді.-1Б ПАйызды бөлшек және бөлшекті пайыз түрінде жазады-1Б Дескрипторы: Есептерді талдап, шығара алады.-1Б Пайыздың не екенін, оның қалай белгіленетінін біледі-1Б. ДескриптоР. Шамалардың пайызын түрінде көрсете алады-1Б Пайыз ұғымын меңгерген-1Б Дескриптор: Есепті шығара алады-1Б Арақашықтықты табу формуласын пайдаланады-1Б
Дескриптор: Сабақта алған білімдерін ортаға салады-1Б Пайыздың не екенін біледі, оны пайдалана алады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Бөлшектің көмегіменжазады-1Б Сандарды пайыз түрінде жазады-1Б
«Көңіл-күй аралы» әдісі |
Көбейту кестесі Суреттер
Заттар
Суреттер
Суреттер Диаграмма Суреттер Шамалар жазылған плакат Есеп сызбасы Сызбалар Суреттер Тақта Суреттер Суреттер Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Бөлшектер және пайыздар. Есептер |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№107 сабақ. Пайыздар |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану 4.5.2.3 пайызды % символымен белгілеу 4.4.3.1** жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау 4.1.1.5 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну; бүтіннің бөліктерін пайызбен жазу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Пайыздың не екенін, оның қалай белгіленетінін білетін болады |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеп, зейінін сабаққа аудару.Көңіл күйлерін сұрау.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленіп тұрғандығын сұрау. Сәттілік тілеу. Өткенді пысықтау №9 есеп Үй тапсырмасы
А)1минут:
25минут: 59минут: Ә) 1км:
2см:
9км:
Жаңа тақырып №1 есеп Тұрмыстық қалдықтың 40% өңдеуге жарамды. Бұл – тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеп, әжетке жаратуға болады деген сөз. №2 есеп 900/100*1=9кг 1800/100*1=18тг .№3 есеп
.№ 4 есеп
А
Ж
М Қалдырғаны-? тг Ш: 1200/10=120тг 1200/3=400тг 1200-(120+400)=1200-520=680тг Ж? Айна телефон алу үшін 680тг қалдырады
№5 есеп
а)
8см=
4см=
15мм=
45мм=
75мм=
.№6есеп 58265+6529576+47654=6635495 100585870-78908765=21677105 560*201=112560 311742/502=621
№7 есеп 200/100*5=10тг(5%жеңілдік) 200-10=190тг(сүттің жаңа бағасы) 400/100*5=20тг(5% жеңілдік) 400-20=380(шырынның жаңа бағасы) 500/100*5=25тг(5% жеңілдік) 500-25=475тг( 1қорап шайдың бағасы) 300/100*5=15тг(5% жеңілдік) 300-15=285тг(айранның жаңа бағасы)
№8есеп
№9 есеп S=720км S1=320км t=16күн V1=?км\күн V2=?км\күн Ш: 320/16=20км\саг 720-320=400км 400/16=25км\саг Ж: 1- топ күніне 20 км, 2- топ күніне 25км жүріп отырады
Артық мәлімет- туристер таңғы сағат 8-де шыққаны
№10 есеп 7,4,9 Бұл сан-974 974>900
Үй тапсырмасы №11 есеп 2000/100*1=20тг 2000/100*3=60тг 2000/100*5=100тг 3600/100*1=36км 3600/100*3=36*3=108км 3600/100*5=36*5=180км
|
Шаттық шеңберін пысықтау
Үй тапсырмасын тексертеді
Диаграммамен жұмыс жасайды
Сұраққа жауап береді
Есептеу жүргізеді
Есепті шығарады
Тапсырманы орындайды
Есептеу жүргізеді
Кестені толтырады
Есеп құрастырады
Есепті шығарып, артық мәліметті табады
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Мадақтау арқылы бағалау
ҚБ:
Дескриптор: Бөлшектің көмегіменжазады-1Б Сандарды пайыз түрінде жазады-1Б
Дескриптор: Өңдеуге жарайтын қалдықтар пайызын атайды-1Б Экологиялық мәселеге өз пікірін қосады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін біледі-1Б Кестені толтырады-1Б
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Қалдырып қойған ақшаны есептеп табады-1Б
Дескриптор:
Бөлшек түрінде жазады-1Б Пайыз түрінде жазады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Тауарлардың құнын табады-1Б Кестені толтырады-1Б
Дескриптор: Сызба бойынша есеп құрастырады-1Б Қозғалыс есебін шығарады-1Б
Дескриптор: Есептің шартын түсінеді-1Б Артық мәліметтерді табады-1Б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Есептеулер жүргізеді-1Б Сандардың пайызын таба алады-1Б
«Көңіл-күй аралы» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Дәптер
Пайыз туралы ережелер
Диаграмма
Суреттер
Ереже
Кесте
Есеп сызбасы
Суреттер
Суреттер
Супермаркеттің суреті
Есеп сызбасы
Суреттер
Суреттер
Кесте
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4сынып_Математика_103_107сабақтар_ ҚМЖ
4сынып_Математика_103_107сабақтар_ ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№103 сабақ. Қорытындылау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептерді шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді қайталау №11 есеп. Үй тапсырмасы
Жаңа тақырып №1 есеп Баобаб-Б,Айдаһар-А,Калифорния секвойясы-К, Романеско орамжапырағы-Р 1)Б мен А 4)Амен К 2)Бмен К 5)А мен Р 3)Бмен Р 6)К мен Р 6 НҰСҚАСЫ БАР №2 есеп
ЕБҚ №3 есеп 4,7,9,1.
16 сан құрадым ЕҚБ №4 есеп 1)1-Сары 2) 1-сары 3) 1-қызыл 2-Қызыл 2- көк 2-сары 4)1-көк 5)1-қызыл 6) 1-көк 2- сары 2- көк 2-қызыл 6 тәсілмен орындай алады №5 есеп (78965+774220)/69=12365 741255/(490/98)=148251 580000/(1725/69)=23200 17*(58021-7875)=852482 (10143/69)*(65000-64902)= 14406 98*(11856/26)=44688
№6 есеп
№7 есеп Иә, ең биік қамал бола алады Себебі: Серіктің қамалы-25мм Бауыржанның қамалы-15мм Арманның қамалы-12мм Бауыржан мен Арманның қамалын қосқанда Серіктің қамалынан биік болады 15+12=27мм>25мм
ФС тапсырмасы №8 есеп Графикте жаяу жүргінші мен велосипедшінің 2 сағаттан кейін емес,3 сағаттан кейін кездескені көрсетілген. S=45км V1=3сағ V2=?км\сағ Ш: 45км/3сағ=15км\сағ 15км\сағ-10км\сағ=5км\сағ Ж: Жаяу жүргінші 5км\сағ жылдамдықпен жүрген
№9 есеп Қызыл-2 Көк-2 1)қ,қ,к,к 2)қ,к,қ,к. 3)к,к,қ,қ. 4)к,қ,к,қ. 5)к,қ,қ,к. 6)қ,к,к,қ. 6 тәсілмен орналастыруға болады
Үй тапсырмасы №10 есеп 1)Қызыл,сары,қызғылт 2)Қызыл,сары, күлгін. 3)Сары,қызғылт,күлгін 4)Қызыл,қызғылт,күлгін
Арман гүлшоқтың төрт нұсқасын жасай алады
|
Шаттық шеңберін жасайды
Үй тапсырмасын оқып береді
Тапсырманы орындайды
Есепті шығарады
Сандар құрастырады
Тапсырманы орындайды
Өрнектер құрып, оның мәнін табады
Кестені толтырады
Тапсырманы орындайды
Графикті оқиды
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Мадақтау арқылы бағалау
ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Саптыаяқты сатып алу тәсілдерін табады-1Б Өз бетінше жұмыс жасайды-1Б
Дескриптор: Екі өсімдікті таңдаудың нұсқаларын атайды-1Б Барлық нұсқаларды жазады-1Б
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Барлық нұсқаларды қарастыра алады-1Б
Дескриптор: Кез келген төрт санды таңдайды-1Б Олардан екі таңбалы сандар құрастырады-1Б
Дескриптор: Өзіндік жұмыс жасайды-1Б Неше тәсілмен гүл апаратынын табады-1Б
Дескриптор: Өрнектерді құрады, олардың мәнін табады-1Б Есептеу тәсілдерін біледі-1Б
Дескриптор: Цифрларды пайдаланып, сандарды жазады-1Б Барлық нұсқаларын табады-1Б
Дескриптор: Ең биік қамалды табады-1Б Оларды өзара салыстыра алады-1Б
Дескриптор: Графикті оқиды-1Б Жылдамдықты табады-1Б
Дескриптор: Шариктерді бір қатарға орналастырады-1Б Тапсырманы түсінеді және орындайды-1Б
Дескриптор: Гүлшоқ жасаудың нұсқаларын табады-1Б Тапсырма мазмұнын түсінеді және орындайды-1Б
«Бес саусақ» әдісі
|
Суреттер
Оқулық Суреттер
Ағаштардың суреттері
Оқулық
Оқулық
Сандардың кеспе парақтары
Бөлме гүлдері
Оқулық
Кесте
Суреттер
График сызылған парақша
Суреттер
Шариктер
Гүлдер
Гүл суреттері
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№104 сабақ. Қорытындылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару 4.4.2.2 Кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалықесептерді шығару 4.4.4.1 «Таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару 4.5.1.9** Артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептерді шығаруды үйренеді Бөлімді қорытындылайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді қайталау №10 есеп. Үй тапсырмасы 1)Қызыл,сары,қызғылт 2)Қызыл,сары, күлгін. 3)Сары,қызғылт,күлгін 4)Қызыл,қызғылт,күлгін Арман гүлшоқтың төрт нұсқасын жасай алады Жаңа тақырып №1 есеп А дейін-1030км ? Ш 435км артық Ш: 1030км-435км=595км артық Ә) 80 жылдары-380 000 Қазір- 110 000 Қаншаға азайды? 380 000-110 000=270 000-ға азайды №2 есеп Сызбада уақыт көрсетілмеген V1=23км\сағ V2=28км\сағ S1=215км t=12сағ Sжалпы=?км Vқаш=V1+V2=23+28=51км\сағ S2=Vқаш*t=51*12=612км Sжалпы=S1+S2=215+612=827км Ж: 12 сағаттан кейін олардың арақашықтығы 827 км болды №3 есеп S=50км V1=5км\сағ V2=15км\сағ t1=2сағ t2=?сағ Ш: S1=V1*t1=5*2=10км S2=S-S1=50-10=40км Vжақ=V1+V2=5+15=20км\сағ t2=S2/Vжақ=40/20=2сағ Ж: Олар 2 сағаттан кейін кездеседі ФС тапсырмасы №4 есеп S1=75км V1=80км\сағ V2=65км\сағ t=4сағ S=?км Vқаш=V1-V2=80-65=15км\сағ S=75-(15*4)=75-60=15км Ж: Олардың арақашықтығы 15 км болады №5 есеп
ЕҚБ №6 есеп 269*27=7263 500526/351=1426 769*524=402956
№7 есеп ВС=4см АВ=2см S S
S Ж: Фигураның боялған бөлігінің ауданы-4см2. Ол бүкіл фигураның 2\1 бөлігін құрайды ЕБҚ №8 есеп 6 мүмкіндік бар №9 есеп А) 4 санға кемиді 254,250,246,242,238,234,230 Ә)4 саннан артады 128,132,136,140,144,148,152 Үй тапсырмасы №10есеп 67 76 86 96 68 78 87 97 69 79 89 98
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын оқиды Есепті шығарады Сызбаны толықтырып, есепті шығарады Есепті шығарады Арақашықтық ты табады Тапсырманы орындайды Қателерін тауып, дұрыстайды Фигураның ауданын табады Мүмкіндікті табады Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады КЕрі байланыс жасайды |
ҚБ: «Плюс-минус» әдісі Дескриптор: Гүлшоқ жасаудың нұсқаларын табады-1Б Тапсырма мазмұнын түсінеді және орындайды-1Б
Дескриптор: Каспий теңізі туралы мәліметтер айтады-1Б Керек емес мәліметтерді алып тастайды-1Б Есеп құрап, оны шығарады-1Б
Дескриптор: Сызбаны толықтырады-1Б Есепті шығарады-1Б Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Кездесу уақытын табады-1Б
Дескриптор: Арақашықтықты табады-1Б Формулаларды пайдалана алады-1Б Тапсырманы орындайды-1Б Неше нұсқа екенін табады-1Б
Дескриптор: Қателерін тауып, түзейді-1Б Амалдарды орындай алады-1Б Дескриптор: Жұптық жұмыс жасайды-1Б Боялған бөліктің ауданын таба алады-1Б
Дескриптор: Заңдылықтарды сақтай отырып, орындайды-1Б Қатарды жалғастыра алады-1Б Дескриптор: Цифрларды пайдаланып,сандар қатарын түзеді-1Б Барлық нұсқаны жазады-1Б «Көңіл –күй аралы» әдісі |
Гүл Гүл суреттері Каспий теңізі туралы суреттер Сызба Сызбалар Оқулық Есеп сызбасы Сызбалар Есеп сызбасы Оқулық Тақта Фигуралар Оқулық Сандардың кеспе парақтары Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№105 сабақ. Өзіңді тексер №1Бөлім бойынша жиынтық бағалау. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару 4.4.2.2 Кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалықесептерді 4.5.1.9** Артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Нені үйренгенін тексереді, қорытындылайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді қайталау Үй тапсырмасы №10есеп 67 76 86 96 68 78 87 97 69 79 89 98 Жаңа тақырып №1 тапсырма Мен түсінемін Егер сандағы барлық цифрлар әртүрлі болса, онда 5, 3, 1, 7 цифр-ларының көмегімен барлық екі таңбалы сандарды жаз. 13 31 51 71 15 35 53 73 17 37 57 75 12 екі таңбалы сан ФС тапсырмасы №2тапсырма Мен қолданамын Ауданы 5 га алқаптан жиналған қызанақтың түсімділігі 140 ц/га, ал ауданы 7 га алқаптан 120 ц/га болды. Екі алқаптан барлығы неше центнер қызанақ жиналды? 140ц\га*5га=700ц 120ц\га*7ц=840ц 700ц+840ц=1540ц Ж? Екі алқаптан барлығы 1540ц қызанақ жиналды №3 тапсырма. Талдау жасаймын Текше жазбасының оң жағында оның әртүрлі бағытта бұрылған бейнесі берілген. Суреттегі текшенің жазбасына қарап, сұрақ белгісімен қандай жеміс жасырылғанын анықта.
№4тапсырма : Теңдеу құра аламын Бірінші желаяқ спортшының жылдамдығы – 4 м/с, ал екіншісінің жылдамдығы – 2 м/с. Неше уақыттан кейін желаяқ спортшылардың арақашықтығы 80 м болады? (4-2)*х=80 2*х=80 х=80/2 х=40 Ж: 40с кейін желаяқ спортшылардың арақашықтығы 80 км болады №1Бөлім бойынша жиынтық бағалау. Үй тапсырмасы №5 тапсырма. Тексере аламын. Есептің шартын оқы. Ол графикке сәйкес келе ме? Есептің шартын графикке сәйкес өзгерт. Есептің сұрағына жауап бер. Бір қаладан бір уақытта бір бағытқа қарай жеңіл мәшине және жүк көлігі шықты. Жүк көлігі 60 км/сағ, ал жеңіл мәшине 120 км/сағ жылдамдықпен жүрді. 2 сағаттан кейін олар бір-бірінен қандай арақашықтықта болады? Графикте жеңіл мәшиненің жылдамдығы көрсетілген. V1=60км\сағ V2=100км\сағ t=2сағ S=?км Vқаш=V2-V1=100-60=40км\сағ S=Vқаш*t=40*2=80км Ж: 2сағаттан кейін оларбір-бірінен 80 км арақашықтықта болады
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын тексертеді Екі таңбалы сандарды жазады Есепті шығарады Тапсырманы орындайды Теңдеу құрады Жиынтық бағалау жұмысын орындайды Есепті шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Бәйге» әдісі Дескриптор: Цифрларды пайдаланып,сандар қатарын түзеді-1Б Барлық нұсқаны жазады-1Б Дескриптор: Нұсқаларды таңдап алу тәсілімен есептерді қалай шығаратынын біледі-1Б Тапсырма мазмұнын түсінеді-1Б.
Дескриптор: Есеп шығарған кезде түсімділіктің формуласын қолданады-1Б Есепті шығара алады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Геометриялық басқатырғыға талдау жасай алады-1Б Текшенің жазбасына қарап жемістерді табады-1Б Дескриптор : Екі дененің қозғалысына берілген есептерге теңдеу құра алады-1Б Құрған теңдеуді шығарады-1Б
ҚБ:
ДескриптоР: Есепті шығарады,арақашық тықты табады-1Б Есепке графиктің дұрыс сызылғанын тексере алады-1Б ҚБ:
«Ыстық орындық» әдісі |
Суреттер Сандар кеспе парақтары Сандар жиынтығы Қызанақ суреті Оқулық Жемістер суреттері Оқулық Спортшы лар туралы суреттер Жиынтық қа арналған парақтар График Оқулық Есеп сызбасы Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Бөлшектер және пайыздар. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№106 сабақ. Пайыздар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану 4.5.2.3 пайызды % символымен белгілеу 4.4.3.1** жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау 4.1.1.5 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну; бүтіннің бөліктерін пайызбен жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Пайыздың не екенін, оның қалай белгіленетінін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеп, зейінін сабаққа аудару.Көңіл күйлерін сұрау.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленіп тұрғандығын сұрау. Сәттілік тілеу. Өткенді пысықтау Ауызша есептеу. /Көбейту кестесін сұрау/ Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Жаңа сабақ №1 есеп Қозғалатын мәселені анықтау. Қалдықпен бөлуді орындау. Қалдықтарды тауып , мәндерін өсу ретімен орналастырады. Экология сөзі шығады. 95/3= 31(2к) 104/5=20(4К 925/100=9(25к) 55/7=79(6к) 705/7=100(5к) 358/10=35(8К) 249/2=124(1к) 25047/100=250(47к) Еске сақта! 1/100 үлес өзінің айрықша , арнайы «пайыз» атауына ие болды. Пайыз-бұл бөлімі 100 болатын бөлшекпен өрнектелетін шаманың (санның) бөлігі. №2 есеп 2 6 1 5 а 12 24 3 8 6 12 1 Ә 8 25 100 4 7
100 100 №3 есеп а) 4 25 38
100 100 100 59
100 Ә) 18 58 1 100 100 76 99 7 100 100 №4 есеп
Сергіту сәті №5 есеп 1см- 1метрдің 1% 1мм- 1дециметрдің 1% 1кг-1центнердің 1% № 6есеп S1=125км V1=80км\сағ V2=75км\сағ t=4сағ S=?км Ш: Vқаш=V1+V2=80+75=155км\сағ S2=Vқаш*t=155*4=620км S=S1+S2=125+620=745км Ж:Олардың арақашықтығы 745 км болды №7 есеп А)Көк-31% Сары-11% Қара-4%
Ә)
№8 есеп Бұл сан-423 423>400 №9 есеп Үй тапсырмасы
А)1минут:
25минут: 59минут: Ә) 1км:
2см:
9км:
|
Шаттық шеңберін жасайды Өткен бөлімді пысықтайды Қалдықпен бөлуді орындайды Жауаптары: 1,2,4,5,6, 8,25,47 Ережемен жұмыс жасайды Бөлшек түрінді жазады Бөлшектерді пайыз түрінде жазады Пайыздарды бөлшек түрінде жазады Диаграммамен жұмыс жасайды Сергіту сәтін өткізеді Шамаларды пайыз түрінде жазады Есепті шығарады Есептерді шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Экология туралы түсінігі бар-1Б Қалдықпен бөлуді орындай алады-1Б
Дескриптор: Пайыздың не екенін біледі;-1Б Қалай белгілеу керек екенін меңгереді.-1Б Дескриптор: Пайыздың не екенін біледі;-1Б Қалай белгілеу керек екенін меңгереді.-1Б ПАйызды бөлшек және бөлшекті пайыз түрінде жазады-1Б Дескрипторы: Есептерді талдап, шығара алады.-1Б Пайыздың не екенін, оның қалай белгіленетінін біледі-1Б. ДескриптоР. Шамалардың пайызын түрінде көрсете алады-1Б Пайыз ұғымын меңгерген-1Б Дескриптор: Есепті шығара алады-1Б Арақашықтықты табу формуласын пайдаланады-1Б
Дескриптор: Сабақта алған білімдерін ортаға салады-1Б Пайыздың не екенін біледі, оны пайдалана алады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Бөлшектің көмегіменжазады-1Б Сандарды пайыз түрінде жазады-1Б
«Көңіл-күй аралы» әдісі |
Көбейту кестесі Суреттер
Заттар
Суреттер
Суреттер Диаграмма Суреттер Шамалар жазылған плакат Есеп сызбасы Сызбалар Суреттер Тақта Суреттер Суреттер Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Бөлшектер және пайыздар. Есептер |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№107 сабақ. Пайыздар |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану 4.5.2.3 пайызды % символымен белгілеу 4.4.3.1** жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау 4.1.1.5 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну; бүтіннің бөліктерін пайызбен жазу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Пайыздың не екенін, оның қалай белгіленетінін білетін болады |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеп, зейінін сабаққа аудару.Көңіл күйлерін сұрау.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленіп тұрғандығын сұрау. Сәттілік тілеу. Өткенді пысықтау №9 есеп Үй тапсырмасы
А)1минут:
25минут: 59минут: Ә) 1км:
2см:
9км:
Жаңа тақырып №1 есеп Тұрмыстық қалдықтың 40% өңдеуге жарамды. Бұл – тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеп, әжетке жаратуға болады деген сөз. №2 есеп 900/100*1=9кг 1800/100*1=18тг .№3 есеп
.№ 4 есеп
А
Ж
М Қалдырғаны-? тг Ш: 1200/10=120тг 1200/3=400тг 1200-(120+400)=1200-520=680тг Ж? Айна телефон алу үшін 680тг қалдырады
№5 есеп
а)
8см=
4см=
15мм=
45мм=
75мм=
.№6есеп 58265+6529576+47654=6635495 100585870-78908765=21677105 560*201=112560 311742/502=621
№7 есеп 200/100*5=10тг(5%жеңілдік) 200-10=190тг(сүттің жаңа бағасы) 400/100*5=20тг(5% жеңілдік) 400-20=380(шырынның жаңа бағасы) 500/100*5=25тг(5% жеңілдік) 500-25=475тг( 1қорап шайдың бағасы) 300/100*5=15тг(5% жеңілдік) 300-15=285тг(айранның жаңа бағасы)
№8есеп
№9 есеп S=720км S1=320км t=16күн V1=?км\күн V2=?км\күн Ш: 320/16=20км\саг 720-320=400км 400/16=25км\саг Ж: 1- топ күніне 20 км, 2- топ күніне 25км жүріп отырады
Артық мәлімет- туристер таңғы сағат 8-де шыққаны
№10 есеп 7,4,9 Бұл сан-974 974>900
Үй тапсырмасы №11 есеп 2000/100*1=20тг 2000/100*3=60тг 2000/100*5=100тг 3600/100*1=36км 3600/100*3=36*3=108км 3600/100*5=36*5=180км
|
Шаттық шеңберін пысықтау
Үй тапсырмасын тексертеді
Диаграммамен жұмыс жасайды
Сұраққа жауап береді
Есептеу жүргізеді
Есепті шығарады
Тапсырманы орындайды
Есептеу жүргізеді
Кестені толтырады
Есеп құрастырады
Есепті шығарып, артық мәліметті табады
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Мадақтау арқылы бағалау
ҚБ:
Дескриптор: Бөлшектің көмегіменжазады-1Б Сандарды пайыз түрінде жазады-1Б
Дескриптор: Өңдеуге жарайтын қалдықтар пайызын атайды-1Б Экологиялық мәселеге өз пікірін қосады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін біледі-1Б Кестені толтырады-1Б
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Қалдырып қойған ақшаны есептеп табады-1Б
Дескриптор:
Бөлшек түрінде жазады-1Б Пайыз түрінде жазады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Тауарлардың құнын табады-1Б Кестені толтырады-1Б
Дескриптор: Сызба бойынша есеп құрастырады-1Б Қозғалыс есебін шығарады-1Б
Дескриптор: Есептің шартын түсінеді-1Б Артық мәліметтерді табады-1Б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Есептеулер жүргізеді-1Б Сандардың пайызын таба алады-1Б
«Көңіл-күй аралы» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Дәптер
Пайыз туралы ережелер
Диаграмма
Суреттер
Ереже
Кесте
Есеп сызбасы
Суреттер
Суреттер
Супермаркеттің суреті
Есеп сызбасы
Суреттер
Суреттер
Кесте
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз











































