|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№83 сабақ. Бақылау диктанты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.1.1 - берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау жән пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Диктант жазуды меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық
Өткенді пысықтау Үйге тапсырма Септік жалғауларын жаттап келу Жаңа тақырып Бүгінгі сабақта біз диктант жазамыз. Диктант жазуға дайынбыз ба? Орман Орман – халық байлығы Орманның халық шаруашылығы және адамзат өмірі үшін зор маңызы бар. Құрылыс жұмыстарына керекті, заттардың көбі ағаштан жасалады. Күнделікті тұрмыстарына керекті, заттардың көбі ағаштан жасалады. Күнделікті тұрмыста ағаштан жасалған бұйымдар көп қолданылады. Олар табиғи зат. Адам десаулығына пайдалы. Еменнен, қайыңнан, теректен жасалған нәрселер өте шыдамды болады. Орман, тоғай – баға жетпес табиғат қазынасы, халық байлығы. Сондықтан да мемлекет ормандарды таза ұстан өрттен сақтауға сендер де ат салысыңдар. (60сөз) Тапсырма: 1.Жуан сөздердің түбірі мен қосымшасын ажыратып, белгіле. 2. Шаруашылықта, теректен сөздерін буынға бөл. 3.Қайыңнан сөзіне фонетикалық (дыбыстық) талдау жаса. Қорытындылау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Үй тапсырмасын айтады Білімдерін тексеру: Диктант мәтінін мұғалім 2 рет дауыстап оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді. Диктант жазады Тапсырмаларды орындайды Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Плюс-минус» әдісі
Дескриптор. Зат есімдерді септейді-1Б Септік жалғауларын біледі-1Б Бағалау шкаласы 1 - орфографиялық және тілдік қателіктерді жібермей жазады; 2Б 2 -жазба жұмыстарын орындау барысында каллиграфиялық, пунктуациялық заңдылықтарды қолданады. 2Б 3-мәтіндегі сөздерді өзгертпей жазады; 2Б 4 - үндестік заңына бағынбайтын сөздерді дұрыс жазады; 1 5 - айтылуы мен жазылуы әр түрлі сөздерді дұрыс жазады; 1 6 - тыныс белгілерін дұрыс қояды (оқу бағдарламасы аясында); 1 7 – грамматикалық тапсырмаларды дұрыс орындайды; 2Б «Бес саусақ» әдісі |
Сурет Тер Жұ мыс дәптерлері Дәп тер Тақта Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№84 сабақ. Бақылау диктанты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.1.1 - берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау жән пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Диктант жазуды меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық
Өткенді пысықтау Үйге тапсырма Септік жалғауларын жаттап келу Жаңа тақырып Бүгінгі сабақта біз диктант жазамыз. Диктант жазуға дайынбыз ба? Қолтырауын Қолтырауынның жалпы дене пішіні кесіртке тәрізді.Қолтырауын шабуылға түнде шығады.Олар шамасы келетін кез келген жемтігін жеп қояды. Суда құйрығының көмегімен қозғалады. Қолтырауын құрлықта баяу қозғалады және ебедейсіз болады.Олар тауық немесе қаздікіндей оннан жүзге дейінгі жұмыртқасын ұясына салып, құммен көміп тастайды. Ұрғашысы жауларынан қорғау үшін қалаудың маңында қалады. Жұмыртқадан шығар алдында жас қолтырауындар бақылдаған дыбыс шығарады. Ұрғашы қолтырауын қалауын аршып, олардың шығуына көмектеседі. Ол кішкентай қолтырауындарды аузына жинап алып, суға жеткізеді (72 сөз) Граматикалық тапсырма: 1.Қолтырауын сөзін септеп жазу. 2.Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда. . Қорытындылау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Үй тапсырмасын айтады Білімдерін тексеру: Диктант мәтінін мұғалім 2 рет дауыстап оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді. Диктант жазады Тапсырмаларды орындайды Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Өзін өзі бағалау» әдісі Дескриптор. Зат есімдерді септейді-1Б Септік жалғауларын біледі-1Б
1 - орфографиялық және тілдік қателіктерді жібермей жазады; 2Б 2 -жазба жұмыстарын орындау барысында каллиграфиялық, пунктуациялық заңдылықтарды қолданады. 2Б 3-мәтіндегі сөздерді өзгертпей жазады; 1Б 4 - үндестік заңына бағынбайтын сөздерді дұрыс жазады; 1б 5 - айтылуы мен жазылуы әр түрлі сөздерді дұрыс жазады; 1б 6 - тыныс белгілерін дұрыс қояды (оқу бағдарламасы аясында); 1Б 7 – грамматикалық тапсырмаларды дұрыс орындайды; 2Б «Көңіл күй аралы » әдісі |
Сурет Тер Жұ мыс дәптерлері Дәп тер Тақта Кері байла ныс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 85 сабақ. Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жазба жұмыстарын түрлі формада орындайды,тірек сөздерді пайдаланып мазмұнын айтады, тәуелдік жалғау жалғанған зат есімдерді септеуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді пысықтау «Табиғат құбылыстары «бөлімін қайталау Жаңа тақырып 1-жаттығу «Мен адамның досымын» Мен қарлығашпын.Ерте заманнан бері мен адамдармен бірге өмір сүрем. Мені тұмсығым қысқа,қанатым ұзын.Үйімді адамдардың үйіне саламын. Мен адамдарды жақсы көрем.Оларға пайдам бар. Несін? Нелерге? Ұясын,қуыстарына, Нелерге? Несі? бұрыштарына,ұясы-3 жақта айтылып тұр. 2- жаттығу Қарлығаш төбеде қонақтап отыр. Ол ұясын үйдің төбесіне салады. Жұмыртқаны тоңазытқышта сақтайды.Көкек жұмыртқасын кез келген торғайдың ұясына тастап кетеді. Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі. Торғай ұясына қонақтап отыр. Төбеде-төбе түбір, -де жалғау Жұмыртқаны-жұмыртқа түбір, -ны жалғау Жұмыртқасын-жұмыртқа түбір, -сын жалғау Ұяда-ұя түбір, -сын жалғау Ұясында-ұя түбір, -сында жалғау 3-жаттығу
4-жаттығу Дәптеріме, ініме, әкеме, атама, ұлыма, досыма. Дәптеріме сия төгіліпті. Ініме қарындаш бердім. Әкеме ұқсағым келеді. Мен атама көмектестім. Ұлыма ойыншық сатып әпердім. Досыма қарағанда мен ұзындаумын. 5- жаттығу А.С. Қанатты достар, қанатты достарым І.С. қанатты достардың, қанатты достарымның Б.С. қанатты достарға, қанатты достарыма Т.С. қанатты достарды, қанатты достарымды Ж.С. қанатты достарда,қанатты достарымда Ш.С. қанатты достардан,қанатты достарымнан К.С. қанатты достармен, қанатты достарыммен Қанатты достарым(а) Қанатты достар(ға) Үй тапсырмасы 6- жаттығу Күндіз төбеңе шығады Түнде шегеге шығады Бөрік Төбе-түбір, -ңе, -ге жалғау
|
Жақсы тілектер айтады Өткенді пысықтайды Сөйлем құрайды Талдау жасайды Сөз құрамына талдайды Сөздерді септейді Сөздерді барыс септігіне қояды Сөздерді септейді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Негізгі сөздерді пайдалануды біледі-1Б Монолог құрайды-1Б Дескриптор: Көркем жазу дағдысын пайдаланады-1Б Сөз құрамына талдайды-1Б
Дескриптор: Тәелдеулі зат есімдерді септейді-1Б Септік жалғауларын ажырата алады-1Б Дескриптор: Сөздерді барыс септігіне қойып,талдайды Сөйлем құрастырады-1Б Дескриптор. Берілген сөздерді септей алады-1Б Септік жалғауларын біледі-1Б
ҚБ: Керемет! «Бес саусақ» әдісі |
Тілектер ағашы Суреттер Ережелер Қарлығаш тың суреттері Қарлығаш туралы бейнебаян Плакат Суреттер Талдау үлгілері Құстар туралы суреттер Талдау үлгілері Суреттер Кері байланыс стикерелері |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 86 сабақ. Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тәуелдеулі зат есімдер септелгенде қай септіктің жалғаулары өзгеретінін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 6- жаттығу Күндіз төбеңе шығады Түнде шегеге шығады Бөрік Төбе-түбір, -ңе, -ге жалғау Жаңа тақырып 7- жаттығу Табыс септіктегі сөздер: Қауашығын, табағын Қауашығын-қауашақ түбір, -ын табыс септік жалғауы Табағын-табақ түбір, -ын табыс септік жалғауы 8- жаттығу А.С: Жыл құсы І.С:Жыл құсының Б.С:Жыл құсына Т.С:Жыл құсын Ж.С:Жыл құсында Ш.С:Жыл құсынан К.С: Жыл құсымен 9-жаттығу Жарып өттім түнекті Жеттім Айдың қасына Түнгі аяздан күн өтті Тымақ киген басыма 10-жаттығу Ағасына көмектесті, ініңе үйретті, үйіне шақырды, досын көрді, терезені ашты, Мәуленге берді. Үй тапсырмасы 11- жаттығу Б.с. б.с. б.с. Ауылға, атасына, үйіне, Т.с. б.с. ш.с. қырғауылды,қолына, қалтасынан, т.с. т.с қолорамалын,аяғын.
12- жаттығу Құстың аты –бірқазан Бірқазан-жыл құсы. Наурыз айында ұшып келіп, қараша айында жылы жаққа ұшып кетеді
|
Жақсы тілектер айтады Өткенді пысықтайды Жаттығуды оқып береді Табыс септіктегі сөздерді табады Сөзді септейді Өлеңді қалпына келтіреді Зат есімді тіркес жаса Сөз құрамына талдайды Дәптермен жұмыс жасайды Сызбамен жұмыс жасайды Бірқазан сөзін септейді Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Тамаша!
Дескриптор: Табыс септігінде тұрған сөзді табады-1Б Сөз құрамына талдайды-1Б Дескриптор: Берілген сөзді септей алады-1Б Өзгерген септік жалғауларын табады-1Б Дескриптор: Өтірік өлеңді қалпына келтіреді-1Б Сөздердің қай септікте тұрғанын айтады-1Б Дескриптор: Зат есімді тіркес жасайды-1Б Сызбаны пайдалана алады-1Б
Дескриптор: Сөздерді сөз құрамына талдайды-1Б Көркем жазу емлесін біледі-1Б Дескриптор: Құстың атын тауып, түсініктеме береді-1Б Бірқазан сөзін септейді-1Б
«Көңіл-күйіңіз қандай?» әдісі |
Септіктер туралы плакат Суреттер Септіктер жазылған плакат Жыл құстарының суреттері Оқулық Сызба Суреттер Септеу үлгісі Бірқазанның суреті Септеу үлгісі Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 87 сабақ. Көптік жалғаулы зат есімдердің септелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. 4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады,көптік жалғаулы зат есімдердің септелуін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 11- жаттығу Б.с. б.с. б.с. Ауылға, атасына, үйіне, Т.с. б.с. ш.с. қырғауылды,қолына, қалтасынан, т.с. т.с қолорамалын,аяғын. Жаңа тақырып 13-жаттығу
Неліктен қарлығаштар төменге түсіп, қайтадан көтерілді.? Балалар неге қарлығаштарға жәрдем берді? А.с. т.с. і.с. Қарлығаштар, көздерін,балалардың Қарлығаштар сөзін ауызша септейді 14-жаттығу Қ А.С. Қарлығаштар. І.С.Қарлығаштардың Б.С.Қарлығаштарға Т.С.Қарлығаштарды Ж.С.Қарлығаштарда Ш.С.Қарлығаштан К.С.Қарлығашпен 15-жаттығу Құстарға қанат не үшін керек? С Ұшу үшін Дене жылуын сақтау үшін Жауынан қорғану үшін Желден қорғану үшін Үй тапсырмасы 16-жаттығу Құстар өте пайдалы. Олар тышқандар мен шегірткелерді, кеміргіш жәндіктерді жояды. Әнші құстар қонақтаған бақтың ішіндегі жемістерге құрт түсіп, шірімейді.
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын оқып береді Мәтінмен жұмыс жасайды Сұрақтар қойып, сөздерді сөз құрамына талдайды Мәтінмен жұмыс жасайды Сөздерді септейді Тест жұмысын орындайды Көшіріп жазады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау Дескриптор: Сөздерді сөз құрамына талдайды-1Б Көркем жазу емлесін біледі-1Б
Дескриптор: Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады-1Б Сұрақтар қойып, сөздерді сөз құрамына талдайды-1Б Дескриптор: Мәтінді қатесіз жазады-1Б Көптік жалғаулы сөздерді табады-1Б Сөздерді септейді-1Б
Дескриптор: Тест жұмысын орындайды-1Б Дұрыс жауапты белгілеп, себебін айтады-1Б Дескриптор: Септік жалғауларын жалғай алады-1Б Сөйлемдерді таза,анық, қатесіз көшіреді-1Б
«Мен білдім» әдісі |
Септеу үлгілері Суреттер Септеу үлгісі Құстар туралы суреттер Септеу үлгісі Тест парақшала Ры Суреттер Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4сынып_Қазақ_тілі_83_87_сабақтар ҚМЖ
4сынып_Қазақ_тілі_83_87_сабақтар ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№83 сабақ. Бақылау диктанты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.1.1 - берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау жән пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Диктант жазуды меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық
Өткенді пысықтау Үйге тапсырма Септік жалғауларын жаттап келу Жаңа тақырып Бүгінгі сабақта біз диктант жазамыз. Диктант жазуға дайынбыз ба? Орман Орман – халық байлығы Орманның халық шаруашылығы және адамзат өмірі үшін зор маңызы бар. Құрылыс жұмыстарына керекті, заттардың көбі ағаштан жасалады. Күнделікті тұрмыстарына керекті, заттардың көбі ағаштан жасалады. Күнделікті тұрмыста ағаштан жасалған бұйымдар көп қолданылады. Олар табиғи зат. Адам десаулығына пайдалы. Еменнен, қайыңнан, теректен жасалған нәрселер өте шыдамды болады. Орман, тоғай – баға жетпес табиғат қазынасы, халық байлығы. Сондықтан да мемлекет ормандарды таза ұстан өрттен сақтауға сендер де ат салысыңдар. (60сөз) Тапсырма: 1.Жуан сөздердің түбірі мен қосымшасын ажыратып, белгіле. 2. Шаруашылықта, теректен сөздерін буынға бөл. 3.Қайыңнан сөзіне фонетикалық (дыбыстық) талдау жаса. Қорытындылау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Үй тапсырмасын айтады Білімдерін тексеру: Диктант мәтінін мұғалім 2 рет дауыстап оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді. Диктант жазады Тапсырмаларды орындайды Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Плюс-минус» әдісі
Дескриптор. Зат есімдерді септейді-1Б Септік жалғауларын біледі-1Б Бағалау шкаласы 1 - орфографиялық және тілдік қателіктерді жібермей жазады; 2Б 2 -жазба жұмыстарын орындау барысында каллиграфиялық, пунктуациялық заңдылықтарды қолданады. 2Б 3-мәтіндегі сөздерді өзгертпей жазады; 2Б 4 - үндестік заңына бағынбайтын сөздерді дұрыс жазады; 1 5 - айтылуы мен жазылуы әр түрлі сөздерді дұрыс жазады; 1 6 - тыныс белгілерін дұрыс қояды (оқу бағдарламасы аясында); 1 7 – грамматикалық тапсырмаларды дұрыс орындайды; 2Б «Бес саусақ» әдісі |
Сурет Тер Жұ мыс дәптерлері Дәп тер Тақта Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№84 сабақ. Бақылау диктанты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.1.1 - берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау жән пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Диктант жазуды меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық
Өткенді пысықтау Үйге тапсырма Септік жалғауларын жаттап келу Жаңа тақырып Бүгінгі сабақта біз диктант жазамыз. Диктант жазуға дайынбыз ба? Қолтырауын Қолтырауынның жалпы дене пішіні кесіртке тәрізді.Қолтырауын шабуылға түнде шығады.Олар шамасы келетін кез келген жемтігін жеп қояды. Суда құйрығының көмегімен қозғалады. Қолтырауын құрлықта баяу қозғалады және ебедейсіз болады.Олар тауық немесе қаздікіндей оннан жүзге дейінгі жұмыртқасын ұясына салып, құммен көміп тастайды. Ұрғашысы жауларынан қорғау үшін қалаудың маңында қалады. Жұмыртқадан шығар алдында жас қолтырауындар бақылдаған дыбыс шығарады. Ұрғашы қолтырауын қалауын аршып, олардың шығуына көмектеседі. Ол кішкентай қолтырауындарды аузына жинап алып, суға жеткізеді (72 сөз) Граматикалық тапсырма: 1.Қолтырауын сөзін септеп жазу. 2.Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда. . Қорытындылау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Үй тапсырмасын айтады Білімдерін тексеру: Диктант мәтінін мұғалім 2 рет дауыстап оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді. Диктант жазады Тапсырмаларды орындайды Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Өзін өзі бағалау» әдісі Дескриптор. Зат есімдерді септейді-1Б Септік жалғауларын біледі-1Б
1 - орфографиялық және тілдік қателіктерді жібермей жазады; 2Б 2 -жазба жұмыстарын орындау барысында каллиграфиялық, пунктуациялық заңдылықтарды қолданады. 2Б 3-мәтіндегі сөздерді өзгертпей жазады; 1Б 4 - үндестік заңына бағынбайтын сөздерді дұрыс жазады; 1б 5 - айтылуы мен жазылуы әр түрлі сөздерді дұрыс жазады; 1б 6 - тыныс белгілерін дұрыс қояды (оқу бағдарламасы аясында); 1Б 7 – грамматикалық тапсырмаларды дұрыс орындайды; 2Б «Көңіл күй аралы » әдісі |
Сурет Тер Жұ мыс дәптерлері Дәп тер Тақта Кері байла ныс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 85 сабақ. Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жазба жұмыстарын түрлі формада орындайды,тірек сөздерді пайдаланып мазмұнын айтады, тәуелдік жалғау жалғанған зат есімдерді септеуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді пысықтау «Табиғат құбылыстары «бөлімін қайталау Жаңа тақырып 1-жаттығу «Мен адамның досымын» Мен қарлығашпын.Ерте заманнан бері мен адамдармен бірге өмір сүрем. Мені тұмсығым қысқа,қанатым ұзын.Үйімді адамдардың үйіне саламын. Мен адамдарды жақсы көрем.Оларға пайдам бар. Несін? Нелерге? Ұясын,қуыстарына, Нелерге? Несі? бұрыштарына,ұясы-3 жақта айтылып тұр. 2- жаттығу Қарлығаш төбеде қонақтап отыр. Ол ұясын үйдің төбесіне салады. Жұмыртқаны тоңазытқышта сақтайды.Көкек жұмыртқасын кез келген торғайдың ұясына тастап кетеді. Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі. Торғай ұясына қонақтап отыр. Төбеде-төбе түбір, -де жалғау Жұмыртқаны-жұмыртқа түбір, -ны жалғау Жұмыртқасын-жұмыртқа түбір, -сын жалғау Ұяда-ұя түбір, -сын жалғау Ұясында-ұя түбір, -сында жалғау 3-жаттығу
4-жаттығу Дәптеріме, ініме, әкеме, атама, ұлыма, досыма. Дәптеріме сия төгіліпті. Ініме қарындаш бердім. Әкеме ұқсағым келеді. Мен атама көмектестім. Ұлыма ойыншық сатып әпердім. Досыма қарағанда мен ұзындаумын. 5- жаттығу А.С. Қанатты достар, қанатты достарым І.С. қанатты достардың, қанатты достарымның Б.С. қанатты достарға, қанатты достарыма Т.С. қанатты достарды, қанатты достарымды Ж.С. қанатты достарда,қанатты достарымда Ш.С. қанатты достардан,қанатты достарымнан К.С. қанатты достармен, қанатты достарыммен Қанатты достарым(а) Қанатты достар(ға) Үй тапсырмасы 6- жаттығу Күндіз төбеңе шығады Түнде шегеге шығады Бөрік Төбе-түбір, -ңе, -ге жалғау
|
Жақсы тілектер айтады Өткенді пысықтайды Сөйлем құрайды Талдау жасайды Сөз құрамына талдайды Сөздерді септейді Сөздерді барыс септігіне қояды Сөздерді септейді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Негізгі сөздерді пайдалануды біледі-1Б Монолог құрайды-1Б Дескриптор: Көркем жазу дағдысын пайдаланады-1Б Сөз құрамына талдайды-1Б
Дескриптор: Тәелдеулі зат есімдерді септейді-1Б Септік жалғауларын ажырата алады-1Б Дескриптор: Сөздерді барыс септігіне қойып,талдайды Сөйлем құрастырады-1Б Дескриптор. Берілген сөздерді септей алады-1Б Септік жалғауларын біледі-1Б
ҚБ: Керемет! «Бес саусақ» әдісі |
Тілектер ағашы Суреттер Ережелер Қарлығаш тың суреттері Қарлығаш туралы бейнебаян Плакат Суреттер Талдау үлгілері Құстар туралы суреттер Талдау үлгілері Суреттер Кері байланыс стикерелері |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 86 сабақ. Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тәуелдеулі зат есімдер септелгенде қай септіктің жалғаулары өзгеретінін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 6- жаттығу Күндіз төбеңе шығады Түнде шегеге шығады Бөрік Төбе-түбір, -ңе, -ге жалғау Жаңа тақырып 7- жаттығу Табыс септіктегі сөздер: Қауашығын, табағын Қауашығын-қауашақ түбір, -ын табыс септік жалғауы Табағын-табақ түбір, -ын табыс септік жалғауы 8- жаттығу А.С: Жыл құсы І.С:Жыл құсының Б.С:Жыл құсына Т.С:Жыл құсын Ж.С:Жыл құсында Ш.С:Жыл құсынан К.С: Жыл құсымен 9-жаттығу Жарып өттім түнекті Жеттім Айдың қасына Түнгі аяздан күн өтті Тымақ киген басыма 10-жаттығу Ағасына көмектесті, ініңе үйретті, үйіне шақырды, досын көрді, терезені ашты, Мәуленге берді. Үй тапсырмасы 11- жаттығу Б.с. б.с. б.с. Ауылға, атасына, үйіне, Т.с. б.с. ш.с. қырғауылды,қолына, қалтасынан, т.с. т.с қолорамалын,аяғын.
12- жаттығу Құстың аты –бірқазан Бірқазан-жыл құсы. Наурыз айында ұшып келіп, қараша айында жылы жаққа ұшып кетеді
|
Жақсы тілектер айтады Өткенді пысықтайды Жаттығуды оқып береді Табыс септіктегі сөздерді табады Сөзді септейді Өлеңді қалпына келтіреді Зат есімді тіркес жаса Сөз құрамына талдайды Дәптермен жұмыс жасайды Сызбамен жұмыс жасайды Бірқазан сөзін септейді Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Тамаша!
Дескриптор: Табыс септігінде тұрған сөзді табады-1Б Сөз құрамына талдайды-1Б Дескриптор: Берілген сөзді септей алады-1Б Өзгерген септік жалғауларын табады-1Б Дескриптор: Өтірік өлеңді қалпына келтіреді-1Б Сөздердің қай септікте тұрғанын айтады-1Б Дескриптор: Зат есімді тіркес жасайды-1Б Сызбаны пайдалана алады-1Б
Дескриптор: Сөздерді сөз құрамына талдайды-1Б Көркем жазу емлесін біледі-1Б Дескриптор: Құстың атын тауып, түсініктеме береді-1Б Бірқазан сөзін септейді-1Б
«Көңіл-күйіңіз қандай?» әдісі |
Септіктер туралы плакат Суреттер Септіктер жазылған плакат Жыл құстарының суреттері Оқулық Сызба Суреттер Септеу үлгісі Бірқазанның суреті Септеу үлгісі Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 87 сабақ. Көптік жалғаулы зат есімдердің септелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. 4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады,көптік жалғаулы зат есімдердің септелуін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық. Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 11- жаттығу Б.с. б.с. б.с. Ауылға, атасына, үйіне, Т.с. б.с. ш.с. қырғауылды,қолына, қалтасынан, т.с. т.с қолорамалын,аяғын. Жаңа тақырып 13-жаттығу
Неліктен қарлығаштар төменге түсіп, қайтадан көтерілді.? Балалар неге қарлығаштарға жәрдем берді? А.с. т.с. і.с. Қарлығаштар, көздерін,балалардың Қарлығаштар сөзін ауызша септейді 14-жаттығу Қ А.С. Қарлығаштар. І.С.Қарлығаштардың Б.С.Қарлығаштарға Т.С.Қарлығаштарды Ж.С.Қарлығаштарда Ш.С.Қарлығаштан К.С.Қарлығашпен 15-жаттығу Құстарға қанат не үшін керек? С Ұшу үшін Дене жылуын сақтау үшін Жауынан қорғану үшін Желден қорғану үшін Үй тапсырмасы 16-жаттығу Құстар өте пайдалы. Олар тышқандар мен шегірткелерді, кеміргіш жәндіктерді жояды. Әнші құстар қонақтаған бақтың ішіндегі жемістерге құрт түсіп, шірімейді.
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын оқып береді Мәтінмен жұмыс жасайды Сұрақтар қойып, сөздерді сөз құрамына талдайды Мәтінмен жұмыс жасайды Сөздерді септейді Тест жұмысын орындайды Көшіріп жазады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау Дескриптор: Сөздерді сөз құрамына талдайды-1Б Көркем жазу емлесін біледі-1Б
Дескриптор: Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады-1Б Сұрақтар қойып, сөздерді сөз құрамына талдайды-1Б Дескриптор: Мәтінді қатесіз жазады-1Б Көптік жалғаулы сөздерді табады-1Б Сөздерді септейді-1Б
Дескриптор: Тест жұмысын орындайды-1Б Дұрыс жауапты белгілеп, себебін айтады-1Б Дескриптор: Септік жалғауларын жалғай алады-1Б Сөйлемдерді таза,анық, қатесіз көшіреді-1Б
«Мен білдім» әдісі |
Септеу үлгілері Суреттер Септеу үлгісі Құстар туралы суреттер Септеу үлгісі Тест парақшала Ры Суреттер Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз





























