4сынып Қазақ тілі 95-98 сабақ ҚМЖ лары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

4сынып Қазақ тілі 95-98 сабақ ҚМЖ лары

Материал туралы қысқаша түсінік
4сынып Қазақ тілі 95-98 сабақ ҚМЖ лары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

95 сабақ. Жіктеу есімдіктерінің септелуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.4.1 – тірексөздер мен жоспарды пайдалана отырып монолог құрау.

Сабақтың мақсаты

Жіктеу есімдіктерінің септелуін біледі

Тірек сөздерді пайдаланып, монолог құрай алады



Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру












Жаңа білім






























































Бекіту

















Кері байланыс


Сабаққа дайындық

Психологиялық ахуалды қалыптастыру




Өткенді қайталау


Үй тапсырмасы

51 –жаттығу

Берілген есімдіктерді қатыстырып,сөйлем құрап келу

Біз, сенің, оған




Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу

Жаңа тақырып

53-жаттығу

Зат есімдердің септелуін салыстыру.

Өзгешелігі: Әр септіктің сұрағының өзгеруіне орай, жалғаулары да өзгеріп отырады.



54-жаттығу

Құстарды атпау керек. Олар жер бетіндегі өсімдіктерді зиянды жәндіктерден қорғайды. Құстар-табиғаттың сәні. Олардың жағымды үні,сұлу мүсіні қоршаған ортаның сәнін келтіреді. Мен өқстарды «қанатты достар» деп атаймын.


Дәлелдеме: өйткені олар зат есімнің орнына қолданылады.



55-жаттығу

Зат есім

Сын есім

Сан есім

есімдік

Оқушы

Кітап

Гүл

Кім?

Не?

Заттың атын білдіреді

Қызыл

Үлкен

Қап-қатты

Қандай?

Қай?

Заттың сынын білдіреді

Отыз

Миллионшы

Жүз қырық

Неше?

Қанша?

Нешінші?

Заттың санын білдіреді


Мен

Өзі

Сол

Зат есім, сын есім, сан есімдердің орны

на қолда

ны

лады




56-жаттығу


Менің атым-тоқылдақ. Мен орман құсымын.Орманда қоңыздар екі есе қаптап кетті. Мен жұмысты көп істеп жүрмін. Маңан көмек керек.




58-жаттығу

«Дұрыс-бұрыс» әдісі

Қыстағы суық-жаздағы ыстық.

Көктемгі әрекет-күзгі берекет.

Жаздың бір күні-қыстың мың күні

Жаз найзағайлы болса,қыс жайлы болады.

Сәуір болмай, тәуір болмас.

Наурыздан соң қыс болмас.



Үй тапсырмасы

57-жаттығу

Жұмбақты шешіп,есімдіктерді табады.

Оны-ауаны




Шеңберде тұрып, тілектер айтады









Үй тапсырмасын тексертеді






Тапсырманы орындайды







Мәтінді көшіріп жазады














Кестені толтырады





Сөз таптарын салыстырады













Монолог құрайды








Пікірлердің дұрыс-бұрыстығын тексереді







Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды



Мадақтаулар арқылы бағалап отыру




ҚБ:





ДескриптоР:

Зат есімдерді септей алады-1Б

Олардың өзгешеліктерін салыстырып, айтады-1Б



ДескриптоР:

Көп нүктенің орнына есімдікті қойып, көшіріп жазады-1Б

Неге сол есімдікті қойғанын дәлелдейді-1Б






ДескриптоР:

Кестені толтырады-1Б

Кестедегі сөз таптарын салыстырады-1Б




ҚБ:







Дескриптор:

Тоқылдақтың атынан монолог құрайды-1Б

Тірек сөздерді пайдалана алады-1Б






Дескриптор:

Пікірлердің дұрыс-бұрыстығын тесереді-1Б

Дұрыс пікірлерді белгілейді-1Б


ҚБ:





«Аралдар картасы» әдісі






Суреттер










Оқулық









Септіктер жазылған плакат









Құстар туралы суреттер












Кесте








Суреттер















Тоқылдақ

тың суреті











Тапсырмаға орындауға арналған парақтар







Суреттер








Кері байланыс парағы







Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

96 сабақ. Етістік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.6.1 – белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасайды, Етістік туралы білетінін еске түсіреді



Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру












Жаңа білім
















































Бекіту




























Кері байланыс



Сабаққа дайындық

Психологиялық ахуалды қалыптастыру




Өткенді қайталау

Үй тапсырмасы

57-жаттығу

Жұмбақты шешіп,есімдіктерді табады.

Оны-ауаны


Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу

Жаңа тақырып

59-жаттығу

Бірінші бөлігі көркем мәтін, ал екінші бөлігі ғылыми-танымдық мәтін.


60-жаттығу

Ребустың шешуі:Етістік

Етістік-заттың іс-қимылын білдіреді.Олар не істеді?, неғылды?,қайтті? деген сұрақтарға жауап береді.



61- жаттығу

Көктем мен жазда

БПрямая соединительная линия 1 асына сары қалпақ киеді.(дара е.)

КПрямая соединительная линия 2 үзге қарай қалпағы

Қалқып ұшып кетеді. (дара е.)

Прямая соединительная линия 3 Прямая соединительная линия 4 Бақ-бақ.



62-жаттығу

Туынды етістіктер: жырла,ақылдас,биле,тұзда,ұсақта, ойла.

Жыр-з.е ла-жұрнақ

Ақыл-з.е. дас-жұрнақ

Би-з.е. ле- жұрнақ

Тұз-з.е. да-жұрнақ

Ұсақ- сын.е. та-жұрнақ

Ой-з.е. ла-жұрнақ

Отанды жырла өлгенше. Анаңмен ақылдас. Ұлттық биді биле. Тамақты тұзда. Ақшаңды ұсақта. Болашағыңды ойла.



64-жаттығу




Үй тапсырмасы

63-жаттығу

Сөйлемдерді жазып, етістіктердің астын сызу

КПрямая соединительная линия 5 Прямая соединительная линия 6 Прямая соединительная линия 7 Прямая соединительная линия 8 Прямая соединительная линия 9 өкті жұлма. Суға түкірме. Күлді баспа. Құстың ұясын бұзба. Балапан шығарған құсты атпа.





Шеңберде тұрып, тілектер айтады









Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырманы орындайды







Ребусты шешеді








Жұмбақты шешеді








Туынды етістіктерді жазады





Сөйлем құрастырады









Етістік туралы айтады










Үй тапсырмасын алады










Кері байланыс жасайды






Мадақтаулар арқылы бағалап отыру




ҚБ:





Дескриптор:

Мәтіннің бөлімдерін салыстырады-1Б

Мәтіннің мазмұнын түсінеді-1Б



Дескриптор:

Ребусты шешеді-1Б

Етістік туралы біледі-1Б





Дескриптор:

Жұмбақты шешеді-1Б

Етістіктің дара,күрделі екенін айтады-1Б





Дескриптор:

Туынды етістіктерді тауып.жазады-1Б

Оларды талдайды, сөйлем құрайды-1Б



ҚБ:



ДескриптоР:

Сызбамен жұмыс істей алады-1Б

Етістік туралы білімдерін тиянақтайды-1Б





Дескриптор:

Тыйым сөздерді біледі, қатесіз жазады-1Б

Етістіктерді тауып, астын сызады-1Б







«Бес саусақ» әдісі








Суреттер









Оқулық









Суреттер










Ребус










Оқулық








Ереже жазылған плакат










Суреттер








Ереже жазылған плакат









Оқулық














Кері байланыс парақтары












Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Қазақ тілі


Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау


Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

97 сабақ. Етістіктің жіктелуі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.5.1 Аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру

4.1.4.1 Тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып монолог құрау

4.2.5.1*Дерек көздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау


Сабақтың мақсаты

Жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтайды




Құндылықтар

Талап: жаңаны білуге құмар болу


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру







Өткен білімді еске түсіру







Жаңа білім

































































Бекіту


















Кері байланыс


Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту




Өткенді пысықтау

63-жаттығу

Тыйым сөздерді жазып,етістіктерді табу





Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу

Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

65-жаттығу

Аяулы мекенім,

ОПрямая соединительная линия 10 қимын,жетемін.(1 жақ)

Туған жер,кей-кейде

Сағынып кетемін(1жақ)

Прямая соединительная линия 11


Ережемен жұмыс

Етістікке жіктік жалғаулары жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп аталады



66-жаттығу

1-жақ: санадым,көрдім,жазамын,бармын,апарамын.

2 жақ: салыстырасың,көшіресің,

3 жақ: ереді,сызады,оқиды


Дәлелдеу: жалғанған жалғаулар жіктік жалғаулары


67-жаттығу

ЕБҚ

Жеке:

Мен қорғаймын,қорғаймын.

Сен қорғайсың, қорға

(Сіз қорғайсыз),қорғаңыз

Ол қорғайды,қорғасын

ЕҚБ

Көпше:

Біз қорғаймыз, қорғаймыз

Сендер қорғайсыңдар,қорғаңдар

(Сіздер қорғайсыздар),қорғаңыздар

Олар қорғайды, қорғасын



68-жаттығу

1.Қапан қайыңның бұтағын сындырғаны үшін қатты ұялды.

2.Табиғаттың да жаны бар екені, оларда жылайтыны туралы «қайыңның көз жасы» тіркесімен берілген

3. Негізгі ой: табиғатты қорғау

4. байқады(3жақ),қарап (3 жақ), келді (3жақ), сындырған(3жақ),жылап тұр (3жақ), ұялды( 3жақ), сындырмаймын(1жақ).



70-жаттығу



Үй тапсырмасы

69-жаттығу

Кестемен жұмыс жасайды






Бір-біріне жақсы тілектер айтады





Үй тапсырмасын оқиды








Көшіріп жазады







Ережемен танысады







Сызбамен жұмыс жасайды







Етістіктерді жіктейді












Мәтінді оқып,сұрақтар

ға жауап береді













Мәтінді есепке айналдырып жазады





Үй тапсырмасын алады




Кері байланыс жасайды



Мадақтау арқылы бағалап отыру


ҚБ:







Дескриптор:

Көркем жазу емлесін сақтап жазады-1Б

Етістікті ажырата алады-1Б


ҚБ:


Дескриптор:

Етістіктерді тиісті орнына қояды-1Б

Жіктік жалғауларын атайды-1Б







Дескриптор:

Етістіктерді жекеше,көпше түрдң жіктеп жазады-1Б

Етістіктің жіктелуін біледі-1Б







Дескриптор:

Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап береді-1Б

Мәтіннің негізгі ойын түсінеді-1Б


ҚБ:




Дескриптор:

Мәтінді есепке айналдырады,

жауабын табады-1Б



ҚБ:




«Айна» әдісі



Суреттер








Оқулық









СУРЕТТЕР








Ереже жазылған плакат








Сызба













Оқулық








Суреттер








Қайыңның суреті






Оқулық










Құстардың суреттері










Оқулық






Кері байланыс парақтары





Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

98 сабақ. Етістіктің жіктелуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.4.1 – тірексөздер мен жоспарды пайдалана отырып монолог құрау.

Сабақтың мақсаты

Берілген жоспар мен тірек сөздер арқылы монолог құрайды



Құндылықтар

Талап: жаңаны білуге құмар болу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру








Жаңа білім














































Бекіту




























Кері байланыс



Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту




Өткенді пысықтау

69-жаттығу

Кестедегі ақпаратты пайдаланып,мәтін құрап жазу



Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу


Жаңа тақырып

71-жаттығу. Тыңдалым.

Мәтінді тыңдайды. Жоспар бойыншамонолог құрау.

Жоспар:

  1. Қарт тырнаның түсі

  2. Балаларының қарсылығы

  3. Қарт тырнаның шешімі

  4. Туған жерге келгендегі өкінудің себебін болжау

Етістіктер: оянды (3жақ),сілкінді(3жақ), шақырды (3 жақ),көрдім(1жақ),келіпті(3жақ)

,асығамыз (1 жақ.көпше), ......


ФС тапсырмасы

72-жаттығу

Балалар демалыс күні өзен жағасына барды. Табиғат аясында демалыс ұйымдастырды. Түрлі тағамдарды жеп, сулар ішті. Судан босаған бос құтыларды лақтырып тастады. Өзеннің жағасын ластады. Мұғалім оларға өзен жағасын тазалау керектігін түсіндірді. Балалар қоқыстарды полиэтилен пакеттерге салып, қоқыс жәшігіне тастады. Балалар табиғатты таза ұстау керектігін түсінді.

73-жаттығу

Көк жүзінде жылжып жай

Керуен құрған тізіліп,

Ілгек-ілгек шынжырдай

Қалмайды олар үзіліп.

Бұлт


Етістіктер: тізіліп, жылжып,үзіліп.


ЕБҚ

74-жаттығу


Мен ойлаймын.

Сен білесің.

Мен табамын.

Ол көреді.

Біз емдейміз.




Үй тапсырмасы


75-жаттығу

Көкте қалқып барады

Қанаттарын қағады

Туған жерін қия алмай

Қайта –қайта қарады





Бір-біріне жақсы тілектер айтады





Үй тапсырмасын оқиды







Мәтінмен жұмыс жасайды


Монолог құрайды



Етістіктерді талдайды












Мәтін құрайды









Жұмбақтың шешуін тауып жазады








Жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелдейді









Үй тапсырмасын алады











Кері байланыс жасайды














Мадақтау арқылы бағалау


ҚБ:




Дескриптор:

Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап береді-1Б

Монолог айта алады-1Б

Етістіктердің қай жақта тұрғанын табады-1Б











Дескриптор:

Тірек сөздерді пайдаланып, мәтін құрайды-1Б

Табиғатты таза ұстау керектігін түсінеді-1Б





Дескриптор.

Жұмбақтың шешуін табады-1Б

Көркем жазу емлесін сақтап жазады-1Б




Дескриптор:

Сөздердің жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелдейді-1Б

Сөздерді жіктеп жазады-1Б






Дескриптор:

Өлеңнің қатесін түзеп жазады-1Б

Көркем жазу емлесін сақтап жазады-1Б







«Мидың суретін сал» әдісі






















Суреттер







Оқулық







Тырналар туралы суреттер







Ереже жазылған парақтар











Суреттер













Суреттер











Оқулық













Суреттер











Кері байланыс парақтары






































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.03.2025
197
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі