Қысқа мерзімді сабақ жоспары 5 сынып
|
Бөлім: |
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аймакова Ақмарал |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 5А |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәреже |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу; 5.1.1.4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дәреже ұғымымен таныстыру. Дәреженің оқылуын, жазылуын, негізі және дәреженің көрсеткішін үйрету.натурал санды ондық жазылу түрінде көрсетужәне есеп шығаруда қолдану |
|||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекқорлық: тапсырмаларды мұқият орындап, есеп шығаруда шыдамдылық танытады. Кәсіби білік: дәл есептеу, логикалық ойлау және математикалық тілде дұрыс жауап беру арқылы кәсібилікке қадам жасайды. |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/g40MbgSxThQ сайтынан. Дәреженің анықтамасын берместен бұрын, мынадай мысалдар қарастырайық. 1) 3+3+3+3+3=3*4=12, өйткені 3 саны төрт рет қосылған. Мұнда қосу амалы көбейту амалымен алмастырылған. Демек, бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын бір қосылғыштың қосылғыштар санына көбейтумен алмастыруға болады. 2) Тура осылай бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін табуға болады. Мысалы, 3 санын өз-өзіне 4 рет көбейту үшін (3*3*3*3=81), қысқаша, яғни 3*3*3*3*3 = 34түрінде жазылатын амалмен алмастыруға болады. Мұнда 34жазуы «3-тің төртінші дәрежесі»деп оқылады. Осылай белгілеу арқылы кез келген бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін табуға болады. 5*5*5=125; 7*7*7=343. Жалпы түрде: а*а*а*...*а=аn. Анықтама: Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтіндіні дәреже деп атайды.3*3*3*3=34=81 теңдігіндегі 81 саны 3 санының төртінші дәрежесі. 34=81 жазуындағы 3 саны (қайталанатын көрсеткіш) дәреженің негізі, 4 саны дәреженің көрсеткіші, ал 81 саны 34 дәрежесінің мәні деп аталады. аn өрнегіндегі а (қайталанатын көбейткіш)- дәреженің негізі, n(көбейткіштің неше рет қайталанатынын көрсететін сан(-дәреженің көрсеткіші деп аталады. Дәрежені оқу кезінде алдымен оның негізі, содан кейін оның көрсеткіші оқылады. Мысалы, 34 өрнегі: «3 санының төртінші дәрежесі» немесе «3-тің төртінші дәрежесі» деп оқылады. Санның 2-ші және 3-ші дәрежелері сәйкесінше «санның квадраты» және «санның кубы» деп аталады. Сонымен қатар келесі тұжырымдамаларды есте сақтау қажет: 1) а1=а, яғни кез келген санның бірінші дәрежесі өзіне тең. Мысалы: 251=25, 1001= 100, 451=45 Дәреже көрсеткіші бар өрнектің мәнін табуға мысалдар: 2*3³=2*3*3*3=54 (2*3)³=2*3*2*3*2*3=216 -34+(-2)6=-81+64= -17 25=5² ; 8=2³ |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Интерактивті тақта 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра, 2017 |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау №241 Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар
Дескриптор: -Бірдей көбейткіштерді анықтайды; -Оларды дәрежелік формада жазады; -Дұрыс дәрежені көрсетеді. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
№242 Дәрежені көбейтінді түрінде жаз 36= 74= 103= 96= а5= х3= Дескриптор: -Дәреженің анықтамасын қолданады; -Берілген дәрежені көбейтінді түрінде ашады; -Жауабын дұрыс жазады. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
Дескриптор: - Көбейтіндіні дәреже түрінде жазады - Дәрежені көбейтінді түрінде жазады |
Интерактивті тақта 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра, 2017 |
||||||||||
|
|
№243 Дәреженің мәнін тап 24= 73= 332 104= 106= 412 312 Дескриптор: -Берілген дәрежелік өрнектерді есептейді; -Санның мәнін дұрыс анықтайды; -Қорытындысын жазады. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
№247 салыстырыңдар 32 және 3∙2 142 және 14∙2 42 және 24 62 және26 Дескриптор: -Дәрежені көбейтіндімен салыстырады; -Қайсысының үлкен/кіші екенін анықтайды; -Дұрыс қорытынды жасайды. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
Дескриптор: Дәрежелерді есептейді -мәндерін салыстырады |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||||
|
|
№249 Балалар бақтан 64 алма терді. Олар терген алмаларын тең бөліп алды. Алма теруге неше бала барса, балалардың әрқайсысы сонша алма алды. Дескриптор: -Мәтіндік есептің шартын түсінеді; -Математикалық өрнек құрастырады; -Шешімін дұрыс табады. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
Берілген мәндердің ішінен сәйкестерін табыңдар: 5+5+5+5 54 6 ∙ 6 ∙ 6 5∙4 5 ∙ 5 ∙ 5 ∙ 5 63 7+7+7+7+7 7 ∙ 5 6+6+6 75 7 ∙ 7 ∙ 7 ∙ 7 ∙ 7 6 ∙ 3 Дескриптор: -Көбейтінді мен қосындыны сәйкестендіреді; -Дұрыс сәйкестікті таба алады; -Нәтижені кесте түрінде дұрыс көрсетеді. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
ҚБ: градусник әдісімен бағалады Температураны 0-10 көрсеткіші арқылы көтеру арқылы бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||||
|
|
Жеке жұмыс:
|
ҚБ: бірін-бірі жұпта бағалау |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Бүгінгі сабақта: Натурал сан дәрежесінің анықтамасын білді; Натурал санды ондық жазылу түрінде көрсетеді; Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазады. |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау
|
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5.1. Натурал сандардың бөлінгіштігі 5 сынып
5.1. Натурал сандардың бөлінгіштігі 5 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 5 сынып
|
Бөлім: |
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аймакова Ақмарал |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 5А |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәреже |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу; 5.1.1.4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дәреже ұғымымен таныстыру. Дәреженің оқылуын, жазылуын, негізі және дәреженің көрсеткішін үйрету.натурал санды ондық жазылу түрінде көрсетужәне есеп шығаруда қолдану |
|||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекқорлық: тапсырмаларды мұқият орындап, есеп шығаруда шыдамдылық танытады. Кәсіби білік: дәл есептеу, логикалық ойлау және математикалық тілде дұрыс жауап беру арқылы кәсібилікке қадам жасайды. |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/g40MbgSxThQ сайтынан. Дәреженің анықтамасын берместен бұрын, мынадай мысалдар қарастырайық. 1) 3+3+3+3+3=3*4=12, өйткені 3 саны төрт рет қосылған. Мұнда қосу амалы көбейту амалымен алмастырылған. Демек, бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын бір қосылғыштың қосылғыштар санына көбейтумен алмастыруға болады. 2) Тура осылай бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін табуға болады. Мысалы, 3 санын өз-өзіне 4 рет көбейту үшін (3*3*3*3=81), қысқаша, яғни 3*3*3*3*3 = 34түрінде жазылатын амалмен алмастыруға болады. Мұнда 34жазуы «3-тің төртінші дәрежесі»деп оқылады. Осылай белгілеу арқылы кез келген бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін табуға болады. 5*5*5=125; 7*7*7=343. Жалпы түрде: а*а*а*...*а=аn. Анықтама: Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтіндіні дәреже деп атайды.3*3*3*3=34=81 теңдігіндегі 81 саны 3 санының төртінші дәрежесі. 34=81 жазуындағы 3 саны (қайталанатын көрсеткіш) дәреженің негізі, 4 саны дәреженің көрсеткіші, ал 81 саны 34 дәрежесінің мәні деп аталады. аn өрнегіндегі а (қайталанатын көбейткіш)- дәреженің негізі, n(көбейткіштің неше рет қайталанатынын көрсететін сан(-дәреженің көрсеткіші деп аталады. Дәрежені оқу кезінде алдымен оның негізі, содан кейін оның көрсеткіші оқылады. Мысалы, 34 өрнегі: «3 санының төртінші дәрежесі» немесе «3-тің төртінші дәрежесі» деп оқылады. Санның 2-ші және 3-ші дәрежелері сәйкесінше «санның квадраты» және «санның кубы» деп аталады. Сонымен қатар келесі тұжырымдамаларды есте сақтау қажет: 1) а1=а, яғни кез келген санның бірінші дәрежесі өзіне тең. Мысалы: 251=25, 1001= 100, 451=45 Дәреже көрсеткіші бар өрнектің мәнін табуға мысалдар: 2*3³=2*3*3*3=54 (2*3)³=2*3*2*3*2*3=216 -34+(-2)6=-81+64= -17 25=5² ; 8=2³ |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Интерактивті тақта 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра, 2017 |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау №241 Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар
Дескриптор: -Бірдей көбейткіштерді анықтайды; -Оларды дәрежелік формада жазады; -Дұрыс дәрежені көрсетеді. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
№242 Дәрежені көбейтінді түрінде жаз 36= 74= 103= 96= а5= х3= Дескриптор: -Дәреженің анықтамасын қолданады; -Берілген дәрежені көбейтінді түрінде ашады; -Жауабын дұрыс жазады. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
Дескриптор: - Көбейтіндіні дәреже түрінде жазады - Дәрежені көбейтінді түрінде жазады |
Интерактивті тақта 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра, 2017 |
||||||||||
|
|
№243 Дәреженің мәнін тап 24= 73= 332 104= 106= 412 312 Дескриптор: -Берілген дәрежелік өрнектерді есептейді; -Санның мәнін дұрыс анықтайды; -Қорытындысын жазады. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
№247 салыстырыңдар 32 және 3∙2 142 және 14∙2 42 және 24 62 және26 Дескриптор: -Дәрежені көбейтіндімен салыстырады; -Қайсысының үлкен/кіші екенін анықтайды; -Дұрыс қорытынды жасайды. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
Дескриптор: Дәрежелерді есептейді -мәндерін салыстырады |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||||
|
|
№249 Балалар бақтан 64 алма терді. Олар терген алмаларын тең бөліп алды. Алма теруге неше бала барса, балалардың әрқайсысы сонша алма алды. Дескриптор: -Мәтіндік есептің шартын түсінеді; -Математикалық өрнек құрастырады; -Шешімін дұрыс табады. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
Берілген мәндердің ішінен сәйкестерін табыңдар: 5+5+5+5 54 6 ∙ 6 ∙ 6 5∙4 5 ∙ 5 ∙ 5 ∙ 5 63 7+7+7+7+7 7 ∙ 5 6+6+6 75 7 ∙ 7 ∙ 7 ∙ 7 ∙ 7 6 ∙ 3 Дескриптор: -Көбейтінді мен қосындыны сәйкестендіреді; -Дұрыс сәйкестікті таба алады; -Нәтижені кесте түрінде дұрыс көрсетеді. Құндылық:Еңбекқорлық, кәсіби еңбек. |
ҚБ: градусник әдісімен бағалады Температураны 0-10 көрсеткіші арқылы көтеру арқылы бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||||
|
|
Жеке жұмыс:
|
ҚБ: бірін-бірі жұпта бағалау |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Бүгінгі сабақта: Натурал сан дәрежесінің анықтамасын білді; Натурал санды ондық жазылу түрінде көрсетеді; Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазады. |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау
|
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз













