|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
05.11.2025ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Й дыбысы және әрпі 51 саб |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады; Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады |
|||||
|
Құндылықтар |
Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; 1-апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік – біртұтас ұғым!» |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Күз келіп далама.,. Мейірім толғандай Ай мен күн ғаламда Жұлдыздар жанғандай . «Адал азамат» бағдарламасы бойынша сөз қозғаймыз. Жақсылыққа игілікке бой түзеу,абройлы болуға, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық, әділдік қасиеттерін жоғары бағалау және құқықтық тәрбиені қалыптастыру диалогын жасаймыз Өткен тақырыпқа шолу «Баскетбол» ойыны қолданылады. Оқушыларды қатар бойынша жарыстырады. - Әр қатар оқушылары кезекпен әріптер себетіне сол дыбыстан басталатын сөз айтып, допты тастайды. Қай қатар көп сөз айтып, доп тастай алса, солар жеңімпаз болады. Жаңа сабаққа кіріспе жұмбақ жасырылады:
1) Айманда
бар, Айжанда бар, Арманда жоқ. Бұл қай дыбыс? (й) -Ендеше бүгінгі күні й дыбысы мен әрпі туралы түсінік қалыптастыратын боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтан күтілетін нәтижені хабарлау. |
Өлең жолдарын қайталап жаттайды Сұрақтарға жауап береді Бірге диалогқа түседі Өтілген дыбыстардан басталатын сөздер айтады, себетке доп салады. Жұмбақ шешеді. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Оқушылардың жауаптарын толықтырып кері байланыс жсап отырады. Жарайсың! Керемет! Жақсы! |
Әріптер жазылған себеттер, доптар |
||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым -Сурет бойынша әңгіме құру үшін алдымен сұрақтарға жауап беріңдер
. - Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? -Олар не істеп жатыр? -Аспанда нелер бар? -Жердің серігі не? -Ай туралы не білесіңдер? Осы сұрақтарға берген жауаптарыңды ретімен мәтін етіп құрап айтыңдар. -Мәтінде неше сөйлем болды? -Бірінші сөйлемде неше сөз бар? - Мәтіндегі й дыбысы бар бір сөзге дыбыстық талдау жасаңдар. -й әрпінің жазбаша түрімен таныс болыңдар. (Ұ, Д) 2- тапсырмада Оқылым «Тез оқы,тез оқы» әдісімен Сөздерді, мәтінді буындап оқыту, тұтас айтқызу. Сөздің алдындағы немесе ортасындағы, соңындағы дыбыс басқа дыбыспен ауыстырылғанда оның мағынасы өзгеретінін байқату.
й дыбысы көбінде сөздің ортасында, соңында келетіндігін түсіндіреді.
А)Берілген суреттер мен әріптерден сөз құрастырып айтыңдар. (Байрақ) -Байрақ деп нені айтады? -Байрақ сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар. Сергіту сәтінде «Нейрожаттығулар» жасату. (Д) 4-тапсырмада өздік жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады.
2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ
бұлшықеттерін
дамытатын жаттығулар
жасатады. 3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлау;
- өзін-өзі бағалату: - Әр беттің соңында берілген дөңгелек- шартты белгілерді тапсырманы орындауларыңа қарай бояңдар. «жасыл» түс – «Жарайсың!», «көк» түс –«Жақсы!» «қызыл» түс –«Талпын!». (Ұ) 5- тапсырмада «Сөз тану» айдары бойынша берілген өлеңді түсіндіру.
Пай, пай, пай Жайлып жүр тай. Ай-ай-ай Ұшып кетті торғай ЕББҚ оқушыға: Берілген сызбаға сай, й дыбысы бар сөз айт. ЕҚБ: Аталған сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт. ҚБ тапсырма: |
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.
Жаттығу жасайды.
Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырма орындайды, дәлелдейді. |
Дескриптор: Сөйлем, мәтін құрап айтады, сөздерге дыбыстық талдау жасайды, сөзді, мәтінді оқиды, ребус шешеді - «Жарайсың!». Сөйлем, мәтін құрап айтады, сөздерге дыбыстық талдау жасайды, сөзді, мәтінді оқуда, ребус шешуде көмек қажет етеді-«Жақсы!». Сөйлем, мәтін құрап айтуда, сөздерге дыбыстық талдау жасауда, сөзді, мәтінді оқуда, ребус шешуде қиналады-«Талпын!». Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды - «Жарайсың!». Тапсырмаларды орындауда аздап қателеседі, көмек қажет етеді -«Жақсы!». Тапсырмаларды орындауда қиналады, өрескел қателер жібереді-«Талпын!». Сызбаға сай сөз атайды, сөйлем құрайды, дәлелдей алады- «Жарайсың!». Сызбаға сай сөз атауда, сөйлем құрауда, дәлелдеуде көмек қажет етеді -«Жақсы!». |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 54-бет №2 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланысты «Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақта өзіңнің әрекеттеріңнен не ұнады? -Қай әрекетің өзіңе ұнамады? -Келесі сабақта ол қайталанбауы үшін не істейтін боласың? |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
51 саб әліппе .docx
51 саб әліппе .docx
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
05.11.2025ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Й дыбысы және әрпі 51 саб |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады; Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады |
|||||
|
Құндылықтар |
Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; 1-апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік – біртұтас ұғым!» |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Күз келіп далама.,. Мейірім толғандай Ай мен күн ғаламда Жұлдыздар жанғандай . «Адал азамат» бағдарламасы бойынша сөз қозғаймыз. Жақсылыққа игілікке бой түзеу,абройлы болуға, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық, әділдік қасиеттерін жоғары бағалау және құқықтық тәрбиені қалыптастыру диалогын жасаймыз Өткен тақырыпқа шолу «Баскетбол» ойыны қолданылады. Оқушыларды қатар бойынша жарыстырады. - Әр қатар оқушылары кезекпен әріптер себетіне сол дыбыстан басталатын сөз айтып, допты тастайды. Қай қатар көп сөз айтып, доп тастай алса, солар жеңімпаз болады. Жаңа сабаққа кіріспе жұмбақ жасырылады:
1) Айманда
бар, Айжанда бар, Арманда жоқ. Бұл қай дыбыс? (й) -Ендеше бүгінгі күні й дыбысы мен әрпі туралы түсінік қалыптастыратын боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтан күтілетін нәтижені хабарлау. |
Өлең жолдарын қайталап жаттайды Сұрақтарға жауап береді Бірге диалогқа түседі Өтілген дыбыстардан басталатын сөздер айтады, себетке доп салады. Жұмбақ шешеді. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Оқушылардың жауаптарын толықтырып кері байланыс жсап отырады. Жарайсың! Керемет! Жақсы! |
Әріптер жазылған себеттер, доптар |
||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым -Сурет бойынша әңгіме құру үшін алдымен сұрақтарға жауап беріңдер
. - Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? -Олар не істеп жатыр? -Аспанда нелер бар? -Жердің серігі не? -Ай туралы не білесіңдер? Осы сұрақтарға берген жауаптарыңды ретімен мәтін етіп құрап айтыңдар. -Мәтінде неше сөйлем болды? -Бірінші сөйлемде неше сөз бар? - Мәтіндегі й дыбысы бар бір сөзге дыбыстық талдау жасаңдар. -й әрпінің жазбаша түрімен таныс болыңдар. (Ұ, Д) 2- тапсырмада Оқылым «Тез оқы,тез оқы» әдісімен Сөздерді, мәтінді буындап оқыту, тұтас айтқызу. Сөздің алдындағы немесе ортасындағы, соңындағы дыбыс басқа дыбыспен ауыстырылғанда оның мағынасы өзгеретінін байқату.
й дыбысы көбінде сөздің ортасында, соңында келетіндігін түсіндіреді.
А)Берілген суреттер мен әріптерден сөз құрастырып айтыңдар. (Байрақ) -Байрақ деп нені айтады? -Байрақ сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар. Сергіту сәтінде «Нейрожаттығулар» жасату. (Д) 4-тапсырмада өздік жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады.
2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ
бұлшықеттерін
дамытатын жаттығулар
жасатады. 3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлау;
- өзін-өзі бағалату: - Әр беттің соңында берілген дөңгелек- шартты белгілерді тапсырманы орындауларыңа қарай бояңдар. «жасыл» түс – «Жарайсың!», «көк» түс –«Жақсы!» «қызыл» түс –«Талпын!». (Ұ) 5- тапсырмада «Сөз тану» айдары бойынша берілген өлеңді түсіндіру.
Пай, пай, пай Жайлып жүр тай. Ай-ай-ай Ұшып кетті торғай ЕББҚ оқушыға: Берілген сызбаға сай, й дыбысы бар сөз айт. ЕҚБ: Аталған сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт. ҚБ тапсырма: |
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.
Жаттығу жасайды.
Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырма орындайды, дәлелдейді. |
Дескриптор: Сөйлем, мәтін құрап айтады, сөздерге дыбыстық талдау жасайды, сөзді, мәтінді оқиды, ребус шешеді - «Жарайсың!». Сөйлем, мәтін құрап айтады, сөздерге дыбыстық талдау жасайды, сөзді, мәтінді оқуда, ребус шешуде көмек қажет етеді-«Жақсы!». Сөйлем, мәтін құрап айтуда, сөздерге дыбыстық талдау жасауда, сөзді, мәтінді оқуда, ребус шешуде қиналады-«Талпын!». Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды - «Жарайсың!». Тапсырмаларды орындауда аздап қателеседі, көмек қажет етеді -«Жақсы!». Тапсырмаларды орындауда қиналады, өрескел қателер жібереді-«Талпын!». Сызбаға сай сөз атайды, сөйлем құрайды, дәлелдей алады- «Жарайсың!». Сызбаға сай сөз атауда, сөйлем құрауда, дәлелдеуде көмек қажет етеді -«Жақсы!». |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 54-бет №2 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланысты «Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақта өзіңнің әрекеттеріңнен не ұнады? -Қай әрекетің өзіңе ұнамады? -Келесі сабақта ол қайталанбауы үшін не істейтін боласың? |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
||


шағым қалдыра аласыз














