Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Оқушыларды ондық бөлшектерді қосу, азайту алгоритмін айта білуге үйрету және ондық бөлшектерді қосу мен азайтуда пайдалана білуге дағдыландыру Көпшілік оқушылар үшін: Ондық бөлшектерді қосуда тиімді есептеу үшін қосу,азайтудың қасиеттерін пайдалана білуге қалыптастыру Кейбір оқушылар үшін: Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін мәтін есептер шығаруда қолдану; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен сәлемдесу - Оқушыларды түгендеу - Оқу құралдарын тексеру
(Ұ) «Қайталау сұрақтары» әдісі Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
|
Бағалау критерийлерін ұсыну |
Оқулық, жұмыс дәптері Математи ка 5-сынып, 2-бөлім А.Е.Әбіл Қасымов Т.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова
|
||
|
Сабақтың ортасы |
.Ондық бөлшектерді қосу және азайту
№1. Өрнекті құрып мәнін табыңыздар:
1,86 және 17,3 сандарының қосындысы мен 15,15 санының айырымы
№2. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есепті шығарыңыз: Дүкеннен үш түрлі
кәмпит сатып алынды. Бірінші түрлі кәмпит 2,8 кг. Екінші түрлі
кәмпит одан
3- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
4- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Бекіту мақсаты бойынша оқушылардың қаншалықты деңгейде меңгергендігін бақылау |
№3 Білімді нақтылау үшін тапсырмалар орындау.
1) қатар 0,07 + 13,23 = 13,3 9,02 + 4,28 = 13,3 18,36 + 7,14 = 25,5 2) қатар 85,07 + 3,03 = 88,1 25,6 + 0,41 = 26,01 56 + 0,37 = 56,37 3) қатар 6,3+2,5+0,7=9,5 9,2+3,3+1,6=14,1 0,1+9,9+1,5=11,5
Тапсырма №4 Тиімді тәсілмен шығар 1 қатар 1) (4+1,8)+2,2 1,6+(5+3,4) (2,41+13)+4,59
2 қатар 2) 0,3+(1,7+2,5) (3,8+6)+4,2 12,25+(8+3,75)
3 қатар 3) 8,3+(2,7+8) 10,2+(1,7+4,8) (46,3+18)+4,7
Тапсырма №5
Есепті теңдеу құрып шығар:
Мирас бір сан ойлады. Ол ойлаған санына 18,02 санын қосып, қосындыдан 6,36 азайтқанда 55,66 саны шықты. Мирас қандай сан ойлады?
Тапсырма № 6
Сабақты бекіту. Тест жұмысы
|
Дескриптор: 1) Санды өрнекті құрады 2) Ондық бөлшектерді қосады 3) Ондық бөлшектерді азайтады
Дескриптор : 1.аралас санды ондық бөлшекке айналдырады; 2.ондық бөлшекті қосуды орындайды; 3. ондық бөлшекті азайтуды орындайды; Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады
Дескриптор: 1).ондық бөлшекті қосады; 2.)ондық бөлшектің қасиеттерін қолданады
Дескриптор: 1.Бөлшектерді азайтуды орындайды 2.Бөлшектерді қосуды орындайды 3. Теңдеу құрады |
ДК экраны 5-сынып оқулығы.
Математи ка 5-сынып, 2-бөлім А.Е.Әбіл Қасымов Т.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова
Жұмыс дәптерлері. Слайд.
Презентация. Карточкалар |
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия 1.Мен сабақта...жұмыс жасадым \белсенді,енжарлықпен 2.Мен сабақтағы жұмысыма...емеспін \ризамын риза емеспін 3.Сабақ маған...болған сияқты \қысқа, ұзақ 4.Бүгінгі сабақ маған... болды \түсінікті, түсініксіз |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Оқушыларды ондық бөлшектерді қосу, азайту алгоритмін айта білуге үйрету және ондық бөлшектерді қосу мен азайтуда пайдалана білуге дағдыландыру Көпшілік оқушылар үшін: Ондық бөлшектерді қосуда тиімді есептеу үшін қосу,азайтудың қасиеттерін пайдалана білуге қалыптастыру Кейбір оқушылар үшін: Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін мәтін есептер шығаруда қолдану; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен сәлемдесу - Оқушыларды түгендеу - Оқу құралдарын тексеру
(Ұ) «Қайталау сұрақтары» әдісі Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
|
Бағалау критерийлерін ұсыну |
Оқулық, жұмыс дәптері Математи ка 5-сынып, 2-бөлім А.Е.Әбіл Қасымов Т.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова
|
||
|
Сабақтың ортасы |
.Ондық бөлшектерді қосу және азайту
№1. Өрнекті құрып мәнін табыңыздар:
1,86 және 17,3 сандарының қосындысы мен 15,15 санының айырымы
№2. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есепті шығарыңыз: Дүкеннен үш түрлі
кәмпит сатып алынды. Бірінші түрлі кәмпит 2,8 кг. Екінші түрлі
кәмпит одан
3- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
4- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Бекіту мақсаты бойынша оқушылардың қаншалықты деңгейде меңгергендігін бақылау |
№3 Білімді нақтылау үшін тапсырмалар орындау.
1) қатар 0,07 + 13,23 = 13,3 9,02 + 4,28 = 13,3 18,36 + 7,14 = 25,5 2) қатар 85,07 + 3,03 = 88,1 25,6 + 0,41 = 26,01 56 + 0,37 = 56,37 3) қатар 6,3+2,5+0,7=9,5 9,2+3,3+1,6=14,1 0,1+9,9+1,5=11,5
Тапсырма №4 Тиімді тәсілмен шығар 1 қатар 1) (4+1,8)+2,2 1,6+(5+3,4) (2,41+13)+4,59
2 қатар 2) 0,3+(1,7+2,5) (3,8+6)+4,2 12,25+(8+3,75)
3 қатар 3) 8,3+(2,7+8) 10,2+(1,7+4,8) (46,3+18)+4,7
Тапсырма №5
Есепті теңдеу құрып шығар:
Мирас бір сан ойлады. Ол ойлаған санына 18,02 санын қосып, қосындыдан 6,36 азайтқанда 55,66 саны шықты. Мирас қандай сан ойлады?
Тапсырма № 6
Сабақты бекіту. Тест жұмысы
|
Дескриптор: 1) Санды өрнекті құрады 2) Ондық бөлшектерді қосады 3) Ондық бөлшектерді азайтады
Дескриптор : 1.аралас санды ондық бөлшекке айналдырады; 2.ондық бөлшекті қосуды орындайды; 3. ондық бөлшекті азайтуды орындайды; Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады
Дескриптор: 1).ондық бөлшекті қосады; 2.)ондық бөлшектің қасиеттерін қолданады
Дескриптор: 1.Бөлшектерді азайтуды орындайды 2.Бөлшектерді қосуды орындайды 3. Теңдеу құрады |
ДК экраны 5-сынып оқулығы.
Математи ка 5-сынып, 2-бөлім А.Е.Әбіл Қасымов Т.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова
Жұмыс дәптерлері. Слайд.
Презентация. Карточкалар |
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия 1.Мен сабақта...жұмыс жасадым \белсенді,енжарлықпен 2.Мен сабақтағы жұмысыма...емеспін \ризамын риза емеспін 3.Сабақ маған...болған сияқты \қысқа, ұзақ 4.Бүгінгі сабақ маған... болды \түсінікті, түсініксіз |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
||||||
шағым қалдыра аласыз














