10 сынып ЖМБ №29
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. §58. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. БЖБ (20-мин)
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. §58. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. БЖБ (20-мин) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіреді және бөліп шығару бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. Үй тапсырмасы: "Бір ғана дұрыс жауап" әдісі Тапсырма: Төменде бірнеше сұрақ берілген. Барлығына бір ғана дұрыс жауапты таңдап, себебін түсіндіріңіз. Сұрақтар: Диализдің негізгі мақсаты қандай? Гемодиализ қалай жүзеге асады? Перитонеальдық диализ кезінде қандай орган сүзгі рөлін атқарады? Диализдің қай түрі тасымалдауға қолайлы? Жауап нұсқалары: A. Қан арнайы аппарат арқылы сүзгіленеді B. Ішперде сүзгі рөлін атқарады C. Артық сұйықтық пен қалдық заттарды ағзадан шығару D. Перитонеальдық диализ тасымалдауға қолайлы |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Дұрыс жауап: C (Артық сұйықтық пен қалдық заттарды ағзадан шығару). Барлық сұрақтардың түйіні диализдің негізгі мақсаты – ағзадағы артық сұйықтықты, тұздарды және қалдық заттарды шығару. |
Дескриптор: Барлық сұрақтарға дұрыс жауапты анықтады – 3 балл; Жауапты дұрыс негіздеді – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Оқушылардың назарын аудару |
Бөлім бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Бүйрек – дененің табиғи зертханасы. Оның жұмысы тоқтаса, дененің тепе-теңдігі бұзылады." — Аноним Қызықты әдіс: "Тірі кесте" әдісі Әдістің сипаттамасы: Оқушылар сынып ішінде қозғалып жүріп, тақырыпты әртүрлі дереккөздерден зерттеп, өздеріне керекті ақпаратты жинайды. Бұл әдіс оқушыларды белсенділікке тартып, сыныпта интерактивті орта қалыптастырады. Тапсырма: Сынып 4 станцияға бөлінеді, әр станцияда тақырыпқа қатысты ақпарат беріледі: Станция 1: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінің себептері. Станция 2: Бұл аурудың белгілері. Станция 3: Емдеу жолдары (диализ, трансплантация). Станция 4: Алдын алу шаралары. Оқушылар топтарға бөлініп, әр станцияны 5 минут ішінде аралап, қажетті ақпаратты жазып алады. Соңында топтар жинаған мәліметтерін талқылап, ортақ қорытынды жасайды. «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі "үнсіз ауру": Бұл аурудың ерте кезеңдерінде айқын белгілері болмайды. Сондықтан бүйрек жетіспеушілігі көбінесе аурудың кеш кезеңдерінде ғана анықталады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауабы: Себептер: Қант диабеті, гипертония, инфекциялар. Белгілері: Несеп шығарудың бұзылуы, ісіну, шаршағыштық. Емдеу жолдары: Диализ: бүйрек функциясын алмастырады. Трансплантация: донор бүйректі ауыстыру. Алдын алу: Тұзды тұтынуды азайту, суды жеткілікті мөлшерде ішу, салауатты өмір салтын ұстану. |
Дескриптор: Әр станциядан нақты ақпарат жинайды – 2 балл; Жинақталған мәліметтерді дұрыс жүйелейді – 2 балл; Алған ақпаратты талдау және қорғау қабілеті – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру; Оқу мақсаты бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Ғылым – адамның өмірін ұзартатын мүмкіндіктер шекарасын кеңейту." — Александр Флеминг "Денсаулық – ең басты байлық. Ал ғылым оны сақтап қалу жолын табады." — Томас Эдисон Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін): Диализ Гемодиализ Перитонеальдық диализ Бүйрек трансплантациясы Сүзгі мембрана Ішперде (перитонеум) Қанды тазарту Жасанды бүйрек Артық сұйықтық Уытты заттар |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінің себептері, белгілері, алдын алу және емдеу әдістері туралы негізгі медициналық мәліметтерді білу; Практикалық дағдылар: Бүйрек ауруының белгілерін анықтап, дұрыс өмір салтын ұстану және алдын алу шараларын қолдану жолдарын үйрену; Функционалдық сауаттылық: Денсаулық туралы ақпаратты дұрыс түсініп, оны өмірде қолдану және бүйрек денсаулығын сақтау үшін шешім қабылдау қабілеті; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
"Жасушалық деңгейде түсіндіру" әдісі Мақсаты: Күрделі медициналық процестерді (диализ және бүйрек трансплантациясы) қарапайым бөлшектерге бөліп, әр бөлікті жеке түсіндіру арқылы тақырыпты жеңіл меңгерту. Тапсырма: "Жасушалық деңгейде түсіндіру" әдісі бойынша сұрақ: Сұрақ: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі кезінде организмдегі сұйықтық пен зиянды заттарды шығару қалай бұзылады? Диализдің және бүйрек трансплантациясының жасушалық деңгейде әсер ету механизмін түсіндіріңіз. |
Жауабы: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі: Негізгі мәселе: Бүйрек нефрондарының зақымдануы немесе өлуі нәтижесінде фильтрация қызметінің төмендеуі. Зиянды әсері: Организмде несепнәр, креатинин, калий иондары және басқа метаболиттер жиналады. Бұл гомеостаздың бұзылуына, ұлпалардың улануына, қышқыл-сілтілік тепе-теңдіктің өзгеруіне әкеледі. Диализ: Диализ арнайы аппарат (гемодиализ) арқылы қанның жасанды фильтрациясын жүзеге асырады. Механизм: Жартылай өткізгіш мембрана арқылы қан мен диализ ерітіндісі арасында диффузия жүреді. Токсиндер, артық су, калий иондары мембрана арқылы диализ ерітіндісіне өтеді, ал маңызды заттар қанда қалады. Нәтижесінде: Қанның химиялық құрамындағы тепе-теңдік қалпына келеді. Бүйрек трансплантациясы: Бұл сау донор бүйрегін науқастың денесіне трансплантациялау. Жасушалық деңгейде механизм: Трансплантацияланған бүйректің нефрондары организмдегі сұйықтық пен токсиндерді табиғи жолмен фильтрациялай бастайды. Гомеостазды сақтау үшін нефрондардағы базальді мембрана, проксимальді және дистальді түтікшелер дұрыс жұмыс істейді. |
Дескриптор: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінің механизмін дұрыс түсіндіреді-1 балл; Диализдің негізгі жұмыс принципін сипаттайды-1 балл; Диализдің жасушалық деңгейде қалай жұмыс істейтінін сипаттайды-1 балл; Бүйрек трансплантациясының физиологиялық рөлін түсіндіреді-1 балл; Бүйрек жетіспеушілігі кезінде диализ бен трансплантацияның рөлін салыстырады-1 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Практикалық тапсырмалар беру. |
«Проблемалық оқыту әдісі» Мақсаты: Оқушылардың нақты өмірлік жағдайларды шешуге қабілетін арттыру. Мәселе: Ермек 50 жаста, созылмалы бүйрек жетіспеушілігі диагнозы қойылған. Оның басты шағымдары: шаршағыштық, аяқ-қолдарының ісінуі, қан қысымының жоғарылауы. Дәрігер оған диализ процедураларын бастауды ұсынды, бірақ Ермек бұл әдісті ұзақ уақыт қолдану мүмкін емес деп алаңдайды. Ол аурудың даму себебі, емдеу тәсілдері және алдын алу шаралары туралы толық түсінік алғысы келеді. Тапсырма: Ермекке көмектесу үшін келесі сұрақтарға жауап беріңіз: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінің дамуына қандай негізгі себептер әсер етеді? Аурудың белгілері оның өмір сапасына қалай әсер етеді? Диализдің пайдасы мен шектеулері қандай? Ермекке бұл аурудың алдын алу және оның асқынуларын болдырмау үшін қандай кеңестер беруге болады? |
Жауабы: Себептер: Қант диабеті, артериалды гипертензия, тұқым қуалайтын немесе инфекциялық аурулар. Белгілері мен әсері: Шаршағыштық, ісіну, қан қысымының тұрақсыздығы, нәтижесінде еңбек қабілетінің төмендеуі және күнделікті өмір сапасының нашарлауы. Диализ: Пайдасы: ағзадағы зиянды заттарды шығарады, өмір сапасын жақсартады. Шектеулері: ұзақ уақыт алуы, тұрақты түрде жасалуы қажет, жанама әсерлер. Алдын алу: Дұрыс тамақтану (тұзды тағамды азайту), дене белсенділігі, жыл сайын медициналық тексерулерден өту, зиянды әдеттерден бас тарту. |
Дескриптор: Аурудың негізгі себептерін анықтайды – 2 балл; Белгілерінің адам өміріне әсерін талдайды – 2 балл; Диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді – 2 балл; Аурудың алдын алу бойынша нақты ұсыныстар береді – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация |
|
Бағалау |
«Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары» Мақсаты: Оқушылардың бөлім бойынша алған білімдерін қорытындылау дағдыларын дамыту. |
Оқушылар бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс әдісі: «Дәрігер бақылауы» Оқушылардан тақырыпты меңгеру деңгейін "науқасқа диагноз қою" арқылы бағалауын сұраңыз: "Жағдай тұрақты": Мен бәрін түсіндім, қосымша түсініктеме қажет емес. "Емделуді қажет етеді": Менде бірнеше сұрақ бар, толық жауап керек. "Төтенше жағдай": Мен тақырыпты түсіну үшін қосымша көмек қажет деп санаймын. |
"Жағдай тұрақты" (Мен бәрін түсіндім): Оқушы нақты және сенімді түрде тақырып мазмұнын түсінгенін айтады. "Диализ аппараты қан тазарту процесін түсіндім, оның екі түрі бар: гемодиализ және перитонеальды диализ. Бүйрек трансплантациясы науқастың өмір сапасын жақсартатынын да білдім." "Емделуді қажет етеді" (Менде сұрақ бар): Оқушының түсінгенімен, әлі де тереңірек зерттеуді қажет ететін сұрақтары болады. "Диализ кезінде қан ағымы жылдамдығы неге маңызды? Трансплантацияда донордың қан топтары міндетті түрде сәйкес болуы керек пе?" "Төтенше жағдай" (Қосымша көмек қажет): Оқушы тақырыпты түсінуде қиындықтарға тап болып, көмек сұрайды. "Мен диализдің қай жағдайда таңдалатынын және оның нақты қалай жұмыс істейтінін түсінбедім. Бүйрек трансплантациясы үшін қандай жағдайлар болуы керек екенін қайтадан түсіндіріп берсеңіз." |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге: 2 тоқсанда өтілген тақырыптар мен оқу мақсатын қайталау. |
2 тоқсанда өтілген тақырыптар мен оқу мақсаттарын қайталайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
|
|
Артықшылықтары |
Кемшіліктері |
|
Гемодиализ |
|
|
|
Перитонеалды диализ |
|
|
|
Бүйрек трансплантациясы |
|
|
|
БҮЙРЕК ТРАНСПЛАНТАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ДИАЛИЗ |
|
|
Артықшылықтары |
Кемшіліктері |
|
|
|
Бағалау |
|
|
Жалпы, диализ қазіргі уақытта бүйрек жетіспеушілігін емдеудің ең жақсы әдісі деп ойлаймын. Ол қатаң диеталар мен ауруханаға жиі келуді талап етсе де, тек 8 жылға ғана созылатын трансплантты қабылдамау мүмкіндігі жоқ, трансплантациялық хирургияны талап етпейді. Сондай-ақ диализ аппараттарында кемшіліктер жоқ, бірақ бүйрек санындағы жеткіліксіздігі бар. |
|
|
Артықшылықтары – Диализ
|
Кемшіліктері – Диализ
|
|
Жеңіл қол жетімді және трансплантацияны күтетін пациенттер пайдалана алады |
Диализ аппаратында, ауруханада немесе үйде тұрақты сеанстар көп уақыт алады |
|
Дененің, қабылдамау қауіпі жоқ |
Сеанс 10 сағатқа созылуы мүмкін |
|
|
Диета қатаң реттелуі керек: кейбір өнімдер тек диализ машинасына қосылған кезде ғана қолданылуы мүмкін. |
|
Артықшылықтары – Бүйрек транплантациясы
|
Кемшіліктері – Бүйрек транплантациясы
|
|
Тұрақты диализ сеанстарының қажеті жоқ, сондықтан пациент еркін өмір сүре алады |
Уақыттық шектеу: донорлық бүйрек 12 сағат ішінде ауыстырылуы тиіс |
|
Егер ұлпалардың түрлері сәйкес келсе, табысқа жету деңгейі шамамен 80% |
Ағзаның қорғаныш жүйесі қайта отырғызылған бүйрекке "шабуыл жасаған" кезде, мүше қабылданбау мүмкін |
|
Қолайлы ұлпалармен кез келген сау адам бүйректі бере алады және тек бір бүйрекпен тыныш өмір сүре алады |
Пациент өмір бойы иммунодепрессантарды қабылдау керек |
|
|
Пациенттің сүйек кемігін сәулелендіру керек |
|
|
Пациент трансплантациядан кейін біраз уақыт стерильді жағдайда ауруханада болуы керек |
|
|
Донорлардың жеткіліксіздігі |
10 ЖМБ 3-БЖБ
Оқушының аты-жөні:_____________________________________________________________сыныбы_____
«Бөліп шығару» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары
Оқу мақсаты:
10.1.5.1- зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2- су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру;
Тапсырма-1.
Зәрдің түзілу механизмі жүретін 1-ші реттік процесті атаңыз.
А)секреция бөліну.
В)бүйрек өзекшелері
С)қандағы еріген заттар
Д) шумақ капсуласы
Е) зәр шығару өзегі
Тапсырма-2.
Берілген сөзтіркестерінен АДГ-ң 3 рөлін көрсетіңіз?
1______________________________________________
2______________________________________________
3________________________________________________
Тапсырма-3.
Төмендегі тапсырманың шындық және жалған екендігін анықтаңыз.
|
|
|
Ш |
Ж |
|
1 |
Қанды бүйрек көмегінсіз тазалау тәсілі диализ деп аталады. |
|
|
|
2 |
Бауырдың зақымдануына байланысты бүйрек жетіспеушілігінің себебі анемия деп аталады. |
|
|
|
3 |
Бір адамға екінші адамнан – донордан алынған бүйректі ауыстырып салудан тұратын хирургиялық ота жасау. |
|
|
|
4 |
Дискретті диализді хирургиялық жолмен жасауға болады. |
|
|
Тапсырма-4.
Бүйректі трансплантациялау бүгінгі күннің өзекті мәселесі. Бұл әдістің басты артықшылығы мен туындайтын қиындықтарын жазып көрсетіңіз.
А) Артықшылығы______________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
В) Туындайтын қиындықтары ___________________________________________________________________________
Балл қою кестесі
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|||
|
Зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілу механизмін анықтайды |
1 |
Зәрдің түзілу механизмі жүретін 1-ші реттік процесті атайды; |
1 |
|
Су мөлшерін бақылаудағы антидиуетикалық гормонының (АДГ) ролін сипаттайды |
2 |
Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді; |
1 |
|
Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді; |
1 |
||
|
Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді; |
1 |
||
|
3 |
Қанды бүйрек көмегінсіз тазалау тәсілі диализ екенін анықтайды; |
1 |
|
|
Бауырдың зақымдануына байланысты бүйрек жетіспеушілігінің себебін түсіндіреді; |
1 |
||
|
Бір адамға екінші адамнан – донордан алынған бүйректі ауыстырып салудан тұратын хирургиялық ота жасауды түсінеді; |
1 |
||
|
Дискретті диализді хирургиялық жолмен жасауға болатынын сипаттайды; |
1 |
||
|
Бүйрек транплантациясымен диализдің артықшылықтарымен кемшіліктерін сипаттайды |
4 |
Бүйректі трансплантациялаудың басты артықшылығы мен туындайтын қиындықтарын жазып көрсетеді; |
4 |
|
Барлығы |
11 |
||
Қосымша тапсырмалар
«Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі.
|
|
«Айырмашылығы неде?»
Оқушыларға үш түрлі сөз көрсету. Үшеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру.

Оқушыға беретін мәтін
Бүйрек несеп шығаруды және қаннан улы заттар мен басқа өнімдерді сүзу сияқты жұмысын атқара алмайтын кезде, пациентке бүйрек диализі деп аталатын жасанды сүзу процесін өтуі керек. Гемодиализ және перитонеалды диализ - бұл пациентке бүйрек диализі қажет болған кезде қолданатын екі әдіс, бірақ барлық пациенттер бұл процедураларды өте алмайды. Бүйректің диализі пациенттің өмірін сақтап қалса да, оның өз кемшіліктері бар. Осылайша, осы мақалада жоғарыда аталған диализ түрлеріне қатысты бүйрек диализінің артықшылықтары мен кемшіліктері талқыланады.
Гемодиализ:оның артықшылықтары мен кемшіліктері
Гемодиализ - пациенттің алынған қанын сүзгілеу үшін аппарат қолданылатын және сүзгіден өткізілген қаның, адамның қан ағысына қайта енгізетін процесі. Бұл қанды сүзудің тиімді тәсілі және тұтастай алғанда, перитонеалды диализге қарағанда аз жиілікті қажет етеді. Осылайша, диализдің осы түрін өтетін пациент апта сайын диализдің үш сеансын қажет етуі мүмкін, бірақ әрбір диализ 4 сағатқа созылады. Диализ орындалғанда, пациент қозғала алмайды және диализдік аппараттың жанында орналасқан төсекпен шектеледі. Жалпы алғанда, гемодиализге ұшыраған пациент адамның перитонеалды диализге ұшырағаннан гөрі калий мен фосфорды азайтатын қатаң диеталық жоспарды сақтауға тура келеді. Бірақ та, гемодиализ салыстырмалы түрде ауыр процесс болса да, ол пациентке, денсаулық сақтау тобына қол жеткізуге мүмкіндік береді, себебі бүкіл диализді процесс медициналық мекемеде, жақсы жабдықпен және персоналмен жүзеге асырылады.
Ұзақ мерзімді диализді қабылдаған адамды қарастырған кезде оларда депрессия сияқты бұзылулар даму мүмкін, және кез келген уақытта дененің кіргізу жерлерде инфекциялардың даму қаупі бар. Сонымен қатар, бұл пациенттерде диализден кейін қан қысымының төмендеуі де дамуы мүмкін.
Перитонеалды диализ: оның артықшылықтары мен кемшіліктері
Басқа жағынан перитонеалды диализ, пациентке гемодиализбен айналысатын адамға қарағанда белсенді өмір салтын жүргізуге мүмкіндік береді, себебі ол адамның медициналық орталыққа баруын және диализ аяқталғанға дейін бір жерде болуын талап етпейді. Керісінше, перитонеалды диализ баяу және үзіліссіз процесс ретінде жұмыс істейді және сүзгіш машинаны пайдаланудың орнына құрсақ қуысын сүзгі ретінде пайдаланады . Бұл шара пациенттің диализ процесін бақылауға мүмкіндік береді және гемодиализге арналған диализ кестесіне қарағанда жоспарлау әлдеқайда икемді болады. Бірақ, перитонеалды диализді күніне бірнеше рет орындау қажет, ал кейбір жағдайларда диализ түнде сыртқы аспапқа бекітілген автоматтандырылған процесс ретінде жүзеге асырылуы керек.
Диализді бақылау пациентке көбірек еркіндік берсе де, ол жұқпалы аурулардың қаупін арттырады, сондай-ақ қателіктерін өңдей алмауын арттырады. Сонымен қатар, перитонеальді диализ фильтратты ағызу үшін сыртқы катетерді енгізуді талап етеді, соның нәтижесінде пациенттің денесінің пішіні бұзылады. Сонымен қатар, перитонеалды диализді өтетін пациенттерде басқа ауруларға әкелетін холестериннің жинақталуы және салмақтың арттыруы пайда болады. Дегенмен, қанның сүзілуінің баяу және жалғастырылған процесі жүрекке аз қысым жасайды, сондықтан перитонеалды диализ жүрек функциясы әлсіз адамдар үшін қолданылуы мүмкін.
Әрбір диализ әдісіне қатысты артықшылықтар мен кемшіліктер бар болса да, ол бүйрек аурулары бар адамның өмірін сақтап қалады және осындай жағдайда қол жетімді жалғыз балама болуы мүмкін.
Бүйрек
трансплантациясы
Бүйрек жеткіліксіздігінің
басқа шешіміне бүйрек
трансплантациясы жатады. Бұл үшін денсаулығы
жақсы донор берген бүйректің алмасуы
қажет. Бүйректі алатын науқас реципиент болып табылады, ал бүйрегі
олардың бел тұсындағы қалыпты қан тамырларына бекітіледі. Ол толық
жұмыс істесе - жұмыс аяқталды деп
саналады.
Өкінішке орай, ол әрқашан бұлай емес. Бір мәселе келесінің негізінде жатыр – рецепиентке берілетін бүйрек бастапқыда оның ішінде болмаған, сондықтан жаңа мүшенің бетіндегі антигендер пациенттің антигендерінен өзгеше болады. Әрине, рецепиенттің иммундық жүйесі жаңа бүйректі қабылдамауы мәселесі пайда болады, яғни сіздің денеңіз оны бұзады. Трансплантация кезінде мұндай нәрсенің алдын алу үшін барлық жағдай жасалынады, бірақ бұл әрқашан қауіпті.
Қабылданбау қаупін барынша азайту үшін жасауға болатын белгілі бір нәрселер бар. Негізгі әдіс рецепиентке ұлпа жағынан ұқсас мысалы, қанның тобына қарап донордан бүйрек алу болып табылады. Бұл, оларда бірдей антигендер болатынын білдіреді. Тағы бір алаңдаушылық тудыратын әдіс иммунодепрессанттарды ішу. Бұл препараттарды рецепиенттер қалған өмір бойына қабылдау қажет, олар адамның иммундық жүйесін - басады (тоқтатады). Алайда, бұл препараттар жақсарған сайын, ұлпаның типін сәйкестендіру қажеттілігі маңыздылығы азаяды.
Бүйрек трансплантациясының кемшілігі олардың тұрақты емес екендігінде. Алынған бүйрек мәңгілік бойы жұмыс істеймейді, іс жүзінде оның жұмысы істеп тоқтағанға дейін шамамен тоғыз жылға жуық уақытқа созылады, бұл жағдайда пациент басқа бүйрек табылғанша және басқа трансплантациялау операциясы болғанша ауруханада диализге оралу керек.
Трансплантацияның, диализдік машиналармен салыстырғанда қолайлы екендігінің себебі бүйректі трансплантацияланғаннан кейін, сіз қалыпты өмір сүруіңізге және бұл туралы алаңдамай жүруге болады - сіз қалаған нәрсеңізді жей аласыз және тұрақты диализге қатысуға тура келмейді. Бірақ, бұның кемшілігі бүйректі қабылдамау - сіздің иммундық жүйеңіз бүйректі қабылдамаған жағдайда, сізге өмір бойы дәрі қабылдауға тура келеді. Диализді таңдаудың себебі, ол әлдеқайда оңай қол жетімді. Бүйрек алушыларының күту тізімдері бірнеше жыл бойына жалғасуы мүмкін Бүйрек трансплантациясымен байланысты негізгі проблемалардың бірі сәйкес донорды табудың қиын болуы.
|
Трансплантацияның артықшылықтары |
Трансплантацияның кемшілігі |
|
Диализдың керегі жоқ Диетаны бақылаудың қажеті жоқ Қалыпты өмір сүрудің еркіндігі |
Донорды іздеу және күту Бүйректің қабылданбауы мүмкіндігі Ауруларға одан да осал ететін иммунодепрассанттарды қабылдау керектігі |
|
Диализдің артықшылықтары |
Диализдің кемшіліктері |
|
Донорлық бүйрекке қарағанда қол жетімді Дәрілер қажет емес Диализ 100% табысқа жетеді. |
Тұрақты сеанстар қажет - аптасына 2 немесе 3 рет Ұзақ сессиялар - 8 сағат Еркіндік пен қалыпты өмірдің аздығы Диетаны мұқият бақылап отыру керек |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§58. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі
§58. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі
10 сынып ЖМБ №29
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. §58. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. БЖБ (20-мин)
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. §58. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. БЖБ (20-мин) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіреді және бөліп шығару бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. Үй тапсырмасы: "Бір ғана дұрыс жауап" әдісі Тапсырма: Төменде бірнеше сұрақ берілген. Барлығына бір ғана дұрыс жауапты таңдап, себебін түсіндіріңіз. Сұрақтар: Диализдің негізгі мақсаты қандай? Гемодиализ қалай жүзеге асады? Перитонеальдық диализ кезінде қандай орган сүзгі рөлін атқарады? Диализдің қай түрі тасымалдауға қолайлы? Жауап нұсқалары: A. Қан арнайы аппарат арқылы сүзгіленеді B. Ішперде сүзгі рөлін атқарады C. Артық сұйықтық пен қалдық заттарды ағзадан шығару D. Перитонеальдық диализ тасымалдауға қолайлы |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Дұрыс жауап: C (Артық сұйықтық пен қалдық заттарды ағзадан шығару). Барлық сұрақтардың түйіні диализдің негізгі мақсаты – ағзадағы артық сұйықтықты, тұздарды және қалдық заттарды шығару. |
Дескриптор: Барлық сұрақтарға дұрыс жауапты анықтады – 3 балл; Жауапты дұрыс негіздеді – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Оқушылардың назарын аудару |
Бөлім бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Бүйрек – дененің табиғи зертханасы. Оның жұмысы тоқтаса, дененің тепе-теңдігі бұзылады." — Аноним Қызықты әдіс: "Тірі кесте" әдісі Әдістің сипаттамасы: Оқушылар сынып ішінде қозғалып жүріп, тақырыпты әртүрлі дереккөздерден зерттеп, өздеріне керекті ақпаратты жинайды. Бұл әдіс оқушыларды белсенділікке тартып, сыныпта интерактивті орта қалыптастырады. Тапсырма: Сынып 4 станцияға бөлінеді, әр станцияда тақырыпқа қатысты ақпарат беріледі: Станция 1: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінің себептері. Станция 2: Бұл аурудың белгілері. Станция 3: Емдеу жолдары (диализ, трансплантация). Станция 4: Алдын алу шаралары. Оқушылар топтарға бөлініп, әр станцияны 5 минут ішінде аралап, қажетті ақпаратты жазып алады. Соңында топтар жинаған мәліметтерін талқылап, ортақ қорытынды жасайды. «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі "үнсіз ауру": Бұл аурудың ерте кезеңдерінде айқын белгілері болмайды. Сондықтан бүйрек жетіспеушілігі көбінесе аурудың кеш кезеңдерінде ғана анықталады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауабы: Себептер: Қант диабеті, гипертония, инфекциялар. Белгілері: Несеп шығарудың бұзылуы, ісіну, шаршағыштық. Емдеу жолдары: Диализ: бүйрек функциясын алмастырады. Трансплантация: донор бүйректі ауыстыру. Алдын алу: Тұзды тұтынуды азайту, суды жеткілікті мөлшерде ішу, салауатты өмір салтын ұстану. |
Дескриптор: Әр станциядан нақты ақпарат жинайды – 2 балл; Жинақталған мәліметтерді дұрыс жүйелейді – 2 балл; Алған ақпаратты талдау және қорғау қабілеті – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру; Оқу мақсаты бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Ғылым – адамның өмірін ұзартатын мүмкіндіктер шекарасын кеңейту." — Александр Флеминг "Денсаулық – ең басты байлық. Ал ғылым оны сақтап қалу жолын табады." — Томас Эдисон Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін): Диализ Гемодиализ Перитонеальдық диализ Бүйрек трансплантациясы Сүзгі мембрана Ішперде (перитонеум) Қанды тазарту Жасанды бүйрек Артық сұйықтық Уытты заттар |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінің себептері, белгілері, алдын алу және емдеу әдістері туралы негізгі медициналық мәліметтерді білу; Практикалық дағдылар: Бүйрек ауруының белгілерін анықтап, дұрыс өмір салтын ұстану және алдын алу шараларын қолдану жолдарын үйрену; Функционалдық сауаттылық: Денсаулық туралы ақпаратты дұрыс түсініп, оны өмірде қолдану және бүйрек денсаулығын сақтау үшін шешім қабылдау қабілеті; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
"Жасушалық деңгейде түсіндіру" әдісі Мақсаты: Күрделі медициналық процестерді (диализ және бүйрек трансплантациясы) қарапайым бөлшектерге бөліп, әр бөлікті жеке түсіндіру арқылы тақырыпты жеңіл меңгерту. Тапсырма: "Жасушалық деңгейде түсіндіру" әдісі бойынша сұрақ: Сұрақ: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі кезінде организмдегі сұйықтық пен зиянды заттарды шығару қалай бұзылады? Диализдің және бүйрек трансплантациясының жасушалық деңгейде әсер ету механизмін түсіндіріңіз. |
Жауабы: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі: Негізгі мәселе: Бүйрек нефрондарының зақымдануы немесе өлуі нәтижесінде фильтрация қызметінің төмендеуі. Зиянды әсері: Организмде несепнәр, креатинин, калий иондары және басқа метаболиттер жиналады. Бұл гомеостаздың бұзылуына, ұлпалардың улануына, қышқыл-сілтілік тепе-теңдіктің өзгеруіне әкеледі. Диализ: Диализ арнайы аппарат (гемодиализ) арқылы қанның жасанды фильтрациясын жүзеге асырады. Механизм: Жартылай өткізгіш мембрана арқылы қан мен диализ ерітіндісі арасында диффузия жүреді. Токсиндер, артық су, калий иондары мембрана арқылы диализ ерітіндісіне өтеді, ал маңызды заттар қанда қалады. Нәтижесінде: Қанның химиялық құрамындағы тепе-теңдік қалпына келеді. Бүйрек трансплантациясы: Бұл сау донор бүйрегін науқастың денесіне трансплантациялау. Жасушалық деңгейде механизм: Трансплантацияланған бүйректің нефрондары организмдегі сұйықтық пен токсиндерді табиғи жолмен фильтрациялай бастайды. Гомеостазды сақтау үшін нефрондардағы базальді мембрана, проксимальді және дистальді түтікшелер дұрыс жұмыс істейді. |
Дескриптор: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінің механизмін дұрыс түсіндіреді-1 балл; Диализдің негізгі жұмыс принципін сипаттайды-1 балл; Диализдің жасушалық деңгейде қалай жұмыс істейтінін сипаттайды-1 балл; Бүйрек трансплантациясының физиологиялық рөлін түсіндіреді-1 балл; Бүйрек жетіспеушілігі кезінде диализ бен трансплантацияның рөлін салыстырады-1 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Практикалық тапсырмалар беру. |
«Проблемалық оқыту әдісі» Мақсаты: Оқушылардың нақты өмірлік жағдайларды шешуге қабілетін арттыру. Мәселе: Ермек 50 жаста, созылмалы бүйрек жетіспеушілігі диагнозы қойылған. Оның басты шағымдары: шаршағыштық, аяқ-қолдарының ісінуі, қан қысымының жоғарылауы. Дәрігер оған диализ процедураларын бастауды ұсынды, бірақ Ермек бұл әдісті ұзақ уақыт қолдану мүмкін емес деп алаңдайды. Ол аурудың даму себебі, емдеу тәсілдері және алдын алу шаралары туралы толық түсінік алғысы келеді. Тапсырма: Ермекке көмектесу үшін келесі сұрақтарға жауап беріңіз: Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінің дамуына қандай негізгі себептер әсер етеді? Аурудың белгілері оның өмір сапасына қалай әсер етеді? Диализдің пайдасы мен шектеулері қандай? Ермекке бұл аурудың алдын алу және оның асқынуларын болдырмау үшін қандай кеңестер беруге болады? |
Жауабы: Себептер: Қант диабеті, артериалды гипертензия, тұқым қуалайтын немесе инфекциялық аурулар. Белгілері мен әсері: Шаршағыштық, ісіну, қан қысымының тұрақсыздығы, нәтижесінде еңбек қабілетінің төмендеуі және күнделікті өмір сапасының нашарлауы. Диализ: Пайдасы: ағзадағы зиянды заттарды шығарады, өмір сапасын жақсартады. Шектеулері: ұзақ уақыт алуы, тұрақты түрде жасалуы қажет, жанама әсерлер. Алдын алу: Дұрыс тамақтану (тұзды тағамды азайту), дене белсенділігі, жыл сайын медициналық тексерулерден өту, зиянды әдеттерден бас тарту. |
Дескриптор: Аурудың негізгі себептерін анықтайды – 2 балл; Белгілерінің адам өміріне әсерін талдайды – 2 балл; Диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді – 2 балл; Аурудың алдын алу бойынша нақты ұсыныстар береді – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация |
|
Бағалау |
«Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары» Мақсаты: Оқушылардың бөлім бойынша алған білімдерін қорытындылау дағдыларын дамыту. |
Оқушылар бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс әдісі: «Дәрігер бақылауы» Оқушылардан тақырыпты меңгеру деңгейін "науқасқа диагноз қою" арқылы бағалауын сұраңыз: "Жағдай тұрақты": Мен бәрін түсіндім, қосымша түсініктеме қажет емес. "Емделуді қажет етеді": Менде бірнеше сұрақ бар, толық жауап керек. "Төтенше жағдай": Мен тақырыпты түсіну үшін қосымша көмек қажет деп санаймын. |
"Жағдай тұрақты" (Мен бәрін түсіндім): Оқушы нақты және сенімді түрде тақырып мазмұнын түсінгенін айтады. "Диализ аппараты қан тазарту процесін түсіндім, оның екі түрі бар: гемодиализ және перитонеальды диализ. Бүйрек трансплантациясы науқастың өмір сапасын жақсартатынын да білдім." "Емделуді қажет етеді" (Менде сұрақ бар): Оқушының түсінгенімен, әлі де тереңірек зерттеуді қажет ететін сұрақтары болады. "Диализ кезінде қан ағымы жылдамдығы неге маңызды? Трансплантацияда донордың қан топтары міндетті түрде сәйкес болуы керек пе?" "Төтенше жағдай" (Қосымша көмек қажет): Оқушы тақырыпты түсінуде қиындықтарға тап болып, көмек сұрайды. "Мен диализдің қай жағдайда таңдалатынын және оның нақты қалай жұмыс істейтінін түсінбедім. Бүйрек трансплантациясы үшін қандай жағдайлар болуы керек екенін қайтадан түсіндіріп берсеңіз." |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге: 2 тоқсанда өтілген тақырыптар мен оқу мақсатын қайталау. |
2 тоқсанда өтілген тақырыптар мен оқу мақсаттарын қайталайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
|
|
Артықшылықтары |
Кемшіліктері |
|
Гемодиализ |
|
|
|
Перитонеалды диализ |
|
|
|
Бүйрек трансплантациясы |
|
|
|
БҮЙРЕК ТРАНСПЛАНТАЦИЯСЫ ЖӘНЕ ДИАЛИЗ |
|
|
Артықшылықтары |
Кемшіліктері |
|
|
|
Бағалау |
|
|
Жалпы, диализ қазіргі уақытта бүйрек жетіспеушілігін емдеудің ең жақсы әдісі деп ойлаймын. Ол қатаң диеталар мен ауруханаға жиі келуді талап етсе де, тек 8 жылға ғана созылатын трансплантты қабылдамау мүмкіндігі жоқ, трансплантациялық хирургияны талап етпейді. Сондай-ақ диализ аппараттарында кемшіліктер жоқ, бірақ бүйрек санындағы жеткіліксіздігі бар. |
|
|
Артықшылықтары – Диализ
|
Кемшіліктері – Диализ
|
|
Жеңіл қол жетімді және трансплантацияны күтетін пациенттер пайдалана алады |
Диализ аппаратында, ауруханада немесе үйде тұрақты сеанстар көп уақыт алады |
|
Дененің, қабылдамау қауіпі жоқ |
Сеанс 10 сағатқа созылуы мүмкін |
|
|
Диета қатаң реттелуі керек: кейбір өнімдер тек диализ машинасына қосылған кезде ғана қолданылуы мүмкін. |
|
Артықшылықтары – Бүйрек транплантациясы
|
Кемшіліктері – Бүйрек транплантациясы
|
|
Тұрақты диализ сеанстарының қажеті жоқ, сондықтан пациент еркін өмір сүре алады |
Уақыттық шектеу: донорлық бүйрек 12 сағат ішінде ауыстырылуы тиіс |
|
Егер ұлпалардың түрлері сәйкес келсе, табысқа жету деңгейі шамамен 80% |
Ағзаның қорғаныш жүйесі қайта отырғызылған бүйрекке "шабуыл жасаған" кезде, мүше қабылданбау мүмкін |
|
Қолайлы ұлпалармен кез келген сау адам бүйректі бере алады және тек бір бүйрекпен тыныш өмір сүре алады |
Пациент өмір бойы иммунодепрессантарды қабылдау керек |
|
|
Пациенттің сүйек кемігін сәулелендіру керек |
|
|
Пациент трансплантациядан кейін біраз уақыт стерильді жағдайда ауруханада болуы керек |
|
|
Донорлардың жеткіліксіздігі |
10 ЖМБ 3-БЖБ
Оқушының аты-жөні:_____________________________________________________________сыныбы_____
«Бөліп шығару» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары
Оқу мақсаты:
10.1.5.1- зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2- су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру;
Тапсырма-1.
Зәрдің түзілу механизмі жүретін 1-ші реттік процесті атаңыз.
А)секреция бөліну.
В)бүйрек өзекшелері
С)қандағы еріген заттар
Д) шумақ капсуласы
Е) зәр шығару өзегі
Тапсырма-2.
Берілген сөзтіркестерінен АДГ-ң 3 рөлін көрсетіңіз?
1______________________________________________
2______________________________________________
3________________________________________________
Тапсырма-3.
Төмендегі тапсырманың шындық және жалған екендігін анықтаңыз.
|
|
|
Ш |
Ж |
|
1 |
Қанды бүйрек көмегінсіз тазалау тәсілі диализ деп аталады. |
|
|
|
2 |
Бауырдың зақымдануына байланысты бүйрек жетіспеушілігінің себебі анемия деп аталады. |
|
|
|
3 |
Бір адамға екінші адамнан – донордан алынған бүйректі ауыстырып салудан тұратын хирургиялық ота жасау. |
|
|
|
4 |
Дискретті диализді хирургиялық жолмен жасауға болады. |
|
|
Тапсырма-4.
Бүйректі трансплантациялау бүгінгі күннің өзекті мәселесі. Бұл әдістің басты артықшылығы мен туындайтын қиындықтарын жазып көрсетіңіз.
А) Артықшылығы______________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
В) Туындайтын қиындықтары ___________________________________________________________________________
Балл қою кестесі
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|||
|
Зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілу механизмін анықтайды |
1 |
Зәрдің түзілу механизмі жүретін 1-ші реттік процесті атайды; |
1 |
|
Су мөлшерін бақылаудағы антидиуетикалық гормонының (АДГ) ролін сипаттайды |
2 |
Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді; |
1 |
|
Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді; |
1 |
||
|
Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді; |
1 |
||
|
3 |
Қанды бүйрек көмегінсіз тазалау тәсілі диализ екенін анықтайды; |
1 |
|
|
Бауырдың зақымдануына байланысты бүйрек жетіспеушілігінің себебін түсіндіреді; |
1 |
||
|
Бір адамға екінші адамнан – донордан алынған бүйректі ауыстырып салудан тұратын хирургиялық ота жасауды түсінеді; |
1 |
||
|
Дискретті диализді хирургиялық жолмен жасауға болатынын сипаттайды; |
1 |
||
|
Бүйрек транплантациясымен диализдің артықшылықтарымен кемшіліктерін сипаттайды |
4 |
Бүйректі трансплантациялаудың басты артықшылығы мен туындайтын қиындықтарын жазып көрсетеді; |
4 |
|
Барлығы |
11 |
||
Қосымша тапсырмалар
«Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі.
|
|
«Айырмашылығы неде?»
Оқушыларға үш түрлі сөз көрсету. Үшеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру.

Оқушыға беретін мәтін
Бүйрек несеп шығаруды және қаннан улы заттар мен басқа өнімдерді сүзу сияқты жұмысын атқара алмайтын кезде, пациентке бүйрек диализі деп аталатын жасанды сүзу процесін өтуі керек. Гемодиализ және перитонеалды диализ - бұл пациентке бүйрек диализі қажет болған кезде қолданатын екі әдіс, бірақ барлық пациенттер бұл процедураларды өте алмайды. Бүйректің диализі пациенттің өмірін сақтап қалса да, оның өз кемшіліктері бар. Осылайша, осы мақалада жоғарыда аталған диализ түрлеріне қатысты бүйрек диализінің артықшылықтары мен кемшіліктері талқыланады.
Гемодиализ:оның артықшылықтары мен кемшіліктері
Гемодиализ - пациенттің алынған қанын сүзгілеу үшін аппарат қолданылатын және сүзгіден өткізілген қаның, адамның қан ағысына қайта енгізетін процесі. Бұл қанды сүзудің тиімді тәсілі және тұтастай алғанда, перитонеалды диализге қарағанда аз жиілікті қажет етеді. Осылайша, диализдің осы түрін өтетін пациент апта сайын диализдің үш сеансын қажет етуі мүмкін, бірақ әрбір диализ 4 сағатқа созылады. Диализ орындалғанда, пациент қозғала алмайды және диализдік аппараттың жанында орналасқан төсекпен шектеледі. Жалпы алғанда, гемодиализге ұшыраған пациент адамның перитонеалды диализге ұшырағаннан гөрі калий мен фосфорды азайтатын қатаң диеталық жоспарды сақтауға тура келеді. Бірақ та, гемодиализ салыстырмалы түрде ауыр процесс болса да, ол пациентке, денсаулық сақтау тобына қол жеткізуге мүмкіндік береді, себебі бүкіл диализді процесс медициналық мекемеде, жақсы жабдықпен және персоналмен жүзеге асырылады.
Ұзақ мерзімді диализді қабылдаған адамды қарастырған кезде оларда депрессия сияқты бұзылулар даму мүмкін, және кез келген уақытта дененің кіргізу жерлерде инфекциялардың даму қаупі бар. Сонымен қатар, бұл пациенттерде диализден кейін қан қысымының төмендеуі де дамуы мүмкін.
Перитонеалды диализ: оның артықшылықтары мен кемшіліктері
Басқа жағынан перитонеалды диализ, пациентке гемодиализбен айналысатын адамға қарағанда белсенді өмір салтын жүргізуге мүмкіндік береді, себебі ол адамның медициналық орталыққа баруын және диализ аяқталғанға дейін бір жерде болуын талап етпейді. Керісінше, перитонеалды диализ баяу және үзіліссіз процесс ретінде жұмыс істейді және сүзгіш машинаны пайдаланудың орнына құрсақ қуысын сүзгі ретінде пайдаланады . Бұл шара пациенттің диализ процесін бақылауға мүмкіндік береді және гемодиализге арналған диализ кестесіне қарағанда жоспарлау әлдеқайда икемді болады. Бірақ, перитонеалды диализді күніне бірнеше рет орындау қажет, ал кейбір жағдайларда диализ түнде сыртқы аспапқа бекітілген автоматтандырылған процесс ретінде жүзеге асырылуы керек.
Диализді бақылау пациентке көбірек еркіндік берсе де, ол жұқпалы аурулардың қаупін арттырады, сондай-ақ қателіктерін өңдей алмауын арттырады. Сонымен қатар, перитонеальді диализ фильтратты ағызу үшін сыртқы катетерді енгізуді талап етеді, соның нәтижесінде пациенттің денесінің пішіні бұзылады. Сонымен қатар, перитонеалды диализді өтетін пациенттерде басқа ауруларға әкелетін холестериннің жинақталуы және салмақтың арттыруы пайда болады. Дегенмен, қанның сүзілуінің баяу және жалғастырылған процесі жүрекке аз қысым жасайды, сондықтан перитонеалды диализ жүрек функциясы әлсіз адамдар үшін қолданылуы мүмкін.
Әрбір диализ әдісіне қатысты артықшылықтар мен кемшіліктер бар болса да, ол бүйрек аурулары бар адамның өмірін сақтап қалады және осындай жағдайда қол жетімді жалғыз балама болуы мүмкін.
Бүйрек
трансплантациясы
Бүйрек жеткіліксіздігінің
басқа шешіміне бүйрек
трансплантациясы жатады. Бұл үшін денсаулығы
жақсы донор берген бүйректің алмасуы
қажет. Бүйректі алатын науқас реципиент болып табылады, ал бүйрегі
олардың бел тұсындағы қалыпты қан тамырларына бекітіледі. Ол толық
жұмыс істесе - жұмыс аяқталды деп
саналады.
Өкінішке орай, ол әрқашан бұлай емес. Бір мәселе келесінің негізінде жатыр – рецепиентке берілетін бүйрек бастапқыда оның ішінде болмаған, сондықтан жаңа мүшенің бетіндегі антигендер пациенттің антигендерінен өзгеше болады. Әрине, рецепиенттің иммундық жүйесі жаңа бүйректі қабылдамауы мәселесі пайда болады, яғни сіздің денеңіз оны бұзады. Трансплантация кезінде мұндай нәрсенің алдын алу үшін барлық жағдай жасалынады, бірақ бұл әрқашан қауіпті.
Қабылданбау қаупін барынша азайту үшін жасауға болатын белгілі бір нәрселер бар. Негізгі әдіс рецепиентке ұлпа жағынан ұқсас мысалы, қанның тобына қарап донордан бүйрек алу болып табылады. Бұл, оларда бірдей антигендер болатынын білдіреді. Тағы бір алаңдаушылық тудыратын әдіс иммунодепрессанттарды ішу. Бұл препараттарды рецепиенттер қалған өмір бойына қабылдау қажет, олар адамның иммундық жүйесін - басады (тоқтатады). Алайда, бұл препараттар жақсарған сайын, ұлпаның типін сәйкестендіру қажеттілігі маңыздылығы азаяды.
Бүйрек трансплантациясының кемшілігі олардың тұрақты емес екендігінде. Алынған бүйрек мәңгілік бойы жұмыс істеймейді, іс жүзінде оның жұмысы істеп тоқтағанға дейін шамамен тоғыз жылға жуық уақытқа созылады, бұл жағдайда пациент басқа бүйрек табылғанша және басқа трансплантациялау операциясы болғанша ауруханада диализге оралу керек.
Трансплантацияның, диализдік машиналармен салыстырғанда қолайлы екендігінің себебі бүйректі трансплантацияланғаннан кейін, сіз қалыпты өмір сүруіңізге және бұл туралы алаңдамай жүруге болады - сіз қалаған нәрсеңізді жей аласыз және тұрақты диализге қатысуға тура келмейді. Бірақ, бұның кемшілігі бүйректі қабылдамау - сіздің иммундық жүйеңіз бүйректі қабылдамаған жағдайда, сізге өмір бойы дәрі қабылдауға тура келеді. Диализді таңдаудың себебі, ол әлдеқайда оңай қол жетімді. Бүйрек алушыларының күту тізімдері бірнеше жыл бойына жалғасуы мүмкін Бүйрек трансплантациясымен байланысты негізгі проблемалардың бірі сәйкес донорды табудың қиын болуы.
|
Трансплантацияның артықшылықтары |
Трансплантацияның кемшілігі |
|
Диализдың керегі жоқ Диетаны бақылаудың қажеті жоқ Қалыпты өмір сүрудің еркіндігі |
Донорды іздеу және күту Бүйректің қабылданбауы мүмкіндігі Ауруларға одан да осал ететін иммунодепрассанттарды қабылдау керектігі |
|
Диализдің артықшылықтары |
Диализдің кемшіліктері |
|
Донорлық бүйрекке қарағанда қол жетімді Дәрілер қажет емес Диализ 100% табысқа жетеді. |
Тұрақты сеанстар қажет - аптасына 2 немесе 3 рет Ұзақ сессиялар - 8 сағат Еркіндік пен қалыпты өмірдің аздығы Диетаны мұқият бақылап отыру керек |
шағым қалдыра аласыз













