|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Саяхат және демалыс |
Мектеп: «Алғабас ОЖББМ» КММ |
|
|
Күні:6.05.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні:А.М.Сагындыкова |
|
|
Тақырыбы:Әнші құм.Есептік,реттік,жинақтық сан есімдер. |
||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
2-сағат: Ж:5.3.5.1-оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты сақтай отырып,жинақы мәтін жазу. ӘТН:5.4.4.4- сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу. |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: -оқылған және тыңдалған мәтін бойынша негізгі ақпараттарды сақтап, жинақы мәтін жазады. |
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: -мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайтын тірек сөздерді іріктеп, талқылап, жинақы мәтін жазады. |
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады: - сөйлем құрауда оқырманға,тыңдаушыға әсерлі тілді көркемдеп қолданады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
-оқылым мен тыңдалым мәтіні бойынша негізгі ақпараттарды анықтайды. -негізгі ақпаратты сақтап, жинақы мәтін жазады. |
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін құрайды,сан есімдерді мағыналық түрлеріне қарай жасалу жолдарын меңгереді. |
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Іле өзені,жағалау құмы,шөлді құм,күңрену,тосын т.б. |
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: - Бейнероликте қай жер көрсетілген? - Әнші құм қандай ән салады деп ойлайсыңдар ? - Әнші құмның пайдасы бар ма ма? |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өнім,жалпыға ортақ еңбек қоғамы,ынтымақтастық,еңбек және шығармашылық,өмір бойы білім алу. |
|
Пəнаралық байланыс |
Тарих,география,қазақ әдебиеті. |
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Сан еім туралы алған білімдерін тексеру |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту «Жетістік баспалдағы» Білмеймін -, Сенімсізбін-?, Білемін +, Білемін және көмектесе аламын-! (Оқушылар сабақ басында өз даярлықтарының қаншалықты деңгейде екендігін анықтайды) -Ендеше іске сәт оқушылар! Ширату «Бинго» ойыны. Оқушыларға 3,5,7 сандары белгіленген лоторея билеттері таратылады.Сол кеспе қағазға алдыңғы өткен тақырып бойынша сан есім түрлері есептік,реттік,жинақтық сандар атауына байланысты ақпарат жинау .Кім көп ақпарат тапса,сол жеңімпаз.Сол оқушыға сыйлық беріледі. Үй тапсырмасы: 3 – тапсырма (кеспе қағазға жазып қолдарына беру) 1)? саусақ бірдей емес 2)? байлық- денсаулық, ? байлық- ақ жаулық ? байлық- он саулық 3)? түгел болса төбедегі кетеді, ? ала болса ауыздағы кетеді. 4)Жетелі мен іскерге ? күннің бәрі сәтті. ҚБ:Сиқырлы сөздер арқылы Қолдарындағы билет нөміріне қарай топқа бөлінеді.(№3,№5.№7) Әр топқа топ ережелері қойылады. 1.Тыңдау әдебін сақтау. 2.Уақытқа бағыну. 3.Бірлесіп тапсырма орындауға атсалысу. 1топ:№3 ІІ топ:№5 ІІІ топ:№7 киелі сандар туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады. 5.3.5.1-оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты сақтай отырып,жинақы мәтін жазу. 5.4.4.4- сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу. Бағалау критерийлері: -оқылым мен тыңдалым мәтіні бойынша негізгі ақпараттарды анықтайды. -негізгі ақпаратты сақтап, жинақы мәтін жазады. |
(Өркенің өссін! Бақытты бол! Көп жаса!)
(№3,№5.№7)кеспе қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
Оқылым алдындағы тапсырма: Жұмыс түрі.С Болжау әдісі (1.30 мин) бейнеролик көрсету арқылы болжау жасайды. -Бұл жер қайда орналасқан ? - Бұл жер қалай аталады,неліктен? -Бұндай жерлер не үшін қажет ? -Осы әнші құм туралы қандай ақпарат білесіңдер? Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Ендеше дәптерілеріңді ашып бүгінгі күннің тақырыбын жазып алыңыздар. Алтыншы мамыр Әнші құм.Есептік,реттік,жинақтық сан есімдер. Оқылым кезіндегі тапсырма: Жұмыс түрі. С Тыңдалым:Мәтінді көз жүгірте оқу (2 минут) 1-тапсырма: «Шолып оқу» Мәтінді шолып оқу барысында барысында жаңа сөздерді тауып, мағынасын топта талқылайды. Күңірену-айналаны жаңғырықтыра күшті үн шығару. Тосын-күтпеген жерден,кенет. Дескриптор -мәтінді мұқият оқиды; -жаңа сөздерді табады, мағынасын топта талқылайды. ҚБ «Ауызша қошемет сөздер»
Жұмыс түрі.Ж.Ж. 2- тапсырма «Т» әдісі Берілген мәтінді қайта қарап,сан есімдерді табу. Дескриптор -сан есімдерді ажырып,кестеге жазады; -сан есімдерді мағыналық түріне қарай түрлендіріп айтады. ҚБ «Смайликтер» әдісі арқылы бағалау
Жазылым алды тапсырмасы: Жұмыс түрі.Ж.Ж. 3- тапсырма «Кунфу» әдісі.Ауызша диктант Тиісті тыныс белгілерді қимылмен дұрыс көрсету. Мәтін: Бүгін 5 мамыр Мен өте қуаныштымын Сен ше Себебі бүгін ағамның әпкемнің туған күні Дескриптор -тыныс белгілерді ажырата біледі; -сан есімдердің емлесін сақтайды. ҚБ «От шашу» Жұмыс түрі.Ж. 4-тапсырма«4 сөйлем әдісі» Әр топ өздері тақырыптарына сәйкес мәтінде берілген 4 маңызды ақпаратты білдіріп тұрған сөз тіркестері мен сөздерді анықтап алып,сол сөз тіркесімен сөздерден 4 сөйлемнен тұратын,жинақы мәтін жазады.
Дескриптор -мәтіннен негізгі тірек сөздерді анықтайды; -тірек сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды. -мәтін мазмұнын сақтап, жинақы мәтін жазады. |
https://yotu.be/R_WgvJJaonM Керемет! Жарайсың! Жақсы! сан есімдер реттік.жинақтық
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Саяхат және
демалыс Мектеп: «Алғабас ОЖББМ»
КММ Күні:6.05.2019 Мұғалімнің
аты-жөні:А.М.Сагындыкова Тақырыбы:Әнші
құм.Есептік,реттік,жинақтық сан
есімдер. Сынып:5 Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары: 2-сағат: Ж:5.3.5.1-оқылым және тыңдалым
материалдары бойынша негізгі ақпаратты сақтай отырып,жинақы мәтін
жазу. ӘТН:5.4.4.4- сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата
білу.
Сабақтың
мақсаттары:
Барлық оқушылар
орындай алады:
-оқылған және
тыңдалған мәтін бойынша негізгі ақпараттарды сақтап, жинақы мәтін
жазады.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
-мәтіндегі негізгі
ақпараттарды анықтайтын тірек сөздерді іріктеп, талқылап, жинақы
мәтін жазады.
Кейбір оқушылар
орындай алады:
- сөйлем құрауда
оқырманға,тыңдаушыға әсерлі тілді көркемдеп
қолданады.
Бағалау
критерийлері
-оқылым мен тыңдалым мәтіні
бойынша негізгі ақпараттарды
анықтайды.
-негізгі ақпаратты
сақтап, жинақы мәтін жазады.
Тілдік
мақсат
Оқушылар орындай
алады:
негізгі ақпараттарды
сақтай отырып, жинақы мәтін құрайды,сан есімдерді мағыналық
түрлеріне қарай жасалу жолдарын
меңгереді.
Пəнге қатысты
сөздік қор мен терминдер: Іле өзені,жағалау құмы,шөлді
құм,күңрену,тосын т.б.
Талқылауға
арналған сұрақтар:
- Бейнероликте қай
жер көрсетілген?
- Әнші құм қандай ән
салады деп ойлайсыңдар ?
- Әнші құмның
пайдасы бар ма ма?
Құндылықтарға
баулу
Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілік Индустрияландыру мен
иновацияларға негізделген экономикалық өнім,жалпыға ортақ еңбек
қоғамы,ынтымақтастық,еңбек және шығармашылық,өмір бойы білім
алу.
Пəнаралық
байланыс
Тарих,география,қазақ
әдебиеті.
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
Сан еім туралы алған
білімдерін тексеру
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы
5
мин
Қызығушылықты
ояту «Жетістік
баспалдағы» Білмеймін
-, Сенімсізбін-?, Білемін
+, Білемін және көмектесе
аламын-!
(Оқушылар сабақ
басында өз даярлықтарының қаншалықты деңгейде екендігін
анықтайды)
-Ендеше іске сәт
оқушылар!
Ширату «Бинго» ойыны. Оқушыларға
3,5,7 сандары белгіленген лоторея билеттері таратылады.Сол кеспе
қағазға алдыңғы өткен тақырып бойынша
сан есім түрлері есептік,реттік,жинақтық сандар атауына байланысты
ақпарат жинау .Кім көп ақпарат тапса,сол жеңімпаз.Сол оқушыға
сыйлық беріледі. Үй тапсырмасы: 3 –
тапсырма (кеспе қағазға жазып қолдарына
беру) 1)? саусақ бірдей
емес 2)? байлық-
денсаулық, ? байлық- ақ
жаулық ? байлық- он
саулық 3)? түгел болса төбедегі
кетеді, ? ала болса ауыздағы
кетеді. 4)Жетелі мен іскерге ? күннің
бәрі сәтті.
ҚБ:Сиқырлы сөздер
арқылы Қолдарындағы билет нөміріне
қарай топқа бөлінеді.(№3,№5.№7) Әр топқа топ ережелері
қойылады. 1.Тыңдау әдебін
сақтау. 2.Уақытқа
бағыну. 3.Бірлесіп тапсырма орындауға
атсалысу. 1топ:№3 ІІ
топ:№5 ІІІ топ:№7 киелі сандар
туралы білетін ақпараттарымен
бөліседі.
Оқу мақсаты және
бағалау критерийлері
хабарланады.
5.3.5.1-оқылым және
тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты сақтай
отырып,жинақы мәтін жазу.
5.4.4.4- сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата
білу.
Бағалау
критерийлері:
-оқылым мен тыңдалым мәтіні
бойынша негізгі ақпараттарды
анықтайды.
-негізгі ақпаратты
сақтап, жинақы мәтін жазады.
2-ші қатрда
отырады?
................
Ағайынды
үшеу?
...................
2 ағасы
бар?
................
1 апасы
бар?
...........
Екі мысығы
бар?
............
1-қатарда
отырады?
...............
(Өркенің өссін!
Бақытты
бол!
Көп
жаса!)
(№3,№5.№7)кеспе
қағаздар
Сабақтың
ортасы
28
мин
Оқылым алдындағы
тапсырма:
Жұмыс
түрі.С
Болжау әдісі
(1.30 мин)
бейнеролик
көрсету арқылы болжау
жасайды.
-Бұл жер қайда
орналасқан ?
- Бұл жер қалай
аталады,неліктен?
-Бұндай жерлер не
үшін қажет ?
-Осы әнші құм туралы
қандай ақпарат білесіңдер?
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады.
Ендеше
дәптерілеріңді ашып бүгінгі күннің тақырыбын жазып
алыңыздар.
Алтыншы
мамыр
Әнші
құм.Есептік,реттік,жинақтық сан
есімдер.
Оқылым кезіндегі
тапсырма:
Жұмыс түрі.
С
Тыңдалым:Мәтінді
көз жүгірте оқу (2
минут)
1-тапсырма:
«Шолып оқу»
Мәтінді шолып оқу
барысында барысында жаңа сөздерді тауып, мағынасын топта
талқылайды.
Күңірену-айналаны
жаңғырықтыра күшті үн
шығару.
Тосын-күтпеген
жерден,кенет.
Дескриптор
-мәтінді мұқият
оқиды;
-жаңа сөздерді
табады, мағынасын топта
талқылайды.
ҚБ «Ауызша
қошемет сөздер»
Жұмыс
түрі.Ж.Ж.
2- тапсырма «Т»
әдісі
Берілген мәтінді
қайта қарап,сан есімдерді
табу.
Дескриптор
-сан есімдерді
ажырып,кестеге жазады;
-сан есімдерді
мағыналық түріне қарай түрлендіріп
айтады.
ҚБ «Смайликтер» әдісі
арқылы бағалау
Жазылым алды
тапсырмасы:
Жұмыс
түрі.Ж.Ж.
3- тапсырма
«Кунфу» әдісі.Ауызша
диктант
Тиісті тыныс
белгілерді қимылмен дұрыс
көрсету.
Мәтін:
Бүгін 5 мамыр Мен
өте қуаныштымын Сен ше Себебі бүгін ағамның әпкемнің туған
күні
Дескриптор
-тыныс белгілерді
ажырата біледі;
-сан есімдердің
емлесін сақтайды.
ҚБ «От
шашу»
Жұмыс
түрі.Ж.
4-тапсырма«4
сөйлем әдісі»
Әр топ өздері
тақырыптарына сәйкес мәтінде берілген 4 маңызды ақпаратты білдіріп
тұрған сөз тіркестері мен сөздерді анықтап алып,сол сөз тіркесімен
сөздерден 4 сөйлемнен тұратын,жинақы мәтін
жазады.
Дескриптор
-мәтіннен негізгі
тірек сөздерді анықтайды;
-тірек сөздерді
қатыстырып сөйлем құрайды.
-мәтін мазмұнын
сақтап, жинақы мәтін жазады.
https://yotu.be/R_WgvJJaonM
Керемет!
Жарайсың!
Жақсы!
сан есімдер
реттік.жинақтық
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















