5- сынып Заң тәртіп. Денсаулық ҚМЖ 27.01.2025

Тақырып бойынша 11 материал табылды

5- сынып Заң тәртіп. Денсаулық ҚМЖ 27.01.2025

Материал туралы қысқаша түсінік
«Заң және тәртіп» құндылығы «Реттеушінің белгілері» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 19-САБАҚ 5- сыныптар:«Денсаулықты сақтайтын әдеттер»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Күні

27.01.25ж

Сыныпжетекші:


Сынып:

5 сыныбы


Сабақтыңтақырыбы

«Заң және тәртіп» құндылығы «Реттеушінің белгілері»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)


19-САБАҚ

5- сыныптар:«Денсаулықты сақтайтын әдеттер»


Сабақтың мақсаты

Оқушыларға денсаулықты сақтау үшін қажетті әдеттер туралы түсінік беру.

Қауіпсіздік мақсаты

Оқушылардың денсаулыққа байланысты білімдерін тереңдету, өз денсаулығын күтудің маңыздылығын ұғындыру.

Дәйексөз

«Денсаулық — адам өмірінің ең үлкен байлығы.»

Құндылық

Өмір мен денсаулықты сақтау, төтенше жағдайларда өзара көмек көрсету және дұрыс әрекет ету дағдыларын дамыту.

Сабақтыңбарысы


Сабақтыңкезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі (3мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу және сабаққа қатысушыларды түгендеу.

Гимн

«Әрқашан сабырлы болуымыз керек, алайда кез келген жағдайда көмек көрсетуге дайын болуымыз керек!» деген сөздермен мотивация беру.


Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуал

Компьютер





Сабақтың басы (10мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

Сұрақ: «Заң және тәртіп» сөздері сіздердің ойларыңызша қандай ұғымды білдіреді?

Мақсат қою: «Заң және тәртіп»анықтамасын беріп, оның қалай керек екендігін түсіндіру.



Заң — бұл қоғамдағы тәртіпті қамтамасыз ету үшін қабылданған ережелер мен нормалардың жиынтығы. Заңдар азаматтардың құқықтары мен міндеттерін белгілеп, қоғамдағы қауіпсіздікті, әділеттілікті және тәртіпті сақтауға бағытталған. Заңның сақталуы мемлекеттік органдардың бақылауында болады, ал оны бұзу жауапкершілікке әкеледі.

Тәртіп — бұл ережелер мен заңдарға сәйкес тәртіппен әрекет ету, белгілі бір ережелер мен нормаларға сай келетін мінез-құлық. Тәртіп адамның жеке және қоғамдық өмірінде белгілі бір жүйені сақтау үшін маңызды. Тәртіп қоғамда үйлесімділік пен бейбітшілікті сақтауға ықпал етеді.

Тәртіп түрлері:Қоғамдық,мектеп, отбасы.құқықтық,әскери


Өзгелерді кемсітушілік, қорлау, үрей туғызу.

Жәбірленушінің өзін төмен сезінуі.

Қорқыту мен үрей туғызу арқылы басқалардан үстемдік орнату.

Қорлау немесе психологиялық зорлық-зомбылық жасау қандай заң бұзушылықтарға әкеледі?


Реттеушінің белгілері– бұл адамның өзін-өзі бақылап, басқаруына көмектесетін немесе оның психологиялық жағдайы мен эмоциялық күйін реттеуге бағытталған сыртқы немесе ішкі белгілер.

Оқушылар өз ойларын айтып, түсініктерін ортаға салады.


Әртүрлі белгі немесе сигнал адамға белгілі бір жағдайға назар аударуға немесе белгілі бір әрекетке шақыруға бағытталған. Белгілер өз-өзіне көңіл бөлу, дұрыс шешім қабылдау, стрессті азайту немесе эмоционалды тұрақтылықты сақтау үшін маңызды.






Пайдалы сілтеме:








Ортасы (25мин)


«Денсаулықты сақтайтын әдеттер» дегенде, адамның жалпы әл-ауқатын жақсарту үшін күнделікті өмірде қолданатын дұрыс әрекеттер мен дағдыларды түсінеміз. Мұндай әдеттер біздің физикалық, психологиялық және эмоционалдық денсаулығымызға тікелей әсер етеді.

III. Практикалық бөлім (10-15 минут)

Рөлдік ойын: «Денсаулықты сақтау туралы сөйлесу»:

Мақсаты: Оқушылардың денсаулықты сақтау әдеттері туралы пікірлерін тыңдап, алынған білімді бекіту.

Жаттығу:Сабақ барысында қандай әдеттерді ұстану қажеттігін талқылау.Оқушылардың тәжірибелерін тыңдап, денсаулыққа пайдалы әдеттердің өмірдегі маңыздылығын қорытындылау.

Алғашқы медициналық көмек көрсету мақсаты — жарақаттың ауырлығын азайту, адам өмірін сақтап қалу және одан әрі асқынулардың алдын алу.


Оқушылар өз пкірлерін айтады





Мақалалар немесе қысқаша бейнемазмұн

Блокнот немесе парақ, қалам







Соңы (7минут )






Сабақ барысында талқыланған маңызды аспектілер бойынша қысқаша қорытынды жасалады. Жарақаттың түріне байланысты әртүрлі көмек көрсету шараларын білу адам өмірін құтқаруға немесе жағдайды жеңілдетуге ықпал етеді.


Рефлексия жасайды.

Оқушылар өз тәжірибесін бөлісіп, әртүрлі жарақаттарға алғашқы көмек көрсету дағдыларын үйрене отырып, өздерінің білімі мен дағдыларын жетілдіреді. Рефлексия арқылы оқушылар сабақтан алған маңызды ақпараттарын талқылайды, әрі мұғалімге сабақтың нәтижесін бағалап, келесі сабақтардың тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.

презентация

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.01.2025
316
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі