Материалдар / 5-ДАРС. “ҚОПЛОН” ҲИКОЯСИ

5-ДАРС. “ҚОПЛОН” ҲИКОЯСИ

Материал туралы қысқаша түсінік
5-ДАРС. “ҚОПЛОН” ҲИКОЯСИ очиқ дарс ишланмаси
Авторы:
17 Қаңтар 2025
82
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Мактаб:

111М.Маметова мактаби

Фани:

Ўзбек адабиёти

Узоқ муддатли режа бўлими

2-БЎЛИМ: КЎНГИЛ МИНТАҚАЛАРИДА

Ўқитувчи исм-шарифи

Дилфуза Ахмедова

Куни

18.11.2024й.

Синф

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарс мавзуси

5-ДАРС. “ҚОПЛОН” ҲИКОЯСИ

Таълимий мақсад

6.1.3.1 бадиий асардаги қаҳрамонлар типини таърифлаш

6.3.4.1 асарда кўтарилган масалаларнинг ижтимоий роли ҳақида танқидий хабар ёзиш

Дарс мақсади

- асарда кўтарилган масалаларнинг ижтимоий роли ҳақида танқидий хабар ёзиш;

-ҳикоянинг номланишига фикр-мулоҳазаларини билдириш, Қурбонбой табиатининг асл моҳиятини очиб, ёзувчи маҳоратига баҳо бериш

Дарснинг бориши

Дарс босқичлари

Ўқитувчининг иш-ҳаракати

Ўқувчининг иш-ҳаракати

Баҳолаш

Ресурслар

Дарснинг кириш қисми

8 -10 дақиқа


Дарснинг ташкилий қисми.

Бирлик ва хамкорликда ишлаш

Инсоний қадриятларни сингдириш Самимий, ҳалол, меҳр-оқибатли, тўғрисўз, инсонпарвар бўлишни ўзлаштирадилар.

Синфда психологик шароит ўрнатиш “Мен қандайман?” усули (ўқувчи ўзидаги бир яхши хусусият ва бир камчилигини айтади) орқали амалга оширилади. Рангли стикердаги сўзлар орқали ўқувчиларни 4 гуруҳга бириктиради. Ўқувчиларни дарсга жалб этиш ва дарснинг таълимий мақсадлари ва баҳолаш мезонлари билан таништиради.

Саломлашади ва ўзаро яхши кайфият учун “Мен қандайман?” усулини қўллаб, ҳар бир ўқувчи ўзидаги бир яхши хусусият ва бир камчилигини айтади.

Рангли стикердаги сўзлар орқали ўқувчиларни 4 гуруҳга бирикади:

1-гуруҳ: Самимият

2-гуруҳ: Тўғрилик

3-гуруҳ: Меҳр-оқибат

4-гуруҳ: Ҳалоллик

Қолиплаштирувчи баҳолаш

Ўзаро бир-бирини баҳолаш

Ўз-ўзини баҳолаш

Бош бармоқ” усули орқали баҳолаш




Рангли стикерлар




Дарснинг асосий қисми

5 дақиқа












10 дақиқа
















5 дақиқа




5 дақиқа





Янги мавзу: “Қоплон” ҳикояси

Жуфтликда ишланг

1-топшириқ.

1.Ҳикоя нима учун “Қоплон” деб аталган? Бошқача ҳам аташ мумкинми?

2.“Бир маҳал қараса, кўчанинг нариги бетида Қурбонбой Қоплонни етаклаб юрибди. Чақирса ит қаради-ю, Қурбонбой қарамади”

Ушбу парчага таяниб, Қурбонбой табиатининг асл моҳияти ва ёзувчининг тасвир маҳоратига таъриф беринг.

Гуруҳда ишлаймиз

2-топшириқ.

1. Қурбонбойнинг ўрнига ўзингизни қўйиб, ҳикоя мазмунини гуруҳ билан биргаликда қайта ишлаб кўринг.

2. Асарда танқид бор деб ўйлайсизми? Ким ва нима учун танқид қилинаётир деб ҳисоблайсиз?

3. Нима учун “Бу итни танийман”, деган Тиллаев Қурбонбой бир қараб, уйга кириб кетди?

Ёзамиз

3-топшириқ.

SWOT” таҳлил жадвалини асар мазмунидан келиб чиқиб тўлдиринг

Жуфтликда ишлаймиз

4-топшириқ

1. “Кластер” стратегияси асосида Қурбонбой табиатига хос хусусиятларни аниқланг.

2. Асарда қўлланилган ибораларни тўпланг ва нима учун қўлланган- лигини таҳлил қилинг (аввалги дарсда уйда бажаришга топширилган)

Ўқувчилар иш дафтарларига сана ва янги мавзуни ёзадилар.

Қоплон” ҳикояси матни бўйича жуфтликда ишлайдилар. Ҳикояга қўйилган сарлавҳасининг мазмунни очганлиги ҳақида гаплашадилар.

Матн мазмунига асосланиб, , Қурбонбой табиатининг асл моҳияти ва ёзувчининг тасвир маҳоратига таъриф беради.

2-топшириқни гуруҳда ишлайди ва Қурбонбойнинг ўрнига ўзини қўйиб, ҳикоя мазмунини гуруҳ билан биргаликда қайта ишлаб кўради.


SWOT” таҳлил жадвалини асар мазмунидан келиб чиқиб тўлдира олади.

SWOT” таҳлил

Ички фактор

Кучли томони

Кучсиз томони



Ташқи фактор

имкониятлар

хавф-хатар




Кластер” асосида Қурбонбой табиатига хос хусусиятларни аниқлайди

Дескрипторлар:

- мустақил ҳолда саволга жавоб беради [1]

-Қурбонбой тимсоли ҳақида ўз фикри бор;[1]

- асардаги танқид ҳақида фикрини айтади [1]

- танқидга ким олинаётганлиги ҳақида фикр мулоҳазасини баён қила олади; [1]

- асарда қўлланилган ибораларни аниқлай олади [1]

-ибораларни таҳлил қилади; [1]

- қаҳрамонлар типини таърифлайди [1]

- ҳикоя тимсоллари ва асар бадиий қийматига баҳо беради. [1]

-“Кластер” асосида тимсолларга хос хусусиятларни аниқлайди [1]

- ёзувчи маҳоратига баҳо беради [1]

Жами: 10 балл


БShape1

Қурбонбой

аҳолаш: Дарс давомида берилган ҳар бир топшириқ учун баҳолаш мезонлари ва дескрипторларни бераман. Шу дескрипторлар ёрдамида топшириқларни бажаришда гуруҳ сардори назорати остида дарс охирида қолиплаштирувчи баҳолашни амалга ошираман

дарслик,

иш дафтарлари,









А4 форматли қоғозлар







дескрипторлар ёзилган А4 форматли қоғозлар


Дарс якуни

8-10 дақиқа

Қайта боғланиш:

2. «Плюс-минус-қизиқарли». Ушбу машқни вақтга кўра оғзаки ҳамда ёзма бажариш мумкин. Ёзма равишда бажариш учун уч графадан иборат жадвал тўлдириш топширилади.

«П» – «плюс» графасига – дарсда ёққан, хуш келган барча топшириқ ёзилади

«М» – «минус» графасига – дарс давомида ёқмаган. қизиқарсиз туюлган топшириқ ёзилади.

«Қ» – «қизиқарли» – келасида билгиси келган қизиқарли фактларнинг барчасини, ўқитувчига қўйиладиган саволларни ёзишади.

Плюс

Минус

Қизиқарли




Уйга вазифа

1.Асар матни мазмунини ёритувчи саволлар тузиш.

«Плюс-минус-қизиқарли» варақаси

Саралаш/табақалаштириш –

1. Ҳикоя нима учун “Қоплон” деб аталган? Бошқача ҳам аташ мумкинми?

2. “Кластер” стратегияси асосида Қурбонбой табиатига хос хусусиятларни аниқланг.

Иқтидорли ўқувчиларга қандай вазифалар топши-ришни режалаштирасиз?

1. “Бир маҳал қараса, кўчанинг нариги бетида Қурбонбой Қоплонни етаклаб юрибди. Чақирса ит қаради-ю, Қурбонбой қарамади”.Ушбу парчага таяниб, Қурбонбой табиатининг асл моҳияти ва ёзувчининг тасвир маҳоратига таъриф беринг.

2. Асарда танқид бор деб ўйлайсизми? Ким ва нима учун танқид қилинаётир деб ҳисоблайсиз?

Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз?


Қолиплаштирувчи баҳолаш “Ўт сочиш” усули орқали (гуруҳлараро бир-бирини баҳолаш)


Қолиплаштирувчи баҳолаш “Бошбармоқ усули орқали ”(ўзаро бир-бирини баҳолаш)

Ўқитувчи баҳоси


Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш

Дарс жараёнида, ҳаёт хавфсизлиги қоидаларига амал қилиш назорат қилинади

Дарс бўйича рефлексия

Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дарсда табақалаштириш/ саралаш тўғри олиб борилдими?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун?

___________________________________________________________________________________


Умумий баҳо

Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ва ўқиб-ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)?

1:_________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

2:_________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

Дарс сифатини яхшилашга нима ёрдам бера олади (ўқитиш ва ўқиб-ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)?

1:_________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

2:_________________________________________________________________________________

Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида ўқувчиларнинг ютуқ/камчиликлари ҳақида нимани аниқладим, келгуси дарсларда нимага аҳамият бериш лозим?



Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі