|
Білім беру ұйымының атауы |
№50 орта мектебі КММ-сі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рахим А.Қ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
01.02.2023 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шырақтың ерлігі. Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсетеді Деректер негізінде сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақы ты |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім |
Амандасу,сыныпты түгендеу. Топқа бөлу: Суреттер арқылы топқа бөлу; 1-ТОП Сақ тиграхауда 2-ТОП Сақ-парадараия 3-ТОП Сақ-массагеттер «Колесо» әдісі арқылы Өткен тақырыпты бойынша оқушы білімін көрсетеді.
Сақ патшаймының есімі ? Парсы патшасы Кир массагеттерге соғысты қашан ашты ? Томирис патшайым туралы жазған ғалымдар ? Томирис патшайымға мінездеме беріңіз ? Сақ массагеттер туралы жазған грек тарихшысы есімі ? Томирис патшайымға мінездеме берген рим тарихшысы есімі ? Бастапқы стимул немесе ынталандыру үшін өлең жолдарын ұсыныңыз. Шуағына шомылдырған қасиеттi көгiм бар! Ақпейiл дос көңiлiндей мөлдiреген көлiм бар! Ақ жаулықты анашымдай елжiреген жерiм бар! Қарау пиғыл қас дұшпанға құм қаптырған шөлiм бар! Азат күнiн ардақтаған, жетiмдерiн зарлатпаған асқақ рухты Елiм бар! Өлiмнен де биiк тұрған арым бар! Сақ елiнiң еркiндiгi жолында өзiм құрбан болсам да, менiң атым өшпейдi! Шырақтың өлең жолдарын экранға шығарып, оның мазмұнын оқушылармен талқылап, жаңа тақырыпқа шығыңыз. Талқылауға арналған сұрақтар: • Ел жандылықты сипаттайтын өлең жолдарын атаңыз; • «Асқақ рухты елім бар» сөз тіркесін түсіндіріңіз; • «Сақ елінің жолында өзім құрбан болсам да» сөз тіркесін түсіндіріңіз; Тақырып байланысты видеоролик көрсетіледі: https://youtube.com/watch?v=eytkkb6QI6s&feature=share
. |
Оқушылар өз тілектерін бір-біріне жолдайды.
Дескриптор: Әр сұраққа 1 балл 1,Сақ патшайымын тани алады; 2.Парсы патшасы Кир массагеттерге соғысты қашан ашқандығын біле алады: 3.Томирис патшайымға мінездеме бере алады; 4.Сақ массагеттер туралы жазған грек тарихшысы тани алады; 5.Томирис патшайымға мінездеме берген рим тарихшысын біледі;
Оқушылар видеоны көре мазмұнын білуге, түсінуге тырысады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» |
Тақырып тық суреттер,карта,слайд беттері Қазақстан балалар энциклопедиясы. - Алматы. Аруна, 2007. – 224 б., сурет. - (Тарих ата). Парсы патшасы І Дарийдің жорығы туралы мәлімет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Сабақ тақырыбын атағаннан кейін «Сен білесің бе? Шырақ батыр» анимациялық материалды көрсету. Төмендегі сұрақтарды бейнематериалдын алдында беріңіз. • Шырақ кім? • Дарий кім? • Шырақ пен Дарийді не байланыстырады? • Шырақ пен Томиристі не байланыстырады? Бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастыру. I тапсырма Топтық тапсырма: 1-ТОП Сақ тиграхауда Шырақтың ерлігін 3-суретті пайдаланып әңгімелеп бер. 2-ТОП Сақ-парадараия Парсылардың жаулап алу соғыстарын картадан сипаттап беріңдер. 3-ТОП Сақ-массагеттер «Домино» кестесі Шыраққа мінездеме беріңдер II-тапсырма: Жұптық тапсырма: «Ақиқат-жалған» https://wordwall.net/ru/resource/51972423 III-тапсырма: Жеке тапсырма: «Сәйкестендіру тесті»
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Рахим Айым ҚуанышқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 5 класс қазақстан тарихы ашық сабақ Шырақтың ерлігі
Тақырып бойынша 11 материал табылды
5 класс қазақстан тарихы ашық сабақ Шырақтың ерлігіМатериал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
5 класс сыныптарына арналады. Шырақтың ерлігі
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















