|
Бөлімі: |
Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Гульбану Аманбаева Нұршат Сейилханова |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі (жалғасы) Италия және Испания |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.3.1.1 – өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерияларға сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу; 5.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы:қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды. Көпшілігі:Аспаптарды ажыратады. Кейбірі:Шығармашылықпен жұмыс жасайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Амандасу. « Скрипка кілті» Топқа бөліну Миға шабуыл. «Фото қима» әдісі 1-тапсырма.Жаңа тақырыпты сурет арқылы құрастырып , жаңа тақырыпты ашу. Тарих: 1-ші тапсырма. Тыңдалым Италия халқының музыкалық дәстүрі . Италия елі « музыка өнерінің бесігі» деп аталған. Ежелгі Римнің музыкалық мәдениеті итальяндық музыканың қалыптасуына үлкен үлес қосқан. Сонымен қатар итальяндық музыка мәдениетінің ең басты құрастырушысы халық әндері мен билерінің мол әуенділігі.Әлемге танымал болған неополитан әндері ерекше әсемдігімен, сезімталдылығымен баурап алған. Әндердің атауы.Неаполь қаласының атына байланысты шыққан.Венеция жеріндегі қайықшылардың баркарола әуендерінің ырғағы бір қалыпты, су бетінде қайықпен қалқып жүзіп жатқандай сазды нақышта орындалады. .Көптеген танымал классикалық- композиторлар итальян әндерінің әсемдігіне,таңғалып, өздерінің шығармаларында пайдаланңан. Солардың ішінде, француз композиторы Жак Оффенбах «Гофман» ертегілері операсында баркарода нақышында музыка жазған Итальяндықтар би билеуді де жақсы көреді. Ең сүйікті билерінің бірі-Сицилия тарантелласы.Бұл би Сицилия аймағында пайда болған.Бидің ерекшелігі –жылдамдық ,қарапайым би қимылдары және ырғақтық сезім.Тарантелла –Итальян халық биі.Гитара, тамбурин,кастаньет аспаптарының сүйемелдеуімен орындалады. Аспаптары-Китаррон,мандола,мандолина,тамбурин,кастаньет. Видео көрсетілім Испан халқының музыкалық дәстүрі. Испан халқының музыкасы ең көне заманнан бастау алған. Халықтың өмірінде ән мен би ерекше орын алған. Шет елдік зерттеуші музыканттар үнемі испандықтардың әншілік поэтикалық және билеушілік суырпсалма өнерлеріне тамсана қараған. Испан халқының әндері мазмұны(бесік жыры, балалар,еңбек,тарихи,діни,лирикалық,ән-би) менаймақтық бойынша бөлінеді.Халық әндерінің көпшілігі би ырғақтарына жазылған.Сондықтан ән мен би бірге орындалады.. Би Испан халқының жүрегі.Себебі олар ұлттық және тұлғалық қасиеттерін,талғамын, жігер мен ырғақты сезінуін, музыкалық қабілетін би арқылы.көрсетуге тырысады.Испан билері өте көп. Олар салт және ойын- сауық деп бөлінеді. Билердің ішінде аса танымал, Испан халқының дәстүрі мен мәдениетін көрсете алатын Фламенко биінің орны ерекше. Фламенко биін гитара, кастаньет аспаптарымен сүйемелдейді. Аспаптары: Гитара, Пандерос «даңғыра сияқты», кастанет «мандолина сияқты, бандуррия Видео көрсетілім Аспаптарды топтастыру Дауыс жаттығу. Ән тыңдау. Халық әні :«Беу айдай» Ән айту :Халық әні «Беу айдай» Музограмма «Келіншек» күйі Кері байланыс «бинго әдісі» |
Оқушылар шаттық шеңберге тұрады, бір – біріне тілек тілейді, Қандай елге саяхаттағысы келетінін айтады.скрипка кілтін ұсынады. Қолдарына ұстаған түрлі түсті скрипка кілті бойынша топқа бөлініп отырады. Берілген аспаптарды топтастырады. Дауыс жаттығуын орындайды Әнді тыңдап ,бірге үйренеді. Саусақтың ұшымен графикалық сызықты әуеннің ырғағымен қозғап отырады. Оқушылар жаңадан өткен тақырыптардың сұрақтарына жауап береді. |
әдісі
|
карточка Видео ролик
Видео ролик
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Өз-өзін бағалау. «гитара» Жоғары балл жинаған оқушыны медальмен марапаттау. Көңіл-күй рефлекциясы «Аралда» |
Рефлексия сұрақтарына жауап береді. |
|
Рефлексия тақтайшасы |
|||
Ә.Жанкелдин атындағы ЖББМ
Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі
5 сынып
Музыка пәні мұғалімі : Гульбану Аманбаева
Тарих пәні мұғалімі: Нұршат Сейилханова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 ші сыныпқа арналған Рим империясы туралы музыка пәнімен кіріктірілген сабақ
5 ші сыныпқа арналған Рим империясы туралы музыка пәнімен кіріктірілген сабақ
|
Бөлімі: |
Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Гульбану Аманбаева Нұршат Сейилханова |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі (жалғасы) Италия және Испания |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.3.1.1 – өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерияларға сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу; 5.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы:қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды. Көпшілігі:Аспаптарды ажыратады. Кейбірі:Шығармашылықпен жұмыс жасайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Амандасу. « Скрипка кілті» Топқа бөліну Миға шабуыл. «Фото қима» әдісі 1-тапсырма.Жаңа тақырыпты сурет арқылы құрастырып , жаңа тақырыпты ашу. Тарих: 1-ші тапсырма. Тыңдалым Италия халқының музыкалық дәстүрі . Италия елі « музыка өнерінің бесігі» деп аталған. Ежелгі Римнің музыкалық мәдениеті итальяндық музыканың қалыптасуына үлкен үлес қосқан. Сонымен қатар итальяндық музыка мәдениетінің ең басты құрастырушысы халық әндері мен билерінің мол әуенділігі.Әлемге танымал болған неополитан әндері ерекше әсемдігімен, сезімталдылығымен баурап алған. Әндердің атауы.Неаполь қаласының атына байланысты шыққан.Венеция жеріндегі қайықшылардың баркарола әуендерінің ырғағы бір қалыпты, су бетінде қайықпен қалқып жүзіп жатқандай сазды нақышта орындалады. .Көптеген танымал классикалық- композиторлар итальян әндерінің әсемдігіне,таңғалып, өздерінің шығармаларында пайдаланңан. Солардың ішінде, француз композиторы Жак Оффенбах «Гофман» ертегілері операсында баркарода нақышында музыка жазған Итальяндықтар би билеуді де жақсы көреді. Ең сүйікті билерінің бірі-Сицилия тарантелласы.Бұл би Сицилия аймағында пайда болған.Бидің ерекшелігі –жылдамдық ,қарапайым би қимылдары және ырғақтық сезім.Тарантелла –Итальян халық биі.Гитара, тамбурин,кастаньет аспаптарының сүйемелдеуімен орындалады. Аспаптары-Китаррон,мандола,мандолина,тамбурин,кастаньет. Видео көрсетілім Испан халқының музыкалық дәстүрі. Испан халқының музыкасы ең көне заманнан бастау алған. Халықтың өмірінде ән мен би ерекше орын алған. Шет елдік зерттеуші музыканттар үнемі испандықтардың әншілік поэтикалық және билеушілік суырпсалма өнерлеріне тамсана қараған. Испан халқының әндері мазмұны(бесік жыры, балалар,еңбек,тарихи,діни,лирикалық,ән-би) менаймақтық бойынша бөлінеді.Халық әндерінің көпшілігі би ырғақтарына жазылған.Сондықтан ән мен би бірге орындалады.. Би Испан халқының жүрегі.Себебі олар ұлттық және тұлғалық қасиеттерін,талғамын, жігер мен ырғақты сезінуін, музыкалық қабілетін би арқылы.көрсетуге тырысады.Испан билері өте көп. Олар салт және ойын- сауық деп бөлінеді. Билердің ішінде аса танымал, Испан халқының дәстүрі мен мәдениетін көрсете алатын Фламенко биінің орны ерекше. Фламенко биін гитара, кастаньет аспаптарымен сүйемелдейді. Аспаптары: Гитара, Пандерос «даңғыра сияқты», кастанет «мандолина сияқты, бандуррия Видео көрсетілім Аспаптарды топтастыру Дауыс жаттығу. Ән тыңдау. Халық әні :«Беу айдай» Ән айту :Халық әні «Беу айдай» Музограмма «Келіншек» күйі Кері байланыс «бинго әдісі» |
Оқушылар шаттық шеңберге тұрады, бір – біріне тілек тілейді, Қандай елге саяхаттағысы келетінін айтады.скрипка кілтін ұсынады. Қолдарына ұстаған түрлі түсті скрипка кілті бойынша топқа бөлініп отырады. Берілген аспаптарды топтастырады. Дауыс жаттығуын орындайды Әнді тыңдап ,бірге үйренеді. Саусақтың ұшымен графикалық сызықты әуеннің ырғағымен қозғап отырады. Оқушылар жаңадан өткен тақырыптардың сұрақтарына жауап береді. |
әдісі
|
карточка Видео ролик
Видео ролик
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Өз-өзін бағалау. «гитара» Жоғары балл жинаған оқушыны медальмен марапаттау. Көңіл-күй рефлекциясы «Аралда» |
Рефлексия сұрақтарына жауап береді. |
|
Рефлексия тақтайшасы |
|||
Ә.Жанкелдин атындағы ЖББМ
Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі
5 сынып
Музыка пәні мұғалімі : Гульбану Аманбаева
Тарих пәні мұғалімі: Нұршат Сейилханова
шағым қалдыра аласыз













