Жаратылыстану сабақ жоспары (5 сынып)

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жаратылыстану сабақ жоспары (5 сынып)

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәні бойынша 5 сыныпқа арналған сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы


Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене. Зат. Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Сұйықтықтардағы және газдардағы диффузия

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.1.1- бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты


- бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіре алады

Бағалау критериі

Білу: Оқушылар бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын біледі;

Қолдану: Оқушылар бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын тәжірбие арқылы дәлелдей алады

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Сергіту сәті

«Арқаға жазылған комплименттер»

Әр оқушының арқасына түйрегішпен (немесе скотчпен) А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір-бірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2-3 минуттан кейін олар қағаздарын алып, шағын топ ішінде бір-біріне жазылған комплименттерді оқып береді.


«Сұрақ- жауап» әдісі арқылы тексеру.

1. Мұз, шеге және қарындаш қандай заттардан тұратындығын атап беріңдер.

2. Ваза, тарелка, шкаф қандай материалдардан жасалған (пластмасса, шөлмек, металл, мата, ағаш)?

3. Туылған кезіңдегі салмағыңды, бойыңның ұзындығын қазіргі кездегі көрсеткіштеріңмен салыстырып көр. Қаншалықты салмақ қостың

және бойың өсті? Мысалға: туылған кездегі салмағың 3 кг, бойың 52см. Жылына салмағың, бойың қаншаға өсіп отырғанын есепте.



Үй тапсырмасы: $16тақырыпты оқу, кескін картаға нәсілдерді таралу аймақтарына қарай орналастыру, кесте толтырыңыз.



Оқушыларды «атом», «молекула», «диффузия» сурет қиындылары арқылы 3 топқа бөлу:


«Атом» «Молекула» «Диффузия»


Оқушылар сергіту сәтін орындайды, үй тапсырмасына жауап береді



















Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы








Сабақтың ортасы

Тапсырма 1:

Бірі жылы, екіншісі салқын екі стақан аламыз. Екі стақанға да бірдей мөлшерде тез еритін кофе саламыз. Кофенің температурасы әр түрлі сұйық ортада диффузиялық таралуын зерттеу, анықтап жазу.


Тапсырма 2:

Ыдыстағы суға бірнеше тамшы бояғыш заттан тамызады.

-Сендер не көрдіңдер?

-Өз бақылауларыңды сипаттаңдар.

-бақылаған тәжірибелерін қорытынды жасаңдар. (Оқушылар бояғыш заттардың бөлшектері қозғалып және су бөлшектерінің арасында таралатынына қорытынды жасау керек)


Тапсырма 3:

  1. Суық және ыстық су құйылған стақандарға бір мезгілде шай қалташаларын батыр.

  2. Екі стақанда да қандай үдеріс жүріп жатқанын бақыла. 1 минуттан кейін стақандарға судың түсі қалай өзгергенін анықта.

«ВЕНН диаграмма» әдісі арқылы салқын су мен ыстық судағы айырмашылық пен ұқсастықты ажыратып жазды

Салқын су

Ұқсастық

Ыстық су








Дискриптор.

-Заттардың құрамын анықтайды,

-Заттардың қандай материалдардан жасалғанын біледі,

-Заттардың массалық бірлігін уақыт айырмашылығына байланысты анықтай алады.

Тапсырмаларды орындайды


«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар»





Презентация

су ыдыс кофе

бояғыш зат















Презентация

су ыдыс шай

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы:  60 беттегі 1,2 сұраққа жауап беріңіз.

Рефлексия: Артқа бұрылыңыз да болашаққа қараңыз!

1 минут артқа бұрылыңыз
Бүгін не білдіңіз? Бүгінгі сіз үшін қызықты да маңызды болған не?
1 минут болашаққа қараңыз
Бүгінгі алған материалдарды өз тәжірибеңізде қалай пайдаланасыз?

сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды


Флипчарт презентация















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене. Зат. Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Қатты, сұйық және газтәрізді заттардың құрылымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.1.2- заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру

Сабақтың мақсаты


- заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіре алады

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы



5 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жақсы сөз жарым ырыс…» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады


Үй тапсырмасы: 60 беттегі 1, 2 сұраққа жауап беріңіз.




«Галлерия» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау

Қабырғада жазылған мәліметті топтың бір мүшесі оқып, басқа топ мүшелеріне ақпарат береді.

1-топ: Қатты денелердің сипаттамасын беріңіз

2-топ: Сұйық денелердің сипаттамасын беріңіз

3-топ: Газ денелердің сипаттамасын беріңіз



Жағымды ахуал туындайды



Үй тапсырмасына жауап береді


Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды





Мадақтау





Презентация

Ақ қағаз, маркер, стикер








Сабақтың ортасы


15 мин



























10 мин

«Мозайка» құрастыру


Қатарларда

орналасқан

Орнын ауыстыруы үшін мүмкіндік

Контейнерді толтырып, тарап кетеді

Сығылып, контейнердің пішініне ие болады

Бөлшектері жақын, бірақ ретсіз орналасады

Тұрақты пішіні бар

Қатты заттардың мысалдыры=

  • ……………………,

  • ……………………,

  • ……………………,

Газдардың мысалдары=

  • Оттегі,

  • ……………………,

  • ……………………,

Баяу қозғалып, орнын ауыстыра алады

Салыстырмалы түрде жақын орналасады

Қатты заттар сияқты қатарласып тығыз орналаспайды.

Тұрақты көлемі бар

Оңай сығылады

Бөлшектер бір-бірінен алыс орналасады

Молекулааралық байланыс өте әлсіз

Бөлшектері бір-біріне тығыз бекініп орналасады

Бөлшектері аға алады

Бөлшектері барлық бағыттарда жылдам қозғалады

Бөлшектері дірілдейді


…………… мысалдары =

  • Су,

  • Шырын,

  • Кофе,


Топтық жұмыс.

1-топ: шеге, тас, т.б. ыдыс

2-топ: су, сұйық май, т.б.ыдыс

3-топ: үрленген шар


Зерттеу жұмысы. Зерттеу жүргізіп, кесте толтыру.

1-топ: қолдарындағы заттарды суға салу қорытынды жасау, (Барлық қатты заттар күйін өзгертпей)

2-топ: сұйық заттарды бір ыдыстар екінші ыдысқа аударады ( Сұйық заттар қандай ыдысқа құйылады соның формасын алады, өзінің формасы болмайды)

3-топ: шарды үрлеу, оны сығып қарау (газдың көлемі жоқ, қандай жабық ыдысқа құйылса, соның көлемін алады және сығылады).


Заттың күйі

Ерекшелігі

Мысалдар





Дескриптор:

  • Оқушылар қатты денелерді ажырата алады;

  • Оқушылар сұйық денені ажыратады алады;;

  • Оқушылар газ тәріздіні ажыратады алады.







Мозайка әдісі бойынша жұмыс атқарып, кестеге толықытру енгізеді


















Зерттеу жүргізіп, кесте толтырады

Топтық жұмыс


«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар»










Бас бармақ


https://www.youtube.com/watch?v=uqYHg62PsAM





карточка















Презентация, оқушының жұмыс дәптері


шеге, тас, ыдыс су, сұйық май үрленген шар

Сабақтың соңы


3 мин

Үй тапсырмасы:  Қатты, сұйық, газтәріздес заттардың құрылымын зерттеген ғалымдар туралы ақпарат жинаңыз

Рефлексия:

-Мен бүгін бүкіл күшімді салып жұмыс жасадым. Менде бәрі нәтижелі болды.

-Мен тырыстым, алайда барлығын орындай алмадым.

- Мен бүгін жұмысты нашар жасадым.

Сабаққа қорытынды жасайды


Стикер, қалам






















Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене. Зат. Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Заттардың қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.1.3-заттардың қасиеттерін, тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттау

Сабақтың мақсаты


- заттардың қасиеттерін, тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттайды

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жақсы сөз жарым ырыс…» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады



Үй тапсырмасы: Қатты, сұйық, газтәріздес заттардың құрылымын зерттеген ғалымдар туралы ақпарат жинаңыз


«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру.

-«Құбылыс» терминін сіздер қалай түсінесіздер?

- Физикалық және химиялық құбылыстардан басқа құбылыстарды білесіңдер ме?

- Сіздер атап қткен құбылыстарды бір бірінен қалай ажыратып алуға болады?



Жағымды ахуал туындайды



Үй тапсырмасына жауап береді


Сұрақтарға жауап береді








мадақтау


презентация









Сабақтың ортасы

Заттардың қасиеттері деп басқа заттардан ерекшеленетін немесе өзара ұқсастық белгілерін айтамыз. Заттарды сипаттайтын қасиеттер физикалық және химиялық деп бөлінеді.


«Галлерия» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. Қабырғада жазылған мәліметті топтың бір мүшесі оқып, басқа топ мүшелеріне ақпарат береді.


1-тапсырма. Кесте толтырыңыз

Белгілері

Заттар

Май Бор Мыс

Агрегаттық күйі




Түсі




Жылтырлығы




Иісі




Судағы ерігіштігі







2- тапсырма. Ыдысты суға толтыр. Кішкентай қағазға инені шаншып, оны суға жібер. Қағаз суға батқаннан кейін инеге не болады, ол суға батты ма? Қалай ойлайсың, иненің салмағы үлкен бе? Ал көлемі ше? Бұл екі шаманы судың салмағымен, көлемімен салыстыр. Қандай заңдылықты байқадың?

Қағаз ылғалданғаннан кейін суға батып кетті де, ине ...

Заттардың бақыланатын қасиеттері ...


3- тапсырма. Стақанға ыстық су құй. Оған бір қасық қант сал. 1 минуттан кейін нені байқадың? Бұл тәжірибе арқылы заттың қандай қасиеті дәлелденіп еді?

Қасықты ыстық су дан шығарғанда, оның тем пературасы ...

Заттың бақыланатын қасиеттері: ...


Дескриптор:

-Физикалық және химиялық құбылыстар түсініктерін біледі

Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды







Тапсырмаларды орындайды, шағын зерттеу арқылы заттардың қасиеттерін сипаттайды

Жапондық бағалау







Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Презентация

https://oqylyq.online/wp-content/books/128/128.pdf


Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы:  Терминдерді жаттаңыз

Рефлексия:

Shape2 Мен жұмысты орындай алар едім . . .

Shape4 Shape3 Менің нәтижелі жұмыс жасауыма, не жетіспегендігін бүгін түсіндім.

Мен бүгін бүкіл күшімді салып жұмыс жасадым. Менде бәрі нәтижелі болды.

МShape5 ен тырыстым, алайда барлығын орындай алмадым.

Shape6 Мен бүгін жұмысты нашар жасадым.



Сабаққа кері байланыс жасайды


Стикер, қалам презентация


































Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене.Зат.Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Физикалық және химиялық құбылыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату

Сабақтың мақсаты


- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алады.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Психологиялық жағыымды ахуал

«Мадақтау»

Оқушылар сынып ішінде ары-бері жүріп, бір-біріне мақтау мен комплимент айтады: «Бүгін тіпті құлпырып кетіпсің ғой!», «Мен сені шыншылдығың мен әділеттілігің үшін өте сыйлаймын!», «Сен өте әдепті жансың!», «Маған сенімен бір топта жұмыс жасау ұнайды!» т.б.


Үй тапсырмасы: wordwall платформасы арқылы тексеру. Терминдерді жаттаңыз

Оқушылар арасында психологиялық жағыымды ахуал туындайды, үй тапсырмасына жауап береді





Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру






Үй тапсырмасы. Сұрақтар - Вращай колесо


Сабақтың ортасы

Қоршаған орта үнемі өзгеріп отырады: су буланады, қар ериді, күн шуағын шашады, таулар шөгеді, найзағай жарқылдайды. Мұндай өзгерістерді табиғат құбылыстары деп атайды.


«Мозайка» әдісі арқылы тест орындау

1.Қандай табиғат құбылыстарың білесіз?

а) физикалық, химиялық*

б) биологиялық

с) географиялық

2. Физикалық құбылыстың анықтамасын атаңыз

а) табиғаттағы денелердің пішінін және қасиетін өзгертуі*

б) бір зат екінші бір заттарға айналады

c) өлшемдері өте кішкентай нысандар

3. Химиялық құбылыстың анықтамасын атаңыз

а) табиғаттағы денелердің пішінін және қасиетін өзгертуі

б) бір зат екінші бір заттарға айналады*

c) өлшемдері өте кішкентай нысандар

4.Физикалық құбылысты табыңыз

а) Бор кесегіне қышқыл тамызғанда газ түзілуі

б) Айранның ұюы

с) Қардың еруі*

5.Химиялық құбылысты табыңыз

а) Ағашты кесу

б) Айранның ұюы*

с) Қардың еруі


1-тапсырма: суретке қарап құбылысты анықта. Бұл физикалық құбылысты түсіндір. Аққала қандай заттардан жасалған? Температура режімі өзгергеннен кейін оған не болды? Заттың қасиеті өзгерді ме? Заттың бір күйінен басқа күйіне ауысуы кезінде өз қасиетін өзгертпейтіні туралы тәжірибе ойлап тап.




2-тапсырма: Суреттерді екі топқа бөл: физикалық құбылыстардың мысалы, химиялық құбылыстардың мысалы. Неліктен екенін түсіндір.



Физикалық құбылыстар




Химиялық құбылыстар




Дискриптор:

- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алады

«Мозайка» әдісі арқылы тест орындайды


















Суреттер бойынша жұмыс атқарады





















Кестемен, суреттермен жұмыс жасайды


Бағдаршам

















«Қошеметтеу» әдісі арқылы







Презентация

Мозайка

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы:  Қандай да бір табиғат құбылысын бақылап, оны жоспар бойынша сипатта:

1. Құбылыстың болған уақыты (күні, жылы, мезгілі).

2. Құбылыстың болған орны.

3. Құбылыста әрекет еткен табиғи денелер.

4. Денелердің өлшемі, пішіні, орналасу орны, түсіндегі өзгерістер.

5. Құбылыс кезінде заттардың өзгеруі.

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

Сабақ бойынша қорытынды пікірлерін білдіреді


Презентация стикер маркер









Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене.Зат.Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Физикалық және химиялық құбылыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату

Сабақтың мақсаты


- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алады.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Психологиялық жағыымды ахуал

«Мадақтау»

Оқушылар сынып ішінде ары-бері жүріп, бір-біріне мақтау мен комплимент айтады: «Бүгін тіпті құлпырып кетіпсің ғой!», «Мен сені шыншылдығың Физикалық және химиялық құбылыстар мен әділеттілігің үшін өте сыйлаймын!», «Сен өте әдепті жансың!», «Маған сенімен бір топта жұмыс жасау ұнайды!»т.б.


Үй тапсырмасы: Қандай да бір табиғат құбылысын бақылап, оны жоспар бойынша сипатта:

1. Құбылыстың болған уақыты (күні, жылы, мезгілі).

2. Құбылыстың болған орны.

3. Құбылыста әрекет еткен табиғи денелер.

4. Денелердің өлшемі, пішіні, орналасу орны, түсіндегі өзгерістер.

5. Құбылыс кезінде заттардың өзгеруі.

Оқушылар арасында психологиялық жағыымды ахуал туындайды, үй тапсырмасына жауап береді







1 б








Презентация


Сабақтың ортасы

1-тапсырма: LearningApps.org арқылы сәйкестендіру құбылыс мысалдарын

Құбырды тот басты, бөтелкенің аузын ашқанды газдың бөлінуі, қорғасынның балқуы, металдың иілуі, шамның жануы, мыстың бетінде жасыл дақтардың пайда болуы


Физикалық құбылыстар

Химиялық құбылыстар





2-тапсырма: Химиялық және физикалық құбылыстар бейнебаян. Сұрақтар қойылады

1.Қандай табиғат құбылыстарың білесіз?

а) физикалық, химиялық*

б) биологиялық

с) географиялық

2. Физикалық құбылыстың анықтамасын атаңыз

а) табиғаттағы денелердің пішінін және қасиетін өзгертуі*

б) бір зат екінші бір заттарға айналады

c) өлшемдері өте кішкентай нысандар

3. Химиялық құбылыстың анықтамасын атаңыз

а) табиғаттағы денелердің пішінін және қасиетін өзгертуі

б) бір зат екінші бір заттарға айналады*

c) өлшемдері өте кішкентай нысандар

4.Физикалық құбылысты табыңыз

а) Бор кесегіне қышқыл тамызғанда газ түзілуі

б) Айранның ұюы

с) Қардың еруі*

5.Химиялық құбылысты табыңыз

а) Ағашты кесу

б) Айранның ұюы*

с) Қардың еруі


Дискриптор:

- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алады

Физикалық және химиялық құбылыстар ажыратады






Сұрақтарға жауап береді

Бағдаршам











Презентация

LearningApps.org - создание мультимедийных интерактивных упражнений




Химиялық және физикалық құбылыстар

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Кестені толтырыңыз

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды


Презентация кері байланыс парағы































Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене.Зат.Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Таза заттар және қоспалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.1-қоспалар мен таза заттарды ажырату.


Сабақтың мақсаты


-қоспалар мен таза заттарды ажыратады.


Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Психологиялық жағыымды ахуал

«Мадақтау»

Оқушылар сынып ішінде ары-бері жүріп, бір-біріне мақтау мен комплимент айтады: «Бүгін тіпті құлпырып кетіпсің ғой!», «Мен сені шыншылдығың мен әділеттілігің үшін өте сыйлаймын!», «Сен өте әдепті жансың!», «Маған сенімен бір топта жұмыс жасау ұнайды!»т.б.


Үй тапсырмасы: Кестені толтырыңыз

Оқушылар арасында психологиялық жағыымды ахуал туындайды, үй тапсырмасына жауап береді





Ауызша мадақтау



Презентация оқулық жұмыс дәптері








Сабақтың ортасы

1-тапсырма: Кесте толтырыңыз: пластик , алтын, шыны, ағаш, мақта, тас, сода, телевизор

Жасанды

Табиғи



2-тапсырма: Сұрақ-жауап

1.Қандай заттар табиғатта таза күйінде кездеседі?

2. Сүтті таза зат қатарына жатқызуға бола ма? Неліктен?

3. Ауаның компоненттерін атап бер.

4. Таза заттың қоспадан айырмашылығы неде?

5. Қатты және сұйық қоспаға мысал келтір.

6. Шай демдейтін шәйнекте сүзгіш қолданылады. Не үшін? Алған білімдеріңді пайдаланып осыны түсіндір.

7. Адамдар күнделікті өмірде таза заттарды емес, қоспаны көп пайдаланады. Неліктен?

3-тапсырма:

а. Өзіңе белгілі қатты, сұйық, газтәрізді қоспаларға 2–3 мысал келтіріп, дәптеріңе жаз.

ә. Тізбектегі артық сөзді тап:

а) су – сахароза – компот;

ә) сүт – газдалған су-оттегі.

Өз таңдауыңды түсіндір.

б. Ұсынылған тізімнен алдымен табиғи қоспаларды, сосын адам әрекетінен пайда болған қоспаларды бөліп алып, дәптеріңе жаз: ауа, мұнай, қызанақ шырыны, өзен суы, соус, бетон, мюсли, шоколад, сүт, топырақ.

в. Қоспалар қатарындағы «артық» сөзді тап:

а) ауа, түтін, оттегі, тұман;

ә) мұнай, спирт, су, ацетон;

б) құм, қант, темір кені, цемент.


Дискриптор:

-қоспалар мен таза заттарды ажырата алады

Кестемен жұмыс атқарады








Сұрақтарға жауап береді







Бағдаршам, сонымен қатар баллдық жүйе








Бағдаршам, сонымен қатар баллдық жүйе


Презентация

https://oqylyq.online/wp-content/books/128/128.pdf


Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: 79 беттегі сұрақтар мен тапсырмалар

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды


Презентация кері байланыс парағы





Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары

Бөлім

Физикалық дене.Зат.Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Қоспа түрлері және оларды бөлу әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.2 -қоспалардың түрлерін сипаттайды және бөлу әдістерін ұсыну.

Сабақтың мақсаты


-қоспалардың түрлерін сипаттайды және бөлу әдістерін ұсынуды үйрену.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар бір-біріне жағымды тілектер білдіреді.



Үй тапсырмасы: 79 беттегі сұрақтар мен тапсырмалар



Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сұрақтар қою.

-Табиғи және қоспа заттар дегеніміз не?

-Қоспа заттарды қалай бөліп алуға болады деп ойлайсыз?

-Мысал келтіріңіз

Оқушылар арасында психологиялық жағыымды ахуал туындайды,


үй тапсырмасына жауап береді





Ауызша


Презентация






Сабақтың ортасы

1-тапсырма: Сүзу және магниттеу әдісін көрсету.

1. Екі затты қосса, қандай қоспа шығады? Ойлан, суретін сал. . Осы қоспаларды біркелкі қоспа деп атауға бола ма? Неліктен?



2-тапсырма: Венн диаграммасының көмегімен осы қоспалардың ортақ және ерекше қасиеттерін анықтайды.

3-тапсырма: Суреттерді сәйкестеңдіріңіздер


Тәжірбие жүзінде көрсетеді, қорытынды жасайды




1.Зерттеу жүргізеді









2.Кесте мен диаграмманы толтырады.







3.Суретпен жұмыс жасайды

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!







Презентация

https://oqylyq.online/wp-content/books/128/128.pdf


Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Егер қызанақ шырынын біршама тұндырып қойса, ол компоненттерге бөлінеді. Сол компоненттерді атап бер. Неге солай болды? Түсіндір. Жауабын жаз.

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін маған ...

Түйген ойлары бойынша кері байланыс жасайды


Флипчарт кері байланыс парағы




Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары

Бөлім

Физикалық дене.Зат.Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Ерітінді дайындау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.3-құрамы белгілі ерітіндіні дайындау

Сабақтың мақсаты


  • Белгілі құрам бойынша ерітінді дайындауды көрсету

  • Ерітінділерде көбіне қандай заттар кездесетінін түсінеді

  • Әртүрлі заттардан қалай ерітінді жасауға болатынын түсінеді

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.



Үй тапсырмасы: Егер қызанақ шырынын біршама тұндырып қойса, ол компоненттерге бөлінеді. Сол компоненттерді атап бер. Неге солай болды? Түсіндір. Жауабын жаз.


Жаңа тақырыпты түсіндіру. Бейнебаян көрсетіп, сұрақтар қою.

1.Ерітінді деген не?

2.Жүзін деген не?

3.Ерітінді қаншаға бөлінеді және қандай болып?



Оқушылар арасында психологиялық жағыымды ахуал туындайды, үй тапсырмасына жауап береді




Сұрақтарға жауап береді





1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалау


Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы







Сабақтың ортасы

1-тапсырма: Салыстыру сызығын толтырады

Су ерітінділері

Салыстыру сызығы

Жүзгін


Ерітіндінің агрегаттық күйі



Еритін заттардың агрегаттық күйі



Еріген заттарды бөлу әдістері



Біртекітлік



2-тапсырма. «Сабынды көпіршіктер»

Сабаққа қажетті заттар: өлшеуіш стақан, ерітінді үшін сұйықтық, жылы су, ыдыс жууға арналған сұйықтық, құмшекер немесе глицерин, түбі кесілген пластик бөтелке, ұялы телефон немесе фотоаппарат.

1. 25 мл ыдыс жуатын сұйықтық пен 100 мл жылы судан ерітінді дайындайды.

2. Ерітіндінің заттарын мұқият араластырады.

3. Ерітінді дайындайды.

4. Пластик бөтелке арқылы 10 сабын көпіршігін шығарып,

суретке түсіреді.

5. Дайын ерітіндіге 0,5 шайқасық құмшекер немесе 1 шайқасық глицеринді қосады. Ерітіндіні біртектес болғанға дейін араластырады.

6. 10 сабын көпіршігін үрлеп шығарады. Оларды суретке түсір.

7. Суреттерді салыстырады.Сұрақтарға жауап береді. Қай ерітіндіде сабын көпіршігі үлкен көлемді болды? Қай ерітіндінің сабын көпіршігі көпке дейін жарылмады? Қай ерітіндінің көпіршігі тез үрленді?

8. Қорытынды жасайды.

Кестемен жұмыс жасайды








Тәжірибені орындайды, сұрақтарға жауап беріп қорытынды жасайды






1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалау

Презентация



Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Тақырып бойынша 3 «жеңіл» және 2 «күрделі» сұрақ құрас тырып, оларды сыныптастарыңа ұсын.

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды


Стикер

Маркер флипчарт


Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары

Бөлім

Физикалық дене.Зат.Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Еріген заттың массалық үлесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.4- еріген заттың массалық үлесін есептеу

Сабақтың мақсаты


еріген заттың массалық үлесін есептеуді үйрету.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.



Үй тапсырмасы: Тақырып бойынша 3 «жеңіл» және 2 «күрделі» сұрақ құрас тырып, оларды сыныптастарыңа ұсын.

Оқушылар арасында психологиялық жағыымды ахуал туындайды


үй тапсырмасына жауап береді


«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру


Презентация оқулық жұмыс дәптері




Сабақтың ортасы

Массалық үлес дегеніміз – ерітіндідегі заттардың ара-қатынасы.


Umaigra платформасы арқылы

1-тапсырма:

30 г тұзды 70 г суда ерітті. Ерітіндідегі еріген тұздың массалық үлесін есептеңіз.

2-тапсырма: Санжар бір стақан шайға 2 қасық қант, ал Маржан 1,5 қасық қант салды. Әрбір стақандағы қанттың массалық үлесі қандай? Стақандағы судың массасы 250 г, 1 шай қасық қанттың массасы 5 грамға тең.

3-тапсырма:

75 г суда 25 г қант ерітті. Ерітіндідегі еріген қанттың массалық үлесін есептеңіз.

4-тапсырма: Қияр тұздау үшін ас тұзының массалық үлесі 2% болатын ерітінді қажет. Осындай 3 кг ерітінді жасау үшін, тұздың және судың қанша массасын алу керек екенін есепте.

5-тапсырма: 450 г cу мен 50 г қанттан ерітінді жасайды. Ерітіндідегі қанттың массалық үлесі қанша



Дискриптор:

- заттың массалық үлесін есептеуді үйренеді

Есептерді есептейді

Басбармақ әдісі, сонымен қатар

Балл қою






Презентация






Umaigra платформасы

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Тәжірибе.

Ерітінді құрамындағы әрбір заттың мас салық үлесін анықтау. Саан ажетті нәрселер: өлшеуіш стақан, су, ас тұзы, электронды таразы. Сен зат суда еріген кезде, оның массасы өзгере ме, соны білесің. 1-тапсырма. Өлшеуіш стақанға су құйып, электронды таразыға өлше. Мәнін дәптерге жаз. 2-тапсырма. Ас тұзын жеке өлше. Мәнін дәптерге жаз. 3-тапсырма. Тұзды суға еріт, содан кейін ерітіндіні өлше. 4-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер: – Ерітіндінің массасы өзгерді ме? Қалайша? – Бұдан қандай заңдылықты шығара аласың? – Заттың суда еріген кезіндегі оның массасы туралы қандай қорытынды шығаруға болады? Қорытындыны жаз.

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды


Флипчарт стикер маркер










Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене.Зат.Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Заттарды жіктеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.5- заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу

Сабақтың мақсаты


  • Заттарды ерігіштігі, металдар және бейметалдар бойынша жіктеуді үйренеді

  • Ерігіштігі бойынша заттар қалай жіктелетінің біледі

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Оқушыларды топтарға бөлу


Үй тапсырмасы: Массалық үлеске байланысты есептер шығарыңыз


Оқушылар арасында психологиялық жағымды ахуал туындайды


үй тапсырмасына жауап береді


«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру




Презентация оқулық жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс. Бейнебаян көрсетіледі. Аялдама әдісі

1. Еру деген не?

2. Ерігіштік қандай неге байланысты болады?

3. Ерітінділер ерігіштігі бойынша қалай жіктеледі?

4. Қандай заттарды металдық деп атай аламыз?

5. Ең иілгіш металл қайсысы?

6. Қай металл түрі электр қуатын жақсы өткізеді?

1-тапсырма: 4 стаканға аталған заттардың қант, ас содасы, құм, үкітілген темір, бірдей мөлшерін (½ қасық) салып, 100г суда ерітіңіз. Еритін және ерімейтін заттарды ажыратыңыз.


2-тапсырма: Метал мен бейметалдардың ұқсастығы мен айырмашылығын венн диаграммасы арқылы анықтайды.


Бекіту сұрақтары:

-Суда еріген материалдарға қатысты қандай заңдылықтарды байқадыңыз? Тосын сыйлар болды ма?

-Алынған нәтижелер әр түрлі еріткіштер (су, сірке суы, май, спирт) арасында қалай ерекшеленді? Қандай да бір еріткіштерде неліктен жақсы ерігенін түсіндіре аласыз ба?

-Ерігіштікті түсінудің маңызы зор нақты мысалдарды ойлауға бола ма? Бұл білім күнделікті өмірде немесе белгілі бір кәсіптерде қаншалықты пайдалы болуы мүмкін?

-Неліктен кейбір заттар еритін, ал басқалары ерімейтіндер санатына жатқызылады деп ойлайсыз? Бұл жіктелімге қандай сипаттар әсер етуі мүмкін?

сұрақтарға жауап береді






Тәжірибе жүргізіп, қорытынды жасайды



Кестені толтырады



Сұрақтарға жауап береді


Басбармақ әдісі, сонымен қатар

Балл қою












Презентация

Сым айна

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Тақырып бойынша 3 «жеңіл» және 2 «күрделі» сұрақ құрастырып, оларды сыныптастарыңа ұсыныңыз


Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды


Флипчарт стикер маркер












Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары

Бөлім

Физикалық дене.Зат.Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Табиғатта заттардың түзілуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.3.1 -кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты


Оқушылардың табиғи және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіруі



Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасы: Тақырып бойынша 3 «жеңіл» және 2 «күрделі» сұрақ құрастырып, оларды сыныптастарыңа ұсыныңыз


Slidesmania платформасы арқылы

Ой қозғау.

1. Табиғи талшық неден жасалады?

2. Табиғи және жасанды талшықтардың айырмашылығы неде?

3. Заманауи ғылым қандай мақсатпен жаңа синтетикалық талшықтар шығаруда

4. Табиғи және жасанды заттар дегеніміз не?


Оқушылар арасында психологиялық жағымды ахуал туындайды


үй тапсырмасына жауап береді


сұрақтарға жауап береді


«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру




Презентация оқулық жұмыс дәптері






Сабақтың ортасы

1-тапсырма:

Табиғи және химиялық талшықтарды ажырату.

Қажетті құралдар: бірнеше жіп үлгілері, қысқыш, балауыз шам, қайшы.

1. 3–4 сантиметрдей жіп кесіп алады

2. Қысқышпен жіпті шырақ отына жақындатып, жылдам тартып алады.

3. Бақылайды: жіп жана бере ме немесе сөніп қалды ма?

4. Жіп жанып біткен соң:

а) жіптің жанған бөлігі қандай күйде екенін қарайды;

ә) жіп жанған кезде қандай иіс пайда болғанын иіскеп көреді;

2-тапсырма: Кесте арқылы талшықтың түрін анықтайды:


1.Тапсырмаларды орындайды.

2.Тәжірибені орындайды

3.Кестемен жұмыс жасайды.



Балл қою





Ауызша

Презентация

Жіп қысқыш

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: 81 беттегі сұрақтарға жауап беріңіз.

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды


Флипчарт стикер маркер







Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене. Зат. Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Жасанды заттар. Заттарды қоспадан бөліп алу. БЖБ №1

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.3.2 -зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу

Сабақтың мақсаты


Оқушыларға зертханалық жағдайда заттардың бөлінуін түсіндіру

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Топ ережесін еске түсіру.

3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.



Үй тапсырмасы: .



Оқушылар арасында психологиялық жағыымды ахуал туындайды


үй тапсырмасына жауап береді





Ауызша




Презентация

Оқулық жұмыс дәптері









Сабақтың ортасы

Тапсырма-1:

«Ой қозғау» әдісі:

Есіңе түсір, адамның ғылым саласындағы қандай зерттеулері мен жетістіктері әлемдік деңгейдегі апаттарға әкелді? Олардың алдын алу мүмкін бе еді? Егер мүмкін болса, қалай?

Дескриптор:

- адамның ғылым саласындағы қандай зерттеулері мен жетістіктері әлемдік деңгейдегі апаттарға әкелгенін түсіндіреді

Тапсырма-2: Зертханалық жағдайда затты бөліп шығару.

1. Өлшеуіш стақанға бір асқасық ас содасын сал.

2. Мұқият түрде шыны түбіне 2–3 қасық сірке қышқылын қос (3%).

3. Жүріп жатқан реакцияны бақыла.

4. Жанып тұрған сіріңкені ста қанға жақындатып, ішіне сал. Қандай реакция болып жатқанына қара.

5. қорытынды жаса. Өрт сөндіру қасиетін іс жүзінде қайда қолданады? Оттың сөнген кезде көмірқышқыл газын бөлетінін қалай тексердің?

Сұрақтарға жауап береді. Тапсырмаларды орындайды









Басбармақ әдісі








қол шапалақтау

Презентация


Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Әдебиеттерді немесе ғаламторды пайдалану арқылы заманауи зертханалық зерттеулер жайлы қызықты ақпарат жина. Біреуіне сипаттама бер. Зерттеу қандай нәтиже беретініне болжам жаса (пайдалы немесе зиянды). Сыныпта тұсаукесер жаса.

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды


Маркер стикер кері байланыс парағы
























Жаратылыстану пәні бойынша сабақ жопары


Бөлім

Физикалық дене. Зат. Масса

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып


Сабақтың тақырыбы

Заттарды қоспадан бөліп алу. БЖБ №1

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.3.2 -зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу

Сабақтың мақсаты


Оқушыларға зертханалық жағдайда заттардың бөлінуін түсіндіру

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.



Үй тапсырмасы:


Ой қозғау

1. Неліктен заманауи ғылымды зертханалық зерттеулерсіз жүргізу мүмкін емес?

2. Зерттеулер жүргізу үшін зертхананы пайдаланудың қандай «оң» және «теріс» жолдарын бағалайсың?

3. Зертханалық жағдайда жасалған қандай ғылыми жаңалықтарды білесің?

4. Ғылыми зерттеулерді зертханалық жағдайда жүргізген дұрыс па? Қалай ойлайсың, неліктен?



Оқушылар арасында психологиялық жағыымды ахуал туындайды


үй тапсырмасына жауап береді


Сұрақтарға жауап береді.





Ауызша




Презентация

Оқулық жұмыс дәптері









Сабақтың ортасы

Тапсырма-1:

Зертханалық жағдайда затты бөліп шығару.

1. Өлшеуіш стақанға бір асқасық ас содасын салады.

2. Мұқият түрде шыны түбіне 2–3 қасық сірке қышқылын қосады (3%).

3. Жүріп жатқан реакцияны бақылайды.

4. Жанып тұрған сіріңкені стақанға жақындатып, ішіне салады. Қандай реакция болып жатқанына қарайды.

5. Қорытынды жасайды. Өрт сөндіру қасиетін іс жүзінде қайда қолданады? Оттың сөнген кезде көмірқышқыл газын бөлетінін қалай тексереді?

1. Тәжірибе жүргізеді

2.Тарау бойынша қорытынды тапсырмаларды орындайды.





Басбармақ әдісі








Презентация

Өлшеуіш ыдыс су ас содасы

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Әдебиеттерді немесе ғаламторды пайдалану арқылы заманауи зертханалық зерттеулер жайлы қызықты ақпарат жина. Біреуіне сипаттама бер. Зерттеу қандай нәтиже беретініне болжам жаса (пайдалы немесе зиянды). Сыныпта тұсаукесер жаса.

Рефлексия:

Бүгін менде қиын сұрақтар туындады...

Мен оларға жауап бере алмадым ...

Ол үшін үйде маған ...

кері байланыс жасайды


Маркер стикер кері байланыс парағы










































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.12.2024
367
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі