Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / 5-сынып "Анасын сағынған бала" Уәде" тақырыбы
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
5-сынып "Анасын сағынған бала" Уәде" тақырыбы
Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып "Анасын сағынған бала" Уәде" тақырыбы 4-тоқсан "Отбасылық құндылықтар" бөлімі бойынша ҚМЖ
Ақпаратты түсініп, өз
көзқарасы тұрғысынан рефлексия жасай
біледі;
Отбасы құндылықтарын
құрметтеуді үйренеді, оның маңыздылығы жайлы ой
өрбітеді;
Әдеби шығармадағы
екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді
табады.
Ойлау дағдыларының
деңгейі
Білу,
түсіну
Құндылықтарға
баулу
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият(3-құндылық)
Тілдік
мақсаттар
Негізгі сөздер
мен тіркестер:Ана, бала, мұң, сағыныш,
мейірімділік, тіршілік, бала психологиясы, күту, уәде, үміт,
Есмағамбет, төрт жасар Сержан, алыстағы ана, бала сағынышы,
т.б.
Алдыңғы
білім
Т. Нұрмағамбетов
шығармашылығы
Сабақ
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
3
минут
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Қызығушылықты
ояту.
Балалар, біз өткен
сабақтарымызда Тынымбай Нұрмағанбетов «Анасын сағынған бала»
әңгімесін оқып таныстық сонда шығарманың өн бойынан қандай Сержанды
кездестіреміз? Яғни шығарма басында, ортасында, соңындағы Сержанның
мінезі мен көңіл күйі, сезімі қандай
болды?
«Сәбидің бәрі бақытты болуы
үшін жаралған» деген тіркеспен келісесіздер
ме?
“Plicrers” әдісі
арқылысынып оқушыларының барлығының
әңгімені соңына дейін оқыған не оқымағанын рейтингілік тексеру.
Оқушыларға экранда тест үлгісінде сұрақтар беріледі. Оқушылар дұрыс
жауапты қолдарына берілген штрих код арқылы көрсетеді. Мұғалім
оқушы жауаптарын телефон арқылы сканерлеп алып отырады. Жұмыс
соңында оқушылардың рейтингісі пайызбен экранда көрсетіліп
тұрады.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
Оқушылар назарын сабаққа
аудару.Оқушылар өздері білетін
адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді
айтады.
ҚБ
5-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
тану.
1-тапсырма. «Үш жақты күнделік»
кестесі. Баланың анасына деген сағынышын жазушы қалай
суреттейді? Жеке ойларын жазып, өз әсерлерін топқа салып,
жоғары деңгейде
орындайды.
Шығармадан
үзінді
Жазушы қалай
суреттеген?
Сенің алған әсерің
...
Дескриптор
жазушының суреттеуін оқушы өз
әсерімен береді;
шығармадан үзінді дәлел
келтіру арқылы алған әсерін
жазады.
2-тапсырма. «Сен қалай
сезіндің?»
Берілген сұрақтарға топ болып,
бірлесіп жауап беру арқылы кейіпкерлерді анықтау және образын
суреттеп сипаттау.
Сезімді
ояту
Елестету
Сержанды қандай бала деп
елестетесің?
Сүйсіну
Кімдердің қандай қылығына
сүйсіндің?
Жек
көру
Кімдердің қандай әрекеті
ұнамады?
Жаны
ашу
Қай жерде өзіңде жаны ашу
сезімі пайда болды?
Өкініш
сезімі
Өкініш сезімі пайда болды ма?
Қашан?
Таңдану
Таңданып, риза болған сәтің
бар ма?
Дескриптор
үзінділердің қай кейіпкерге
қатысты екенін
анықтайды;
кейіпкерлердің образын өз
сөзімен сипаттайды.
3-тапсырма. «Қай балмұздақ тәтті?» ойыны.
Сержанның көңіл
күйіЕкі балмұздаққа шығарма басындағы және
шығарма соңындағы негізгі кейіпкер Сержанның көңіл күйін
жазу.
Дескриптор
Шығармадан нақты үзінді дәлел
келтіру;
Себебін ауызша
түсіндіру.
ҚБ
Сержанның қалаға барам деген арманы орындалмай қалды. Оған
Есмағамбет атасы кінәлі ме? Себебі
не?
Алайда
Сержан Алматыға бара алмаса да, Есмағамбет атасы арқылы анасына хат
не өлең жазып жіберуіне болады делік. Бірақ ол не бары 4 жаста яғни
хат жаза алмайды.
Сондықтан ол хатты сендер жазып
жеткізесіңдер.
Көкейде жатқан көрікті
ой...
Әңгіме
желісі бойынша кейіпкердің орнына өзін қойып Сержанның атынан
анасына хат не өлең жазу. (Өз аналарына арнап өлең шығарса да
болады).
Дескриптор:
Өз ойын
жинақтап, басынан өткен оқиғаларды сипаттап хат
жазады;
Кейіпкердің көңіл күйін
жеткізеді;
Хат
құрылымын сақтау (50-60 сөз).
ҚБ
«Автор орындығы».
Үздік жұмыстар «Автор орындығында»
оқылады.
Оқушылар жеке
ойларын жазып, өз әсерлерін топқа салып, жоғары деңгейде
орындайды.
Берілген сұрақтарға
топ болып, бірлесіп жауап беру арқылы кейіпкерлерді анықтау және
образын суреттеп сипаттау.
Екі балмұздаққа
шығарма басындағы және шығарма соңындағы негізгі кейіпкер Сержанның
көңіл күйін жазу.
Әңгіме желісі
бойынша кейіпкердің орнына өзін қойып Сержанның атынан анасына хат
не өлең жазу.
Үздік жұмыстар
«Автор орындығында» оқылады.
Қ
Б
Ж
асыл-Керемет
жұмыс!
Сары-
Жақсы
жұмыс!
Қ
ызыл–
әлі шыңдалу
қажет.
Қ
Б
Ж
асыл-Керемет
жұмыс!
Сары-
Жақсы
жұмыс!
Қ
ызыл–
әлі шыңдалу
қажет.
Қ
Б
Ж
асыл-Керемет
жұмыс!
Сары-
Жақсы
жұмыс!<
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз