|
Бөлім атауы: Аспан әлемінің құпиялары |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Аспан өрнектері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.4.5.5. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, төл сөз бен автор сөзін ажыратады. Көпшілік оқушы: төл сөзді төлеу сөзге айналдыру жолдарын, қызметін түсінеді. Кейбір оқушылар: төлеу сөзді төлеу сөзге айналдырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым, жазылым мақсаты бойынша: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: оқылым, тыңдалым, негізгі ақпарат, қосымша ақпарат, жинақы мәтін. Әдеби тіл нормасы бойынша: Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Халық ауыз әдебиеті, астрономия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Аспан әлемінің құпиялары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық.
– Балалар, шоқжұлдыздар дегеніміз не?
|
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
ҚБ
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Сұрақтар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
Тапсырма. Оқылым мәтіні. Мәтінді түсініп оқы.
Тапсырма. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды білдіретін сөйлемдерді жеке парақшаларға жазып, араластырып, қайсысы негізгі, қайсысы қосымша ақпарат болатынын топқа бөлу, неге олай ойлайтынын түсіндіру. Мәтінді тұтас көлемде оқып, негізгі ақпарат пен қосымша ақпарат туралы өз пікірлерімен салыстыру.
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты пайдаланып, талқылау сұрақтарымен жұмыс: «Мен нені білдім...» әдісімен әр топ өз сұрақтарымен жұмыс жасайды, сөйлемді мәтін бойынша алған өз білімімен толықтырады. Мыс: -Мен ... білдім. -Мен ... білдім. Саралау. Деңгейі төмен оқушыларға мәтіндегі тірек сөздерді анықтату. Дескриптор: *мәтіндегі негізгі тірек сөздерді анықтайды; * негізгі ақпаратты анықтайды; * қосымша ақпаратты анықтайды; * қорытынды жазады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» ӘТН.
Тапсырма. Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма.
|
Топтық жұмыс. Оқылым тапсырмасын орындайды.
Оқушылар мәтіндегі негізгі тірек сөздерді анықтайды; негізгі ақпаратты анықтайды; қосымша ақпаратты анықтайды; қорытынды жазады. .
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Оқушылар мәтіндегі төл сөздерді төлеу сөз түрінде жазады.
Оқушылар мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; «Қосжазба» күнделігін толтырады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
(«Менің алғашқы энциклопедиям» жинағынан)
Тапсырма қағаздары
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлім
атауы:
Аспан әлемінің
құпиялары
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Сынып:
5-сынып
Қатысқан оқушылар
саны:
Қатыспағандар:
Сабақтың
тақырыбы
Аспан
өрнектері
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
5.2.1.1. Мәтіндегі
негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,
анықтау.
5.4.5.5. Төл сөз,
төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс
қолдану.
Сабақтың
мақсаттары
Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі және қосымша
ақпаратты түсінеді, төл сөз бен автор сөзін
ажыратады.
Көпшілік оқушы: төл сөзді төлеу сөзге айналдыру
жолдарын, қызметін түсінеді. Кейбір оқушылар: төлеу сөзді төлеу сөзге
айналдырады.
Бағалау
критеийлері мәтіндегі негізгі және қосымша
ақпаратты түсінеді, төл сөз бен автор сөзін
ажыратады. сөзді төлеу сөзге айналдыру
жолдарын, қызметін түсінеді
төлеу сөзді төлеу
сөзге айналдырады.
Ойлау
дағдыларының деңгейі
Қолдану,
талдау
Тілдік
мақсаттар Оқылым, жазылым мақсаты
бойынша: Мәтіндегі негізгі және қосымша
ақпаратты анықтайды; Пəнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: оқылым, тыңдалым, негізгі ақпарат, қосымша
ақпарат, жинақы
мәтін. Әдеби тіл нормасы
бойынша:
Төл сөз, төлеу сөз,
автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс
қолданады.
Құндылықтарға
баулу
Зайырлы қоғам
және жоғары
руханият(3-құндылық)
Пәнаралық
байланыс
Халық ауыз әдебиеті,
астрономия
Осыған дейін
меңгерілген білім
Аспан әлемінің
құпиялары Жоспар Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы І. Ұйымдастыру
кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа
дайындық. – Балалар, шоқжұлдыздар
дегеніміз не? Суреттерде не
бейнеленген?
Оқушылардың сабаққа дайындығы
тексеріліп, назары сабаққа
аударылады.
Сұрақтарға жауап
беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын
анықтайды. ҚБ
5-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы Сұрақтар Сабақтың
ортасы Мағынаны
тану Тапсырма. Оқылым мәтіні. Мәтінді түсініп
оқы.
Тапсырма. Мәтіндегі негізгі және қосымша
ақпараттарды білдіретін сөйлемдерді жеке парақшаларға жазып,
араластырып, қайсысы негізгі, қайсысы қосымша ақпарат болатынын
топқа бөлу, неге
олай ойлайтынын
түсіндіру.
Мәтінді тұтас көлемде оқып,
негізгі ақпарат пен қосымша ақпарат туралы өз пікірлерімен
салыстыру. Негізгі
ақпарат Қосымша
ақпарат
Мәтіндегі негізгі
және қосымша ақпаратты пайдаланып, талқылау сұрақтарымен жұмыс:
«Мен нені білдім...» әдісімен әр топ өз сұрақтарымен жұмыс жасайды,
сөйлемді мәтін бойынша алған өз білімімен
толықтырады.
Мыс: -Мен ... білдім. -Мен ...
білдім.
Саралау. Деңгейі төмен оқушыларға
мәтіндегі тірек сөздерді
анықтату.
Дескриптор:
*мәтіндегі негізгі
тірек сөздерді анықтайды;
* негізгі ақпаратты
анықтайды;
* қосымша ақпаратты
анықтайды;
* қорытынды
жазады.
ҚБ «Екі жұлдыз,
бір тілек»
ӘТН.
Тапсырма.
Дескриптор:
Төл сөзді төлеу
сөзге айналдырып жазады.
ҚБ
Тапсырма.
Мәтіндегі негізгі
ойды анықтайды;
«Қосжазба»
күнделігін толтырады.
Топтық жұмыс. Оқылым
тапсырмасын орындайды.
Оқушылар мәтіндегі негізгі тірек
сөздерді анықтайды;
негізгі ақпаратты
анықтайды;
қосымша ақпаратты
анықтайды;
қорытынды
жазады. .
Грамматикалық
тақырыпты меңгереді.
Оқушылар мәтіндегі
төл сөздерді төлеу сөз түрінде
жазады.
Оқушылар мәтіндегі негізгі ойды
анықтайды;
«Қосжазба»
күнделігін толтырады.
ҚБ
ҚБ
ҚБ
(«Менің алғашқы
энциклопедиям» жинағынан)
Тапсырма
қағаздары
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















