|
Бөлім: |
Ежелгі Египет |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
10.10.2025ж. |
|
Сынып:5 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу; 5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау; Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтау; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тақырып мазмұны (Сфинкс,Жосер,Хеопс) бойынша арқылы 3 топқа бөлу. «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізіледі. -Египетте ежелгі өркениет қашан пайда болды? -Египет не үшін «қара жер» деп аталды? - Ежелгі Египеттегі шаруашылық жүйесі қандай болды? -Египет билеушілері қалай аталды? Үй тапсырмасын қорытындылау,жаңа тақырып мақсатын айқындау. |
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
Мадақтау |
Ежелгі Египет пирамидала рының суреттері, слайдтар |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 30 минут |
«Бұлтты сөздер» әдісі арқылы термин сөздермен жұмыс: пирамида, тотемизм, анемизм,фитишизм,магия,ғибадатхана. 2.«Ежелгі Египет» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетіледі. Презентация бойынша тақырыпты түсіндіру, деректермен таныстыру. Көрсетілген бейнебаян, презентация бойынша оқушыларға тапсырмалар беру. Тапсырма №1, жұптық жұмыс : «Сәйкестіндіру» Төменде берілген ежелгі діни наным-сенімдердің мағынасын толықтырып жазыңыздар
Тапсырма №2 (жеке жұмыс) «Жұмбақ хат» : жасырынған жұмбақтар бойынша жауаптарды табыңыздар.
Тапсырма №3 (топтық жұмыс) «Домино» әдісі : берілген сұрақтарға жауаптарды тауып, бір біріне жалғаңыздар.
|
Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша Ежелгі Египет туралы ақпараттармен жұмыс жасайды.
Дерек мазмұны негізінде кесте толтырады.
Оқушылар берілген ақпараттарды қолданып, Ежелгі Египет пирамидалары туралы мәліметтерді анықтайды.
Берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.
|
ҚБ оқушылар жауаптарын мұқият тыңдап,кері байланыс беріп отыру
Әр дұрыс жауапты фишкамен бағалау.
Дескриптор: 1. Египеттегі діни наным сенімдер мағынасын анықтайды-1 б; Дескриптор: 1.Жасырынған жұмбақтар бойынша жауаптарды табады-3 б; 2.Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды-2 б; 3.Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін, шаруашылығын анықтайды- 2 б; Дескриптор: 1.Ежелгі мысырлықтардың наным сенімдерінің ерекшеліктерін анықтайды-1 б; 2. Египетте наным-сенімдердің қалыптасыуын талдайды-1 б; 3.Берілген сұрақтарға жауп береді -1 б
|
Тақырып-тық бейнеролик Дүние жүзі тарихы Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық. Сәйкестенді ру кестесі Тақырыпқа байланысты таратпа материал-дар |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша оқушыларға қорытынды сұрақ: -Ежелгі Египетте пирамидалар не үшін салынған ? Кері байланыс:«Үш «Е» әдісі : Естігенмін, естідім, естігім келеді. Бағалау. |
Оқушы тақырып бойынша не білетінін, не естігенін, не естігісі келетінін жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
|
||||||||
|
Үй тапсырмасы |
«Хеопс пирамидасы » тақырыбына зерттеу. |
|||||||||||
Тексерді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып, дүние жүзі тарихы, "Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды? "
5 сынып, дүние жүзі тарихы, "Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды? "
|
Бөлім: |
Ежелгі Египет |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
10.10.2025ж. |
|
Сынып:5 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу; 5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау; Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтау; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тақырып мазмұны (Сфинкс,Жосер,Хеопс) бойынша арқылы 3 топқа бөлу. «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізіледі. -Египетте ежелгі өркениет қашан пайда болды? -Египет не үшін «қара жер» деп аталды? - Ежелгі Египеттегі шаруашылық жүйесі қандай болды? -Египет билеушілері қалай аталды? Үй тапсырмасын қорытындылау,жаңа тақырып мақсатын айқындау. |
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
Мадақтау |
Ежелгі Египет пирамидала рының суреттері, слайдтар |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 30 минут |
«Бұлтты сөздер» әдісі арқылы термин сөздермен жұмыс: пирамида, тотемизм, анемизм,фитишизм,магия,ғибадатхана. 2.«Ежелгі Египет» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетіледі. Презентация бойынша тақырыпты түсіндіру, деректермен таныстыру. Көрсетілген бейнебаян, презентация бойынша оқушыларға тапсырмалар беру. Тапсырма №1, жұптық жұмыс : «Сәйкестіндіру» Төменде берілген ежелгі діни наным-сенімдердің мағынасын толықтырып жазыңыздар
Тапсырма №2 (жеке жұмыс) «Жұмбақ хат» : жасырынған жұмбақтар бойынша жауаптарды табыңыздар.
Тапсырма №3 (топтық жұмыс) «Домино» әдісі : берілген сұрақтарға жауаптарды тауып, бір біріне жалғаңыздар.
|
Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша Ежелгі Египет туралы ақпараттармен жұмыс жасайды.
Дерек мазмұны негізінде кесте толтырады.
Оқушылар берілген ақпараттарды қолданып, Ежелгі Египет пирамидалары туралы мәліметтерді анықтайды.
Берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.
|
ҚБ оқушылар жауаптарын мұқият тыңдап,кері байланыс беріп отыру
Әр дұрыс жауапты фишкамен бағалау.
Дескриптор: 1. Египеттегі діни наным сенімдер мағынасын анықтайды-1 б; Дескриптор: 1.Жасырынған жұмбақтар бойынша жауаптарды табады-3 б; 2.Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды-2 б; 3.Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін, шаруашылығын анықтайды- 2 б; Дескриптор: 1.Ежелгі мысырлықтардың наным сенімдерінің ерекшеліктерін анықтайды-1 б; 2. Египетте наным-сенімдердің қалыптасыуын талдайды-1 б; 3.Берілген сұрақтарға жауп береді -1 б
|
Тақырып-тық бейнеролик Дүние жүзі тарихы Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық. Сәйкестенді ру кестесі Тақырыпқа байланысты таратпа материал-дар |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша оқушыларға қорытынды сұрақ: -Ежелгі Египетте пирамидалар не үшін салынған ? Кері байланыс:«Үш «Е» әдісі : Естігенмін, естідім, естігім келеді. Бағалау. |
Оқушы тақырып бойынша не білетінін, не естігенін, не естігісі келетінін жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
|
||||||||
|
Үй тапсырмасы |
«Хеопс пирамидасы » тақырыбына зерттеу. |
|||||||||||
Тексерді:
шағым қалдыра аласыз













