Материалдар / 5 сынып Дүние тарихы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

5 сынып Дүние тарихы

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып тарих пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қазан 2018
6638
15 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін





Оқу ісінің меңгерушісі:






ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 1

..201... ж.











ҰМЖ бӛлімі: 1А – Терімшілер - аңшылардан

Мектебі: Жеңістің 30 жылдығы

бастап егіншілер мен мал ӛсірушілерге дейін

атындағы орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жӛні:



Сынып: 5

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың

Алғашқы адам қалай пайда болды?

тақырыбы






Оқу мақсаттары

5.1.1.1 - түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;



5.1.1.2 - адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік



формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын



түсіндіру



Сабақ мақсаты

Барлығы: Адамның пайда болуын сипаттайды;



Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік



формаларын ажыратады;





Кӛпшілігі: Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы



бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді;



Кейбірі: Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын алдыңғы



білімдеріне сүйене отырып, талдайды

Ойлау деңгейі

Білу, түсіну, қолдану



Бағалау критериі

Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау;



Адамның эволюциялық даму сатысын суреттер арқылы сипаттау;



Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен



айырмашылықтарын талдау



Тілдік мақсаттар

Оқушылар: тарихи деректерде баяндалған теориялар мен болжамдар



туралы пікірталастарға қатыса алады



Негізгі ұғымдар: Адам Ата, Хауа Ана, Аристотель, Чарльз Дарвин,



саналы адам, тобыр, ру, қауым, тайпа



Диалог/жазылым үшін пайдалы сӛздіктер:



Менің пікірімше,.....неғұрлым дәйекті болып табылады, себебі..........;



Менің пікірімше,...... дәлелсіз болып табылады, себебі...... .



Менің пікірімше, егіншілік пен мал шаруашылығының пайда



болуының себептері .....





Талқылауға арналған сұрақтар:





Алғашқы адамды кім жаратты?





Не себепті ежелгі адамдар тобырға бірікті?



Адамның пайда болуы туралы қандай теориялар бар?



Адамның эволюциясы ненің нәтижесінде жүріп жатты?



Адам миының салмағының артуы нені білдіреді?



Рулық қауым мен тайпа бірлестіктерінің ұқсастықтары мен айырмашылық-



тары неде деп ойлайсың?





Жазылымға арналған тапсырмалар: Отты игеру адам ӛмірін қалай



ӛзгертті әңгіме құрастыру









Тарихи концепт

дәлел



Құндылықтарға

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, құрмет

баулу






Пәнаралық

Әлемтану, Қазақстан тарихы



байланыс






Алдыңғы білім

Алғашқы адамдардың пайда болуы, бірлестік формалары туралы

ұғымдары бар

Сабақтың барысы
Жоспарланған



Жоспарланған әрекеттер
Ресурстар


уақыт





















Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі













2 минут

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


















(Ұ) - Топтастыру: І топ - Тас дәуірі, ІІ топ - Темір





дәуірі















ИТ Сл.1 Ежел


5 минут

(Ж) Бастапқы ынталандырушы материал
гі адамдар





















https://www.twig




Ширату




















Адам қалай пайда болды?







bilim.kz/film/ho


3 минут

(Ж) Түртіп алу стратегиясы





mo-sapiens-5455




Оқушының жеке іс парағы:







Үлестірмелі


























V Мен



+ Мен үшін

? Келешекте












парақтар




білдім



ерекше 1 жаңалық
зерттегім келеді























































ҚБ Ӛзін-ӛзі бағалау












Ортасы

(Т) Тақтадағы граффити әдісі








8 минут

Ӛз дәйектерін мына сӛйлемдермен жалғастыруы тиіс:





Біздің ойымызша, адам..... пайда болды, себебі.....





І топ - Суретті сипаттау







Слайд 3




ІІ топ - Адам түрлерін анықтау





Постер




ІІІ топ - Логикалық тізбекті құрастыру
Маркер




(Т) ҚБ Шәкілдеу:














1
2
3
4
5
6
7
8
9
10








Шәкілмен бағалаңыз? Неліктен?








10 минут

(Жт) Тарихи кілемше:







ҚБ парағы,




1- жұп: Адамның пайда болуы туралы түрлі кӛзқарас-
Оқулық




ты атаңыз















Үлестірмелі




2-жұп: Суретті пайдалана отырып, адамның эволюция-
парақтар




лық даму теориясына сапаттама беріңіз





3-жұп: Суретті пайдалана отырып, адамның даму





теориясына сипаттама беріңіз











4-жұп: Венн диаграммасын жасаңыз:









Тобыр
Ру






Қауым


Тайпа
Ватман, маркер




ҚБ Шығыр

















7 минут

(Ж) Әңгіме құрау









Сл 5 Алғаш-




Отты игеру адамның ӛмірін қалай ӛзгертті?
қы адамдардың




ҚБ Стикердегі жазба







ӛмірі сурет,





















стикерлер


Аяқталуы

(Ж) Кері байланыс- Түртіп алу стратегиясы
Слайд 6


3 минут


















Кері байланыс




V Мен



+ Мен үшін

? Келешекте



















білдім



ерекше 1 жаңалық
зерттегім келеді












































(толтыруды аяқтайды)












1 минут

Үйге тапсырма: ежелгі адамның, ежелгі құралдардың
Оқушы





















суретін салып келу












1 минут

Сабақты қорыту: Ежелгі адамдардың тобыр болып
күнделігі
















ӛмір сүруіне әсер еткен факторлар









Қалыптастырушы бағалау парағы


Тақырып


Адамдардың алғашқы қоғамдық бірлестігі


Оқу мақсаты

5.1.1.1 Түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру

Ойлау дағдылаБілу және түсіну, қолдану

рының деңгейі

БағалауАдамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау;
критериіАдамның эволюциялық даму сатысын суреттер арқылы сипаттау

Тапсырма
1. Адамның пайда болуы туралы екі түрлі кӛзқарастарды атаңыз:






2. Суретті пайдалана отырып, адамның эволюциялық даму теориясына сапаттама беріңіз:

АтауыСипаты

1.
2.
3.
4.
5.


Бағалау критериі


Дескриптор


Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау

Адамның пайда болуы туралы діни кӛзқарастарын айтады;
Адамның пайда болуы туралы эволюциялық даму кезеңін
атайды;
Әр кезеңдегі адамның эволюциялық дамуын сипаттайды



ТақырыпАдамдардың алғашқы қоғамдық бірлестігі

Оқу мақсаты5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік
формала-рын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
түсіндіру.

Ойлау дағдылаЖоғары деңгей дағдылары

рының деңгейі

БағалауАдамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен
критериіайырмашылықтарын талдау


Тапсырма 2

Тӛменде берілген адамдардың алғашқы бірлестік формаларын, олардың ұқсастықтары мен

айырмашылықтарын Венн диаграммасына толтырыңыз:

ТобырРуҚауымТайпа





Бағалау критериі
Дескриптор




Адамдардың алғашқы
- тобыр мен қауымның ұқсастықтарын анықтайды;

бірлестік формаларының
- тобыр мен қауымның айырмашылықтарын салыстырады;

ұқсастықтары мен
- ру мен тайпаның ұқсастықтарын анықтайды;

айырмашылықтарын талдау
- ру мен тайпаның айырмашылықтарын салыстырады.

Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша кӛмек
Бағалау – Оқушылардың
Пәнаралық байланыстар,

кӛрсетуді қалай
үйренгенін тексеруді қалай
қауіпсіздік және еңбекті

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоспарлайсыз?
қорғау ережелері, АКТ-

жоғары оқушыларға

мен байланыс.

тапсырманы күрделендіруді

Құндылықтардағы

қалай жопарлайсыз?

байланыс





Рефлексия



- Сабақ/оқу мақсаттары



шынайы ма?



- Бүгін оқушылар не білді?



- Сыныптағы ахуал қандай



болды?



- Мен жоспарлаған саралау



шаралары тиімді болды ма?



- Мен берілген уақыт ішінде



үлгердім бе?



- Мен ӛз жоспарыма қандай



түзетулер енгіздім және



неліктен?







Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге кӛмектесетін не білдім?

Бекітемін










Оқу ісінің меңгерушісі:








ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 2


..201... ж.
















ҰМЖ бӛлімі: 1А Терімшілер - аңшылардан
Мектебі: Жеңістің 30 жылдығы

бастап егіншілер мен мал ӛсірушілерге дейін
атындағы орта мектеп


Сынып: 5



Мұғалімнің аты-жӛні:






Күні :



Қатысқандар -

Қатыспағандар -


Сабақтың



Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет

тақырыбы



салған?






Оқу мақсаттары



5.2.2.1– ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін алғашқы





қауымдық ӛнер ұғымын пайдалану;






5.2.1.2 – тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни





наным-сенімдерді білу






Сабақ мақсаты



Барлығы: ежелгі адамдардың тұрмыс-салтын түсіндіреді;





Алғашқы адамдардың діни наным-сенімдерін сипаттайды





Кӛбісі: Ласко үңгірінің қабырғаларында салынған суреттер арқылы





алғашқы адамдар тіршілігін зерделейді;






Кейбірі: Ертедегі адамдардың тылсым күштерге сыйыну себебін





ӛздігінше тұжырымдайды






Ойлау дағдылары-

Түсіну, қолдану






ның деңгейі










Бағалау критерийі

Алғашқы қауымдық ӛнер ұғымын түсіндіреді;






Ежелгі адамдардың діни наным-сенімдерін түсіндіреді

Тілдік мақсаттар



Оқушылар: тарихи деректерде баяндалған теориялар мен болжамдар





туралы пікірталастарға қатыса алады






Негізгі ұғымдар: шапқы, гарпун, құрастырмалы қарулар, терімшілік,





аң аулау, алғашқы қауымдық ӛнер, пиктограмма, магия, тотемизм





Диалог/жазылым үшін пайдалы сӛздіктер:






Менің пікірімше,.....неғұрлым дәйекті болып табылады, себебі......;





Менің пікірімше,...... дәлелсіз болып табылады, себебі...... .





Менің пікірімше, егіншілік пен мал шаруашылығының пайда





болуының себептері .....










Талқылауға арналған сұрақтар:






1.Аңдардың суретін кӛргенде қандай сезімде болдыңдар?





2.Бұл суреттерді ежелгі адамдар салды ойлау мүмкін бе?





3. Неліктен олар жануарлардың суретін бейнелеген?






4.Ежелгі адамдар қандай бояулар мен сурет салған?






Жазылымға арналған тапсырмалар:






Ұғымдардың мәнін анықта , Уақыт сызығы


Тарихи концепт



Себеп пен салдар






Құндылықтарға



Ӛзгелердің мәдениетіне және кӛзқарасына құрметпен қарау

баулу










Пәнаралық



Дүниетану, Бейнелеу ӛнері






байланыс










Алдыңғы білім



Адамның шығу тегі, кезеңі және ру мен тайпаның бӛлінуін біледі





Сабақтың барысы


Жоспарланған



Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

кезеңдері










Басталуы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру




1 минут

Бір-біріне сағат тілі бойынша тілек тілейді





1 минут

Топтастыру

Топтың аты






1-топ: Тобыр, 2-топ:Ру, 3-топ:Тайпа, 4-топ
жазылған






Қауым
топшалар




2 минут

(Ұ) Үй тапсырмасын сұрау
























Сен маған, мен саған (бір-біріне доп лақтырып,









сұрақ қоя отырып жауап алады.)
Доп






ҚБ Ӛзін-ӛзі бағалау







Ортасы

(Т) Сурет әлеміне саяхат - Ширатпа
ИТ, А3 кағаз,




4 минут

Берілген суреттер бойынша әр топ әңгіме құрас-
қалам






тырады.









ҚБ Екі жұлдыз бір тілек







12 минут

(Жт) Бұл қызықты......









А) мәтінмен жұмыс;
Оқулық






Ә) берілген деректерді пайдаланып, тұжырымдама-









лық карта дайындайды









ҚБ Басбармақ







8 минут

(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған
ҚБ парағы






тапсырма
Ласко үңгіріндегі






Ласко үңгірінің қабырғаларына салынған суреттерді
виртуалды тур:






қолдана отырып, алғашқы қауымдық ӛнер туралы
http:// www.lasca



















әңгіме құрастырады.
ux.culture.fr/site_ma






ҚБ Ӛзін-ӛзі бағалау
p.php?lng=en




5 минут

(Т) Кеңейтілген тапсырма
Ермексаз






Мен үшін ӛте қызық (ермексазды пайдалана







отырып, ертедегі адамдар сыйынған заттарды









модельдеу)









ҚБ Басбармақ







Аяқталуы

Кері байланыс - ПОПС формуласы әдісі
ИТ, А4 кағаз

















5 минут

1. Менің ойымша









2. Мен мұны былай дәлелдеймін









3. Мен бұған мынандай мысалдар келтіремін









4. Мен мынадай қорытынды шешімге келдім







1 минут

Үйге тапсырма: шығармашылық тапсырма
Қосымша №1


















Сабақты қорыту: Ежелгі адамдарды жануарлар


















1 минут

дүниесінен ерекшелейтін факторлар
























Қалыптастырушы бағалау парағы
















Тақырып
2. Ежелгі адамдардың ӛмір салты







Оқу мақсаттары 5.2.2.1– ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін алғашқы






қауымдық ӛнер ұғымын пайдалану;







Ойлау дағдыларыТүсіну, қолдану

ның деңгейі

Бағалау критериіАлғашқы қауымдық ӛнер ұғымын түсіндіреді.


Тапсырма

Тӛменде берілген Ласко үңгірінің қабырғаларына салынған суреттерді қолдана отырып, алғашқы қауымдық ӛнер туралы әңгіме құрастырыңыз:









Бағалау критериі

Дескриптор









Алғашқы қауымдық ӛнер
- Ласко үңгірінің табылған жылын жазады:


ұғымын түсіндіреді.
- Ласко үңгірінің орналасқан жерін атайды;




- Ласко үңгірінің қабырғаларында салынған суреттер




арқылы алғашқы адамдар тіршілігін атайды;




- Алғашқы адамдардың ерте кәсіп түрлерін атайды.









Қосымша ақпарат





Саралау – Сіз қосымша кӛ мек
Бағалау –
Пәнаралық байланыс тар,


кӛрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Оқушылардың
қауіпсіздік және еңбекті


Сіз қабілеті жоғары оқушылар
үйренгенін тексеруді
қорғау ережеле рі, АКТ-


ға тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
мен байланыс. Құнды


қалай жопарлайсыз?


лықтардағы байланыс









Рефлексия






- Сабақ/оқу мақсаттары






шынайы ма?






- Бүгін оқушылар не білді?






- Сыныптағы ахуал қандай






болды?






- Мен жоспарлаған саралау






шаралары тиімді болды ма?






- Мен берілген уақыт ішінде






үлгердім бе?






- Мен ӛз жоспарыма қандай






түзетулер енгіздім және






неліктен?













Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге кӛмектесетін не білдім?

Бекітемін





Оқу ісінің меңгерушісі:





ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР №3

..201... ж.









ҰМЖ бӛлімі: 1 А - Терімшілер-аңшылардан
Мектебі: Жеңістің 30 жылдығы

бастап егіншілер мен мал ӛсірушілерге дейін
атындағы орта мектеп

Сынып:
Мұғалімнің аты-жӛні:



Күні:
Қатысқандар -


Қатыспағандар -

Сабақтың
Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен

тақырыбы
айналыса бастады?



Оқу мақсаттары
5.4.1.1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық,


балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл ӛңдеу, айырбас


сауда) сипаттау;





5.4.1.2 – неолиттік тӛңкеріс ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу;


5.4.2.1– экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың


иемденуші және ӛндіруші түрлерін салыстыру

Сабақ мақсаты
Барлығы: кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық,


балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл ӛңдеу, айырбас


сауда) түсінеді;





неолиттік тӛңкеріс ұғымын ашады;


шаруашылықтың түрлерін салыстырады.


Кӛбісі: неолиттік тӛңкерістің ежелгі адамдардың ӛміріне тигізген


ықпалын талдайды;




Кейбірі: неолит жетістіктерінің маңызын анықтайды.

Ойлау деңгейі
Білу, түсіну, қолдану



Бағалау критерийі
Кәсіп пен шаруашылық түрлерінің пайда болу жолдарын анықтау.


Жаңа тас дәуірінің ерекшелігін анықтау;


Ежелгі адамдарың даму сатысы арқылы шаруашылықтың түрле-


ріндегі ӛзгерістерді анықтау

Тілдік мақсаттар
Оқушылар: тарихи деректерде баяндалған теориялар мен болжамдар


туралы пікірталастарға қатыса алады


Негізгі ұғымдар: садақ пен жебе, мыс, қола, қолӛнер, меншік түрлері,


егіншілік, баспана, мал шаруашылығы, неолиттік тӛңкеріс


Диалог/жазылым үшін пайдалы сӛздіктер:


Менің пікірімше,.....неғұрлым дәйекті болып табылады, себебі..........;


Менің пікірімше,...... дәлелсіз болып табылады, себебі...... .


Менің пікірімше, егіншілік пен мал шаруашылығының пайда


болуының себептері .....




Талқылауға арналған сұрақтар:


Ӛсімдіктерді ӛсіру мен жануарларды қолға үйретудің маңызы


қандай?





Адамдардың шаруашылықтарының ең маңызды айырмашылығы


неде?





Неолиттік тӛңкерістің мәні неде?


Адамдардың ӛмірі неолит дәуірінде қалай ӛзгерді?


Жазылымға арналған тапсырмалар: Терминдермен жұмыс, Венн


диаграммасы, кесте толтыру

Тарихи концепт
Ӛзгеріс пен сабақтастық






Құндылықтарға
ӛзгелердің мәдениетіне және кӛзқарастарына құрметпен қарау

баулу





Пәнаралық
Математика, Дүниетану, Сурет


байланыс














Алдыңғы білім

терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы,





металл ӛңдеу, айырбас сауда











Сабақтың барысы






Жоспарланған




Жоспарланған әрекеттер



Ресурстар


уақыт















Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі






















1 минут

(Ұ) Оқушыларды топтастыру :



Топтың атын















2 минут

1-топ: аңшылық;2-топ:
терімшілік;
3-топ:
буынға бӛлу,




егіншілік; 4-топ: мал шаруашылығы



түрлі-түсті бояу


1 минут

(Ж) Бастапқы ынталандырушы материал

арқылы












(е-гін-ші-лер)




Ой толғау:










Балалар, адамдар күнде немен кӛректенеді?

Нан, сүт, ет,




(Тағам түрлерін ұсынып, құрамын, қалай



картоптың




жиналғаны, ӛндірілгені туралы сұрау)



суреттері


Ортасы

(Ж, Жт, Т) Автобус аялдамасы әдісі






13 минут

(Ж) 1-аялдама. Мәтінді оқу, танысу








(Т) 2- аялдама: Ӛсімдіктерді ӛсіру мен жануар-
Кесте




ларды қолға үйретудің маңызы қандай?








ҚБ Стикердегі жазба





Стикер




(Т) 3-аялдама. Сәйкестендіру кестесін толтыру
Қосымша №1




ҚБ Ауызша мадақтау










(Т) 4-аялдама. Неолиттік тӛңкерістің мәні неде?
А4 парақтары,




ҚБ Кіреші








желім




(Ж) 5-аялдама










Адамдардың ӛмірі неолит дәуірінде қалай ӛзгерді?
Қосымша




ҚБ Бес саусақ





дереккӛздер


8 минут

(Ж) 6-аялдама










Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы






1. Ежелгі кәсіп және шаруашылық түрлерінің пайда





болуын кестеге жазыңыз:





ҚБ парағы




2. Неолит тӛңкерісі ұғымына сипаттама
беріп,





ӛңдіруші
шаруашылыққа

кӛшу
себептерін





түсіндіріңіз.













3. Шаруашылықтың иемденуші және ӛндіруші





түрлерін Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыз





ҚБ Ӛзін-ӛзі бағалау





Дескрипторлар


Аяқталуы

(Ж) 7-аялдама Жиынтық бағалау тапсырмасы
ЖБ парағы


15 минут

1. Венн диаграммасы толтыру арқылы алғашқы





адамдардың бірлестік формаларын және олардың





ұқсастықтары мен айырмашылықтарын

салысты-





рыңыз.













2. Берілген суреттер бойынша ежелгі діни наным-





сенімдерді атаңыз.










3. Алғашқы кәсіп және шаруашылық түрлеріне





сипаттама беріп, кестені толтырыңыз:








ҚБ – Ұпайлар





Дескрипторлар




Сабақты қорыту



























Қосымша №1

Сәйкестендіру кестесі











Етістіктер
Шаруашылық түрі
Етістіктер



Айғайлау

Жинау



Қуу
Аңшылық
Ӛсіру



Ору

Қопсыту



Себу
Мал шаруашылығы
Қазу



Егу

Ату



Теру
Егіншілік
Аулау



Суару

Жем беру



Бағу
Терімшілік
Жер жырту




Қалыптастырушы бағалау парағы




Тақырып
3. Ӛндіруші шаруашылық түрлері

Оқу мақсаттары
5.4.1.1 – кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшы-лық,


балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл ӛңдеу, айырбас


сауда) сипаттау;

Ойлау деңгейі
қолдану

Бағалау критериі
Кәсіп пен шаруашылық түрлерінің пайда болу жолдарын анықтау.


Тапсырма
Ежелгі кәсіп және шаруашылық түрлерінің пайда болуын кестеге жазыңыз:


Кәсіп және шаруашылық түрлері
Пайда болу жолдары




Терімшілік








Аңшылық








Балық аулау








Егіншілік








Мал шаруашылығы






Металл ӛңдеу








Айырбас саудасы













Бағалау критериі

Дескриптор

Кәсіп пен шаруашылық
- кәсіп түрлерінің пайда болуына ықпал еткен жағдайларды

түрлерінің пайда
болу
атайды;




жолдарын анықтау.


- терімшілік шаруашылық түрінің пайда болуын анықтайды;





- аңшылық шаруашылық түрінің пайда болуын анықтайды;





- егіншілік шаруашылық түрінің пайда болуын анықтайды;





- мал шаруашылығы түрінің пайда болуын анықтайды;





- металл ӛндеу кәсіп түрінің пайда болуын анықтайды;





- айырбас саудасы кәсіп түрінің пайда болуын анықтайды.






Тақырып

3. Ӛндіруші шаруашылық түрлері


Оқу мақсаты

5.4.1.2 – неолиттік тӛңкеріс ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу;

ОДД

Білу, түсіну




Бағалау критериі
Жаңа тас дәуірінің ерекшелігін аңықтау



Тапсырма

Неолит тӛңкерісі ұғымына сипаттама беріп, ӛндіруші шаруашылыққа кӛшу себептерін түсіндіріңіз.

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________
Неолит дәуірінің ерекшеліктерін атаңыз:
1.
2.
3.
4.
Бағалау критериі
Дескриптор

Жаңа тас дәуірінің
- Неолит тӛңкерісі ұғымының анықтамасын сипаттайды

ерекшелігін аңықтау
- Неолит дәуірінің негізгі (кем дегенде 3) ерекшелігін атайды;


- Неолит дәуіріндегі адам еңбектерінің жетістіктерін атайды



Тақырып
3. Ӛндіруші шаруашылық түрлері

Оқу мақсаттары
5.4.2.1– экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың


иемденуші және ӛндіруші түрлерін салыстыру

Ойлау деңгейі
талдау

Бағалау
Ежелгі адамдарың даму сатысы арқылы шаруашылықтың түрлеріндегі

критериі
ӛзгерістерді анықтау

Тапсырма

Шаруашылықтың иемденуші және ӛндіруші түрлерін Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыз:

Иемденуші шаруашылықӚндіруші шаруашылық





Қорытынды:

______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________

Бағалау критериі
Дескриптор

Ежелгі адамдарың даму
- иемденуші шаруашылық ерекшелігін атайды;

сатысы арқылы шаруа-
- ӛндіруші шаруашылық ерекшелігін атайды;

шылықтың түрлерінде
- иемденуші және ӛндіруші шаруашылықты салыстырады;

гі ӛзгерістерді анықтау
- иемденуші және ӛндіруші шаруашылыққа ӛз ойын қорытын-


дылайды



ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ






Бӛлім

5.1 А – Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал



ӛсірушілерге дейін


Оқу мақсаттары

5.4.1.1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік,



аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл



ӛңдеу, айырбас сауда) сипаттау;




5.4.1.2 – неолиттік тӛңкеріс ұғымын түсіндіру, оның мәнін



ашу;




5.4.2.1–экономикалықілгерілеудітүсінуүшін



шаруашылықтыңиемденушіжәнеӛндірушітүрлерін



салыстыру


Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану


Бағалау критерийлері

Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары



мен айырмашылықтарын салыстырады;



Ежелгі адамдардың діни наным-сенімдерін анықтайды;



Алғашқы қауымдық кәсіп пен
шаруашылық түрлерін


сипаттайды

Орындау уақыты
15 минут


Венн диаграммасы толтыру арқылы алғашқы адамдардың бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырыңыз.


Тобыр
Ұқсас-
Ру
Қауым
Ұқсас-
Тайпа


айырма-

айырма-


айырма-



тығы

айырма-
тығы



шылығы

шылығы


шылығы





шылығы





































Берілген суреттер бойынша ежелгі діни наным-сенімдерді атаңыз:






















1234

Алғашқы кәсіп және шаруашылық түрлеріне сипаттама беріп, кестені толтырыңыз:


Кәсіп және шаруашылық түрлері

Сипаттамасы





Терімшілік және аңшылық








Балық аулау










Егіншілік










Мал шаруашылығы









Металл ӛңдеу



















Бағалау критериі
Тап


Дескриптор
Балл






сыр-










ма №







Адамдардың
алғашқы
1
тобыр мен рудың ұқсастықтарын анықтайды;
1



бірлестік формаларының

тобырдың айырмашылығын анықтайды;
1



ұқсастықтары мен айыр-

рудың айырмашылығын анықтайды;
1



машылықтарын
салыс-

қауым мен
тайпаның ұқсастықтарын анық-
1



тырады


тайды;


















қауымның айырмашылығын анықтайды;
1







тайпаның айырмашылығын анықтайды.
1



Ежелгідіни
наным-
2
тотемизм ұғымын атайды;
1



сенімдер туралы ұғымын

анимизм ұғымын атайды;
1



анықтайды



фетишизм ұғымын атайды;


1






магия ұғымын атайды.


1


Алғашқы қауымдық

3

терімшілік және аңшылық
шаруашылығын

1


кәсіп пен шаруашылық



сипаттайды;





түрлерін сипаттайды



балық аулау кәсібін сипаттайды;

1






егіншілік шаруашылығын сипаттайды;

1






мал шаруашылығы сипаттайды;

1






металл ӛңдеу кәсібін сипаттайды.

1


Барлығы






15












Қосымша ақпарат









Саралау – Сіз қосымша

Бағалау – Оқушылардың

Пәнаралық байланыстар,


кӛмек кӛрсетуді қалай

үйренгенін тексеруді қалай

қауіпсіздік және еңбекті


жоспарлайсыз? Сіз қабілеті


жоспарлайсыз?

қорғау ережелері, АКТ-


жоғары оқушыларға




мен байланыс.



тапсырманы күрделендіруді




Құндылықтардағы



қалай жопарлайсыз?




байланыс













Рефлексия









- Сабақ/оқу мақсаттары









шынайы ма?









- Бүгін оқушылар не білді?









- Сыныптағы ахуал қандай









болды?









- Мен жоспарлаған саралау









шаралары тиімді болды ма?









- Мен берілген уақыт ішінде









үлгердім бе?









- Мен ӛз жоспарыма қандай









түзетулер енгіздім және









неліктен?



















Қорытынды бағамдау










Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге кӛмектесетін не білдім?

Бекітемін










Оқу ісінің меңгерушісі:











ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР №4

..201....ж.




















ҰМЖ бӛлімі: 1В бӛлімі - Ӛзен алқаптары
Мектебі: Жеңістің 30 жылдығы атындағы

ӛркениеттері




орта мектеп


Сынып: 5

Мұғалімнің аты-жӛні:






Күні

Қатысқандар -


Қатыспағандар -

Сабақтың

Неліктен ежелгі ӛркениеттер ӛзен алқаптарында дамыды?

тақырыбы










Оқу мақсаттары

5.4.1.3. Ежелгі ӛркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау

Сабақ мақсаты

Барлығы: Табиғаттың адам еңбегіне қалай ықпал ететіндігін




анықтайды;









Ӛркениеттің ӛзен алқаптарында пайда болу себептерін түсіндіреді




Кӛбісі: Месопотамия ӛркениетіндегі егіншілік, қолӛнер мен сауда




ның ерекшеліктерін жіктейді.





Кейбірі: Ежелгі ӛркениеттің шаруашылық жүйесінің ӛзен алқап-




тарында дамуын ӛздігінше тұжырымдайды














Ойлау дағдылары

Талдау, жинақтау






Бағалау критерийі

Ежелгі ӛркениеттердің шаруашылық жүйесінің ӛзен алқаптарында




дамуын сипаттайды






Тілдік мақсаттар

Оқушылар тарихи айғақтарға сүйеніп, ӛз пайымдарын тұжырымдайды




Негізгі ұғымдар: ӛркениет, Қосӛзен, шумер, Аккад, суландыру




Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер:





Ежелгі ...... ӛмір ӛте ертедегіге қарағанда ауырлау болды;




Адамдар ӛзен алқаптарында мекендеді, себебі........




Талқылауға арналған сұрақтар:





Месопатамия сӛзінің мағынасы қандай және ол қалайша ӛркениет




ошағына айналды?









Лугал-Заггисидің шумер мемлекетінің тағдырына тигізген әсерін




қалай бағалайсың?









Қазіргі заманда тоғандарды қандай мақсатта тұрғызады?




Табиғаттың адам еңбегіне ықпалы?





Жазылымға арналған тапсырмалар: Кластер Ӛркениеттің пайда




болу себептері






Тарихи концепт

Себеп пен салдар






Құндылықтарға

Ынтымақтастық, мәдениетті құрметтеу


баулу










Пәнаралық

Дүниетану, әлемтану.






байланыс










Алдыңғы білім

Қосӛзен, қолӛнер, сауда, шаруашылық






Сабақтың барысы


Жоспарланған

Жоспарланған әрекеттер




Ресурстар

уақыт











Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі







2 минут

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру




Топтастыру: 1 топ – Тигр; 2 топ – Ефрат; 3

Аталым











топ: - Шумер; 4 топ – Аккад
карточкалары

3 минут

(Ұ) Бастапқы ынталандырушы материал
Адам сұлбасының










М.: - Адамдарға тіршілік ету үшін не қажет?
суреті (Қосымша



(Ж) Адам сұлбасының айналасына негізгі қажетті-
№1)



ліктерді белгілейді




Физикалық карта


1 минут

(Ұ) Ойашар әдісі




Қазақстан Респуб-




1.Қазақстанның ең ірі ӛзендері?


ликасы




2.Ӛзендердің маңыздылығы?





Ортасы

(Т) Мозаика әдісі







13 минут

1-топ: оқулықтағы мәтінді оқып, ежелгі

5




ӛркениеттерді атайды;









2-топ. Қосӛзен аралығы









Креативті матрица




Оқулық




Месопата-
Орналас-

Табиғат

Ауа райы






мия
қан жері

жағдайы



Креативті кесте




Бұрын














Қазір














3-топ. Шумер мемлекеті









4-топ. Аккад мемлекеті




А4 қағаз




Қара, оқы, жап, жаз









1.Мемлекеттің аты:




Түрлі-түсті маркер




2.Билеушілері:









3. Ірі қалалары









4. Шаруашылығы







7 минут

ҚБ Мадақтау сэндвичі


ермексаз




(Т) Модельдеу









Ӛзен алқаптарындағы ӛркениет (ермексазды






пайдалана отырып, суландыру жүйесінің үлгісін






жасау)












5 минут
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!