5 сынып Дүниежүзі тарихы пәнінен 3 тоқсанға арналған ҚМЖ жинағы

Тақырып бойынша 17 материал табылды

5 сынып Дүниежүзі тарихы пәнінен 3 тоқсанға арналған ҚМЖ жинағы

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары 130 бұйрыққа сай жасылынған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қайырлы күн әріптестерім!

Хабарласыңыз: (ашық сабақтар,баяндамалар,авторлық бағдарлама,т.б) 87027984413

ІІІ оқу тоқсаны

Ежелгі заман тарихы 5-сынып

Бөлім:

Ежелгі Қытай

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 10.01.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру

Сабақтың мақсаты

Ежелгі Қытай философтарының қоғамды және әлемді ұғынудағы әртүрлі діни көзқарастарын түсіну

Құндылықтар

Заң және тәртіп айы;

Апта дәйексөзі:

Талап бар жерде тәртіп бар

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Сабаққа ынталандыру

Қазақтың танымал мақалын көрсету

«Отанды сүю – отбасынан басталады»

-Берілген мақал-мәтел шынайылылықты көрсете ме?

-Отанға деген сүйіспеншілік шынымен де отбасынан басталады ма?

-Неліктен солай айтады?

- Осыны нақты мәліметтермен келтіруге бола ма?

- Бұл мақалдың даналығы қай жерде?

- Ол шынайылық па әлде тек жақсы ақыл-кеңес пе?

- Егер олар осыған сәйкес өмір сүрсе олардың өмірі үшін қалай әсер етер еді?

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын құру

Оқушыларға осы сабақта екі қытай философтарының идеялары қарастырылатынын және сабақтың аяғында олар осы екі философтың әрқайсысының айтқысы келген ойларын талдай алатындықтарын айту.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Конфуции бейнесін көре отырып, оны жеке тұлға ретінде сипаттайды және оның дәйексөзін түсіндіреді.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады









Мадақ

тау

Мақал-мәтелдер

http://bilim-all.kz/quote/8401

Конфуций суреті
http://www.biography.com/people/confucius-9254926

Лао Цзы суреті

https://www.google.ru/search?q=лао+цзы+фото&newwindow=1&tbm=isch&imgil=QUQ5

Жаңа білім




Талқыла

Конфуциидың айтқан дәйексөздерін бірнеше бөліктерге бөліп оқушыларға таратыңыз.

- Осы пікірлерде конфуцийшілдіктің қандай идеясы жатыр?

- Осы оқытуға сәйкес қоғамдағы үйлесімділік немен анықталады?

- Осы оқытуға сәйкес қоғам мен адам арасында қандай өзара қарым-қатынастар болуы керек?

- Осы оқытуға сәйкес мемлекет қалай басқарылуы керек?

Оқушыларға алдыңғы бөлімдерде өткен Аккададағы Саргон, Вавилон билеушілері, Персиядағы Дарии және император Ашок сияқты ел басшылары туралы еске салу. Оқушыларға Конфуцийдың суреті бейнеленген парақша және билеушілердің аттары жазылған карточкалар таратау . Оқушыларға осы карточкаларды Конфуцидың оқуына қаншалықты жақын болағандығына қарай орналастыру.Өз шешімдерін ұсыну

Дифференциация: Жоғары деңгейдегі оқушылар өз позицияларын таңдауда бірнеше аргументтер ұсынады

Терминдермен жұмыс үшін ойжұмбақ беру

Қандай сөздер жасырылған?

Оның сабақтың тақырыбымен қалай байланысқанын болжаңыз?

Оқушыларға мәселе тудыратын сұрақтар қою: Неліктен Конфуцидың ойын Лао –Цзы қабылдамады?

Лао-Цзы –дың суретін көрсету. Конфуцийдың уақытында өмір сүрген атақты, аты аңызға айналған ойшыл болғандығын және Конфуций сияқты ол да даосизм атты жаңа дін енгізгендігін түсіндіру. Әрбір шешімнің мағынасын талқылау-

Лао-Цзы дың пайымдауынша байлық, билік және құдіретті не болып саналатын сұрау

Лао-Цзы-дың Қытай жауласушы мемлекет болып тұрғанда өмір сүргендігін түсіндіру

Ол қытай әміршілерін адамдар кедейшіліктен қиындық көріп жатқан уақытта соғысты баюдың көзі ретінде пайдаланғандары үшін сынға алған.

Лао-Цзы-дың идеялары Конфуцидың идеяларына қаншалықты жақын екендіктерін талқылау.

Салыстыру үшін сұрақтар

-Мемлекет билігіне адам қалай араласу керек ?

Билік қалай адам өміріне әсер етуі керек?

Лао-Цзы-дың оқытуының басқа идеяларын көрсетіңіз

Оқушыларға талқылауға тапсырма беріңіз: -қалай ойлайсыздар осы идеялар нені білдіреді?

-Лао-Цзы-дың оқытуы бойынша әмірші қандай болуы керек?

-Мемлекеттің жағдай қандай болады егер әмірші осындай әдіспен елді басқарса?

- Конфуцийдің жақтаушылары ретінде сіз елді басқаруда Лао-Цзыдың ақыл кеңестеріне сүйенер ме едіңі?

Ақпаратты қорытындылау үшін сыныпты екі қатарға бөлу: конфуцийшілдік жақтаушылар және даосизмді жақтаушылар . Рөлдік ойынның көмегімен шектеулі уақыт ішінде көрініс қою арқылы тәртіп бұзған оқушыны қай нақты философия арқылы шешуге болатындығын айту.

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

Жеке жұмыс

Ежелгі Қытай ойшылдарының нақыл сөздерін жалғастыр


..........ешқашан заңға сүйенбейді


..........онда қара халық та адамгершілік қасиетке ие болады.


.........қармағындағы халық, әке-әкесмен, бала-баласымен


..........ұрылар мен қарақшылар саны


............егін алқаптары арамшөпке толы және астық қоймалары бос болды.


.........өз ісіңде және сөзіңде батыл.

ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру

Оқушылар

Осы дәйексөздердің мағынасын түсіну үшін талқылау жүргізу және сол дәйексөздерде келтірілген конфуцийшілдіктің идеяларын анықтау

Дескриптор:

Кем дегенде 3 сұраққа жауап береді

Адамның қоғамдағы және отбасының мемлекеттегі рөлі туралы қысқаша анықтама береді.

Қоғамдағы үйлесімділік немен анықталатындығына түсініктеме береді

Конфуцийшіліктің негізгі идеяларын айтып шығады

Мемлекетті басқарудың әдістерін айтып шығады

Оқушылар Конфуцийдың философиялық көзқарастары жаңа философиялық оқыту яғни, Конфуцишілдікті болжайтындығын анықтайды.

Критерийлері:

Оқытуға сәйкес құдіреттіліке түсініктеме береді

Оқытуға сәйкес байлық ұғымына түсініктеме береді.

Оқытуға сәйкес билік ұғымына түсініктеме береді

Дескриптор:

Ежелгі Қытай философиясының түсінігін көрсетеді

Жағдайды шешуде конфуцийшілдіктің және даосизмнің негізгі белгілерін қолданады

Оқушыларға баға береді және олардың жауаптарын түсіндіреді

Жоғары деңгейдегі оқушылар осы қарастырылған идеялардың ішінде Жаңа Қазақстан үшін қайсысы тиімді екендігін болжайды.

Дескриптор:

Ойшылдардың нақыл сөздерін түсінеді

Нақыл сөздерді талдап бере алады.

Бұл нақыл сөзді айтқан философты атап бере алады.

дескриптор

Ойшылдардың нақыл сөздерін түсінеді

Нақыл сөздерді талдап бере алады.

Бұл нақыл сөзді айтқан философты атап бере алады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады














«Ең үздік жауап»














Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






«Алақан-жұдырық»







«Өзін-өзі бағалау»














Конфуцийдіңнақылдары
http://citaty.info/man/konfucii


ЕжелгіҚытаймектептері

http://www.chinatrips.ru/guide/overview/education-in-ancient-china.html











Оқушылардың зерттеулері үшін

Лао-Цзы ілімі







http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_philosophy/596/%D0%9B%D0%90%D0%9E











Britannicaэнциклопедиясы, «Қытайфилософиясының даму кезеңдері» бойынша веб-жазбалар, және Лао-Цзы








http://www.rusnauka.com/27_NNM_2009/Philosophia/52982.doc.htm

Легистік саяси




ҚБ парағы

Толықтыру кестесі

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Суреттермен жұмыс ұсыныңыз

-Бұл суреттерді Конфуцийдің ілімімен қалай байланыстыруға болады?

Үйге тапсырма

Қытай философтарын анықтап, олардың мемлекет туралы көзқарастарын түсіндіріңіз

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

«3+3+1»: Сабақтың тақырбы және сабаққа қатысты 3 сөйлем жазып және әр сөйлемнен бір негізгі сөзді айқындау. Сол айқындаған 3 сөздің ішінен біреуін таңдап алу.


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Хабарласыңыз: (ашық сабақтар,баяндамалар,авторлық бағдарлама,т.б) 87027984413


Бөлім:

Ежелгі Қытай

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні:17.01.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Оқылған мәліметтер негізінде Цинь дистанциясының императорының басқаруы туралы өзіндік ой-пікірлерді қалыптастыру және Қытайдың археологиялық және жазба дереккөздерін зерттеу.

Құндылықтар

Заң және тәртіп айы;

Апта дәйексөзі:

Тәртіп – тәрбие бастауы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Оқушыларға «Миға шабуыл» әдісін қолдана тұра,Сиань қаласындағы. Атақты жерлеу орындарынан табылған жартылай жерленген терракоталық жауынгердің суретін көрсетіледі.

1974 жылы Қытайда бір шаруаның құдық маңынан ескі терракота кесектерін тауып алғанын, содан кейін археологтар осы жерде қазба жұмыстарын бастағанын түсіндіреміз

Келесі сұрақтар қойылады:

- Бұл фотосуреттерде нені көруге болады?

- Осы фигуралар табылғанда археологтар не ойлады дейсіздер.

- Бұл жауынгерлер қандай мақсатпен жасалған және неге олар сол жерде жерленген?

- Осыған орай, Сіздер, бүгіңгі сабағымыз қай тақырыпқа арналадыдеп ойлайсыздар?

Бұл фигуралар не үшін жасалған және неге жерленген себептері түсінідіріледі.

Тақырыптық суреттермен жұмыс




Оқушылар өз ойларын ортаға салады.










Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады




ҚБМадақ

тау

Жартылай жерленген терракот жауынгерінің бейнесі

http://otpusk.mirtesen.ru/blog/43964900847/GOROD-SIYAN-TERRAKOTOVOE-VOYSKO

http://travel.nationalgeographic.com/travel/world-heritage/mausoleum-first-qin-empero/r

Жаңа білім




Қызығушылықты ояту.«Карта,патша,қорған» -суреттері арқылы оқушылар бүгінгі тақырыптың қандай екенін іздеп, өз ойларын айтады,ортаға салады.



1 тапсырма. Мәтінмен толықтай танысып, мәліметтерді топтастырады.

Оқушылардың мәтін бойынша мағлұматтарды түсіну деңгейін анықтау үшін «Шеңбер бойынша жазу» әдісі жүргізіледі.

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

2 тапсырма: Мәтінмен танысып Цинь Шихуандидің қызметі жөнінде тармақтарды таңдайды, өз пікірін айтады. Суретке қарап Цинь Шихуандиге 3 сөзбен мінездеме береді.

«Әңгіме» кестесі

Мәтіннен таңдаған тармағыңыз

Таңдаған тармаққа өз ойыңыз




1.__________________________

2.__________________________

3.__________________________


Бейнебаян: «Қытай императорының терракот әскерінің құпиясы»

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

3 тапсырма: Терракота әскерлерінің жасалу себептеріне мысалдар келтіріп болжам жасайды

1-қадам: Бейнебаяндағы оқиғаға өз пікірлерін білдіреді

2-қадам: Мұғалім алдын-ала тақтаға қажеттілікке қарай жұптарды анықтап қояды.

3-қадам: Терракота әскерінің жасалу себептеріне 3 болжам жасайды:

1 болжам:

2 болжам:

3 болжам:

4-қадам: Оқушылар мәтінмен танысып, терракота әскерінің жасалу себептерін анықтап болжамдарымен салыстырады

5 қадам: Сурет арқылы шағын топтарға бірігеді.



6-қадам: Жинаған ақпараттар бойынша мысалдар келтіреді

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды



Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Бағалау критерийі

-Цинь империя- сының құрыл- уын және саяси құрылымының ерекшеліктерін түсіндіреді

Дескриптор

1.Цинь империясының құрылуын және саяси құрылымын топтастырады;

2. Цинь империясының құрылуын және саяси құрылымының ерекшеліктерін түсіндіреді Дескриптор

1.Цинь империясының құрылуын және саяси құрылымын топтастырады;

2. Цинь империясының құрылуын және саяси құрылымының ерекшеліктерін түсіндіреді

Бағалау критерийі:

- Цинь Шихуанди императордың қызметін әңгімелейді

Дескриптор

1. Император қызметі жөнінде тармақ таңдайды;

2. Таңдаған тармағына өз ойын білдіреді;

3. Императорға 3 сөзбен мінездеме береді.

Бағалау критерийі:

-Терракота әскерлерінің жасалу себептері- не мысалдар келтіріп болжам жасайды

Дескриптор

1.Бейнебаян бойынша пікірлерін білдіреді.

2. Терракота әскерінің жасалу себептеріне 3 болжам жасайды;

3. Мәтіндегі мәліметті болжамдармен салыстырады;

4. Жинақталған ақпараттар бойынша мысалдар келтіреді.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды




«Плюс,минус,ұсыныс» әдісі












Оқушылар мәтінмен танысып, терракота әскерінің жасалу себептерін анықтап, болжамдарымен салыстыру

Сыма Цянь

Исторические записки

http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/China/I/Syma_Tsjan/Izbrannoe/text14.phtml


Тайная Терракотовая Армия Китайского Императора

https://www.youtube.com/watch?v=tMF7ph4I49U


Цинь Шихуанди император билеуі кезіндегі Ұлы қытай қорғаны(карта)
http://www.china-mike.com/china-tourist-attractions/great-wall-china/history-facts/

Ұлы Қытай қорғанының құрылысы туралы

http://www.putidorogi-nn.ru/100-chudes-sveta/79-velikaya-kitayskaya-stena



Ежелгі Қытай тарихы бойынша мәліметтер
http://kitap.kz/book/5397-qytaj

Ресурс

http://www.openlesson.ru/?p=661

Бекіту






Сабақты қорытындылау

  1. Терракотты пішіндер олар кімдер болған? Олар бір-біріне ұқсайды ма?

  2. Оларды не үшін жасақтаған? Оларды неден жасақтаған?

  3. Неліктен осындай үлкендікте?

  4. Сіз қалай ойлайсыз осы пішіндердің саны нені білдіреді?

Үйге тапсырма

«Цинь Ши Хуандидің атқарған қызметі»

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Хабарласыңыз: (ашық сабақтар,баяндамалар,авторлық бағдарлама,т.б) 87027984413


Бөлім:

Ежелгі Қытай

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 24.01.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

Сабақтың мақсаты

ғылымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

Құндылықтар

Заң және тәртіп айы;

Апта дәйексөзі:

Әділ заң – аспан тірегі

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Қытайлықтардың өнер табыстары бейнеленген карточкаларды таратылып, келесі сұрақ қойылады.

- Қалай ойласыздар суреттері мен фотосуреттерді не біріктіреді?

- Осы суреттерге қарап бүгіңгі жаңа сабағымыз неге байланысты болады деп ойлайсыздар?

Қытайдың мемлекет ретінде нығаюына көмектескен басты өнертабыстарды атауы ұсынылады.

ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар суреттерге қарап, Қытайдың көне дәуірлердегі түрлі өнертабыстарын зерттейді.




Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБМа

дақтау


Ауылшаруашылық жұмыстарын бейнелейтін көрнекі суреттер

Сәулет нысандарының суреттері

http://www.cheaptrip.ru/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1


Жаңа білім




Оқушыларға «Культура Древнего Китая. История древнего мира» аттывидеоматериал көрсетіліп, келесі сұрақтар қойылады

Ежелгі Қытайдың мәдениетті туралы бейнесюжет пен слайдтағы суреттері арқылы ежелгі қытайлықтар қандай жаңалықтар ашты деп ойлайсыздар?

- Бұл ашылған ғылыми жаңалықтарды өте маңыздыдан аса маңызды емеске қарай қойыңыздар және солай неге қойғаныз туралы шешімдерін дәлелдеп беріңіздер

Мәтінмен жұмыс

Зерттеу тақырыптары:

  1. «Қытайлықтардың шаруашылығы арифметика мен геометрияның пайда болуына әсер етті/ әсер етпеді ?»

  2. «Қытайлықтардың шаруашылығы астрономияның пайда болуына әсер етті/ әсер етпеді?»

  3. «Қытайлықтардың шаруашылығы жібек тоқу мен шай өндірудың пайда болуына әсер етті/ әсер етпеді ?»

  4. «Ежелгіуақыттақытаймедицинасы ,прогрессболды/ болмады?»

ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз

Тапсырма

Суреттерді пайдалана отырып, ежелгі Қытайлықтар ойлап тапқан өнертабыстарын атап, оны не үшін қолданылатынын кестеге толтырыңыз.

Е желгі Қытай ғалымдары өте талантты болған. Олар Еуропаға қарағанда 1000 жыл бұрын бірнеше өнертабыстарын ойлап шығарған. Егіншілік пен құрылыс істері көптеген ғылым салаларының қалыптасуына ықпал етті


ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескриптор:

Зерттеу тақырыбы бойынша бейнематериал-дарыменжәнеслайдтағысуреттерінөзбетіншеталдайалады

Қытайда ашылған ғылыми жаңалықтарды өте маңыздыдан аса маңызды емеске қарай белгілей алады

Оқушыларғылымижаңалықтардыәртүрлішауашылық салаларбойыншажіктейаладыҒылымижаңалықтардыңқытаймәдениетініңдамуынатигізгенәсерінбелгілейалады

Ғылымижаңалықтардыңқытаймәдениетініңдамуынатигізгенәсерінбағалайалады

Дескриптор:

Ежелгі Қытайдағы ғылыми білім мен өнертабыстарды суреттерді пайдаланып атайды;

Ежелгі Қытай өнертабыстарының не үшін қолданылатынын атайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»








«Екі жұлдызғбір ұсыныс»






СымаЦянь

Исторические записки

http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/China/I/Syma_Tsjan/Izbrannoe/text14.phtml


Өнертабыстар (қағаз, оқ-дәрі, жібек, отшашу, тұсбағдар, сейсмограф, желпуіш, инемен емдеу, т.б.)

http://www.078.com.ua/blogs/voprosy-i-otvety/vazhnye-i-drevnie-izobretenija-kitaja.html


Ежелгі Қытайдағы ғылым мен білімнің дамуы

http://kitap.kz/book/5397-qytaj_tarixy_ezhelgi_zhane_orta_hasyrlar_kezengi/5397-qytaj_tarixy_ezhelgi_zhane_orta_hasyrlar_kezengi

Бекіту






Сабақты қорытындылау

-Конфуций, Лао –цзы, Шан Ян ойшылдары туралы пікірлеріңіз!

Үйге тапсырма

«Ежелгі Қытайдағы ғылыми білім қандай себептерімен дамыды?» атты тақырыбына эссе жазу


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Табыс сатысы» әдісі:  сатының суреті, сатының

1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН

2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН,

3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Хабарласыңыз: (ашық сабақтар,баяндамалар,авторлық бағдарлама,т.б) 87027984413


Бөлім:

Ежелгі Грекия

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 31.01.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Грекия өркениеті бастауын қайдан алады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру

Құндылықтар

Заң және тәртіп айы;

Апта дәйексөзі:

Тәртіпсіз ел болмайды 

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ой қозғау

-Құдай, кейіпкер, акрополь, театр, миф глосарийлерін қалай түсінесіңдер?

Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.

ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБМа

дақтау


Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




Мәтінмен жұмысЗерттеу мен талдау

1-тапсырма

Суреттік кескіндеме стратегиясы бойынша әр мүсіндерге сипаттама  жасайды.

Кім?

Не?

Қашан?

Қайда

Неге?

 


 

 

 

ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз

2-тапсырма Концептуалды кесте стратегиясы бойынша ғибадатхана мен театр тапсырмалары беріледі.

Салыстыру сызығы

Ғибадатхана

Сипаты

 

Жіктелуі

 

Ерекшелігі

 

Таралауы

 


Салыстыру сызығы

Театр

Сипаты

 

Жіктелуі

 

Ерекшелігі

 

Таралауы

 

 

Салыстыру сызығы

Сәулет өнеріндегі бағаналар

Сипаты

 

Жіктелуі

 

Ерекшелігі

 

Таралауы

 

  ЕБҚ оқушығатақырып бойынша ұсынылған мәтін негізінде кесте ұсыныңыз

Жеке жұмысЕжелгі Микенықаласы көрсетілген. Суретке қарап жорамал сұрақтарға сипаттама беріңіз



Бақылау сұрақтары:

Нені көре аламыз?

Бірінші суреттегі қақпа неге ұқсайды?

Бұл қаланың мәдениетін кім зерттеген?

Талдау сұрақтары:

Құрылыс қашан салынған? Оның қандай бөліктері бар?


Проблеманы шешетін сұрақтар:

Микены қаласы қандай стильде салынған?


Айрықша сұрақтар:

Қала бейіттерінен не табылды?

Қиял-ғажайып сұрақтар:

Егер сіз археолог болсаңыз нені өзгертер едіңіз?


Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Оқушылар концептуалды кесте стратегиясы бойынша ғибадатхана мен театр тапсырмалары орындайды







Дескриптор:

Ежелгі Грекия ғибадатханаларына сипаттама береді;

Ежелгі Грекия театр өнеріне сипаттама береді;

Ежелгі Грекия сәулет өнеріне сипаттама береді;



Дескриптор:

Бақылау сұрақтарына жауап береді;

Талдау сұрақтарына жауап береді;

Проблеманы шешетін сұрақтарға жауап береді;

Айрықша сұрақтарға жауап береді;

Қиял-ғажайып сұраққа жауап береді.


ЕБҚ оқушыға мәтіннен тұжырымын растайтын немесе жоққа шығаратын фактілердің астын сызын көрсетуді ұсыныңыз

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»







ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Екі жұлдызбір ұсыныс»








Ақпараттық мәтін





Суреттік кескіндеме кестесі









Тақырып

тық мәтін








Концептуалды кесте стратегиясы кестесі











Ежелгі Микены қаласы сурет

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Ежелгі Грекия өркениеті бастауын қайдан алады?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

Ежелгі Грекия

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 07.02.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;

5.3.1.2 Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын түсіндіру;

5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау

Құндылықтар

Жасампаздық және жаңашылдық айы;

Апта дәйексөзі:

Жасампаздық – бәрімізге өнеге

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ой шақыру

«Ежелгі Грекия тұрғындары қаншалықты еркін болды» атты бейнероликті көре отыра төмендегі берілген сұрақтарға жауап беру:

1. Демократия дегеніміз не?

2.Афиныда демократияның негізін кім қалады?

3. Солон қандай реформалар жүргізді?

Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты хабарланады

ЕБҚ оқушығатақырып бойынша өз мысалымен толықтыруды, ойдан құрастыруды ұсыныңыз

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБМа

дақтау


Тақырып

тық суреттер

«Ежелгі Грекия тұрғындары қаншалықты еркін болды» атты бейнеролик

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

Демократия ұғымын түсіндіреді, пайда болу себептері

Афиныдағы мемлекеттік құрылымдарының ерекшеліктері

Әлеуметтік құрылымдарды

Тапсырма

Афины мен Спарта тұрғындарын жіктеңіз.

Афины тұрғындары:................

Спарта тұрғындары:................

Тапсырма

Төмендегі кестені толтырыңыз.

Сұрақтар

Халық жиналысы

Бесжүздік кеңес

Қызметкер тұлға

Сайланбалы сот

Кімдер, қалай сайланған?







Қандай істер қаралған?







Жиындар неше рет өттізілген?






ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескриптор:

Спартаның мемлекеттік құрылымдарының ерекшеліктерін ашады; ü Әлеуметтік құрылғыларды суреттейді; ü Әскери істің ерекшеліктері;

Дескриптор:

Халық жиналысының негізгі қызметтерін, құрамын, өткізілетін мерзімдерін жазады;

Бесжүздік кеңестің негізгі қызметтерін, құрамын, өткізілетін мерзімдерін жазады;

Қызметкер тұлғалардың негізгі қызметтерін, құрамын, өткізілетін мерзімдерін жазады;

мемлекеттегі сайланутәртібінкөрсетеді.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»


«Екі жұлдызғбір ұсыныс»







Ақпараттық мәтін








Толықтыру тапсыр

масы




Таратпа материал

дар





Тақырыптық кесте














Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Афин азаматының атынан эссе жазу: «Мен осындай заң қабылдауды ұсынамын….»

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

Табыс сатысы» әдісі:  сатының суреті, сатының

1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН

2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН,

3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Хабарласыңыз: (ашық сабақтар,баяндамалар,авторлық бағдарлама,т.б) 87027984413


Бөлім:

Ежелгі Грекия

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 14.02.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Спарта Афиныдан несімен ерекшеленді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;

5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау

Сабақтың мақсаты

Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны екенін түсінеді және оның пайда болу тарихы туралы айта алады

Демократия деген не екенін және оның пайда болуы тарихын біледі ,ежелгі грекияның қоғамдық құрылсын сипаттайды.Мемлекеттің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтайды, мемлекетте демократияның пайда болуын біледі, мемлекет қайраткерлерінің жұмыстарына баға бере алады

Құндылықтар

Жасампаздық және жаңашылдық айы;

Апта дәйексөзі:

Шығармашыл бала – ойлы бала

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ынтыматастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында,«Сандарды бейнеле» ойыны

арқылы психологиялық ахуалды жақсарту.

БББ кестесін толтырту, оқушылар Ежелгі Грекия тақырыбына байланысты БББ кестесіне білетіндерін айтады. (өткен сабақпен ұштастырады


Білемін

Білгім келеді

Білдім




ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.







Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБМа

дақтау




Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




1.Тапсырма. Афиныдағы адамдардың өмірі қалай өзгерді?

-Қалай ойлайсындар, бұлар қандай адамдар?

-Сүретте не көріп тұрмыз?

-Олар кімдер?

-Неліктен бір адам жоғарыда тұр, қалай ойлайсыңдар?

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

2. Тапсырма. «Кейіпкерге хат» әдісі арқылы

Стратег,Құл,Шаруа,5 жүздік,Қолөнерші, Ареопаг деген тақырыпшалар беріледі. Бұл сөздерді пайдалана отырып оқушылар тақырыптың мазмұнын ашады

ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

4. тапсырма.

Сәйкестендір

Атаулар

Мағынасы

Шаруа

Сот қызметын атқаратын, ақсүйек отбасының мүшесі

Метек

Ешқандай құқығы жоқ, қожайынның ең ауыр істерін атқаратын адам

Ареопаг

Өз жерінде еңбек ететін еркін азамат

Стартег

Құқығы жоқ, бірақ еркін, жат елден келген құмыра жасаушы

Құл

Әскердің әкімшілік, сот, және қаржы істерін атқаратын Әскербасы

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

5. тапсырма.

Перикл мен Солонды келесі кестеде салыстырыңыздар

Перикл

Солон

-мемлекет қайраткері –бірінші стратег

- 15 рет стратег болған

-Оның тұсында мемлекет гүлденді

-демократияның негізін салушы

-реформатор

-саясаткер

-данышпаны басқарушы мемлекетт


Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды





Дескриптор:

Афина мемлекетінің саяи құрылымын анықтайды;

Стратег,Құл,Шаруа,,Қолөнерші, Ареопаг кейіпкерлерін сомдайды;







Оқушылар сәйкестендіру кестесін толтырады











Дескриптор:


Мемлекет қайраткерлерінің қызметтерін анықтайды;

Мемлекет қайраткерлерін салыстырады;

ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»







ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Екі жұлдыз бір ұсыныс»








«Нақты жауап» әдісі


Ақпараттық мәтін

Сүрет (оқулықтан)

АКТ пайдалану













БББ кестесі сызылған парақ




Сәйкестендіру кестесі













Перикл,Солон суреттер




ҚБ парағы



Бекіту






Сабақты қорытындылау

БББ кестесінің білдім тармағын толтыру арқылы өз ойларын қорытындылайды

«Бір ауыз сөз» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасайды. Тақтаға ұнады, үйрендім, білдім, түсіндім, есте сақтадым, қажет сөздері жазылады. Оқушылар стикерге сол сөздердің біреуін жазып тақтаға жабыстырады

Үйге тапсырма

1. Неліктен ежелгі грекияны демократияның отаны деп атады

2.«Перикл жөнінде 50-70 сөзден құралған қысқаша ЭССЕ жазу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау








Оқушылар

БББ кестесін толтырады

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка









БББ кестес


Кері байланыс

  • Бүгінгі сабақ мазмұны түсінікті ме?

  • Не түсініксіз?

  • Нені білгіңіз келеді?

  • Мақсатымызға жеттік пе?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

Ежелгі Грекия

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 21.02.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану;

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау

Сабақтың мақсаты

Александр Македонский империясының скифтердің территориясына жасаған жорығының сәтсіз болуының себептерін анықтау

Құндылықтар

Жасампаздық және жаңашылдық айы;

Апта дәйексөзі:

Өнерлі бала - өрге жүзер

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.


Тақырыпқа шығу:

Қалай ойлайсыздар, бүгінгі біздің сабақтың негізгі мақсаты қандай болуы мүмкін?

Сабақ мақсатын көрсету.

ЕБҚ оқушыға тапсырманы үлгі бойынша жасауды ұсыныңыз



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБМа

дақтау



Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




Оқушыларға мәтін ұсынылады

1-тапсырма

«Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?»

1.А. Македонский бастаған македондықтардың іс-әрекеттерін, жорық жасау себептерін көрсетеді.

2. Хорезм патшасы Фарасман мен оның қарамағындағылардың іс-әрекеттерін талдайды, неге макендондықтармен одақ құрғанын айтады.

3.скиф тайпаларының іс-әрекеттерін, не үшін және қалай қарсылық көрсеткенін сипаттайды

«Александр Македонский деген кім?»

Александр Македонский туралы текстті оқып, «Ақиқат немесе Жалған» сұрақтарына жауап беріңіз.

Тұжырым

Ақиқат / Жалған

1

А. Македонский патшаның баласы

 

2

А. Македонский жастайынан математикаға құмар болып өсті

 

3

Аристотель А. Македонскийге өте қатты әсер етті

 

4

А. Македонский «Ұлы» атауын римдіктермен соғыстан кейін алды

 

5

Александр билігі тұсында Македония үлкен империя болды

 

ЕБҚ оқушыға тапсырмада жетіспейтін сөзді толықтыруды ұсыныңыз

Соңынан дұрыс жауабын көрсетіп, өзара тексеру жұмыстарын ұйымдастыру.

Төмендегі кестені толтырыңыз.


Сұрақтар

Халық жиналысы

Бесжүздік кеңес

Қызметкер тұлға

Сайланбалы сот

Кімдер, қалай сайланған







Қандай істер қаралған?







Жиындар неше рет өттізілген






Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Мәтінді оқып, осы соғыстың әрбір қатысу жақтарының іс-әрекеттерін топ болып сипаттайды;






ДескрипторларАлександра Македонсийдің өмірбаянын біледі

Ол туралы ақиқат және жалған фактілерді ажырата алады.






Дескрипторлар

А. Македонский

дің скифтерге шабуылының кемінде 2 себебін атайды

Скифтердің қарсылық көрсетуінің 2 себебін айтады

Хорезм патшасының А. Македонскиймен одағының себептерін көрсетеді

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»








«Екі жұлдызғбір ұсыныс»













Ақпараттық мәтін











«Ақиқат немесе Жалған» кестесі






Таратпа материал

дар



















Үлестірмелі қағаздар






Топтастыру тақырыптық кестесі


Бекіту






Сабақты қорытындылау

«Скифтер дегеніміз кімдер?»

  • Көшпенділер;

  • Отырықшы халық;

  • Евразия;

  • Геродот;

  • Археология;

  • Сақ-сарматтар

Үйге тапсырма

Эссе жазу, тақырыбы: «Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?» (50 сөз)

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

кілт сөздерді қолдана отырып, тақырып бойынша кемінде 3 сөйлем құрастырыңыз.


«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.

  1. Неліктен...?

  2. Егер... болса қалай?

  3. Сіз қалай ...?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

ЕжелгіГрекия мәдениеті

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 28.02.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру

Сабақтың мақсаты

ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік беру;

олардың дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтау;

мінсіз қоғамның не екенін түсіндіру;

Құндылықтар

Жасампаздық және жаңашылдық айы;

Апта дәйексөзі:

Жаңашылдық – заман талабы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру сәті.

Сабақты Сократ туралы нақыл сөзден бастаңызОқушылардан нақыл сөздің мазмұнын сұраңыз. Сократтың өз жолдасына дәл осылай жауап беруі туралы өз ойларымен бөлісуін сұраңыз.

-Сократты оның іс- әрекеті қалай сипаттайды?

-.Сократты оның сөзі мен ісі қалай көрсетеді?

Оқушыларға сабақтың тақыры мен мақсаты хабарланады

Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.ғылыми көзқарастарды анықтайды.



Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБМа

дақтау



https://www.youtube.com/watch?v=rDv-2NuJIQM – Сократ (из цикла Энциклопедия топтамасы)



Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

Философтардың біреуі туралы берілген теориялық материалдарын оқиды және оны қалай есте сақтайды, айтып бере ме немесе мәтінді мазмұнын ашатын сұрақтар құрастырады.

Эвристикалық әңгіме.

  1. Мінсіз қоғам қандай болуы тиіс әңгімелеу.

  2. Мінсіз қоғамның қандай ерекшеліктерін байқап тұрсын, сурет бойынша әңгімеле.

  3. Сократ,Платон , Аристотельдің көзқарастарының ортақ топтамасын жасау

Интерпритация

«Мінсіз қоғам» не екенін және оны философтардың қалай елестеткенін естеріңе түсіруін сұраңыз.Оқушылардың мінсіз қоғамның моделін салуды және өз түсіндерме дайындауды сұраңыз.

Төмендегі берілген мәліметтерді Грек философтарын еңбектерімен өзарасәйкестендіріңіз







1. Сократ

Ежелгi

Греция

/б.з.д. 469—

399/

А) "Саясат" деген еңбегін мемлекет және мемлекеттің құрылымына, түрлеріне арналды.

Ол жердің шар іспетті екендігі, ал күн мен жұлдыздардың жердің төңірегінде айналатындығы туралы тұжырымдама жасаған.





2. Аристотель

Ежелгi

Греция

/б.з.д. 384—

322/

В) "Мемлекет" атты еңбегiнде мемлекеттiк басқарудың аристократиялық түрiн шынайы мемлекет ретiнде сипаттайды және мемлекеттiк

құрылыстың бес түрiн: аристкоратия, тимократия, олигархия, демократия және тиранияны атайды. "Заңдар" еңбегiнде мемлекеттiк құрылыстың екiншi жобасын ұсынады.


3. Платон

Ежелгi

Грекия

/б.з.д. 427—

347/

С) Софистердiң идеалистiк iлiмiн сынға алды.

Мемлекеттiң менi мен адамгершiлiк — саналық

негiзiн анықтауға әрекеттендi және мемлекеттiбiлiмдiлер ғана басқаруы тиiс деп есептедi.

ЕБҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Оқушылардың аталған ұғымды бүгінгі өмірмен байланыстырып, шығармашылықпен жұмыс жасайды.

Дескриптор

Оқулық бойынша негізгі ойларды анықтайды,

әңгімелейді.

Дәлелді ой айтады, мысал келтіреді.

Ежелгі грек философтары

ның көзқарастарын салыстыра отырып, өзіндік тұжырым жасайды, түйіндейді.


Ежелгі Грек философтарынсуретарқылыатайды;

Ежелгі Грек философтарыныңкөзқарастарынсәйкестендіреді
















ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»








«Екі жұлдызғбір ұсыныс»









Аристотель философиясықысқаша

http://www.rutvet.ru/in-filosofiya-aristotelya-i-sut-ego-ucheniy-6507.html

Учение Платона о государстве кратко

http://aspirantura.ws/platon-gosudarstvo-kratko.htm

Представление античных философов об обществе. Сократ. С.9

http://www.docme.ru/doc/896564/predstavleniya-antichnyh-filosofov-ob-obshhestve

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Борт журналы» стратегиясын пайдалана отырып, сабақтағы өзінің жеке жұмысынды талдауды ұсыныңыз

Үйге тапсырма

Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Кері байланыс.

«Жетістік шыңы»

Picture 57



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

Ежелгі Грекия

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 07.03.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Грекия өнері қандай болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру

Сабақтың мақсаты

Ежелгі Грекия өнеріндегі мүсіндердің ерекшелігін сипаттау,ғибадатханалардың салынуы мен өнердің маңыздылығын білу.Грекия өнерінің(мерекелер, олимпиадалық ойындар,театр)шығу тарихынанықтау Ежелгі олимпиада мен бүгінгі олимпиаданың ерекшеліктерін салыстыру

Құндылықтар

Тәуелсіздік және отаншылдық айы;

Апта дәйексөзі:

Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің... (Б.Момышұлы)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


«Көршіме тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Көршісінің

есімінің бірінші әрпінен басталатын бір тілек айту.

«Ой қозғау» әдісімен тақырыбымызды ашамыз.

«Дионис», «Зевс», «Афина», «Посейдон»

«Апполон»

-Берілгенқұдайларқай елде бар?

Сабақтақырыбы мен мақсатыхабарланады

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер


Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс.

«Микс» әдісі арқылы тақтада жазылған негізгі түйінді тірек сөздерді («Өнер», «Мереке», «Аңыз», «Миф», «Сәулет», «Мүсін», «Театр») қолдана отырып шығырмашылық жұмыс орындайды

- «Ежелгі гректердің өмірі жене мерекелері» өлең шығару

- «Діни наным сенімдер,аңыздар мен мифтер» эссе жазу

- «Сәулет және мүсін өнері»сурет салу

-«Ежелгі грек театры» сахналау

«Сәйкестендіру» әдісі

Негізгіұғымдар

Анықтама

Орхестр

Бай азаматтарбайлығыныңбірбөлігінқоғамқажеттілігінежұмсау

Дорийлік


Орхестрдіңартындатұратыншатыр

Литургия

Сәулетөнерініңбіртүрі, бағаналарқарапайым,үлкенетіпжасалды

Коринфтікбағана


Сахналықкөрінісалғаштапталғаналаңша

Скена

Сәулетөнерініңбіртүрі, бағаналарқарапайым,үлкенетіпжасалды

Олимп

Грекияныңсолтүстігіндегіеңбиік тау

Ионийлік


Сәулетөнерініңекіншітүрі, бағаналароданжіңішкелеу,әріоюларменсәнделген

Театр

Ойынкөрсететінорын

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

Тапсырма

«ТӨДК» әдісі..

Ежелгі Грекия олимпиадасы


Бүгінгі таңдағы олимпиада



ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру


Жеке жұмыс

Төменде берілген суреттен грек театрының бөліктерін көрсетіңіз.

Театр Грекияда б.з.б.V – ІV ғ салына бастады. Театр - грек тілінде ойын-сауық орны, көрінісдеген ұғым береді. Оның пайда болуы Дионис құдайдың құрметіне арналған ойын – сауықпен байланысты шыққан



ТЕАТР

1.көрерменге арналған орын

2.орхестра – ойын көрсететін алаң

3.скене – актерлер киім ауыстыратын жер

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

Мәтінмен жұмыс

Дескриптор «Ежелгі гректердің өмірі жене мерекелері» тақырыпшасына бір шумақ өлең шығарады

«Діни наным сенімдер,аңыздар мен мифтер» тақырыпшасы бойынша 15сөзден тұратын эссе жазады

«Сәулет және мүсін өнері» тақырыпшасы бойынша сурет салады

«Ежелгі грек театры» тақырыпшасы бойынша сахналық көрініс көрсетеді

Дескриптор

-тақырыпты біледі

-негізгі ұғымдардың анықтаиаларын анықтай алады


Дескриптор:

Ежелгі олимпиадасы туралы жазады

Бүгінгі олимпиаданың ерекшеліктерін жазады

Екіолимпиаданысалыстырады











Дескриптор:

Грекиялық театр бөліктерін дұрыс көрсетеді

Грекиялық бетперделердің қай жанрға жататындығын анықтайды;








ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»






ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Екі жұлдызғбір ұсыныс»









Ақпарат

тық мәтін


















Тақырып

тық сәйкестендіру кестесі


таратпа материал

дар














ТӨДК кестесі









грек театры бөліктері кестесі





ҚБ парағы






Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай

көрініс тапқан тақырыбын оқып келу. «Иллиада мен

Одиссей» поэмасынан үзінді оқып келу.

Тақырып бойынша кесте толтыру.

Кім/НЕ ? Қайда? Қашан?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«ҚҚҚ» кестесі

Құнды

Қызық

Қиын





Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

Ежелгі Грекия

Педагогтің аты-жөні:

Куздеубаева А. З.

Күні: 14.03.2025ж.


Сынып: 5 А, Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретті?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;

5.2.4.1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Шаруашылық пен әлеуметтік өзгерістердің ғылымның пайда болуына тигізген ықпалын анықтау.

Құндылықтар

Тәуелсіздік және отаншылдық айы;

Апта дәйексөзі:

Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Ой салу

1.Суреттерде кімдер бейнеленген?

2. Бұл адамдардың қашан, қайда өмір сүргендерін білесіңдер ме?

3. Олар бір уақытта, бір жерде өмір сүрді ме, әлде әр түрлі кезеңде, әр түрлі жерде өмір сүрді ме?

Түрткі сұрақ: Спарта мен Афиныда балаларды қалай тәрбиелейтін еді? Оқушыларға осы сұрақтың жауаптарына қатысы бар және қатысы жоқ 20 сөз тіркесі бар парақшалар таратылып берілед

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.



Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБМа

дақтау


Тақырып

тық суреттер





Философия бойынша интернет энциклопедия http:\\www.iep.utp.edu


Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс


Ғылыми білімдері

Шаруашылық- тың ықпалы

Әлеуметтік өзгерістердің ықпалы

Арифметика



Геометрия



Астрономия



Медицина



ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

Тапсырма

Төмендегі кестеге Ежелгі Грек жеріндегі мектепті сипаттап, толтырыңыз.



Бірінші басқыш

Екінші басқыш

Үшінші басқыш

Балалардың жас шамасы

3-7жас

7-12жас

Гимназия

Неге үйретті?



Адамгершілікке,әдептілікке тәрбиеледі

Жазу,оқу,сызу,сурет салуды үйретті

Әр түрлі ғылым салалары

Денотатты граф әдісі

Жазу” деген түйінді сөзді мәтіндегі етістіктер арқылы тармақтап, жан-жақты талдау , тақырып мазмұнын ашу

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды


Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескриптор:

Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылымның дамуына шаруашылықтың ықпалын сипаттайды Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылымның дамуына әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды

Дескриптор:

Грек мектептерінің әр басқыштарында оқитын балалардың жасын атайды.

Грек мектептеріндегі балаларға оқытылатын білімдерді жазады


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»








«Екі жұлдызғбір ұсыныс»






Ақпараттық мәтін
































Бекіту






Сабақты қорытындылау

«Айырмашылығы неде?» әдісі бойынша білім беру жүйесінің 5 айырмашылығын табыңыздар.

Үйге тапсырма

Жазудың грек халқы үшін қандай маңыздылығы болғандығына баға беріп, грек жазуының таңбаларын ойдан шығарып, ежелгі гректерге хат жазыңыздар.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі.

Мен бүгін білдім...

Мен бүгін сезіндім...

Мен келесі сабақта білгім келеді ...


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Хабарласыңыз: (ашық сабақтар,баяндамалар,авторлық бағдарлама,т.б) 87027984413


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.00.2025
98
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі