|
Бөлім: |
Адамгершілік - асыл қасиет |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Какимова.С.Ш |
|
|
Күні: |
18.01.2024ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны:25 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Егіннің бастары» өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 . Әдеби
шығарманың жанрына сай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Шығарма мазмұнын түсінеді; Шығарманың фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды; 2.Әдеби шығармада көтерілген мәселеге анализ жасай отырып, өмірдегі шындыққа көзқарасын қалыптастырады
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
5-сыныптың қазақ әдебиеті пәніне қош келдіңіздер! С Тақырыпқа сәйкес келетін суреттерді табыңыз. Мысал туралы түсінік беріледі Мысалдар аңдар, құстар , хайуанаттар, өсімдіктер іс-әрекеті мінезі арқылы адам бойындағы мінді, кемшілікті тұспалдап, әжуа күлкі етеді. Мысалдар өлеңмен де ,қарасөзбен де жазылады. Осындай шағын көлемді, оқиғалы, адамға сабақ болатын тағылымдық шығарманы мысал дейді. Орыс ақыны И.А.Крыловтың мысалдарын Абайдан соң А.Байтұрсынұлы да аударып, «Қырық мысал» деген атпен1909 жылы Петербургте кітап етіп шығарған. Орыстың тәржіма еттім мысалдарын, Әзірге қолдан келген осы бәрім. Қанағат азға деген,жоққа сабыр, Қомсынып қоңырайма,құрбыларым. |
Әр тапсырма бойынша оқушы өзін-өзі бағалау тапсырылады. Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы өлеңін оқып танысады |
Бағалау “СМАРТФОН”әдісі арқылы жүргізіледі . |
|
|||||||||
|
Жаңа сабақ |
1.«Сұрақ- бізден,жауап - сізден” 1-сұрақ: Өлеңде кімдер туралы айтылады? 2-сұрақ: Бала әкесіне қандай сұрақ қойды? 3-сұрақ: Әкесі қандай жауап берді? 4-сұрақ: Саған қандай бидай ұнады? Неге?
|
Шығарманы оқығаннан кейін мазмұнын түсінгенін білу үшін сұрақтарға жауап береді |
|
|
|||||||||
|
2.ТЖ.«Пазл әдісі» арқылы сурет қиықтарынан шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелеп, мазмұнын қысқаша баяндайды
|
Дескриптор: Шығарма мазмұнын түсінеді;-1ұ Шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелей алады;-1ұ |
|
|
||||||||||
|
3.ТЖ:«Ой күмбезі» әдісі арқылы идеясын түсіндіреді. Ғаламторды пайдалануға рұқсат беріледі
|
Дескриптор: шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады; -1ұ Шығарманың идеясын және көтерілген мәселені«Ой күмбезі» әдісі арқылы түсіндіре алады;-1 ұ
|
|
|
||||||||||
|
4.Саралау тапсырмасы. Тапсырмалардың біреуін таңдап орындаңыз
|
Дескриптор: шығармадан өзіне әсер еткен үзіндіні таңдап алады; 1 ұ әсер еткен себебін сипаттап айтады; сурет пен үзіндіні сәйкестен- діреді; 1 ұ
|
|
|
||||||||||
|
5. «9 алмаз» әдісі арқылы шығарманы оқығаннан кейінгі адам бойында болу керек МАҢЫЗДЫ және МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған қасиеттерді анықтаңыз.
6 маңызды қасиетті алмаздың
жоғарғы бөлігіне маңызды еместі төменгі 3 бөлікке
орыналастырыңыз
|
Дескриптор: Өлеңнен автордың және өзінің маңызды деп санаған 6 маңызды аспектісін анықтайды.-1ұ 3 маңызды емес аспектіні анықтайды;-1ұ
|
|
|
||||||||||
|
Қорытынды |
|
Оқушылар қойған ұпайларының қорытындысын шығарып мұғалімге тапсырады.Мұғалім кері байланыс жасайды
|
|||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
“Қарапайымдылық- адам бойындағы асыл қасиет” тақырыбында ой-толғау жазу. 88-беттегі өлеңді мәнерлеп оқу |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып «Егіннің бастары» өлеңі
5-сынып «Егіннің бастары» өлеңі
|
Бөлім: |
Адамгершілік - асыл қасиет |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Какимова.С.Ш |
|
|
Күні: |
18.01.2024ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны:25 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Егіннің бастары» өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 . Әдеби
шығарманың жанрына сай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Шығарма мазмұнын түсінеді; Шығарманың фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды; 2.Әдеби шығармада көтерілген мәселеге анализ жасай отырып, өмірдегі шындыққа көзқарасын қалыптастырады
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
5-сыныптың қазақ әдебиеті пәніне қош келдіңіздер! С Тақырыпқа сәйкес келетін суреттерді табыңыз. Мысал туралы түсінік беріледі Мысалдар аңдар, құстар , хайуанаттар, өсімдіктер іс-әрекеті мінезі арқылы адам бойындағы мінді, кемшілікті тұспалдап, әжуа күлкі етеді. Мысалдар өлеңмен де ,қарасөзбен де жазылады. Осындай шағын көлемді, оқиғалы, адамға сабақ болатын тағылымдық шығарманы мысал дейді. Орыс ақыны И.А.Крыловтың мысалдарын Абайдан соң А.Байтұрсынұлы да аударып, «Қырық мысал» деген атпен1909 жылы Петербургте кітап етіп шығарған. Орыстың тәржіма еттім мысалдарын, Әзірге қолдан келген осы бәрім. Қанағат азға деген,жоққа сабыр, Қомсынып қоңырайма,құрбыларым. |
Әр тапсырма бойынша оқушы өзін-өзі бағалау тапсырылады. Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы өлеңін оқып танысады |
Бағалау “СМАРТФОН”әдісі арқылы жүргізіледі . |
|
|||||||||
|
Жаңа сабақ |
1.«Сұрақ- бізден,жауап - сізден” 1-сұрақ: Өлеңде кімдер туралы айтылады? 2-сұрақ: Бала әкесіне қандай сұрақ қойды? 3-сұрақ: Әкесі қандай жауап берді? 4-сұрақ: Саған қандай бидай ұнады? Неге?
|
Шығарманы оқығаннан кейін мазмұнын түсінгенін білу үшін сұрақтарға жауап береді |
|
|
|||||||||
|
2.ТЖ.«Пазл әдісі» арқылы сурет қиықтарынан шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелеп, мазмұнын қысқаша баяндайды
|
Дескриптор: Шығарма мазмұнын түсінеді;-1ұ Шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелей алады;-1ұ |
|
|
||||||||||
|
3.ТЖ:«Ой күмбезі» әдісі арқылы идеясын түсіндіреді. Ғаламторды пайдалануға рұқсат беріледі
|
Дескриптор: шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады; -1ұ Шығарманың идеясын және көтерілген мәселені«Ой күмбезі» әдісі арқылы түсіндіре алады;-1 ұ
|
|
|
||||||||||
|
4.Саралау тапсырмасы. Тапсырмалардың біреуін таңдап орындаңыз
|
Дескриптор: шығармадан өзіне әсер еткен үзіндіні таңдап алады; 1 ұ әсер еткен себебін сипаттап айтады; сурет пен үзіндіні сәйкестен- діреді; 1 ұ
|
|
|
||||||||||
|
5. «9 алмаз» әдісі арқылы шығарманы оқығаннан кейінгі адам бойында болу керек МАҢЫЗДЫ және МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған қасиеттерді анықтаңыз.
6 маңызды қасиетті алмаздың
жоғарғы бөлігіне маңызды еместі төменгі 3 бөлікке
орыналастырыңыз
|
Дескриптор: Өлеңнен автордың және өзінің маңызды деп санаған 6 маңызды аспектісін анықтайды.-1ұ 3 маңызды емес аспектіні анықтайды;-1ұ
|
|
|
||||||||||
|
Қорытынды |
|
Оқушылар қойған ұпайларының қорытындысын шығарып мұғалімге тапсырады.Мұғалім кері байланыс жасайды
|
|||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
“Қарапайымдылық- адам бойындағы асыл қасиет” тақырыбында ой-толғау жазу. 88-беттегі өлеңді мәнерлеп оқу |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















