|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
V БӨЛІМ Компьютер және қауіпсіздік |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
И. К. Сапарбаева |
|||
|
Күні |
28.04.2026 ж. |
|||
|
Сынып: 5 «Г» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ортақ пайдалану файлдарын орналастырады, редакциялайды, жүктейді |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
|
|||
|
Құндылықты дәріптеу |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||
С
Бекітемін:
Оқу ісі жөніндегі орынбасар ________________________
абақтың барысы|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 13 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу |
Пән мұғалімімен амандасады; |
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
|
||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Ғаламшардан тілек. |
Күн, жер ғаламшарларынан жағымды тілектер тыңдайды |
|
||||||||||||||||||||
|
Топқа бөлу: Файл, бума, провайдер, утилита терминдері арқылы топқа бөлінеді |
«Вебкодинг» әдісі бойынша топқа бөлінеді |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Өткен сабақты пысықтау: Сұраққа дұрыс жауап бер Quizlet платформасында сұрақтарға жауап береді Ақпаратты қорғаудың негізгі мақсаты не? A) Ақпаратты сақтап қалу B) Ақпаратты өзгерту C) Ақпаратты тарату A) Ақпаратты тарату B) Компьютерді қорғау C) Ақпаратты
көшірме жасау A) Ақпаратты сақтау әдісі B) Компьютерлік қауіп-қатер C) Ақпаратты
көшіру A) Ақпаратты қорғау бағдарламалары B) Интернет C)
Электрондық пошта A) Вирус таралуын тоқтату B) Жаңарту жасау C) Ақпаратты тарату |
Quizlet платформасында өткен сабаққа шолу жасайды
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді |
https://quizlet.com/1173089788/live?type=classic |
|||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сабақ тақырыбын ашу: "Құпия файл келді!" әдісі. Мұғалім интерактивті тақтаға папка суретін шығарады. Ішінде файл белгісі тұрады. ?️ Мұғалім: — Балалар, біз ақпаратты қорғауды үйрендік. Енді елестетіңдер: маған бір маңызды файл келді. Бірақ ол менің компьютерімде емес, интернетте сақтаулы. Оны қалай ашамын? Қалай жүктеймін? Қалай бірге өңдейміз? Оқушылар жауап береді. Осылайша сабақтың тақырыбын ашады, мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.Сабақтың тақырыбын дәптеріне жазып алады. |
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
ЖИ бейнеролик |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру: Мұғалім оқушыларға ортақ файлдар мен бумаларды пайдалану әдістерін түсіндіреді. Компьютердің ресурстарын басқару, дискіні белгілеу, жанама мәзірді шақыру, файлдардың қасиеттерін реттеу және пайдаланушыға рұқсаттар беру сияқты әрекеттерді түсіндіреді. Интернетті пайдалану барысында ақпаратты алу, жіберу, файлдарды жүктеу және жіберу қажеттілігін түсіндіреді. |
Керек ақпарат бойынша оқулықпен жұмыс жасап негізгі ұғымдарды дәптерлеріне түртіп алады. |
ЖИ бейнеролик |
|||||||||||||||||||
|
Практикалық бөлім 20 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс. Сөзжұмбақты шеш.
Ақпараттарды сақтайтын орын және әртүрлі файлдар тобы. (Бума) Интернет қызметтерін ұйымдар мен жеке тұлғаларға ұсынатын компаниялар. (Провайдерлер) Қоршаған ортада орын алып жатқан оқиғалар мен өзгерістер туралы мәліметтер. (Ақпарат) Белгілі бір бағдарламалау орталарында бірнеше қызметті атқаруға арналған қосымша бағдарламалар. (Утилиталар) Жақтаулармен қоршалған экрандағы диалогтық аймақ. (Терезе) Басып шығару құрылғысы. (Принтер) Әлемдік байланыс желісі. (Интернет) |
Сөзжұмбақты шешеді. |
Дескриптор: Ақпараттық технологиялар мен компьютерлік жүйелер туралы түсініктерін көрсетеді 1 ұпай Қ.Б: Дескриптор орындалысына сай оқушы өзін бағалап отырады |
https://gemini.google.com/share/60d552cc6c8a |
||||||||||||||||||
|
2-тапсырма Жұптық жұмыс «Ақиқат және жалған» әдісі Ортақ файлдар мен бумалар – ортақ пайдалану үшін қолжетімді файлдар. Интернетті тек ақпарат алу үшін қолданамыз. Mozilla Firefox браузерінің көмегімен ақпаратты жүктеуге болады. Download Master бағдарламасы интернеттен файлдарды жүктеуге арналған. Тінтуірдің оң жақ батырмасын басу арқылы жаңа мәзірді шақыруға болады. Жергілікті желі арқылы құжаттарды ашу және жабу мүмкіндігі жоқ. Жауабы: Ортақ файлдар мен бумалар – ортақ пайдалану үшін қолжетімді файлдар. Ақиқат Интернетті тек ақпарат алу үшін қолданамыз. Жалған Mozilla Firefox браузерінің көмегімен ақпаратты жүктеуге болады. Ақиқат Download Master бағдарламасы интернеттен файлдарды жүктеуге арналған. Ақиқат Тінтуірдің оң жақ батырмасын басу арқылы жаңа мәзірді шақыруға болады. Ақиқат Жергілікті желі арқылы құжаттарды ашу және жабу мүмкіндігі жоқ. Жалған «Компьютер командалары» ойыны Мұғалім команда айтады, оқушылар қимылмен көрсетеді: Жүктеу (Download) – төмен отырып алады Жіберу (Upload) – қолдарын жоғары көтереді Көшіру (Copy) – екі қолын екі жаққа созады Жою (Delete) – қолымен өшіреді Сақтау (Save) – жүрек тұсына қояды Ашу (Open) – екі қолын ашады |
Берілген тұжырымдардың ақиқат (дұрыс) немесе жалған (қате) екенін анықтайды
Оқушылар қайталайды |
Дескриптор:Ақиқат пен жалғанды дұрыс ажыратады 1 ұпай Пароль қауіпсіздігі мен интернет қауіптерін дұрыс түсіндіреді 1 ұпай Mozilla Firefox браузерінің қызметін біледі 1 ұпай Қ.Б: Дескриптор орындалысына сай оқушы өзін бағалап отырады |
Бамбузл платформасы https://www.baamboozle.com/classic/4388704/1
|
|||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма Компьютерде жұмыс Функционалдық сауаттылық Жеке жұмыс Құндылықты насихатта 1) Жұмыс үстелінде «Туған жер» атауымен жаңа бума құр. 2) Интернеттен Қасым Аманжоловтың «Туған жер» әнін тауып, мәтіндік редакторға жүкте. 3) «Туған жер» атауымен файлды бумаңа сақта. 4) Ортақ пайдалану файлдарын орналастыр 5) Мәтіндік редакторда берілген өлең жолдарын редакцияла |
Мәтіндік редакторда жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор: Жұмыс үстелінде «Туған жер» атауымен жаңа бума құрады 1 ұпай Қасым Аманжоловтың «Туған жер» әнін интернеттен тауып, мәтіндік редакторға жүктейді 1 ұпай «Туған жер» атауымен файлды бумаға дұрыс сақтайды 1 ұпай Ортақ пайдалану файлдарын орналастырады 1 ұпай Мәтіндік редакторда берілген өлең жолдарын редакциялайды 1 ұпай Қ.Б: Дескриптор орындалысына сай оқушы өзін бағалап отырады |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Бекіту кезеңі: Берілген анықтамаларды дұрыс жауаппен сәйкестендір.
|
Educaplay платформасында сабаққа қорытынды жасайды
|
Дескриптор: Әрбір анықтаманы дұрыс жауаппен сәйкестендіреді 1 ұпай Қ.Б: Дескриптор орындалысына сай оқушы өзін бағалап отырады
|
https://www.educaplay.com/learning-resources/28857602-5.html
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс: «Компьютер экраны» әдісі арқылы кері байланыс жасау Бағалау. Оқушылардың қолындағы бағалау парағы арқылы бағаланады.
|
Сабаққа кері байланыс жасайды
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 133 беттегі үй тапсырмасы |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып. Информатика.
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
V БӨЛІМ Компьютер және қауіпсіздік |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
И. К. Сапарбаева |
|||
|
Күні |
28.04.2026 ж. |
|||
|
Сынып: 5 «Г» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ортақ пайдалану файлдарын орналастырады, редакциялайды, жүктейді |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
|
|||
|
Құндылықты дәріптеу |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||
С
Бекітемін:
Оқу ісі жөніндегі орынбасар ________________________
абақтың барысы|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 13 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу |
Пән мұғалімімен амандасады; |
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
|
||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Ғаламшардан тілек. |
Күн, жер ғаламшарларынан жағымды тілектер тыңдайды |
|
||||||||||||||||||||
|
Топқа бөлу: Файл, бума, провайдер, утилита терминдері арқылы топқа бөлінеді |
«Вебкодинг» әдісі бойынша топқа бөлінеді |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Өткен сабақты пысықтау: Сұраққа дұрыс жауап бер Quizlet платформасында сұрақтарға жауап береді Ақпаратты қорғаудың негізгі мақсаты не? A) Ақпаратты сақтап қалу B) Ақпаратты өзгерту C) Ақпаратты тарату A) Ақпаратты тарату B) Компьютерді қорғау C) Ақпаратты
көшірме жасау A) Ақпаратты сақтау әдісі B) Компьютерлік қауіп-қатер C) Ақпаратты
көшіру A) Ақпаратты қорғау бағдарламалары B) Интернет C)
Электрондық пошта A) Вирус таралуын тоқтату B) Жаңарту жасау C) Ақпаратты тарату |
Quizlet платформасында өткен сабаққа шолу жасайды
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді |
https://quizlet.com/1173089788/live?type=classic |
|||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сабақ тақырыбын ашу: "Құпия файл келді!" әдісі. Мұғалім интерактивті тақтаға папка суретін шығарады. Ішінде файл белгісі тұрады. ?️ Мұғалім: — Балалар, біз ақпаратты қорғауды үйрендік. Енді елестетіңдер: маған бір маңызды файл келді. Бірақ ол менің компьютерімде емес, интернетте сақтаулы. Оны қалай ашамын? Қалай жүктеймін? Қалай бірге өңдейміз? Оқушылар жауап береді. Осылайша сабақтың тақырыбын ашады, мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.Сабақтың тақырыбын дәптеріне жазып алады. |
Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:
|
ЖИ бейнеролик |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру: Мұғалім оқушыларға ортақ файлдар мен бумаларды пайдалану әдістерін түсіндіреді. Компьютердің ресурстарын басқару, дискіні белгілеу, жанама мәзірді шақыру, файлдардың қасиеттерін реттеу және пайдаланушыға рұқсаттар беру сияқты әрекеттерді түсіндіреді. Интернетті пайдалану барысында ақпаратты алу, жіберу, файлдарды жүктеу және жіберу қажеттілігін түсіндіреді. |
Керек ақпарат бойынша оқулықпен жұмыс жасап негізгі ұғымдарды дәптерлеріне түртіп алады. |
ЖИ бейнеролик |
|||||||||||||||||||
|
Практикалық бөлім 20 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс. Сөзжұмбақты шеш.
Ақпараттарды сақтайтын орын және әртүрлі файлдар тобы. (Бума) Интернет қызметтерін ұйымдар мен жеке тұлғаларға ұсынатын компаниялар. (Провайдерлер) Қоршаған ортада орын алып жатқан оқиғалар мен өзгерістер туралы мәліметтер. (Ақпарат) Белгілі бір бағдарламалау орталарында бірнеше қызметті атқаруға арналған қосымша бағдарламалар. (Утилиталар) Жақтаулармен қоршалған экрандағы диалогтық аймақ. (Терезе) Басып шығару құрылғысы. (Принтер) Әлемдік байланыс желісі. (Интернет) |
Сөзжұмбақты шешеді. |
Дескриптор: Ақпараттық технологиялар мен компьютерлік жүйелер туралы түсініктерін көрсетеді 1 ұпай Қ.Б: Дескриптор орындалысына сай оқушы өзін бағалап отырады |
https://gemini.google.com/share/60d552cc6c8a |
||||||||||||||||||
|
2-тапсырма Жұптық жұмыс «Ақиқат және жалған» әдісі Ортақ файлдар мен бумалар – ортақ пайдалану үшін қолжетімді файлдар. Интернетті тек ақпарат алу үшін қолданамыз. Mozilla Firefox браузерінің көмегімен ақпаратты жүктеуге болады. Download Master бағдарламасы интернеттен файлдарды жүктеуге арналған. Тінтуірдің оң жақ батырмасын басу арқылы жаңа мәзірді шақыруға болады. Жергілікті желі арқылы құжаттарды ашу және жабу мүмкіндігі жоқ. Жауабы: Ортақ файлдар мен бумалар – ортақ пайдалану үшін қолжетімді файлдар. Ақиқат Интернетті тек ақпарат алу үшін қолданамыз. Жалған Mozilla Firefox браузерінің көмегімен ақпаратты жүктеуге болады. Ақиқат Download Master бағдарламасы интернеттен файлдарды жүктеуге арналған. Ақиқат Тінтуірдің оң жақ батырмасын басу арқылы жаңа мәзірді шақыруға болады. Ақиқат Жергілікті желі арқылы құжаттарды ашу және жабу мүмкіндігі жоқ. Жалған «Компьютер командалары» ойыны Мұғалім команда айтады, оқушылар қимылмен көрсетеді: Жүктеу (Download) – төмен отырып алады Жіберу (Upload) – қолдарын жоғары көтереді Көшіру (Copy) – екі қолын екі жаққа созады Жою (Delete) – қолымен өшіреді Сақтау (Save) – жүрек тұсына қояды Ашу (Open) – екі қолын ашады |
Берілген тұжырымдардың ақиқат (дұрыс) немесе жалған (қате) екенін анықтайды
Оқушылар қайталайды |
Дескриптор:Ақиқат пен жалғанды дұрыс ажыратады 1 ұпай Пароль қауіпсіздігі мен интернет қауіптерін дұрыс түсіндіреді 1 ұпай Mozilla Firefox браузерінің қызметін біледі 1 ұпай Қ.Б: Дескриптор орындалысына сай оқушы өзін бағалап отырады |
Бамбузл платформасы https://www.baamboozle.com/classic/4388704/1
|
|||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма Компьютерде жұмыс Функционалдық сауаттылық Жеке жұмыс Құндылықты насихатта 1) Жұмыс үстелінде «Туған жер» атауымен жаңа бума құр. 2) Интернеттен Қасым Аманжоловтың «Туған жер» әнін тауып, мәтіндік редакторға жүкте. 3) «Туған жер» атауымен файлды бумаңа сақта. 4) Ортақ пайдалану файлдарын орналастыр 5) Мәтіндік редакторда берілген өлең жолдарын редакцияла |
Мәтіндік редакторда жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор: Жұмыс үстелінде «Туған жер» атауымен жаңа бума құрады 1 ұпай Қасым Аманжоловтың «Туған жер» әнін интернеттен тауып, мәтіндік редакторға жүктейді 1 ұпай «Туған жер» атауымен файлды бумаға дұрыс сақтайды 1 ұпай Ортақ пайдалану файлдарын орналастырады 1 ұпай Мәтіндік редакторда берілген өлең жолдарын редакциялайды 1 ұпай Қ.Б: Дескриптор орындалысына сай оқушы өзін бағалап отырады |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Бекіту кезеңі: Берілген анықтамаларды дұрыс жауаппен сәйкестендір.
|
Educaplay платформасында сабаққа қорытынды жасайды
|
Дескриптор: Әрбір анықтаманы дұрыс жауаппен сәйкестендіреді 1 ұпай Қ.Б: Дескриптор орындалысына сай оқушы өзін бағалап отырады
|
https://www.educaplay.com/learning-resources/28857602-5.html
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс: «Компьютер экраны» әдісі арқылы кері байланыс жасау Бағалау. Оқушылардың қолындағы бағалау парағы арқылы бағаланады.
|
Сабаққа кері байланыс жасайды
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 133 беттегі үй тапсырмасы |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




