«Саурық батыр ауылындағы орта мектебі Бірлік бастауыш мектебімен» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Робототехника тарихы және перспективалары
|
Бөлім: |
Робототехника |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Есенжанова Жадыра Талғатқызы |
|
|
|
Күні: |
26.01.2026 |
|
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Робототехника тарихы және перспективалары |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.4.3 робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру; |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіреді; |
|
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. ? Психологиялық
ахуал Рахмет! Жарайсыңдар! Енді біз сабақта жақсы көңіл-күймен жұмыс істей аламыз. Үй тапсырмасын тексеру. Адам мен роботтың айырмашылығын жазып келу Жаңа тақырыпқа кіріспе: Видеоролик көрсетіледі. Талқылау сұрақтары? - Қазіргі роботтар туралы не айта аласыңдар? - Қазіргі роботтарға мысалдар келтірейік? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Балалар жұмыс орындарын тексереді. Бір-біріне тілектер айтады Дескриптор: - Адам мен роботтың айырмашылығын жазады 1б Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау
Белсенділіктеріне қарай бағалайды: Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Презентация, оқулық, |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру. Видеоролик. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады Талқылау сұрақтары: -Роботтың ең жақсы қасиеттерінің бірі қандай екен? шаршамауы -350 жыл бұрын қандай робот пайда болған? Механикалық көгершін -Ең бірінші цифрлық басқаруы бар программаланатын робот атауы ? Unimate 1 тапсырма Берілген робот салаларына мысалдар келтір
2-тапсырма. «Роботты жетілдір» компьютермен жұмыс.ЖИ ассистенті көмегімен өз қиялыңдағы робот бейнесін құрастыр.
➡ 3 нақты тармақпен жауап беру міндетті 3-тапсырма. «Шынайы жетістік пе, әлде қиял ма?»Берілгендердің қайсысы қазіргі адамзат жетістігі, қайсысы болашақ идеясы екенін ажырат.
Білімді бекіту
https://wordwall.net/ru/resource/84818022 |
Дескриптор: - Өндіріс саласына қатысты роботты табады 1б - Медицина саласына қатысты роботты табады 1б - Тұрмыс саласына қатысты роботты табады 1б - Көлік саласына қатысты роботты табады 1б Дескриптор: -Роботқа жаңа мүмкіндік ойлап табады 1б - Робот шешетін мәселені ойластырады 1б - Қай салада қолдануға болатынын ойластырады 1б Дескриптор: - Қазіргі адамзат жетістігін ажыратады 1б - Болашақ идеясын ажыратады 1б |
ЖБ : 4б ФБ |
Презентация, Оқулық, Жұмыс парағы ЖИ ассистенті https://wordwall.net/resource/28323072 |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы:
Рефлексия
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
|
3-тапсырма. «Шынайы жетістік пе, әлде қиял ма?»
Берілгендердің қайсысы қазіргі адамзат жетістігі, қайсысы болашақ идеясы екенін ажырат
|
Мысал |
Қазір |
Болашақ |
|
Марсты зерттейтін робот |
|
|
|
Адам сияқты толық сөйлейтін робот |
|
|
|
Өндірістегі робот қол |
|
|
|
Барлық жұмысты робот істейтін қала |
|
|
Дескриптор:
- Қазіргі адамзат жетістігін ажыратады 1б
- Болашақ идеясын ажыратады 1б
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып информатика ашық сабақ
5 сынып информатика ашық сабақ
«Саурық батыр ауылындағы орта мектебі Бірлік бастауыш мектебімен» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Робототехника тарихы және перспективалары
|
Бөлім: |
Робототехника |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Есенжанова Жадыра Талғатқызы |
|
|
|
Күні: |
26.01.2026 |
|
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Робототехника тарихы және перспективалары |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.4.3 робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру; |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіреді; |
|
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. ? Психологиялық
ахуал Рахмет! Жарайсыңдар! Енді біз сабақта жақсы көңіл-күймен жұмыс істей аламыз. Үй тапсырмасын тексеру. Адам мен роботтың айырмашылығын жазып келу Жаңа тақырыпқа кіріспе: Видеоролик көрсетіледі. Талқылау сұрақтары? - Қазіргі роботтар туралы не айта аласыңдар? - Қазіргі роботтарға мысалдар келтірейік? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Балалар жұмыс орындарын тексереді. Бір-біріне тілектер айтады Дескриптор: - Адам мен роботтың айырмашылығын жазады 1б Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау
Белсенділіктеріне қарай бағалайды: Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Презентация, оқулық, |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру. Видеоролик. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады Талқылау сұрақтары: -Роботтың ең жақсы қасиеттерінің бірі қандай екен? шаршамауы -350 жыл бұрын қандай робот пайда болған? Механикалық көгершін -Ең бірінші цифрлық басқаруы бар программаланатын робот атауы ? Unimate 1 тапсырма Берілген робот салаларына мысалдар келтір
2-тапсырма. «Роботты жетілдір» компьютермен жұмыс.ЖИ ассистенті көмегімен өз қиялыңдағы робот бейнесін құрастыр.
➡ 3 нақты тармақпен жауап беру міндетті 3-тапсырма. «Шынайы жетістік пе, әлде қиял ма?»Берілгендердің қайсысы қазіргі адамзат жетістігі, қайсысы болашақ идеясы екенін ажырат.
Білімді бекіту
https://wordwall.net/ru/resource/84818022 |
Дескриптор: - Өндіріс саласына қатысты роботты табады 1б - Медицина саласына қатысты роботты табады 1б - Тұрмыс саласына қатысты роботты табады 1б - Көлік саласына қатысты роботты табады 1б Дескриптор: -Роботқа жаңа мүмкіндік ойлап табады 1б - Робот шешетін мәселені ойластырады 1б - Қай салада қолдануға болатынын ойластырады 1б Дескриптор: - Қазіргі адамзат жетістігін ажыратады 1б - Болашақ идеясын ажыратады 1б |
ЖБ : 4б ФБ |
Презентация, Оқулық, Жұмыс парағы ЖИ ассистенті https://wordwall.net/resource/28323072 |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы:
Рефлексия
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
|
3-тапсырма. «Шынайы жетістік пе, әлде қиял ма?»
Берілгендердің қайсысы қазіргі адамзат жетістігі, қайсысы болашақ идеясы екенін ажырат
|
Мысал |
Қазір |
Болашақ |
|
Марсты зерттейтін робот |
|
|
|
Адам сияқты толық сөйлейтін робот |
|
|
|
Өндірістегі робот қол |
|
|
|
Барлық жұмысты робот істейтін қала |
|
|
Дескриптор:
- Қазіргі адамзат жетістігін ажыратады 1б
- Болашақ идеясын ажыратады 1б
шағым қалдыра аласыз














