|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Ә.Әбдраманова |
Мектеп: ш:уалиханов атындағы орта мектеп |
|
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 а, 5ә |
|
||||||||||||
|
Күні: |
21.09.23 |
|
||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай және құрама сандар |
|
||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу;. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жай және құрама сандардың анықтамаларын біледі |
|
||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|
|||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай және құрама сандар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: жай және құрама сандардың анықтамаларын білу;. «Ыстық доп» әдісімен өткен материалдарды қайталау (Өткен тақырыпты қайталау сұрақтары:
Еселіктері деп ше? |
«Жүректен-жүрекке» жылы лебіз білдіреді, жақсы атмосфера қалыптастырады. Сұрақ-жауап арқылы оқушылармен пікір алмасу |
Мадақтау Дескриптор -әрбір дұрыс жауапқа 1балл |
Бағалау парағы |
|
||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ.
1-ден өзге натурал сандар бөлгіштер санына қарай жай сандар және құрама сандар болып бөлінеді. 1.Жай сандар. Кестеде берілген 41 және 11 жай сандар. Олардың әрқайсысының тек екі ғана бөлгіші бар. олар 1 саны және сол санның өзі. 1-ге және өзіне ғана бөлінетін натурал сандарды жай сандар деп атайды. Мысалы, 101- жай сан.101 санының бөлгіштері: 1 және 101. Ең кіші жай сан – 2 саны. 2 санынан басқа жай сандардың барлығы –тақ сандар. Сонда 2 саны – жалғыз ғана жұп жай сан. Жай сандар шектеусіз көп. Кітапта 1000-ға дейін жай сандар кестесі бар. |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады 2.Құрама сандар. Кестедегі берілген 35,26,18 сандары –құрама сандар. Екіден көп бөлгіштері бар сандар құрама сандар деп аталады. Мысалы, 8 саны – құрама сан, бөлгіштері: 1,2,4,8. 24 саны – құрама сан, бөлгіштері: 1,2,3,4,6,8,12,24. Натурал 1 санының бір ғана бөлгіші бар, ол сол санның өзі 1 саны. 1 жай сандарға да, құрама сандарға да жатпайды. Айырмасы 2-ге тең екі жай санды егіз сандар деп атайды. Мысалы, 5 пен 7, 11 мен 13,17 мен 19 – егіз сандар. |
|
|
|
||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Жай және құрама сандарға берілген тапсырманы орындайды Есептер шығару. Оқулықтан №135, №136 Ерекше көмекті қажет ететін оқушыларға көмек беру №137 Деңгейлік тапсырмалар 1,3,6,7,9,15,23,28,37 сандарынан
|
«Себеттегі жемістер» әдісімен бос себеттерді жемістермен толтырады Жеке орындайды Тақтада орындалады Шешуі:
Tеңсіздіктері жай сан болатын шешімін табыңдар. 1)59<x<67. x =61. 2) 163<y<173. y =167. 3) 487 <x<499. x =491. |
Дескриптор - Жай және құрама сандарды ажыратады Әрбір дұрыс жауапқа 2 балл Дескриптор - Жай және құрама сандарды ажыратады 4 балл |
Бағалау парағы
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
|
Үйге тапсырма. №142. Кері байланыс
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Оқушылар белсенділіктеріне қарай бағаланады |
|
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып "Жай сандар мен құрама сандар"
5 сынып "Жай сандар мен құрама сандар"
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Ә.Әбдраманова |
Мектеп: ш:уалиханов атындағы орта мектеп |
|
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 а, 5ә |
|
||||||||||||
|
Күні: |
21.09.23 |
|
||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай және құрама сандар |
|
||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу;. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жай және құрама сандардың анықтамаларын біледі |
|
||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|
|||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай және құрама сандар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: жай және құрама сандардың анықтамаларын білу;. «Ыстық доп» әдісімен өткен материалдарды қайталау (Өткен тақырыпты қайталау сұрақтары:
Еселіктері деп ше? |
«Жүректен-жүрекке» жылы лебіз білдіреді, жақсы атмосфера қалыптастырады. Сұрақ-жауап арқылы оқушылармен пікір алмасу |
Мадақтау Дескриптор -әрбір дұрыс жауапқа 1балл |
Бағалау парағы |
|
||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ.
1-ден өзге натурал сандар бөлгіштер санына қарай жай сандар және құрама сандар болып бөлінеді. 1.Жай сандар. Кестеде берілген 41 және 11 жай сандар. Олардың әрқайсысының тек екі ғана бөлгіші бар. олар 1 саны және сол санның өзі. 1-ге және өзіне ғана бөлінетін натурал сандарды жай сандар деп атайды. Мысалы, 101- жай сан.101 санының бөлгіштері: 1 және 101. Ең кіші жай сан – 2 саны. 2 санынан басқа жай сандардың барлығы –тақ сандар. Сонда 2 саны – жалғыз ғана жұп жай сан. Жай сандар шектеусіз көп. Кітапта 1000-ға дейін жай сандар кестесі бар. |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады 2.Құрама сандар. Кестедегі берілген 35,26,18 сандары –құрама сандар. Екіден көп бөлгіштері бар сандар құрама сандар деп аталады. Мысалы, 8 саны – құрама сан, бөлгіштері: 1,2,4,8. 24 саны – құрама сан, бөлгіштері: 1,2,3,4,6,8,12,24. Натурал 1 санының бір ғана бөлгіші бар, ол сол санның өзі 1 саны. 1 жай сандарға да, құрама сандарға да жатпайды. Айырмасы 2-ге тең екі жай санды егіз сандар деп атайды. Мысалы, 5 пен 7, 11 мен 13,17 мен 19 – егіз сандар. |
|
|
|
||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Жай және құрама сандарға берілген тапсырманы орындайды Есептер шығару. Оқулықтан №135, №136 Ерекше көмекті қажет ететін оқушыларға көмек беру №137 Деңгейлік тапсырмалар 1,3,6,7,9,15,23,28,37 сандарынан
|
«Себеттегі жемістер» әдісімен бос себеттерді жемістермен толтырады Жеке орындайды Тақтада орындалады Шешуі:
Tеңсіздіктері жай сан болатын шешімін табыңдар. 1)59<x<67. x =61. 2) 163<y<173. y =167. 3) 487 <x<499. x =491. |
Дескриптор - Жай және құрама сандарды ажыратады Әрбір дұрыс жауапқа 2 балл Дескриптор - Жай және құрама сандарды ажыратады 4 балл |
Бағалау парағы
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
|
Үйге тапсырма. №142. Кері байланыс
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Оқушылар белсенділіктеріне қарай бағаланады |
|
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз














