Атамұра баспасы 2017 жыл:§21
Алматы кітап баспасы 2019 жыл §26
Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Заттардың жіктелуі
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
5.3 Заттар және материалдар |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
04.11.2024 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың жіктелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.3.2.4 - еріген заттың массалық үлесін есептеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Еріген заттың массалық үлесін есептейді ЕББҚ Еріген заттың массасын есептейді |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық және Жаңашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Үй жұмысы Блиц сұрақтар арқылы өткен тақырыпқа тоқталады |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар блиц сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Блиц сұрақтарға жауап береді |
|
||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 10 мин 6 мин 10 мин 8 мин |
Мағынаны тану Бейнеролик: Ерітінді дегеніміз не?
(ФС) Функционалдық сауаттылық тапсырмасы (ЖТ) Жеке тапсырма (ЕББҚ) «Тәжірибе» әдісі
(ЖЖ) Жұптық жұмыс Есептерді шығарыңыз
(ЖТ) Жеке тапсырма (ЕББҚ) LearningApps бағдарламасы арқылы Ерітінділердің массалық үлесін есептейді
|
Оқушыар бейнероликті ұжым болып талқылайды. Оқушылар еріген заттың массалық үлесін анықтайды Оқушылар заттардың массалық үлесін анықтау үшін есептерді шығарады Ерітінділердің массалық үлесін анықтайды |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Еріген заттың массасын анықтайды 2.Қорытынды шығарады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Заттардың массалық үлесін анықтайды Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Ерітінділердің массалық үлесін анықтайды |
https://youtu.be/VM71alE8zjI?si=SUAeP6cCmPl__qvA өлшеуіш стакан, су, ас тұзы, электронды таразы https://learningapps.org/watch?v=p2yupntnt24
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Куб әдісі
Үй тапсырмасы Атамұра баспасы 2017 жыл:§21 Алматы кітап баспасы 2019 жыл §26 |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||
Тест сұрақтары:
-
Ерітінді дегеніміз не?
A) Бірнеше заттардың қосындысы B) Еріген зат пен еріткіштің біртекті қоспасы
C) Бір заттың басқа затқа қосылуы D) Тек сұйық күйдегі зат
-
Еріткіш қандай зат болады?
A) Еріген зат B) Ерітіндінің құрамындағы сұйық зат C) Газ күйіндегі зат D) Қатты зат
-
Ерітіндіні жасау үшін қандай заттар қажет?
A) Тек су мен қант B) Еріген зат және еріткіш C) Тек қатты заттар D) Газдар мен сұйықтар
-
Қандай жағдайда ерітіндінің концентрациясы жоғары болады?
A) Ерітіндіге көп еріткіш қосқанда B) Ерітіндінің құрамында көп еритін зат болғанда
C) Ерітіндінің құрамында тек су болғанда D) Ешқандай өзгеріс болмайды
-
Еритін зат дегеніміз не?
A) Еріткіште толық ерігіш болатын зат B) Қатты күйдегі зат C) Газ күйіндегі зат
D) Жоғары температурада ғана ерігіш зат
-
Төмендегі заттардың қайсысы судағы ең көп еритін зат болып табылады?
A) Тұз B) Көміртек C) Песок D) Мұнай
-
Судың еріткіш ретіндегі ерекшелігі қандай?
A) Су тек қатты заттарды ерітеді B) Су барлық заттарды ерітеді C) Су көптеген заттарды ерітуге қабілетті
D) Су тек газды заттарды ерітеді
-
Қандай заттар ерітінді түзеді?
A) Тек сұйық заттар B) Тек қатты заттар C) Қатты және сұйық заттар D) Қатты және газ тәрізді заттар
-
Ерітінді мен таза заттың айырмашылығы неде?
A) Ерітіндіде тек бір зат болады B) Ерітіндіде бірнеше зат болады C) Таза зат суда еріген
D) Ерітінді тек газдардан тұрады
-
Температураны жоғарылату ерітіндіде не әсер етеді?
A) Еріген заттың ерігіштігін арттырады B) Еріген заттың ерігіштігін төмендетеді C) Еріткіштің көлемін арттырады D) Ерітіндінің мөлшерін өзгертуге әсер етпейді
Жауаптар:
B) Еріген зат пен еріткіштің біртекті қоспасы
B) Ерітіндінің құрамындағы сұйық зат
B) Еріген зат және еріткіш
B) Ерітіндінің құрамында көп еритін зат болғанда
A) Еріткіште толық ерігіш болатын зат
A) Тұз
C) Су көптеген заттарды ерітуге қабілетті
C) Қатты және сұйық заттар
B) Ерітіндіде бірнеше зат болады
A) Еріген заттың ерігіштігін арттырады
2. тапсырма Есептерді шығарыңыз
-
Құлпынай тосабын дайындау үшін қант шәрбаты қажет. Бұл үшін 1,5 кг қантты 1 л суға ерітеді. Бұл шәрбат құрамындағы қанттың массалық үлесі қаншаға тең?
-
Қияр тұздау үшін ас тұзының массалық үлесі 2% болатын ерітінді қажет. Осындай 3 кг ерітінді жасау үшін, тұздың және судың қанша массасын алу керек екенін есепте
-
Тапсырма
-
Есеп №1: 500 г ерітіндіде 100 г тұз бар. Ерітіндінің массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №2: 250 г ерітіндіде 50 г қант бар. Қанттың массалық үлесін табыңыз.
-
Есеп №3: 800 г ерітіндіде 200 г алюминий сульфаты бар. Алюминий сульфатының массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №4: 1,2 кг ерітіндіде 150 г натрий хлориді бар. Натрий хлоридінің массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №5: 600 г ерітіндіде 180 г калий перманганаты бар. Калий перманганатының массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №6: 150 г ерітіндіде 37,5 г қант бар. Қанттың массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №7: 2,5 кг ерітіндіде 500 г натрий гидроксиді бар. Натрий гидроксидінің массалық үлесін есептеңіз.
Жауаптары








жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып Жаратылыстану .Заттардың жіктелуі. 5.3.2.4 - еріген заттың массалық үлесін есептеу
5 сынып Жаратылыстану .Заттардың жіктелуі. 5.3.2.4 - еріген заттың массалық үлесін есептеу
Атамұра баспасы 2017 жыл:§21
Алматы кітап баспасы 2019 жыл §26
Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Заттардың жіктелуі
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
5.3 Заттар және материалдар |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
04.11.2024 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың жіктелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.3.2.4 - еріген заттың массалық үлесін есептеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Еріген заттың массалық үлесін есептейді ЕББҚ Еріген заттың массасын есептейді |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық және Жаңашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Үй жұмысы Блиц сұрақтар арқылы өткен тақырыпқа тоқталады |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар блиц сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Блиц сұрақтарға жауап береді |
|
||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 10 мин 6 мин 10 мин 8 мин |
Мағынаны тану Бейнеролик: Ерітінді дегеніміз не?
(ФС) Функционалдық сауаттылық тапсырмасы (ЖТ) Жеке тапсырма (ЕББҚ) «Тәжірибе» әдісі
(ЖЖ) Жұптық жұмыс Есептерді шығарыңыз
(ЖТ) Жеке тапсырма (ЕББҚ) LearningApps бағдарламасы арқылы Ерітінділердің массалық үлесін есептейді
|
Оқушыар бейнероликті ұжым болып талқылайды. Оқушылар еріген заттың массалық үлесін анықтайды Оқушылар заттардың массалық үлесін анықтау үшін есептерді шығарады Ерітінділердің массалық үлесін анықтайды |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Еріген заттың массасын анықтайды 2.Қорытынды шығарады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Заттардың массалық үлесін анықтайды Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Ерітінділердің массалық үлесін анықтайды |
https://youtu.be/VM71alE8zjI?si=SUAeP6cCmPl__qvA өлшеуіш стакан, су, ас тұзы, электронды таразы https://learningapps.org/watch?v=p2yupntnt24
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Куб әдісі
Үй тапсырмасы Атамұра баспасы 2017 жыл:§21 Алматы кітап баспасы 2019 жыл §26 |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||
Тест сұрақтары:
-
Ерітінді дегеніміз не?
A) Бірнеше заттардың қосындысы B) Еріген зат пен еріткіштің біртекті қоспасы
C) Бір заттың басқа затқа қосылуы D) Тек сұйық күйдегі зат
-
Еріткіш қандай зат болады?
A) Еріген зат B) Ерітіндінің құрамындағы сұйық зат C) Газ күйіндегі зат D) Қатты зат
-
Ерітіндіні жасау үшін қандай заттар қажет?
A) Тек су мен қант B) Еріген зат және еріткіш C) Тек қатты заттар D) Газдар мен сұйықтар
-
Қандай жағдайда ерітіндінің концентрациясы жоғары болады?
A) Ерітіндіге көп еріткіш қосқанда B) Ерітіндінің құрамында көп еритін зат болғанда
C) Ерітіндінің құрамында тек су болғанда D) Ешқандай өзгеріс болмайды
-
Еритін зат дегеніміз не?
A) Еріткіште толық ерігіш болатын зат B) Қатты күйдегі зат C) Газ күйіндегі зат
D) Жоғары температурада ғана ерігіш зат
-
Төмендегі заттардың қайсысы судағы ең көп еритін зат болып табылады?
A) Тұз B) Көміртек C) Песок D) Мұнай
-
Судың еріткіш ретіндегі ерекшелігі қандай?
A) Су тек қатты заттарды ерітеді B) Су барлық заттарды ерітеді C) Су көптеген заттарды ерітуге қабілетті
D) Су тек газды заттарды ерітеді
-
Қандай заттар ерітінді түзеді?
A) Тек сұйық заттар B) Тек қатты заттар C) Қатты және сұйық заттар D) Қатты және газ тәрізді заттар
-
Ерітінді мен таза заттың айырмашылығы неде?
A) Ерітіндіде тек бір зат болады B) Ерітіндіде бірнеше зат болады C) Таза зат суда еріген
D) Ерітінді тек газдардан тұрады
-
Температураны жоғарылату ерітіндіде не әсер етеді?
A) Еріген заттың ерігіштігін арттырады B) Еріген заттың ерігіштігін төмендетеді C) Еріткіштің көлемін арттырады D) Ерітіндінің мөлшерін өзгертуге әсер етпейді
Жауаптар:
B) Еріген зат пен еріткіштің біртекті қоспасы
B) Ерітіндінің құрамындағы сұйық зат
B) Еріген зат және еріткіш
B) Ерітіндінің құрамында көп еритін зат болғанда
A) Еріткіште толық ерігіш болатын зат
A) Тұз
C) Су көптеген заттарды ерітуге қабілетті
C) Қатты және сұйық заттар
B) Ерітіндіде бірнеше зат болады
A) Еріген заттың ерігіштігін арттырады
2. тапсырма Есептерді шығарыңыз
-
Құлпынай тосабын дайындау үшін қант шәрбаты қажет. Бұл үшін 1,5 кг қантты 1 л суға ерітеді. Бұл шәрбат құрамындағы қанттың массалық үлесі қаншаға тең?
-
Қияр тұздау үшін ас тұзының массалық үлесі 2% болатын ерітінді қажет. Осындай 3 кг ерітінді жасау үшін, тұздың және судың қанша массасын алу керек екенін есепте
-
Тапсырма
-
Есеп №1: 500 г ерітіндіде 100 г тұз бар. Ерітіндінің массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №2: 250 г ерітіндіде 50 г қант бар. Қанттың массалық үлесін табыңыз.
-
Есеп №3: 800 г ерітіндіде 200 г алюминий сульфаты бар. Алюминий сульфатының массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №4: 1,2 кг ерітіндіде 150 г натрий хлориді бар. Натрий хлоридінің массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №5: 600 г ерітіндіде 180 г калий перманганаты бар. Калий перманганатының массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №6: 150 г ерітіндіде 37,5 г қант бар. Қанттың массалық үлесін есептеңіз.
-
Есеп №7: 2,5 кг ерітіндіде 500 г натрий гидроксиді бар. Натрий гидроксидінің массалық үлесін есептеңіз.
Жауаптары








шағым қалдыра аласыз
















