|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: |
Көлік және жол белгілері |
|
Сабақ: Қазақ тілі |
|
|
Күні: 3.11.2023 жыл |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жол белгілерін білеміз бе? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.4.1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау 5.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу; 5.4.4.3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау/ кері байланыс |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. 5 мин |
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. 2. Қызығушылықты ояту, «Аралар» әдісі арқылы 3 топқа бөлемін. 1-топ.Бағдаршамның «Тоқтаңыз» белгісі (қызыл) 2-топ. Бағдаршамның «Дайындалыңыз»белгісі (сары) 3-топ. Бағдаршамның «Жүріңіз» белгісі (жасыл) Үй тапсырмасын сұрау Үйге берілген тапсырманы сұрап, «Мадақтау»стикерімен бағалаймын Білу және түсіну. Жаңа сабақ Балалардың назарын тақтаға бұрады, берілген суреттер арқылы не көріп тұрғанын,олардың байланысын сұрайды Осыдан кейін мұғалім алдындағы түстерді бағдаршамда жоқ түстің орнына қойып,олардың орналасу себебі мен адам үшін маңызын сұрайды. Жаңа сабақпен байланыстырып,сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады |
1.Сәлемдеседі, түгелденеді. 2. «Аралар» әдісі арқылы топқа бөлінеді,бірігеді 1-топ. Жасыл 2-топ. Сары 3-топ. Қызыл 3. «Ең қызықты шығарма» берілген үзіндіні өз қиялымен жалғастырып келеді Суреттер арқылы бір-бірімен байланысын анықтап,ақпарат береді,болжайды 4.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
-Синоним сөздерді қолданды; Қалыптастырушы бағалау: «жылдам көлік» бағалау шкаласы Әр топқа өз-өзін бағалайтын бағалау дескрипторы беріледі. Дескриптор арқылы бағалау шкаласымен өз-өзін бағалап, сабақ соңында «Жылдам көлік» шкаласын мұғалімге өткізеді. Бағалау: «Мадақтау»стикері |
АКТ, слайд
|
|
Сабақтың ортасы Топтық/жеке жұмыс
24 минут
|
Жаңа ақпарат
Жаңа ақпаратты пысықтау мақсатында «Кім жылдам?» әдісін пайдаланып,топпен ойнатамын
Оқылым тапсырмасы: «Эйлер» шеңбері 1-топ: «неге?» Неге жол белгілері бізге керек? 2-топ: «қалай?» Ескерту белгілері қалай белгіленеді? мақсаты мен түрлерін анықтайды (постер) 3-топ: «Не нәрселердің барын хабарлайды?» Ақпараттық көрсеткіш белгілері жайлы ақпарат береді (постер) Барлық топ«Нәтиже» Жол белгілері адам өміріне қандай пайдасы бар?
Топтық тапсырма: Оқушылардың жазылым /айтылым дағдысын дамытады. Мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын анықтайды. |
Сын есімнің ережесімен танысады,қолдану аясын түсінеді
1-топ 2-топ неге? Қалай? 3-топ нәтиже не? |
Дескриптор: -сұрақтарға нақты дәлелді жауап береді Бағалау: Әр топ өзін «Жылдам көлік» әдісі арқылы бағалап отырады Дескриптор: 1-топ -жол белгілерінің мақсатын мен міндетін түсіндіреді 2-топ -ескерту белгілерін т.үсіндіреді 3-топ -қосымша белгілерді таныстырады Барлық топ ақпараттарын қортындылайды -өз ойын нақты дәлелдермен жеткізеді -өз білімімен байланыстырады Бағалау: Әр топ өзін «Жылдам көлік» әдісі арқылы бағалап отырады |
АКТ, слайд Жемістер
|
|
7 минут Жеке тапсырма |
«Біз жолда жүру ережелерін білеміз бе?» әдісі WORLDWALL платформасында жол белгілерін анықтап,сұрақтарға жауап береді
Суреттерді байланыстыра отырып,жинақы мәтін жаз. Мәтінде сын есімдерді қолдан |
|
«Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді -сәйкестендіреді Бағалау: Әр топ өзін «Жылдам көлік» әдісі арқылы бағалап отырады
Дескриптор: -сын есімдерді мәтін ішінде қолдана алады -ойын жүйелі жеткізеді Кері байланыс: Мұғалімнің пікірі Жарайсың! Керемет! |
|
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс Рефлексия 4 мин.
|
Үйге тапсырма: Оқулықпен жұмыс. 8-тапсырма Мәтіннен сын есімдерді тауып жазып,сұрақтар қой «Бағдаршам» әдісі арқылы
сары түс мен...........ойландырды
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау. АКТ-мен байланыс. |
|
Жеке жұмыс: А,В,С деңгейіндегі тапсырмалароқушылар өз қажеттілігіне, өз қабілетіне қарай тапсырмаларды таңдау, ақпаратты дұрыс іріктеу, оны орынды қолдана білу, оқылым барысында алынған ақпараттарды көркем тілде баяндап, сөз сөйлеу дағдысын арттырды. |
1. Сыныптағы оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері және дескрипторлар қолданылды. 2. Дескрипторлар арқылы жеке оқушылардың өзін-өзі бағалауы мен жұптық, топтық жұмыстарда өзара бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын көрініс тапты, оқу жетістіктерінің келесі қадамдарына аяқ баса алды. |
АКТ- мен жұмыс жасау кезінде адам өмірінің қауіпсіздігі басты назарға алынды. |
|
Рефлексия |
||
|
1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың оқу мақсаты мен міндеттері өз дәрежесінде орындалды. Мақсатқа негізделіп сараланған тапсырмалар белсенді орындалды. Оқыған мазмұнын түсіну арқылы қажетті ақпаратты сұрыптай алды. |
|
|
2.Бүгін оқушылар не үйренді? |
Сын тұрғысынан ойлауды, топтық, жұптық жұмыс барысында өзара сыйластықты, жауапкершілікті сезінуді, өмір бойы оқуға дайын болуды, дұрыс, орынды сөйлеу және ынтымақты қарым-қатынас орнату, бірін-бірі шынайы бағалауды үйренді. |
|
|
3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? |
Оқу мақсатына сәйкес жоспарланған тапсырмалар өз деңгейінде орындалды. Ортақ мақсатқа бағытталған белсенді оқу ортасы қалыптасты. |
|
|
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Тапсырмалар нақты және жүйелі, оқу мақсатына бағытталған болды. Жұптық, топтық, жеке жұмыстар барысында берілген тапсырмалар оқылым/айтылым, жазылым әрекетінің дағдылары саралап оқытуға сай қалыптасты, сұрақтар арқылы болжау, талдау жасалды. Топтық тапсырмада мәселені анықтап, өз ойын жеткізе білді. Сабақта қолданған білімдерін шыңдай отырып, ойлау деңгейін арттырып, өз ойын нақты, дәл жеткізе білді. |
|
|
5.Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақыт бөлінісінің тиімділігі сақталды. Топтық, жұптық, жеке жұмыстар тиімді жүзеге асырылды. |
|
|
6.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе ойдағыдай сәтті шықты. (оқытуды да, оқуды да есепке алыңыз) 1. Әртүрлі топтық, жұптық тапсырмалардың орындалуы 2. Сараланған тапсырмалар Қандай екі нәрсені жетілдіру сабақты жақсартар еді? (оқытуды да, оқуды да есепке алыңыз) 1. Қалыптастырушы бағалауда өзара бағалауды жетілдіру; 2. Бағалау критерийлеріне негізделген дескрипторлармен жұмыс жасау дағдыларын арттыру. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар түрін жетілдіру; 2.Үлгермеуші оқушыларды қолдау бағытындағы тапсырмаларды түрлендіру . |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып жол ережелерін білеміз бе?
5-сынып жол ережелерін білеміз бе?
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: |
Көлік және жол белгілері |
|
Сабақ: Қазақ тілі |
|
|
Күні: 3.11.2023 жыл |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жол белгілерін білеміз бе? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.4.1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау 5.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу; 5.4.4.3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау/ кері байланыс |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. 5 мин |
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. 2. Қызығушылықты ояту, «Аралар» әдісі арқылы 3 топқа бөлемін. 1-топ.Бағдаршамның «Тоқтаңыз» белгісі (қызыл) 2-топ. Бағдаршамның «Дайындалыңыз»белгісі (сары) 3-топ. Бағдаршамның «Жүріңіз» белгісі (жасыл) Үй тапсырмасын сұрау Үйге берілген тапсырманы сұрап, «Мадақтау»стикерімен бағалаймын Білу және түсіну. Жаңа сабақ Балалардың назарын тақтаға бұрады, берілген суреттер арқылы не көріп тұрғанын,олардың байланысын сұрайды Осыдан кейін мұғалім алдындағы түстерді бағдаршамда жоқ түстің орнына қойып,олардың орналасу себебі мен адам үшін маңызын сұрайды. Жаңа сабақпен байланыстырып,сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады |
1.Сәлемдеседі, түгелденеді. 2. «Аралар» әдісі арқылы топқа бөлінеді,бірігеді 1-топ. Жасыл 2-топ. Сары 3-топ. Қызыл 3. «Ең қызықты шығарма» берілген үзіндіні өз қиялымен жалғастырып келеді Суреттер арқылы бір-бірімен байланысын анықтап,ақпарат береді,болжайды 4.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
-Синоним сөздерді қолданды; Қалыптастырушы бағалау: «жылдам көлік» бағалау шкаласы Әр топқа өз-өзін бағалайтын бағалау дескрипторы беріледі. Дескриптор арқылы бағалау шкаласымен өз-өзін бағалап, сабақ соңында «Жылдам көлік» шкаласын мұғалімге өткізеді. Бағалау: «Мадақтау»стикері |
АКТ, слайд
|
|
Сабақтың ортасы Топтық/жеке жұмыс
24 минут
|
Жаңа ақпарат
Жаңа ақпаратты пысықтау мақсатында «Кім жылдам?» әдісін пайдаланып,топпен ойнатамын
Оқылым тапсырмасы: «Эйлер» шеңбері 1-топ: «неге?» Неге жол белгілері бізге керек? 2-топ: «қалай?» Ескерту белгілері қалай белгіленеді? мақсаты мен түрлерін анықтайды (постер) 3-топ: «Не нәрселердің барын хабарлайды?» Ақпараттық көрсеткіш белгілері жайлы ақпарат береді (постер) Барлық топ«Нәтиже» Жол белгілері адам өміріне қандай пайдасы бар?
Топтық тапсырма: Оқушылардың жазылым /айтылым дағдысын дамытады. Мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын анықтайды. |
Сын есімнің ережесімен танысады,қолдану аясын түсінеді
1-топ 2-топ неге? Қалай? 3-топ нәтиже не? |
Дескриптор: -сұрақтарға нақты дәлелді жауап береді Бағалау: Әр топ өзін «Жылдам көлік» әдісі арқылы бағалап отырады Дескриптор: 1-топ -жол белгілерінің мақсатын мен міндетін түсіндіреді 2-топ -ескерту белгілерін т.үсіндіреді 3-топ -қосымша белгілерді таныстырады Барлық топ ақпараттарын қортындылайды -өз ойын нақты дәлелдермен жеткізеді -өз білімімен байланыстырады Бағалау: Әр топ өзін «Жылдам көлік» әдісі арқылы бағалап отырады |
АКТ, слайд Жемістер
|
|
7 минут Жеке тапсырма |
«Біз жолда жүру ережелерін білеміз бе?» әдісі WORLDWALL платформасында жол белгілерін анықтап,сұрақтарға жауап береді
Суреттерді байланыстыра отырып,жинақы мәтін жаз. Мәтінде сын есімдерді қолдан |
|
«Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді -сәйкестендіреді Бағалау: Әр топ өзін «Жылдам көлік» әдісі арқылы бағалап отырады
Дескриптор: -сын есімдерді мәтін ішінде қолдана алады -ойын жүйелі жеткізеді Кері байланыс: Мұғалімнің пікірі Жарайсың! Керемет! |
|
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс Рефлексия 4 мин.
|
Үйге тапсырма: Оқулықпен жұмыс. 8-тапсырма Мәтіннен сын есімдерді тауып жазып,сұрақтар қой «Бағдаршам» әдісі арқылы
сары түс мен...........ойландырды
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау. АКТ-мен байланыс. |
|
Жеке жұмыс: А,В,С деңгейіндегі тапсырмалароқушылар өз қажеттілігіне, өз қабілетіне қарай тапсырмаларды таңдау, ақпаратты дұрыс іріктеу, оны орынды қолдана білу, оқылым барысында алынған ақпараттарды көркем тілде баяндап, сөз сөйлеу дағдысын арттырды. |
1. Сыныптағы оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері және дескрипторлар қолданылды. 2. Дескрипторлар арқылы жеке оқушылардың өзін-өзі бағалауы мен жұптық, топтық жұмыстарда өзара бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын көрініс тапты, оқу жетістіктерінің келесі қадамдарына аяқ баса алды. |
АКТ- мен жұмыс жасау кезінде адам өмірінің қауіпсіздігі басты назарға алынды. |
|
Рефлексия |
||
|
1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың оқу мақсаты мен міндеттері өз дәрежесінде орындалды. Мақсатқа негізделіп сараланған тапсырмалар белсенді орындалды. Оқыған мазмұнын түсіну арқылы қажетті ақпаратты сұрыптай алды. |
|
|
2.Бүгін оқушылар не үйренді? |
Сын тұрғысынан ойлауды, топтық, жұптық жұмыс барысында өзара сыйластықты, жауапкершілікті сезінуді, өмір бойы оқуға дайын болуды, дұрыс, орынды сөйлеу және ынтымақты қарым-қатынас орнату, бірін-бірі шынайы бағалауды үйренді. |
|
|
3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? |
Оқу мақсатына сәйкес жоспарланған тапсырмалар өз деңгейінде орындалды. Ортақ мақсатқа бағытталған белсенді оқу ортасы қалыптасты. |
|
|
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Тапсырмалар нақты және жүйелі, оқу мақсатына бағытталған болды. Жұптық, топтық, жеке жұмыстар барысында берілген тапсырмалар оқылым/айтылым, жазылым әрекетінің дағдылары саралап оқытуға сай қалыптасты, сұрақтар арқылы болжау, талдау жасалды. Топтық тапсырмада мәселені анықтап, өз ойын жеткізе білді. Сабақта қолданған білімдерін шыңдай отырып, ойлау деңгейін арттырып, өз ойын нақты, дәл жеткізе білді. |
|
|
5.Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақыт бөлінісінің тиімділігі сақталды. Топтық, жұптық, жеке жұмыстар тиімді жүзеге асырылды. |
|
|
6.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе ойдағыдай сәтті шықты. (оқытуды да, оқуды да есепке алыңыз) 1. Әртүрлі топтық, жұптық тапсырмалардың орындалуы 2. Сараланған тапсырмалар Қандай екі нәрсені жетілдіру сабақты жақсартар еді? (оқытуды да, оқуды да есепке алыңыз) 1. Қалыптастырушы бағалауда өзара бағалауды жетілдіру; 2. Бағалау критерийлеріне негізделген дескрипторлармен жұмыс жасау дағдыларын арттыру. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар түрін жетілдіру; 2.Үлгермеуші оқушыларды қолдау бағытындағы тапсырмаларды түрлендіру . |
||
шағым қалдыра аласыз





















