Материалдар / 5-сынып "Көк аспан" тақырыбы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

5-сынып "Көк аспан" тақырыбы

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып "Көк аспан" тақырыбы 4-тоқсан 9-бөлім бойынша ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Сәуір 2024
82
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім атауы: Аспан әлемінің құпиялары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5-сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Көк аспан

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.6.1. Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру.

5.4.5.5. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: тыңдалған мәтін мазмұны коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді қолдану, сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу;

Көптеген оқушылар: тыңдалған мәтін мазмұны негізінде коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу;

Кейбір оқушылар: Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру, сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу.

Бағалау критеийлері

  • Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданады;

  • диалогке даярлықсыз қатысады, өз пікірін білдіреді;

  • төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым, айтылым мақсаты бойынша:

Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданады;

Диалогке даярлықсыз қатысады, өз пікірін білдіреді;

Әдеби тілдік норма бойынша:

Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады.

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)

Пәнаралық байланыс

астрономия

Осыған дейін меңгерілген білім

Аспан әлемінің құпиялары.

Жоспар




Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық.

Жағымды психологиялық ахуал .

І.ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.

Қызығушылықты ояту

  • Балалар, берілген тірек сөздер арқылы бүгінгі тақырыпты болжап, сұхбат құрыңдар.

Тірек сөздер: көк аспан, ауа қабаты, атмосфера, бұлтты аспан, ашық аспан.

Мәтінді оқыңдар. Негізгі ойды анықтаңдар.

Дескриптор:

  • Мәтіннің негізгі ойын анықтайды;

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Бүгінгі тақырыппен байланысын табады.

ҚБ

Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.








Оқушылар суреттер арқылы және мәтін мазмұны арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.


Берілген ақпараттар арқылы тыңдалым тақырыбына болжам жасату.



















ҚБ «Күн мен бұлт»





5-сынып

Қазақ тілі













(«Менің алғашқы энциклопедиям» жинағынан)








Ыбырай Алтынсарин


Сабақтың ортасы
















30 минут

Мағынаны тану

ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

1-тапсырма. Мәтінді тыңдап, 2 ашық сұрақ құрастырыңыз. Сұрақ мазмұнында қыстырма, қаратпа сөздерді қолданыңыз. Жұбыңыздың сұрақтарына өз пікіріңізді білдіре отырып, жауап беріңіз.

Дескриптор:

  • мәтін бойынша 2 ашық сұрақ құрастырады;

  • сұрақ мазмұнында ойдың кімнен шыққандығын білдіретін қыстырма сөздерді қолданады;

  • күтпеген сұрақтарға жауабы тез, әрі орынды жауап береді.

ҚБ

ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.

Тапсырма. Дескриптор:

  • мәтіндегі негізгі ойға қатысты тірек сөздерді анықтайды;

  • төл сөз бен автор сөзі ретінде сөйлемдер құрастырады.

Бағалау. «Күн мен бұлт» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалау.






Мәтінді тыңдап, 2 ашық сұрақ құрастырыңыз. Сұрақ мазмұнында қыстырма, қаратпа сөздерді қолданыңыз. Жұбыңыздың сұрақтарына өз пікіріңізді білдіре отырып, жауап беріңіз.












Грамматикалық тақырыпты меңгереді.





















ҚБ «Күн мен бұлт»
















ҚБ «Күн мен бұлт»






5-сынып

Қазақ тілі





https://www.youtube.com/watch?v=mdn9FuRZ-yU






































(«Менің алғашқы энциклопедиям» жинағынан)








Сабақтың соңы

5 минут


Кері байланыс:

Менде бәрі сәтті шықты ...

Мен үйрендім ...

Сабақта мен орындай алдым ...

Бәрінен маған ұнағаны ...

Бәрінен маған қиын болғаны ...











Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!