Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Макроәлем және микроәлем».
|
Бөлім: |
Адам. Жер. Ғалам |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Даулетбаева Ж.М. |
|
Күні: |
21.09.2022 жыл |
|
Сыныбы:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Макроәлем және микроәлем |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1- макро- және микроәлем нысандарын ажырата білу және мысалдар келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар микро және макроәлемнің нысандарын сипатты белгілері бойынша ажырата біледі және мысалдар келтіруді үйренеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі |
Үй тапсырмасын тексеру. |
|
Оқулық Жұмыс дәптері |
||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» |
1. Микро және макроәлемнің өздеріне тән ерекшеліктері қандай? 2. Макро және микро әлем дегеніміз не? 3.Макро және микро әлемге нелер жатады? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин.
|
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Өзіне қажетті ақпаратты жазып алады. |
Мадақтау сөздерімен ынталандырады. |
|
||||||||||
|
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1-Тапсырма: Суретке қара. Нысандардың арасында не ортақ және қандай айырмашылық бар? Өзі пікіріңді сы ныптастарыңмен бөліс. Алынған ақпаратты Венн диаграммасына сал.
Венн диаграммасы Берілген нысанның біреуі микроәлемге, екіншісі – макроәлемге жатады. Диаграмманың атауын жаз. Дескриптор: Жалпы - 3 балл. 1. Берілген тапсырманы орындайды.Венн диаграммасына салады.Оның атауын жазады. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||
|
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1.Тұжырымды мұқият оқып «иә», «жоқ» жауаптарын белгілеңіз.
3-Тапсырма: Адамның денсаулығына пайдалы бактерияларды ата. Неге үйді үнемі тазалап тұру керек? Үйдің қай жерінде ең көп бактерия жиналады деп ойлайсың? Екі ой ұсын, неге солай ойлайтыныңды түсіндір. Пайдалы емес бактериялармен күресуге көмектесетін үй тазалығы ережесін жаса.
|
Дескриптор Білім алушы дұрыс тұжырымдарды анықтайды; бұрыс тұжырымдарды анықтайды; Дескриптор: Жалпы - 4 балл 1. Үй тазалығы ережесін жасайды |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! 1-10 баллдық жүйе |
|
||||||||||
Тапсырма
1.Тұжырымды мұқият оқып «иә», «жоқ» жауаптарын белгілеңіз.
|
Тұжырым |
иә / жоқ |
|
Макроәлем адам өлшемдерімен салыстыруға болатын нысандардан тұрады |
|
|
«Микро» сөзі кішкентай деген мағынаны білдіреді |
|
|
Атом, молекула, қарапайым бөлшектер макроәлемге жатады |
|
|
Адам, жануар, өсімдік, ғимарат, көлік, жиһазда микроәлемге жатады |
|
2. Нысандардың қандай әлемге жататынын анықтап сәйкес бағанға « + » қойыңыз.
|
Нысандар |
Микроәлем |
Макроәлем |
|
Қуыршақ |
|
|
|
Жер |
|
|
|
Атом |
|
|
|
Асық |
|
|
|
Бал арасы |
|
|
|
Жасуша |
|
|
|
|
|
|
Дескриптор Білім алушы
дұрыс тұжырымдарды анықтайды;
бұрыс тұжырымдарды анықтайды;
микроәлемді анықтайды;
макроәлемді анықтайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып макро және микро әлем жаратылыстану
5 сынып макро және микро әлем жаратылыстану
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Макроәлем және микроәлем».
|
Бөлім: |
Адам. Жер. Ғалам |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Даулетбаева Ж.М. |
|
Күні: |
21.09.2022 жыл |
|
Сыныбы:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Макроәлем және микроәлем |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1- макро- және микроәлем нысандарын ажырата білу және мысалдар келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар микро және макроәлемнің нысандарын сипатты белгілері бойынша ажырата біледі және мысалдар келтіруді үйренеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі |
Үй тапсырмасын тексеру. |
|
Оқулық Жұмыс дәптері |
||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» |
1. Микро және макроәлемнің өздеріне тән ерекшеліктері қандай? 2. Макро және микро әлем дегеніміз не? 3.Макро және микро әлемге нелер жатады? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин.
|
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Өзіне қажетті ақпаратты жазып алады. |
Мадақтау сөздерімен ынталандырады. |
|
||||||||||
|
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1-Тапсырма: Суретке қара. Нысандардың арасында не ортақ және қандай айырмашылық бар? Өзі пікіріңді сы ныптастарыңмен бөліс. Алынған ақпаратты Венн диаграммасына сал.
Венн диаграммасы Берілген нысанның біреуі микроәлемге, екіншісі – макроәлемге жатады. Диаграмманың атауын жаз. Дескриптор: Жалпы - 3 балл. 1. Берілген тапсырманы орындайды.Венн диаграммасына салады.Оның атауын жазады. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||
|
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1.Тұжырымды мұқият оқып «иә», «жоқ» жауаптарын белгілеңіз.
3-Тапсырма: Адамның денсаулығына пайдалы бактерияларды ата. Неге үйді үнемі тазалап тұру керек? Үйдің қай жерінде ең көп бактерия жиналады деп ойлайсың? Екі ой ұсын, неге солай ойлайтыныңды түсіндір. Пайдалы емес бактериялармен күресуге көмектесетін үй тазалығы ережесін жаса.
|
Дескриптор Білім алушы дұрыс тұжырымдарды анықтайды; бұрыс тұжырымдарды анықтайды; Дескриптор: Жалпы - 4 балл 1. Үй тазалығы ережесін жасайды |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! 1-10 баллдық жүйе |
|
||||||||||
Тапсырма
1.Тұжырымды мұқият оқып «иә», «жоқ» жауаптарын белгілеңіз.
|
Тұжырым |
иә / жоқ |
|
Макроәлем адам өлшемдерімен салыстыруға болатын нысандардан тұрады |
|
|
«Микро» сөзі кішкентай деген мағынаны білдіреді |
|
|
Атом, молекула, қарапайым бөлшектер макроәлемге жатады |
|
|
Адам, жануар, өсімдік, ғимарат, көлік, жиһазда микроәлемге жатады |
|
2. Нысандардың қандай әлемге жататынын анықтап сәйкес бағанға « + » қойыңыз.
|
Нысандар |
Микроәлем |
Макроәлем |
|
Қуыршақ |
|
|
|
Жер |
|
|
|
Атом |
|
|
|
Асық |
|
|
|
Бал арасы |
|
|
|
Жасуша |
|
|
|
|
|
|
Дескриптор Білім алушы
дұрыс тұжырымдарды анықтайды;
бұрыс тұжырымдарды анықтайды;
микроәлемді анықтайды;
макроәлемді анықтайды.
шағым қалдыра аласыз
















