Материалдар / 5 сынып математика 3 тоқсан 12 сабақ Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру

5 сынып математика 3 тоқсан 12 сабақ Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру

Материал туралы қысқаша түсінік
5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру;
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бекітемін:

Бөлім

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру

Сынып: 5

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.25

бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру;

Сабақтың мақсаттары

-Үтірден кейінгі разряд бірліктерін қайталайды.

-Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарға мысалдар келтіре алады

-Бұрыс бөлшекті аралас санға, аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады.

Құндылықтар:

Заң және тәртіп

-Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу

-Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну

-Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеуейіндерін сабаққа аудару; өткен сабақты еске түсіру

тексеру.

Бер:1) 0,398 2) 0,26 3) 0,375 4) 0,0056 ондық бөлшегін жай бөлшек түрінде жазып, қысқартуды орындаңдар.

Бер:1) 27,16 2) 61,094

3) 103,908 4) 378,378 ондық бөлшегін аралас санға айналдырып,бөлшек бөлігін қысқартыңдар.

Бір оқушы үйге берілген тапсырма жауабын айтады, келесі оқушы тексереді.


Ондық бөлшекті аралас санға және жай бөлшекке айналдырудың ұқсастығы мен ерекшелігіне мысалдар келтіріңдер. «Миға шабуыл» стратегиясы (Карточкалар көмегімен берілген сұрақтарға жауап беру)З



Еске түсер!

Ондық бөлшектер дегеніміз қандай бөлшектер?

Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде қалай жазамыз?

Бөлшектің бөлімі қандай сандар болса, олар ондық бөлшек деп аталады?

Үтірден кейінгі разряд бірліктерінің атауларын атаңдар?

Мына бөлшектерді жай бөлшектер түрінде жазыңдар. 4,345; 0,33; 25,25; 0,125; 1,005; 6,015; 7,08.








«Стикердегі диалог» әдісімен үй тапсырмасын тексеру





Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Презентация



Оқулық,

Математи

ка 5-сынып, 2-бөлім

А.Е.Әбіл

Қасымов Т.П.Кучер,

З.Ә.Жұма

ғұлова


Сабақтың ортасы



Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін:

Бөлшектің бүтін бөлігін өзгеріссіз қалдырады;

Алымына үтірден кейін тұрған сан жазылады;

Бөліміне бір цифры мен үтірдн кейінгі цифрлар санына тең нөлдер жазылады (қажет кезінде бөлшек қысқартылады)

1 Жай бөлшек түрінде жазыңдар:

0,3; 0,01; 0,21; 0,101; 0,813; 0,997;

0,7; 0,09; 0,83; 0,011; 0,013; 0,007

2 Кестені толтырыңдар

Аралас сандар

2

5

7

9

11

4

Ондық бөлшектер








3 тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді


4 тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

5 тапсырма

  1. Дұрыс бөлшек түрінде жазыңыздар:

0,3; 0,88; 0,01;0,006; 0,516.

  1. Аралас сан түрінде жазыңыздар:

7,3;9,21;4,09;10,04;77,077

1)27


Дәптермен жұмыс

Аралас сандар

2

5

7

9

11

4

Ондық бөлшектер








3-тапсырма

1.Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жаз және салыстыр:

1,9 = _____

1,90 = _____

1,900 = _____


4-тапсырма

1. Өрнектеңіз: метрмен:

а) 5 м 32 см; б) 6213 см; в) 47 см;

Өрнектеңіз: тоннамен:

а) 450 кг; б) 2 тонна 107 кг; в) 1325 кг

Өрнектеңіз: килограммен:

а) 6137 г; б) 145 г; в) 30009 г.



5 тапсырма

1)ондық бөлшекті Дұрыс бөлшек түрінде жазады


2) Аралас сан түрінде жазады





Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады



Дескриптор: Жалпы - 4 балл

1. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазады және салыстырады.





Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1. Өрнектеңіз: метрмен, тоннамен, килограммен өрнектейді.


Презентация






ДК экраны

5-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Слайд.





ДК экраны

5-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Слайд.

Сабақтың соңы

Үй тапсырмасы№



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулықпен жұмыс дәптері

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау






ЖИ арқылы жасау
16 Қаңтар 2025
217
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі