Тақырып бойынша 31 материал табылды

5 сынып математика қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мектеп

Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ

Апта дәйек сөзі

Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Темиргалиева Ж.С.

Пән/Сынып:

5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Бөлім:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.23

жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Сабақтың мақсаттары:

-Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.


Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.

Үй тапсырмасын тексеру. №625.

«Миға шабуыл» стратегиясы. Үй тапсырмаларын оқушылар өзара сұрақ қою және тақырыпты мазмұндау

1) Қандай санды бөлшек сан деп атаймыз?

2)Бөлшек неше түрге бөлінеді?

3)Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?Бөлімдері әр түрлі болса ше?

4)Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтамыз?Бөлімдері әр түрлі болса ше?

5)Бөлшектерді қалай көбейтеміз?

6)Бөлшектерді қалай бөлеміз?

7)Аралас сандарды қалай косып азайтамыз?

8) Бөлшек сан не үшін керек болады?




Сабақ мақсатымен танысады.




Үй жұмысын айтады.









Сұрақтарға жауап береді
















Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


8 мин

Жаңа сабақты бекіту.

1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлгенде,1-ші бөлшек өзі жазылып,2-ші бөлшек кері санга айналып көбейтіледі.

Мысалы:

2.Аралас санды аралас санға бөлгенде ең бңрінші аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырып аламыз да, бөлшекті бөлшекке бөлу амалын қолданамыз.

Мысалы:

3.Аралас санды натурал санға бөлгенде,ең бірінші аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырамызда,ал натурал санды бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазамызда,бөлшекке бөлу ережесін қолданамыз. Мысалы:






Қайталау тапсырмаларын орындайды.














Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады






Слайд




Интернет

ресурстары

15 мин

Тапсырмалар.

1. 1. санына кері санды жаз.

2.

2. 1. санына кері санды жаз.

2.

3. 1. санына кері санды жаз.

2.

4. 1. санына кері санды жаз.

2.

5. 1. санына кері санды жаз.

2.

6. 1. санына кері санды жаз.

2.

7. 1. санына кері санды жаз.

2.

8. 1. санына кері санды жаз.

5. Оқулықтан №620, №623.





Жеке жұмыс.

2-Тапсырмасы

1




2




3




4




5



6




7







1.



2.

3.

4.



5.



6.

7.

Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу, натурал санды бөлшекке бөлу ережесін қолданып есептейді.

Оқулықтан берілген есептерді шығарады.

Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі

Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі.

Дәреже ережесін қолданады.




Дескриптор: - Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу, натурал санды бөлшекке бөлу ережесін қолданып есептейді.

-Тақырыпқа қатысты мәтін есептерді шығарады












Дескриптор:

-Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі.







Презента ция








Интернет ресурстары









слайд














Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл










10 мин

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма орындау

Тапсырманы орындайды

Мониторинг


2 минут








Бүгінгі сабақта: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындады; -Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданды. . Үйге тапсырма. №628.



Тақырыпты меңгергенін анықтау



Кері байланыс






Презентация




























Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мектеп

Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ

Апта дәйек сөзі

Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Темиргалиева Ж.С.

Пән/Сынып:

5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Бөлім:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.23жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Сабақтың мақсаттары:

-Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.


Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.

Үй тапсырмасын тексеру. №628.

Қайталау сұрақтары.

1. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосамыз (азайтамыз)?

2. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз (азайтамыз)?

3. Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не?

4. Екі бөлшекті қалай көбейтеміз?

5. Жай бөлшектерді қалай ортақ бөлімге келтіреміз?

6. Жай бөлшекке кері санды қалай табамыз?

7. Аралас санға кері санды қалай табамыз?



Сабақ мақсатымен танысады.




Үй жұмысын айтады.






Сұрақтарға жауап береді


















Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


8 мин

Жаңа сабақты бекіту.

Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін, бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

Ал енді натурал санды бөлшекке бөлу, бөлшекті натурал санға бөлуді қалай орындаймыз?

Аралас сандарды қалай бөлеміз?






Жай бөлшектерді, аралас сандарды бөлу ережесін еске түсіріп, мысалдар келтіреді.














Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады






Слайд




Интернет

ресурстары

15 мин

Тапсырмалар.

1

  1. ; 3) 5) ; 7) (4 балл)

2

  1. ; 3) 5) ; 7) (4 балл)

3

  1. ; 3) 6 5) 5 ; 7)

(4балл)

4. Есеп: Жаяу адам жолды ішінде жүріп өтті. Жаяу адамның жылдамдығын табыңдар

Шешуі: х – жаяу адамның жылдамдығы

Нұсқауды пайдаланып, есепті өз беттеріңмен шығарады





5.Оқулықтан №629, №630.



Жеке жұмыс.



6.Семантикалық қарта

(тапсырманы орындап, жасырылған сөзді табу)

тапсырма

1

А

Б

С

Қ

Ы

П

2

К

М

У

Т

Е

Ө

3

Л

В

Д

Ұ

З

Я

4

Г

Ң

Ч

Ш

О

Ж

5

Ю

К

Е

І

Э

Н

6

Ғ

Ә

Р

О

К

М





Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу, натурал санды бөлшекке бөлу ережесін қолданып есептейді.







Тақырыпқа қатысты мәтін есептерді шығарады









Оқулықтан берілген есептерді шығарады.

Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі.







Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі










Дескриптор: - Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу, натурал санды бөлшекке бөлу ережесін қолданып есептейді.

Дескриптор:

-Берілген қашықтықты белгісізі бар теңдік түрінде жазады

-Теңдіктің екі жағын да -ге кері санға көбейтеді

-х-тің мәнін жазады

-Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін тұжырымдайды


Дескриптор:

-Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі.





















Презента ция








Интернет ресурстары









слайд














Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл










10 мин

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма орындау

Тапсырманы орындайды




2 минут








Бүгінгі сабақта: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындады; -Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданды.

Өз ойынды білдір

Жаңа білім алдым

Алған білімімді қолдана аламын

Маған қиын болған түсініктер




Үйге тапсырма. №633.



Тақырыпты меңгергенін анықтау



Кері байланыс






Презентация


Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мектеп

Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ

Апта дәйек сөзі

Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Темиргалиева Ж.С.

Пән/Сынып:

5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Бөлім:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.23

жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Сабақтың мақсаттары:

-Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.


Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.

Үй тапсырмасын тексеру. №633.

Қайталау сұрақтары.

1. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосамыз (азайтамыз)?

2. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз (азайтамыз)?

3. Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не?

4. Екі бөлшекті қалай көбейтеміз?

5. Жай бөлшектерді қалай ортақ бөлімге келтіреміз?

6. Жай бөлшекке кері санды қалай табамыз?

7. Аралас санға кері санды қалай табамыз?



Сабақ мақсатымен танысады.




Үй жұмысын айтады.






Сұрақтарға жауап береді













Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


8 мин

Жаңа сабақ ты бекіту.

Жай бөлшектерді бөлуді есіңе сақта!

Жай бөлшектерді натурал санға бөлуді есіңе сақта!


Видеотүсіндіру қарайды.




Жай бөлшектерді, аралас сандарды бөлу ережесін еске түсіріп, мысалдар келтіреді.














Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады






Слайд




Интернет

ресурстары

15 мин

Тапсырмалар.

1.Берілген сандардың кері сандарын табыңдар:

234

16

2.Есептеңдер:

3. Есептеңдер:

4. Шолпан   х алма, Айман  1 . Барлығы 48 алма. Шолпанда алма қанша?

5. «Математикалық дамино»



Бір бөлшекті басқа бөлшекке бөлу үшін

бөлінгішті бөлгішке кері бөлшекке көбейту керек.

Бөлшекті натурал санға бөлу үшін

Натурал санды бөлімі 1 болатын бұрыс бөлшек түріне келтіріп, бөлшектерді бөлу ережесін пайдалану керек.

Өзара кері бөлшектердің көбейтіндісі

бірге тең.

Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін

олардың алымдары мен бөлімдерін көбейтіп алып, бірінші көбейтіндіні алым етіп, ал екінші көбейтіндіні бөлім етіп жазу керек.

Аралас сандарды бөлу үшін

алдымен оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан соң бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.

6.Оқулықтан № 635 Жеке жұмыс. «Сәйкестердіріңіз»















Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу, натурал санды бөлшекке бөлу ережесін қолданып есептейді.





Тақырыпқа қатысты мәтін есептерді шығарады







Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі







Оқулықтан берілген есептерді шығарады.







Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі.




Дескриптор: - Берілген сандарға кері сандарды табады.

Дескриптор:

- Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу ережелерін біледі.


Дескриптор:

-Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі.



























Презентация










Интернет ресурстары
















слайд










Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл



10 мин

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма орындау

Тапсырманы орындайды

Мониторинг


2 минут







Соңы

Бүгінгі сабақта: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындады; -Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданды.

Білемін

Білдім

Білгім келеді




Үйге тапсырма. №637



Тақырыпты меңгергенін анықтау



Кері байланыс





Презентация








Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мектеп

Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ

Апта дәйек сөзі

Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Темиргалиева Ж.С.

Пән/Сынып:

5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Бөлім:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.23

жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Сабақтың мақсаттары:

-Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.


Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.

Үй тапсырмасын тексеру. №633.

Қайталау сұрақтары.

1. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосамыз (азайтамыз)?

2. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз (азайтамыз)?

3. Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не?

4. Екі бөлшекті қалай көбейтеміз?

5. Жай бөлшектерді қалай ортақ бөлімге келтіреміз?

6. Жай бөлшекке кері санды қалай табамыз?

7. Аралас санға кері санды қалай табамыз?



Сабақ мақсатымен танысады.




Үй жұмысын айтады.






Сұрақтарға жауап береді













Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


8 мин

Жаңа сабақ ты бекіту.

Жай бөлшектерді бөлуді есіңе сақта!

Жай бөлшектерді натурал санға бөлуді есіңе сақта!


Видеотүсіндіру қарайды.




Жай бөлшектерді, аралас сандарды бөлу ережесін еске түсіріп, мысалдар келтіреді.














Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады






Слайд




Интернет

ресурстары

15 мин

Тапсырмалар.

1.Берілген сандардың кері сандарын табыңдар:

234

16

2.Есептеңдер:

3. Есептеңдер:

4. Шолпан   х алма, Айман  1 . Барлығы 48 алма. Шолпанда алма қанша?

5. «Математикалық дамино»



Бір бөлшекті басқа бөлшекке бөлу үшін

бөлінгішті бөлгішке кері бөлшекке көбейту керек.

Бөлшекті натурал санға бөлу үшін

Натурал санды бөлімі 1 болатын бұрыс бөлшек түріне келтіріп, бөлшектерді бөлу ережесін пайдалану керек.

Өзара кері бөлшектердің көбейтіндісі

бірге тең.

Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін

олардың алымдары мен бөлімдерін көбейтіп алып, бірінші көбейтіндіні алым етіп, ал екінші көбейтіндіні бөлім етіп жазу керек.

Аралас сандарды бөлу үшін

алдымен оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан соң бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.

6.Оқулықтан № 635 Жеке жұмыс. «Сәйкестердіріңіз»















Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу, натурал санды бөлшекке бөлу ережесін қолданып есептейді.





Тақырыпқа қатысты мәтін есептерді шығарады







Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі







Оқулықтан берілген есептерді шығарады.







Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі.




Дескриптор: - Берілген сандарға кері сандарды табады.

Дескриптор:

- Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу ережелерін біледі.


Дескриптор:

-Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі.



























Презентация










Интернет ресурстары
















слайд










Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл



10 мин

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма орындау

Тапсырманы орындайды

Мониторинг


2 минут







Соңы

Бүгінгі сабақта: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындады; -Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданды.

Білемін

Білдім

Білгім келеді




Үйге тапсырма. №637



Тақырыпты меңгергенін анықтау



Кері байланыс





Презентация








Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мектеп

Қадыр Кәрімов атындағы ЖББМ

Апта дәйек сөзі

Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Темиргалиева Ж.С.

Пән/Сынып:

5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Бөлім:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.23

жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Сабақтың мақсаттары:

-Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.


Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды;

-Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданады.

Үй тапсырмасын тексеру. №637.

Мына кестедегі әріптерден көлденеңінен математикалық терминдер құрастыру керек. Тапсырма тез құру әрекетімен есептеледі. Олай болса, тез орындайық:
1 Е Т Е Ң У Д
2 Ө І Б Г Ш Л
3 Р А С А А Л
4 А У З А Й Т
5 Б Е Ш К Л Ө
6 Е Б Е Р Ш Ң



Сабақ мақсатымен танысады.




Үй жұмысын айтады.






Сұрақтарға жауап береді













Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


8 мин

Жаңа сабақ ты бекіту.

Аралас санды жай бөлшекке бөлуді есіңе сақта!

Аралас санды жай бөлшекке бөлу үшін аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазып, бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.

Аралас санды аралас санға бөлуді есіңе сақта!

Аралас санды аралас санға бөлу үшін оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып, бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.


Видеотүсіндіру қарайды.




Жай бөлшектерді, аралас сандарды бөлу ережесін еске түсіріп, мысалдар келтіреді.














Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады







Слайд




Интернет

ресурстары

15 мин

Тапсырмалар.

  1. Қайталау есептері.

1.


2. Теңдеуді шешіңдер:

1).

2).

3).

3.
I - х
II – 4х
Шешуі: х + 4х =9 1/6;
5х = 9 1/6;
х = 9 1/6: 5;
х =1 5/6

2. Тест тапсырмалары.
1. Амалды орында: 61/8 + 33/5
А. 94/13; Ә. 929/40; Б. 94/5; В. 91/2.

2. Теңдеуді шеш: у + 33/4 = 57/8.
А. 21/2; Ә. 21/4; Б. 21/8; В. 95/8.
3. Үшбұрыштың қабырғалары 4/15 см 9/10 см және 13/20 см. Периметрін тап.
А. 26/60 см; Ә. 83/60 см; Б. 137/60 см; В) 149/60 см.
4. Бөлуді орында: 10/51 15/68.
А) 8/9; Ә) 3; Б) 3/14; В) 42/3.
5. Амалдарды орында: 93/4∙2 4/9 6 1/2.
А) 32/3. Ә) 25163/176; Б) 3/11; В) 15/22;

3.Оқулықтан № 640



4. Жеке жұмыс.

1) :

42

  1. 1 : 5

  2. 2 : 11













Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу, натурал санды бөлшекке бөлу ережесін қолданып есептейді.

Тақырыпқа қатысты мәтін есептерді шығарады





Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі





Оқулықтан берілген есептерді шығарады.



Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі.



Дескриптор: - Берілген сандарға кері сандарды табады.

Дескриптор:

- Жай бөлшектерді жай бөлшекке, аралас сандарды бөлу ережелерін біледі.


Дескриптор:

-Жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелерін біледі.






















Презентация










Интернет ресурстары
















слайд


Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл



10 мин

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма орындау

Тапсырманы орындайды

Мониторинг


2 минут







Соңы

Бүгінгі сабақта: -Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындады; -Аралас сандарды бөлу ережесін біледі,есеп шығаруда қолданды.

Үйге тапсырма. Қайталау.



Тақырыпты меңгергенін анықтау



Кері байланыс






Презентация




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12