Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Мектеп: «Мортық орта мектебі» Визуалды өнер.
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жексембаева А.А
Сынып: 5 Қатысқандар саны: 25
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||
Сабақ тақырыбы: Натюрморт өнері |
|||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
||||
Сабақ мақсаттары: (SMART мақсаттар бойынша » - Specific -нақты, Measurable -өлшене білетін, Action-oriented -әрекетке негiзделген, Realistic -қол жетiмдi, Time- уақыт |
Барлық оқушы: Қазақстандық суретшілердің туындыларын атайды. Басым бөлігі: Қазақстандық суретшілердің туындыларын көрсетеді,нобай орындайды. Кейбір оқушылар: Натюрморт композициясының 4 түрін салыстырады. |
||||
Бағалау критерийлері |
Білу
Түсіну
Қолдану
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдыларын пайдалана отырып,өзінің нобай орындау кезеңдерін түсіндіреді және сипаттайды. Пәндік терминалогия: сурет,бейне-изображение,image. Негізгі сөздер: Натюрморт, нобай, натюрморт түрлері Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар: *Нобай құрудың негізгі сипаттамасы…… *Натюрморттың түрлері туралы не білесіз? *Әлем суретшілері жайлы не білесіз? |
||||
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы-натюрморттағы шашыраңқы заттарды біріктіру сияқты қоғамның бірігуі. Ынтымақтастық: Өзгелердің көзқарасын бағалау және сыйлау.Оқушылардың жұппен және топпен жұмыс істеу қабілеттерін және шығармашылық жұмыс істеу арқылы рухани даму дағдыларын қалыптастыру. |
||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі,музыка,информатика,геометрия,сызу пәндері бойынша пәндік теорияны қолдану. |
||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||
Бастапқы білім |
Натюрморт өнері.Нобай орындаудың реттілігі туралы білімдеріне қысқаша шолу.Бұл мәлімет шындық па немесе жалған ба? 1.Ұлттық элементтер арқылы натюрморттың қай мәдениетке жататының анықтауға болады (иә) 2.Визуалды өнер түрлеріне натюрморт,пейзаж өнері кіреді (жоқ) 3.Кескіндеменің анималистикалық жанры түстер мен реңтерге бай болғандықтан,суретшіде әрбір жауардың тіршілік ортасын бейнелеуге ерекше мүмкіндік бар (иә) Қол шапалақтау арқылы бірін бірі бағалау. |
||||
Сабақ барысы: |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттері |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы 5-7 мин Пәнаралық байланыс: Музыка-әнді айту арқылы Қазақ тілі- айтылым сөйлемдерді толықтырып, сұрақтарға жауап беру арқылы 5мин Қазақ тілі- Айтылым сөйлемдерді толықтыру арқылы, тыңдалым Тыңдалым-толықтырылған сөйлемді тыңдау арқылы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу,Психологиялық ахуал туғызу. «Әнді жалғастыр!» Мақсаты: қатысушылардың көңіл-күйін көтеру,жағымды эмоция туғызу. Мұғалім бір өлеңнің 1-жолын айтады,ал оқушылар келесі жолын айтады,келесі көрші топ 3-4 жолын әнмен жалғастырады.Ойын шеңбер бойынша жалғасады.Соңғы әннің соңғы 2 жолын барлық топ орындайды.
Талдау: Өздеріңізді қалай сезінудесіз? Кәмпиттер арқылы 3 топқа бөлу.Бағалау парақшасын таратып беру. Үй тапсырмасын «Сөйлемді толықтыр» әдісі арқылы пысықтаймын. -Қазақстанның ең тұңғыш суретшісі кім? -Қазақстандық суретшілердің туындыларын көрсетіңіз. (А3 форматта суретшілер туындылары бейнеленген) -Суретшілер шығармалары сіздерге қандай әсер қалдырады? Сөйлемді толықтыру Білімін тексеруге арналған кейбір сұрақтар: Неге…. Мұны қайдан білесіз…. …үшін сізде қандай дәлел бар. Сіз неге олай ойлайсыз…. Сіз келісесіз бе…. Түсіндіре аласыз ба… ….үшін не істеу керек. Белсенді оқыту әдісі- Мақсаты: Натюрморт салу кезінде қозғалыссыз заттарды бақылап,зерттеу. Тиімділігі-топтасып жұмыс жасау арқылы өз араларында талқылау жұмысы болады Қолданылуы- жаңа сабақты жалғастыру кезінде, сұрақ бере отырып тақырыпты қаншалықты түсінгендерін білуге болады Дескриптор (қолжетімді,нақты,анық) Осы жұптық жұмыс орындау арқылы сабақтың тақырыбы кеңірек ашылады Саралап оқыту-дескриптор, сұрақтар, пікір бөлісу,диалог арқылы саралау. Деңгейлік тапсырма А деңгей- 1. Ұлттық мән мәтінді натюрмортты қандай элементтер арқылы ажыратамыз? 2. Берілген жұмыс қандай жанрда орындалған?
В деңгей- 1. Алдарыңызға ұсынылған натюрмортты қандай суретші салған? 2. Кенеп дегеніміз не? С деңгей- 1. Натюрмортта қандай заттар бейнеленеді? 2. Натюрморт дегеніміз не? |
Оқулық,суреттер,топ қа бөлуге арналған кәмпиттер. Қосымша ресурстар-слайд презентация, постер, плакат.
Оқулық Көркем еңбек 5-сынып 16-17 бет.
1-топ Жазушылар 2-топ: Зерттеушілер 3-топ: Суретшілер
Бағалау парақшасы
плакаттар
Оқулық Көркем еңбек 5-сынып 16-17 бет. |
|||
Сабақтың ортасы 30 мин
Бейнелеу- қағаз бетіндегі натюрморт бейнеленген картиналарды қарау арқылы Қазақ тілі-тыңдалым- берілген мәліметті тыңдау арқылы Әр топқа 3 мин |
Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек.Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп,топ ұстанымын жеткізеді. Натюрморт салу кезінде суретшілер қозғалыссыз заттарды бақылап,зерттей алады.Натюрморт салуды суретші оны құрастырудан бастайды.Ол әр түрлі заттарды таңдап,салыстырып,солардың ішінде түр және мазмұны жағынан бір-біріне сәйкес заттарды іріктеп алады.Содан кейін суретші натюрморттың композициясын құруға кіріседі.Заттардың орнын қайта-қайта ауыстырып,ең ұтымды нұсқасын іздей отырып,суретші аса тартымды композицияға қол жеткізеді.Натюрморттағы заттардың орның неше түрлі құбылтуға болады. -Біз бүгінгі сабақта натюрморттың 4 түрімен таныса отырып,композиция құрастыруды орындаймыз.Натюрморттың түрлері: 1.Жеміс-жидек топтамасы. 2.Ойыншықтар топтамасы. 3.Оқу құралдарының жиынтығы 4.Музыкалық аспаптар жиынтығы. Топтарға тапсырма беріледі. Дескриптор: 1 топ: Композициялық натюрморт ойластырады. 2 топ: Композияның А4 пішінін орындайды. 3 топ: Нобайды шығармашылық идеяны іске асырады. (Қалыптастырушы бағалау) |
Оқулық, Мәтіндер. Қағазда бейнеленген натюрморттардың түрлері
Пострлар мен плакаттар Қағаздар, түрлі-түсті қарындаштар |
|||
Сабақтың соңы Қазақ тілі- Тыңдалым-берілген сұрақты тыңдау арқылы |
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |