ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Мектебі |
|
||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||
|
Бөлімі: |
10-бөлім. Саяхат және демалыс |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны25 ЕББҚ оқушы (2-топ) Мінез-құлық және эмоционалдық проблемалары бар оқушы |
Қатыспағандар саны 0 |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышқа саяхат |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.3.5.1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу;.; ӘТН.5.4.5.5. – төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Сәлеметсіздер ме, балалар, қазақ тілі пәні сабағына қош келдіңіздер! Зырылдауық арқылы 3 топқа бөлу Психологиялық ахуал орнату. «Суреттер сөйлейді » әдісімен ой шақыру Бірнеше суреттер ұсына отырып, сол бойынша бүгінгі тақырыпты ашу. Сабақтың тақырыбы: «Ғарышқа саяхат» Бүгінгі сабақта: Сіздің меңгеретініңіз:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру:
|
Психологиялық ахуал «Арқаға жазылған комплименттер» Әр оқушының арқасына түйрегішпен (немесе скотчпен) А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бірбірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2-3 минуттан кейін олар қағаздарын алып, шағын топ ішінде бірбіріне жазылған комплименттерді оқып береді. Барлық оқушы: Суреттерге қарап тақырыпты ашады; Дарынды оқушы: сұрақтарға дәлелді және толық жауап береді ЕББҚ оқушы: суреттер бойынша өз ойын айтады |
Дескриптор:
Жалпы ұпай – 2ұпай |
Оқулық 5-сынып «Арман -ПВ» баспасы 2018жыл Оқулық 5-сынып «Арман -ПВ» баспасы 2018жыл |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
1-тапсырма. Топтық жұмыс. « Түймедағы » әдісі. Мәтінді оқып, негізгі ақпараттарды түймедаққа топтастыр. Ғарышқа саяхат Ғарыш әлемі кең байтақ!Оны адамзат әлі толығымен зерттеп болған жоқ.Ғарыштың әлі де ашылмаған сырлары қызықты.Ерте кезден-ақ грек ғалымдары ғарыш туралы түрлі болжамдар жасаған.Олардың ғарышқа саяхат жасағысы келгендерін осыдай байқауға болады. Ең алғаш ғарышқа саяхатты 1969 жылы ағылшындар бастаған болатын.Міне,содан бері ғарыш кеңістігі ғалымдармен игеріліп келеді. Біздің елімізде «Байқоңыр» ғарыш станциясы бар.Мен оны Қазақстанды ғарыш әлемімен байланыстыратын көпір санаймын.Өйткені,барлық зымыран ұшақтар осы жерде саяхатының бастауын алады. Тоқтар Әубәкіров,Талғат Мұсабаев-осы адамдар Қазақстаннан ең алғаш ғарыш есігін ашқан ұшқыштар.Біз осы екі ержүрек тұлғаларымыздың арқасында.ғарыш туралы түсінігімізді арттырдық. Ғарыш кеңістігінде 9 ғаламшар бар. «Жер » планетасы үшінші орында тұр.Біздің планетамыз тоғыз ғаламшардың ішіндегі өмірге қолайлы ауа қабаттары бар ғаламшар.
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Адасқан әріптер» әдісі арқылы адасқан әріптерді жинақтап, табылған сөздерді қатыстыра отырып жинақы мәтін құрастырыңыз.
КҒРЕАШЫР ПНАСА РЗЫАНМЫ АШРҒАМЛА ҢОБЙАҚРЫ
Өзіңді тексер! Ғарышкер Аспан Зымыран Ғаламшар Байқоңыр
Мәтін үлгісі : Қазақстанда «Байқоңыр» ғарыш айлағы бар. Барлық ғарышкерлер сол жерден аспан әлеміне жол тартады. Зымырандардың гүрілдеген даусы алыстан естіледі. Жер үлкен ғаламшар тәріздес. Ғарышкерлер аспан әлеміндегі барлық ғаламшарларды зерттейді....
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Шығармашылық аймақ » әдісі арқылы берілген суреттерді пайдаланып диалог құрыңыздар. Төл сөз бен автор сөзін қолданып, тыныс белгілерін дұрыс қойып шығыңыздар.
|
Барлық оқушы: мәтінді түсініп оқиды; Дарынды оқушы: негізгі ақпарттарды топтастырады; ЕББҚ оқушы: топта жұмыс жасайды ЖЖ Барлық оқушы:адасқан әріптерді жинақтайды; Дарынды оқушы:табылған сөздерді қатыстырып жинақы мәтін құрастырады; ЕББҚ оқушы: жұпта жұмыс жасайды Барлық оқушы:суреттерді пайдаланып диалог құрастырады; Дарынды оқушы:диалогта төл сөз бен автор сөзін қолданып, тыныс белгілерін дұрыс қояды; ЕББҚ оқушы: суреттерді пайдаланып, 2-3 сөйлем құрастырады |
Дескриптор:
Жалпы ұпай – 3 ұпай Дескриптор: - Адасқан әріптерден сөздерді табады; - Сол сөздерді қатыстырып жинақы мәтін құрастырады. Жалпы ұпай – 2 ұпай Дескриптор:
Жалпы ұпай – 3ұпай |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы 5-сынып (28 бет) Кеспе қағаздар
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут
|
Cабақты бекіту: INSERT әдісі арқылы сабақты бекіту
|
Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, топта қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды.
|
|
|
|||||||
|
Оқыту тапсырмасы (Үй жұмысы) |
«Менің ғарыштағы саяхатым» тақырыбында әңгіме құрастырыңыз Дескриптор:
3 ұпай |
||||||||||
Қосымша ресурс:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып қазақ тілі Ғарышқа саяхат
5-сынып қазақ тілі Ғарышқа саяхат
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Мектебі |
|
||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||
|
Бөлімі: |
10-бөлім. Саяхат және демалыс |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны25 ЕББҚ оқушы (2-топ) Мінез-құлық және эмоционалдық проблемалары бар оқушы |
Қатыспағандар саны 0 |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышқа саяхат |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.3.5.1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу;.; ӘТН.5.4.5.5. – төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Сәлеметсіздер ме, балалар, қазақ тілі пәні сабағына қош келдіңіздер! Зырылдауық арқылы 3 топқа бөлу Психологиялық ахуал орнату. «Суреттер сөйлейді » әдісімен ой шақыру Бірнеше суреттер ұсына отырып, сол бойынша бүгінгі тақырыпты ашу. Сабақтың тақырыбы: «Ғарышқа саяхат» Бүгінгі сабақта: Сіздің меңгеретініңіз:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру:
|
Психологиялық ахуал «Арқаға жазылған комплименттер» Әр оқушының арқасына түйрегішпен (немесе скотчпен) А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бірбірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2-3 минуттан кейін олар қағаздарын алып, шағын топ ішінде бірбіріне жазылған комплименттерді оқып береді. Барлық оқушы: Суреттерге қарап тақырыпты ашады; Дарынды оқушы: сұрақтарға дәлелді және толық жауап береді ЕББҚ оқушы: суреттер бойынша өз ойын айтады |
Дескриптор:
Жалпы ұпай – 2ұпай |
Оқулық 5-сынып «Арман -ПВ» баспасы 2018жыл Оқулық 5-сынып «Арман -ПВ» баспасы 2018жыл |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
1-тапсырма. Топтық жұмыс. « Түймедағы » әдісі. Мәтінді оқып, негізгі ақпараттарды түймедаққа топтастыр. Ғарышқа саяхат Ғарыш әлемі кең байтақ!Оны адамзат әлі толығымен зерттеп болған жоқ.Ғарыштың әлі де ашылмаған сырлары қызықты.Ерте кезден-ақ грек ғалымдары ғарыш туралы түрлі болжамдар жасаған.Олардың ғарышқа саяхат жасағысы келгендерін осыдай байқауға болады. Ең алғаш ғарышқа саяхатты 1969 жылы ағылшындар бастаған болатын.Міне,содан бері ғарыш кеңістігі ғалымдармен игеріліп келеді. Біздің елімізде «Байқоңыр» ғарыш станциясы бар.Мен оны Қазақстанды ғарыш әлемімен байланыстыратын көпір санаймын.Өйткені,барлық зымыран ұшақтар осы жерде саяхатының бастауын алады. Тоқтар Әубәкіров,Талғат Мұсабаев-осы адамдар Қазақстаннан ең алғаш ғарыш есігін ашқан ұшқыштар.Біз осы екі ержүрек тұлғаларымыздың арқасында.ғарыш туралы түсінігімізді арттырдық. Ғарыш кеңістігінде 9 ғаламшар бар. «Жер » планетасы үшінші орында тұр.Біздің планетамыз тоғыз ғаламшардың ішіндегі өмірге қолайлы ауа қабаттары бар ғаламшар.
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Адасқан әріптер» әдісі арқылы адасқан әріптерді жинақтап, табылған сөздерді қатыстыра отырып жинақы мәтін құрастырыңыз.
КҒРЕАШЫР ПНАСА РЗЫАНМЫ АШРҒАМЛА ҢОБЙАҚРЫ
Өзіңді тексер! Ғарышкер Аспан Зымыран Ғаламшар Байқоңыр
Мәтін үлгісі : Қазақстанда «Байқоңыр» ғарыш айлағы бар. Барлық ғарышкерлер сол жерден аспан әлеміне жол тартады. Зымырандардың гүрілдеген даусы алыстан естіледі. Жер үлкен ғаламшар тәріздес. Ғарышкерлер аспан әлеміндегі барлық ғаламшарларды зерттейді....
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Шығармашылық аймақ » әдісі арқылы берілген суреттерді пайдаланып диалог құрыңыздар. Төл сөз бен автор сөзін қолданып, тыныс белгілерін дұрыс қойып шығыңыздар.
|
Барлық оқушы: мәтінді түсініп оқиды; Дарынды оқушы: негізгі ақпарттарды топтастырады; ЕББҚ оқушы: топта жұмыс жасайды ЖЖ Барлық оқушы:адасқан әріптерді жинақтайды; Дарынды оқушы:табылған сөздерді қатыстырып жинақы мәтін құрастырады; ЕББҚ оқушы: жұпта жұмыс жасайды Барлық оқушы:суреттерді пайдаланып диалог құрастырады; Дарынды оқушы:диалогта төл сөз бен автор сөзін қолданып, тыныс белгілерін дұрыс қояды; ЕББҚ оқушы: суреттерді пайдаланып, 2-3 сөйлем құрастырады |
Дескриптор:
Жалпы ұпай – 3 ұпай Дескриптор: - Адасқан әріптерден сөздерді табады; - Сол сөздерді қатыстырып жинақы мәтін құрастырады. Жалпы ұпай – 2 ұпай Дескриптор:
Жалпы ұпай – 3ұпай |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы 5-сынып (28 бет) Кеспе қағаздар
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут
|
Cабақты бекіту: INSERT әдісі арқылы сабақты бекіту
|
Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, топта қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды.
|
|
|
|||||||
|
Оқыту тапсырмасы (Үй жұмысы) |
«Менің ғарыштағы саяхатым» тақырыбында әңгіме құрастырыңыз Дескриптор:
3 ұпай |
||||||||||
Қосымша ресурс:
шағым қалдыра аласыз

















