|
Бөлім атауы: Аспан әлемінің құпиялары |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 5-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ерте дүниедегі халық астрономиясы |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.4.5.5. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, төл сөз бен автор сөзін ажыратады. Көпшілік оқушы: төл сөзді төлеу сөзге айналдыру жолдарын, қызметін түсінеді. Кейбір оқушылар: төлеу сөзді төлеу сөзге айналдырады. |
||||||||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым, жазылым мақсаты бойынша: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: оқылым, тыңдалым, негізгі ақпарат, қосымша ақпарат, жинақы мәтін. Әдеби тіл нормасы бойынша: Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады. |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Халық ауыз әдебиеті |
||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Аспан әлемінің құпиялары |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық.
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
ҚБ
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Сұрақтар |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
Тапсырма. Оқылым мәтіні. Мәтінді түсініп оқы.
Тапсырма. «Жылқы сұлбасы» стратегиясы.
1. Жылқының 4 аяғына мәтіндегі негізгі тірек сөздерді жазыңыз. 2. Жылқының басына негізгі ақпаратты жазыңыз. 3. Жылқының ішкі құрылысына қосымша ақпаратты жазыңыз. 4. Жылқының құйрығына мәтін бойынша қорытынды жазыңыз.
Саралау. Деңгейі төмен оқушыларға мәтіндегі тірек сөздерді анықтату. Дескриптор: *мәтіндегі негізгі тірек сөздерді анықтайды; * негізгі ақпаратты анықтайды; * қосымша ақпаратты анықтайды; * қорытынды жазады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» ӘТН.
Тапсырма. Дескриптор:
ҚБ
Топпен жұмыс Сұрақтарға жауап беріңдер. Бір-біріңмен пікір алмасып сұхбат құраңдар. 1-топ: Сағат болмаған шақта адамдар уақытт қалай белгілеген? 2-топ: Сағаттың қандай түрлерін білесіңдер? Сағаттың жыл санауға қатысы бар ма? Неліктен? 3-топ: Уақыттың ең кіші бөлігі мен үлкен бөлшегін атаңдар. Жұптық жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 4-тапсырма. БАҚ материалдарын пайдаланып, сағат және оның түрлері туралы телебағдарлама сценарийін жазады. Көмек қажет ететін оқушыларға диолог арқылы қолдау көрсетемін.
«Автор орындығында» үздік жұмыстар оқылады. |
Топтық жұмыс. Оқылым тапсырмасын орындайды. Оқушылар мәтіндегі негізгі тірек сөздерді анықтайды; негізгі ақпаратты анықтайды; қосымша ақпаратты анықтайды; қорытынды жазады. . Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Оқушылар мәтіндегі төл сөздерді төлеу сөз түрінде жазады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді; БАҚ материалдарын пайдаланып, сағат және оның түрлері туралы телебағдарлама сценарийін жазады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ «Түстер» Стикер
ҚБ
|
(«Менің алғашқы энциклопедиям» жинағынан) Тапсырма қағаздары |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут Үй тапсырмасы: |
Кері байланыс.
Ата-аналарының көмегімен немесе энциклопедияларды пайдаланып, ертедегі халықтық ұғымдарды, тәулік мезгілдерін жазып келу. |
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып қмж
5 сынып қмж
|
Бөлім атауы: Аспан әлемінің құпиялары |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 5-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ерте дүниедегі халық астрономиясы |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.4.5.5. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, төл сөз бен автор сөзін ажыратады. Көпшілік оқушы: төл сөзді төлеу сөзге айналдыру жолдарын, қызметін түсінеді. Кейбір оқушылар: төлеу сөзді төлеу сөзге айналдырады. |
||||||||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым, жазылым мақсаты бойынша: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: оқылым, тыңдалым, негізгі ақпарат, қосымша ақпарат, жинақы мәтін. Әдеби тіл нормасы бойынша: Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады. |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Халық ауыз әдебиеті |
||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Аспан әлемінің құпиялары |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық.
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
ҚБ
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Сұрақтар |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
Тапсырма. Оқылым мәтіні. Мәтінді түсініп оқы.
Тапсырма. «Жылқы сұлбасы» стратегиясы.
1. Жылқының 4 аяғына мәтіндегі негізгі тірек сөздерді жазыңыз. 2. Жылқының басына негізгі ақпаратты жазыңыз. 3. Жылқының ішкі құрылысына қосымша ақпаратты жазыңыз. 4. Жылқының құйрығына мәтін бойынша қорытынды жазыңыз.
Саралау. Деңгейі төмен оқушыларға мәтіндегі тірек сөздерді анықтату. Дескриптор: *мәтіндегі негізгі тірек сөздерді анықтайды; * негізгі ақпаратты анықтайды; * қосымша ақпаратты анықтайды; * қорытынды жазады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» ӘТН.
Тапсырма. Дескриптор:
ҚБ
Топпен жұмыс Сұрақтарға жауап беріңдер. Бір-біріңмен пікір алмасып сұхбат құраңдар. 1-топ: Сағат болмаған шақта адамдар уақытт қалай белгілеген? 2-топ: Сағаттың қандай түрлерін білесіңдер? Сағаттың жыл санауға қатысы бар ма? Неліктен? 3-топ: Уақыттың ең кіші бөлігі мен үлкен бөлшегін атаңдар. Жұптық жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 4-тапсырма. БАҚ материалдарын пайдаланып, сағат және оның түрлері туралы телебағдарлама сценарийін жазады. Көмек қажет ететін оқушыларға диолог арқылы қолдау көрсетемін.
«Автор орындығында» үздік жұмыстар оқылады. |
Топтық жұмыс. Оқылым тапсырмасын орындайды. Оқушылар мәтіндегі негізгі тірек сөздерді анықтайды; негізгі ақпаратты анықтайды; қосымша ақпаратты анықтайды; қорытынды жазады. . Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Оқушылар мәтіндегі төл сөздерді төлеу сөз түрінде жазады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді; БАҚ материалдарын пайдаланып, сағат және оның түрлері туралы телебағдарлама сценарийін жазады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ «Түстер» Стикер
ҚБ
|
(«Менің алғашқы энциклопедиям» жинағынан) Тапсырма қағаздары |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут Үй тапсырмасы: |
Кері байланыс.
Ата-аналарының көмегімен немесе энциклопедияларды пайдаланып, ертедегі халықтық ұғымдарды, тәулік мезгілдерін жазып келу. |
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















