Бөлім:
|
5.1c жай бөлшектер
|
Педагогтің аты-жөні
|
|
Күні:
|
07.11.2024
|
Сынып:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жай
бөлшектерді қосу және азайту
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
5.1.2.17 бөлімдері
бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және
азайтуды орындау;
|
Сабақтың мақсаты
|
|
Бағалау критерий
|
бөлімдері бірдей
бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды
бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және
азайтуды орындайды
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтын басы
Ұйымдастыру (2мин)
|
Психологиялық ахуал
Амандасу
Оқушылардың саббақа дайындығын
тексеру
|
Мұғалімен амандасады
Оқу құралдарын
реттейді
|
|
|
Алғашқы білімдерін тексеру (5
мин)
|
Сұрақ жауап
1) Жай
бөлшектің бөлімі нені көрсетеді алымы нені
көрсетеді
2)Бөлінді
бөлшек түрінде қалай жазылады
3) Жай бөлшек қалай
тұжырымдалады
4) Жай бөлшек қалай
қысқартылады
|
Сұрақтарға жауап береді
Жауабы
1) Бөлшек сызығының
астындағы сан бір бүтіннің неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді
Оны бөлшектің бөлімі деп атайды Бөлшек сызығының үстіндегі сан неше
бөліктің алынғанын көрсетеді
2)Екі натурал санның
бөліндісін бөлшек түрінде жазғанда бөлшектің алымына бөлінгіш
жазылып бөліміне бөлгіш жазылады
4) Бөлшектің алымын да
бөлімін де олардың 1 ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті
қысқарту деп атайды
|
Мадақтау мақтау
|
Оқулық
Интерактивті тақта
|
Сабақтын
ортасы
Негізгі бөлім. Тақырыпты
меңгеру
(10мин)
|
Жаңа
тақырыпты ашу
Бөлімдері бірдей
бөлшектерді
қосқанда олардың алымдарын
қосып алымы етіп жазып сол бөлімнің өзін қалдыру керек
Бөлімдері
бірдей бөлшетерді азайтқанда азайғыштың алымынын азайтқыштың адымын
азайтып алым етіп жазып сол бөлімнің өзін қалдыру
керек
1 мысал
2\9+5\9=2+5\9=7\9
3-2\5=15\5-2\5=13\5
2 мысал
1\11+5\11=6\11
|
Кітапаты оқып керек жерлерін түртіп
жазады
3\8+3\2=5\8
8\8-5\8=3\8
4\9+3\9=7\9
a\c+b\c=a+b\c
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу
үшін
бөлшектерді ең кіші
ортақ бөлімге келтіру керек
бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу азайту
керек
|
Сабақты белсенді оқушыларды мақтау
жараисың молодец
|
Оқулық
Интерактивті тақта
|
Практикалық бөлім
Есептер шығару (10 мин)
|
Жеке жұмыс
А деңгейі
№502
1)3\4-1\4
2)7\12-5\12
3)5\8+3\8
4)8\15+2\15
5)3\10+1\10
6)17\25-12\25
7)1\30+\7\30
8)28\45-12\45
№503
1)5\9+12\27
2)3\8+5\24
3)5\12-13\72
4)3\5-1\7
5)5\12+1\60
6)9\17-19\68
7)9\10+4\15
8)4\15-11\60
В деңгейі
Жұптық жұмыс
№508
1)3\12+25\30
2)10\24-21\54
3)30\54+22\30
4)28\40-10\75
5)12\27+14\21
|
Жауаптары
№502
1)1\4
2)2\12
3)8\8=1
4)10\15=2\3
5)4\10
6)5\25=1\5
7)8\30
8)16\45
№503
1)27\27=1
2)14\24=7\12
3)17\72
4)16\35
№508
13\12
1\36
58\45
17\30
10\9
|
Дескриптор
-бөлімдері бірдей
бөлшектерді қосады
-бөлімдері бірдей бөлшектерді
азайтады
3 балл
Дескриптор
-бөлшектерді ең кіші ортақ
бөлімге келтіреді
-бөлімдері бірдей бөлшектерді
қосады азайтады
4 балл
Дескриптор
-бөлшектерді
қысқартады
-өрнектің мәнін
табады
3 балл
|
Оқулық
Интерактивті тақта
|
Сабақтын
соңы
Кері байланыс
Рефлексия (5 мин)
|
БББ кестесі әдісі
Білемін
Білдім
Білгім келеді
Оқушыларды бағалау
|
Білемін
Білдім
Білгім келеді
Кестені толтырады
|
|
|
Сабақты қорытыңдылау
(3 мин)
|
Үиге
тапсырма №511
|
Үи тапсырмасын жазып алады
|
|
|