|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер шары неден тұрады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.2- Жердің құрылысы мен құрамын атау 5.2.3.1- Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Жердің құрылысы мен құрамын зерттеу; Жер шарын және оның құрамын сипаттау. |
|
|
Құндылыққа баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы /10 мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Менен бір мотивациялық сөз» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады;
қойылады
«Суретте » әдісі. Оқушыларға проблемалық жағдай туғызу арқылы тақырыптың мазмұнын түсінуге көмектесу. Жердің ішкі құрылысы қандай? біздің ғаламшарды қандай қабаттар қоршап тұрады?
|
Оқушылар ұстазымен амадасады. Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтайды. Әрбір дұрыс тұжырымдардың тұсына «+» белгісін қояды. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Анагармма тапсырмасын орында кілтті сөздерді жазып алады |
Жарайсыздар! Керемет! Тапқырсыдар Дескриптор: -берілген тапсырмаларды дұрыс не бұрыс екенін ажыратады Әрбір жауап -1балл Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді -анагармма тапсырмасын орындайды Мұғалімнің бонустары |
Үлестірме
материалдар |
|
Ортасы/25мин |
«Кинометафора» әдісі. (топпен жұмыс) 3 топқа 3 түрлі мәтін таратылып беріледі. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі бойынша мәтінді оқып,жұпта,топта талқылап, «Тұжырымдамалық карта» бойынша постерге түсіреді .Әр топтан баяндамашылар шығып постерлерін қорғайды. Мақсаты: топта жұмыстану оқушылар арасындағы ынтамақтастықты дамытады. Оқушылар қиналған жағдайда оқулықты қолдануларына болады, бұл өз бетімен білім алуға ынталандырады. 1-топ. Жердің ішкі құрылысын кесте арқылы сипаттап береді 2-топ Жер сфералары Атмосфера мен Литосфераны сипаттайды 3-топ Литосфера мен гидросфераның компаненттерін атайды Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін платформадан тапырмалар ұсынЖұптық жұмыс
2-тапсырма «Адасқан хаттар» ойыны Адасқан хаттарды алып,ондағы сөздерді жер қабықтарының қайсысына жататынын конвертке салу . Геодиктант 1.
..... литосфераның жоғарғы бөлігі, атмосфераның төменгі бөлігі,
гидросфера, биосфераның өзара әрекеттесуіне қалыптасқан ерекше
қабық. 5.
Географиялық қабық. Жер шарының...... болып табылады.
7. Жер шарының ең ірі табиғат кешені...... болып
саналады.
|
Видеоматериалды қарап, берілген тапсыраларын постер ретінде қорғап, Жетелейтін тапсырмаларды орындайды.(топпен жұмыс Берілген қызықты тапсырманы сілтемеге өтіп орындайды. Мұғалімнің көмегіне жүгінеді Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып, , тапсырманы орындайды Оқушылар топта жұптасып көп нүктенің орнын толтырады басқа жұптармен тексереді Жауаптары: 1.
географиялық қабық. 5.
ең үлкен табиғат кешені |
Дескриптор: -жер қабықтарын атайды -географиялық қабықтарды суреттейді -сфераларды атайды Топтар бірін бірі бағалайды Дескриптор: -Атмосфера, гидросфера қабаттарын көрсетіп, сәйкестігін табады -литосфера ен биосфераны сәйкестендіреді Бағдаршам арқылы бағалау Екі жұлдыз, бір ұсыныс бойынша топтар бірін-бірі бағалайды |
https://youtu.be/sNIU1CfLB98?si=EXR0c3s34UiQPQhh
https://learningapps.org/view21431036
. Үлестірме материалдар |
|
Соңы/10 мин |
Жеке жұмыс- «Серпілген сауал»
а) ядро, мантия, жер қыртысы; ә) жер қыртысы, мантия, ядро; б) мантия, ядро, жер қыртысы; в) мантия, жер қыртысы, ядро. 2. Жер қабатының атаулары мен олардың қасиеттері арасындағы байланысты анықта: 1) атмосфера а) қатты қабат 2) гидросфера б) газтәріздес қабат 3) литосфера в) су қабаты 4) биосфера г) тіршілік қабаты |
Оқушылар топпен шеңбер бойында отырып жаңа сабақ бойынша түйінді ой айтады. Идея қайталанбауы керек. |
Шапалақтау арқылы бағалау |
(мұғалім қосылады) Мобильді телефон. Интербелсенді тақта |
|
|
Рефлексия. Кері байланыс «Сэндвич әдісі» арқылы алған білімдері бойынша кері байланыс орнатады. 1 қабат – түсінгені туралы оң пікір; 2 қабат – сыни көзқарас, нені өзгерту керек және қалай өзгерту керек; 3 қабат – оң көзқарас бере отырып, болашаққа ұсыныс беру: маған ұнады , дегенмен келесі жолы … Үй тапсырмасы: §5параграф соңындағы сұрақтарға жауап беру. 23,24 бет. |
|
|
8 сынып. Биология оқулығы, 1бөлім |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып ҚМЖ Жер шары неден тұрады?
5 сынып ҚМЖ Жер шары неден тұрады?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер шары неден тұрады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.2- Жердің құрылысы мен құрамын атау 5.2.3.1- Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Жердің құрылысы мен құрамын зерттеу; Жер шарын және оның құрамын сипаттау. |
|
|
Құндылыққа баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы /10 мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Менен бір мотивациялық сөз» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады;
қойылады
«Суретте » әдісі. Оқушыларға проблемалық жағдай туғызу арқылы тақырыптың мазмұнын түсінуге көмектесу. Жердің ішкі құрылысы қандай? біздің ғаламшарды қандай қабаттар қоршап тұрады?
|
Оқушылар ұстазымен амадасады. Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтайды. Әрбір дұрыс тұжырымдардың тұсына «+» белгісін қояды. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Анагармма тапсырмасын орында кілтті сөздерді жазып алады |
Жарайсыздар! Керемет! Тапқырсыдар Дескриптор: -берілген тапсырмаларды дұрыс не бұрыс екенін ажыратады Әрбір жауап -1балл Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді -анагармма тапсырмасын орындайды Мұғалімнің бонустары |
Үлестірме
материалдар |
|
Ортасы/25мин |
«Кинометафора» әдісі. (топпен жұмыс) 3 топқа 3 түрлі мәтін таратылып беріледі. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі бойынша мәтінді оқып,жұпта,топта талқылап, «Тұжырымдамалық карта» бойынша постерге түсіреді .Әр топтан баяндамашылар шығып постерлерін қорғайды. Мақсаты: топта жұмыстану оқушылар арасындағы ынтамақтастықты дамытады. Оқушылар қиналған жағдайда оқулықты қолдануларына болады, бұл өз бетімен білім алуға ынталандырады. 1-топ. Жердің ішкі құрылысын кесте арқылы сипаттап береді 2-топ Жер сфералары Атмосфера мен Литосфераны сипаттайды 3-топ Литосфера мен гидросфераның компаненттерін атайды Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін платформадан тапырмалар ұсынЖұптық жұмыс
2-тапсырма «Адасқан хаттар» ойыны Адасқан хаттарды алып,ондағы сөздерді жер қабықтарының қайсысына жататынын конвертке салу . Геодиктант 1.
..... литосфераның жоғарғы бөлігі, атмосфераның төменгі бөлігі,
гидросфера, биосфераның өзара әрекеттесуіне қалыптасқан ерекше
қабық. 5.
Географиялық қабық. Жер шарының...... болып табылады.
7. Жер шарының ең ірі табиғат кешені...... болып
саналады.
|
Видеоматериалды қарап, берілген тапсыраларын постер ретінде қорғап, Жетелейтін тапсырмаларды орындайды.(топпен жұмыс Берілген қызықты тапсырманы сілтемеге өтіп орындайды. Мұғалімнің көмегіне жүгінеді Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып, , тапсырманы орындайды Оқушылар топта жұптасып көп нүктенің орнын толтырады басқа жұптармен тексереді Жауаптары: 1.
географиялық қабық. 5.
ең үлкен табиғат кешені |
Дескриптор: -жер қабықтарын атайды -географиялық қабықтарды суреттейді -сфераларды атайды Топтар бірін бірі бағалайды Дескриптор: -Атмосфера, гидросфера қабаттарын көрсетіп, сәйкестігін табады -литосфера ен биосфераны сәйкестендіреді Бағдаршам арқылы бағалау Екі жұлдыз, бір ұсыныс бойынша топтар бірін-бірі бағалайды |
https://youtu.be/sNIU1CfLB98?si=EXR0c3s34UiQPQhh
https://learningapps.org/view21431036
. Үлестірме материалдар |
|
Соңы/10 мин |
Жеке жұмыс- «Серпілген сауал»
а) ядро, мантия, жер қыртысы; ә) жер қыртысы, мантия, ядро; б) мантия, ядро, жер қыртысы; в) мантия, жер қыртысы, ядро. 2. Жер қабатының атаулары мен олардың қасиеттері арасындағы байланысты анықта: 1) атмосфера а) қатты қабат 2) гидросфера б) газтәріздес қабат 3) литосфера в) су қабаты 4) биосфера г) тіршілік қабаты |
Оқушылар топпен шеңбер бойында отырып жаңа сабақ бойынша түйінді ой айтады. Идея қайталанбауы керек. |
Шапалақтау арқылы бағалау |
(мұғалім қосылады) Мобильді телефон. Интербелсенді тақта |
|
|
Рефлексия. Кері байланыс «Сэндвич әдісі» арқылы алған білімдері бойынша кері байланыс орнатады. 1 қабат – түсінгені туралы оң пікір; 2 қабат – сыни көзқарас, нені өзгерту керек және қалай өзгерту керек; 3 қабат – оң көзқарас бере отырып, болашаққа ұсыныс беру: маған ұнады , дегенмен келесі жолы … Үй тапсырмасы: §5параграф соңындағы сұрақтарға жауап беру. 23,24 бет. |
|
|
8 сынып. Биология оқулығы, 1бөлім |
шағым қалдыра аласыз
Анагармма тапсырмасын
ұсыну













