|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ғалам.Жер.Адам |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күн: |
11.10 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cынып: |
Қатыcушылар cаны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Материктер мен аралдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Oқу бағдарламасына cәйкес оқу мақсаттары |
5.2.6.1 Материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- Материктер мен дүние бөліктердің айырмашылықтарын ажыратады. - Материктер мен дүние бөліктердің зерттеу тарихын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй тапсырмасы. «Миға шабуыл».
|
Оқушылар амандасып, жағымды ахуал тудырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескриптор: - Оқушылар сұрақтарға жауап береді – 1 б - Шартты белгілерді ажыратады – 1 б. |
ДК экран |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин |
1-тапсырма. «Кинометафра» әдісі.
|
Оқушылар бейнежазбаны көре отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап береді – 1 б |
https://youtu.be/tuoaH_2ZnRc?si=-dEtG5Hlg6n6pocZ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 мин |
2- тапсырма. «Сөйлемді толықтыр» әдісі арқылы географиялық диктант жазады. Жеке жұмыс. 1.Жер бедерінің ең ірі формалары - ... 2. Барлық материктер ауданын қосып есептегенде жер шарының .... алып жатыр. 3. Географиялық қабықтың даму нәтижесінде ірі табиғат кешендері - ... пайда болды. 4. .... – ежелгі Панталасса мұхитының қалдығы. 5. Қазіргі кезде жер бетінде алты материк бар: Еуразия, Африка, ............. , ......................., Аустралия және Антарктида. |
Оқушы берілген сұрақтарды толықтыру арқылы тапсырманың жауаптарын жазбаша түрде орындайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескриптор: 1.Тапсырманы орындайды 1 балл 2.Географиялық диктант арқылы дұрыс жауап береді 1 балл 3. Материктерді атай алады. 1 балл |
Оқулық, Үлестірмелі материал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
3-тапсырма. Сәйкестендіру. Жұптық жұмыс
|
Оқушылар ғалымдар мен еңбектерін салыстырып жазады.
|
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескриптор: - Саяхатшы мен оның ашқан жаңалықтарын сәйкестендіреді – 2 б.
|
Оқулық, үлестірмелі материал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
8 мин |
4-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріңіз. Материк дегеніміз не? Материктің неше түрі бар? Ежелгі ғалымдар жерді неше бөлікке бөлген? П.П.Семенов-Тянь-Шанский және Н.М.Прежевальский ашқан жаңалық? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Декриптор 1.Сұрақтарға жауап береді – 1б 2.Саяхатшылардың еңбектерін атай алады 1 балл |
ДК экран |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып ҚМЖ Материктер мен аралдар
5 сынып ҚМЖ Материктер мен аралдар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ғалам.Жер.Адам |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күн: |
11.10 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cынып: |
Қатыcушылар cаны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Материктер мен аралдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Oқу бағдарламасына cәйкес оқу мақсаттары |
5.2.6.1 Материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- Материктер мен дүние бөліктердің айырмашылықтарын ажыратады. - Материктер мен дүние бөліктердің зерттеу тарихын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй тапсырмасы. «Миға шабуыл».
|
Оқушылар амандасып, жағымды ахуал тудырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескриптор: - Оқушылар сұрақтарға жауап береді – 1 б - Шартты белгілерді ажыратады – 1 б. |
ДК экран |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин |
1-тапсырма. «Кинометафра» әдісі.
|
Оқушылар бейнежазбаны көре отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап береді – 1 б |
https://youtu.be/tuoaH_2ZnRc?si=-dEtG5Hlg6n6pocZ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 мин |
2- тапсырма. «Сөйлемді толықтыр» әдісі арқылы географиялық диктант жазады. Жеке жұмыс. 1.Жер бедерінің ең ірі формалары - ... 2. Барлық материктер ауданын қосып есептегенде жер шарының .... алып жатыр. 3. Географиялық қабықтың даму нәтижесінде ірі табиғат кешендері - ... пайда болды. 4. .... – ежелгі Панталасса мұхитының қалдығы. 5. Қазіргі кезде жер бетінде алты материк бар: Еуразия, Африка, ............. , ......................., Аустралия және Антарктида. |
Оқушы берілген сұрақтарды толықтыру арқылы тапсырманың жауаптарын жазбаша түрде орындайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескриптор: 1.Тапсырманы орындайды 1 балл 2.Географиялық диктант арқылы дұрыс жауап береді 1 балл 3. Материктерді атай алады. 1 балл |
Оқулық, Үлестірмелі материал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
3-тапсырма. Сәйкестендіру. Жұптық жұмыс
|
Оқушылар ғалымдар мен еңбектерін салыстырып жазады.
|
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескриптор: - Саяхатшы мен оның ашқан жаңалықтарын сәйкестендіреді – 2 б.
|
Оқулық, үлестірмелі материал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
8 мин |
4-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріңіз. Материк дегеніміз не? Материктің неше түрі бар? Ежелгі ғалымдар жерді неше бөлікке бөлген? П.П.Семенов-Тянь-Шанский және Н.М.Прежевальский ашқан жаңалық? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Декриптор 1.Сұрақтарға жауап береді – 1б 2.Саяхатшылардың еңбектерін атай алады 1 балл |
ДК экран |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














