|
Бөлім: |
5.2 A Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи құбылыстарының көптүрлілігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Табиғатта болатын әртүрлі құбылыстарды ажыратады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 4 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
ҚБ мадақтау |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам |
||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
|
1-тапсырма. «Миға шабуыл» әдісі. Жұмбақты шешіңдер. 1. Бір нәрсе жоғарыда от жағып тұр. Дабылдатып дабылын ол қағып тұр. От жағып, дабыл қағып тұрғанында Сабалап төмен қарай су ағып тұр. 2.Тұрғанымен жырақ өзі. Таусылмайтын шырақ көзі. 3. Жылт-жылт етіп төбемде Түсе алмай тұр төменге. 4. Мамықтай ұлпа. Қанттай ақ Қыста жер бетін басады. Жазда сайға қашады. 5. Алақаныңмен басарсын. Ұстай алмай сасарсын. |
Оқушылар жұмбақтарды шешу арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. (жаңбыр, найзағай). (Күн). (Жұлдыз). (Көлеңке) (Қар). |
ҚБ мадақтау Дескриптор: Оқушылар жұмбақтарды шешеді - 1 балл. |
Жұмбақтар |
||||
|
3 мин |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
Оқулық |
|||||
|
7 мин |
2-тарсыма. «Кестемен жұмыс» әдісі. Кестені толтырыңдар.
|
Оқушылар кестені толтырады. |
ҚБ мадақтау Дескриптор: Оқушылар кестені толтырады 1балл. Құбылыстарды ажыратады 1 балл. Мысал келтіреді 1 балл. |
Үлестірмелі материал |
||||
|
7 мин |
3-тапсырма. «Тыңдалым» әдісі. Үнтаспадан табиғат құбылыстарының дауысына қарап атаңдар. |
Оқушылар табиғат құбылыстарын атайды. |
ҚБ мадақтау. Дескриптор: Оқушылар үнтаспаны тыңдайды 1 балл. Табиғат құбылыстарын атайды 1 балл. Табиғат құбылыстарын бір-бірінен ажыратады 1 балл. |
Үнтаспа |
||||
|
9 мин |
4-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі. Сқрақтарға жауап беріңдер. 1.Найзағай ойнап тұрғанда адам өзін қалай алып жүру керек? Қысқаша қағидасын жаз. 2. Қыс айларында болатын метеорологиялық құбылыстарды атаңдар. 3. Сендер тұратын жерлеріңде табиғаттың қандай ерекше құбылыстары бар? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ мадақтау. Дескриптор: 1.Найзағай ойнап тұрғанда адам өзін қалай алып жүру керек екендігін жазады – 1балл. 2. Қыс айларында болатын метеорологиялық құбылыстарды айтады – 1 балл. 3. Өздері тұратын жерлеріңде табиғат құбылыстарын сипаттайды – 1 балл. |
Оқулық, үлестірмелі материал |
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
ҚБ мадақтау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып ҚМЖ Табиғи құбылыстарының көптүрлілігі
5 сынып ҚМЖ Табиғи құбылыстарының көптүрлілігі
|
Бөлім: |
5.2 A Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи құбылыстарының көптүрлілігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Табиғатта болатын әртүрлі құбылыстарды ажыратады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 4 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
ҚБ мадақтау |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам |
||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
|
1-тапсырма. «Миға шабуыл» әдісі. Жұмбақты шешіңдер. 1. Бір нәрсе жоғарыда от жағып тұр. Дабылдатып дабылын ол қағып тұр. От жағып, дабыл қағып тұрғанында Сабалап төмен қарай су ағып тұр. 2.Тұрғанымен жырақ өзі. Таусылмайтын шырақ көзі. 3. Жылт-жылт етіп төбемде Түсе алмай тұр төменге. 4. Мамықтай ұлпа. Қанттай ақ Қыста жер бетін басады. Жазда сайға қашады. 5. Алақаныңмен басарсын. Ұстай алмай сасарсын. |
Оқушылар жұмбақтарды шешу арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. (жаңбыр, найзағай). (Күн). (Жұлдыз). (Көлеңке) (Қар). |
ҚБ мадақтау Дескриптор: Оқушылар жұмбақтарды шешеді - 1 балл. |
Жұмбақтар |
||||
|
3 мин |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
Оқулық |
|||||
|
7 мин |
2-тарсыма. «Кестемен жұмыс» әдісі. Кестені толтырыңдар.
|
Оқушылар кестені толтырады. |
ҚБ мадақтау Дескриптор: Оқушылар кестені толтырады 1балл. Құбылыстарды ажыратады 1 балл. Мысал келтіреді 1 балл. |
Үлестірмелі материал |
||||
|
7 мин |
3-тапсырма. «Тыңдалым» әдісі. Үнтаспадан табиғат құбылыстарының дауысына қарап атаңдар. |
Оқушылар табиғат құбылыстарын атайды. |
ҚБ мадақтау. Дескриптор: Оқушылар үнтаспаны тыңдайды 1 балл. Табиғат құбылыстарын атайды 1 балл. Табиғат құбылыстарын бір-бірінен ажыратады 1 балл. |
Үнтаспа |
||||
|
9 мин |
4-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі. Сқрақтарға жауап беріңдер. 1.Найзағай ойнап тұрғанда адам өзін қалай алып жүру керек? Қысқаша қағидасын жаз. 2. Қыс айларында болатын метеорологиялық құбылыстарды атаңдар. 3. Сендер тұратын жерлеріңде табиғаттың қандай ерекше құбылыстары бар? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ мадақтау. Дескриптор: 1.Найзағай ойнап тұрғанда адам өзін қалай алып жүру керек екендігін жазады – 1балл. 2. Қыс айларында болатын метеорологиялық құбылыстарды айтады – 1 балл. 3. Өздері тұратын жерлеріңде табиғат құбылыстарын сипаттайды – 1 балл. |
Оқулық, үлестірмелі материал |
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
ҚБ мадақтау |
|
шағым қалдыра аласыз














