|
Бөлімнің атауы |
Мектеп: Қайназар ауылындағы №1 орта мектебі Пәні: Музыка Мұғалімнің аты-жөні: Елеусизова Наргиза Ганиевна |
|||||||
|
Күні: 07.02.2025 |
||||||||
|
Сынып: 5 а |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрі |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.1.2.4- ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану 5.2.1.1- музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, материалдар жинақтау |
|||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдаланады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасауда идеялар, материалдар жинақтайды. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Ауызша және жазбаша жұмыстарда музыкалық ұғымдарды қолдана алады. |
|||||||
|
Саралау тапсырмалары |
||||||||
|
Ұжымдық жұмыс: Жаңа тақырыпты түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс |
Жұптық жұмыс Тапсырманы түсіну, өз бетімен орындауы |
||||||
|
|
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Уақыт |
Кезең |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
|
|
Ресурс-тар, дерексөз-дер |
|||
|
2 мин |
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. |
Мұғалімнің сөзіне назар аударады |
|
PowerPoint |
|||
|
5 мин 5 мин 10 мин 10 мин 3 мин 5 мин |
Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе Сабақтың ортасы |
Топқа бөлу: «Музыкалық аспаптар» әдісі бойынша 2 топқа бөлу. Музыкалық аспаптар суреттері бойынша топқа бөлінеді. Үрлемелі аспаптар тобы: Ұрмалы аспаптар тобы: -Балалар біз міне екі топқа бөліндік. Үрлемелі және Ұрмалы аспаптар болып 2 топқа бөліндік. Сұрақ: -Ұрмалы аспаптарға қандай аспаптар жатады? -Үрлемелі аспаптарға қандай аспаптар жатады? Түркі халықтарының музыкалық аспаптары туралы кім айтып береді? -Жарайсыңдар, оқушылар олай болса үйге тапсырманы қайталайық. Мына тұрған асықты лақтыру арқылы жасырынған сұрақтарға жауап бересіңдер. «Асық лақтыру» әдісі бойынша үй тапсырмасы сұралады. Ереже:
Жаңа тақырыпты ашу: «Артық болмас білгенің» Тыңдалым. Тақырып бойынша мәліметтермен таныстырамын.(бейнеролик) «Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрі » - Сауда жолы «Жібек жолы» деп неге аталғанын білесің бе?Ол жолмен Қытайдың таза жібегі жиі тасмалданатын болған. Сондықтан сауда жолы «Жібек жолы» деп аталады. Кең байтақ Шығыс өлкелері мен Батыс өлкелерін байланыстырып жатқан ұзақ жол болғандықтан, оған «ұлы» сөзі тіркелген. Сондықтан бұл жол «Ұлы Жібек жолы» болып тарихқа енді. Тапсырма №1. Топтық жұмыс. «Жібек жолы-Шығыс елдері» виртуалды саяхат ойыны. Ойынның шартымен оқушыларды таныстырамыз. Оқушылар Қытай жерінде бір қаладағы «Шығыс халықтарының өнері» деген мұражай көрмемен танысады.
Әр топ өз тақырыптары бойынша постер қорғайды. Тапсырма №2. « Көңілді ноталар» әдісі арқылы жұптық жұмыс жасайды. Берілген ноталарды нота сызықтарына орналастыр. Әр жұп өздеріне берілетін тапсырмаларды орындайды.
Тапсырма№ 3. Әнді тыңдау, орындау. «Сакура» әні. 1.Шешек атты шие, Салсам жанар жан-жаққа, Аспан асты саябақ, Желпіп өтсе жел-дағы, Қызғыш мұнар тербелер.... Шешек атты шие! Шешек атты шие!
|
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Мұғалімнің сөзіне назар аударады Дескриптор: - Түркі халықтары туралы біледі. -Түркі халықтарының ұқсастықтары мен ерекшеліктерін біледі . Мұғалімнің сөзіне назар аударады
Дескриптор -Тақырыпқа сай түрлі сұрақтарға жауап береді. -Әнді тыңдап олардың айырмашылығымен ұқсастығын көрсету
Дескриптор: -Жұмыстарды талдайды, салыстырады және бағалайды. -Әнді тыңдап,бірге орындайды
|
ҚБ: Ауызша бағаланады
ҚБ: жүрекшелер арқылы бағалау
ҚБ: Жарайсың! Керемет!
ҚБ: «Сиқырлы себеттер» әдісі арқылы бағалайды.
|
Домбыра Жетіген суреттер PowerPoint PowerPoint Оқулықта 52-53 беттер. PowerPoint PowerPoint PowerPoint |
|||
|
Сабақты бекіту 2 мин |
Қорытындылау. Бағалау. Мұғалімнің бағалауы.
|
|
|
|
||||
|
3 мин |
Кері байланыс.«Сакура ағашы» әдісі арқылы - сабақ қызықты болды, сабақ туралы білгенім...... - сабақты жақсы түсіндім, сабақтан алған әсерім..... - сабақ мен үшін қиындау болды, себебі....... (ауызша және жазбаша) |
Сабақтан түсінгендері бойынша сұрақтарға жауап береді және стикермен жабыстырады. |
|
Сакура ағашының суреті |
||||
|
Үйге тапсырма |
Тақырып бойынша аяқтамаған жұмыстарын аяқтайды. |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып. "Шығыс халықтарының музыкалық мәдениеті"
5 сынып. "Шығыс халықтарының музыкалық мәдениеті"
|
Бөлімнің атауы |
Мектеп: Қайназар ауылындағы №1 орта мектебі Пәні: Музыка Мұғалімнің аты-жөні: Елеусизова Наргиза Ганиевна |
|||||||
|
Күні: 07.02.2025 |
||||||||
|
Сынып: 5 а |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрі |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.1.2.4- ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану 5.2.1.1- музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, материалдар жинақтау |
|||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдаланады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасауда идеялар, материалдар жинақтайды. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Ауызша және жазбаша жұмыстарда музыкалық ұғымдарды қолдана алады. |
|||||||
|
Саралау тапсырмалары |
||||||||
|
Ұжымдық жұмыс: Жаңа тақырыпты түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс |
Жұптық жұмыс Тапсырманы түсіну, өз бетімен орындауы |
||||||
|
|
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Уақыт |
Кезең |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
|
|
Ресурс-тар, дерексөз-дер |
|||
|
2 мин |
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. |
Мұғалімнің сөзіне назар аударады |
|
PowerPoint |
|||
|
5 мин 5 мин 10 мин 10 мин 3 мин 5 мин |
Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе Сабақтың ортасы |
Топқа бөлу: «Музыкалық аспаптар» әдісі бойынша 2 топқа бөлу. Музыкалық аспаптар суреттері бойынша топқа бөлінеді. Үрлемелі аспаптар тобы: Ұрмалы аспаптар тобы: -Балалар біз міне екі топқа бөліндік. Үрлемелі және Ұрмалы аспаптар болып 2 топқа бөліндік. Сұрақ: -Ұрмалы аспаптарға қандай аспаптар жатады? -Үрлемелі аспаптарға қандай аспаптар жатады? Түркі халықтарының музыкалық аспаптары туралы кім айтып береді? -Жарайсыңдар, оқушылар олай болса үйге тапсырманы қайталайық. Мына тұрған асықты лақтыру арқылы жасырынған сұрақтарға жауап бересіңдер. «Асық лақтыру» әдісі бойынша үй тапсырмасы сұралады. Ереже:
Жаңа тақырыпты ашу: «Артық болмас білгенің» Тыңдалым. Тақырып бойынша мәліметтермен таныстырамын.(бейнеролик) «Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрі » - Сауда жолы «Жібек жолы» деп неге аталғанын білесің бе?Ол жолмен Қытайдың таза жібегі жиі тасмалданатын болған. Сондықтан сауда жолы «Жібек жолы» деп аталады. Кең байтақ Шығыс өлкелері мен Батыс өлкелерін байланыстырып жатқан ұзақ жол болғандықтан, оған «ұлы» сөзі тіркелген. Сондықтан бұл жол «Ұлы Жібек жолы» болып тарихқа енді. Тапсырма №1. Топтық жұмыс. «Жібек жолы-Шығыс елдері» виртуалды саяхат ойыны. Ойынның шартымен оқушыларды таныстырамыз. Оқушылар Қытай жерінде бір қаладағы «Шығыс халықтарының өнері» деген мұражай көрмемен танысады.
Әр топ өз тақырыптары бойынша постер қорғайды. Тапсырма №2. « Көңілді ноталар» әдісі арқылы жұптық жұмыс жасайды. Берілген ноталарды нота сызықтарына орналастыр. Әр жұп өздеріне берілетін тапсырмаларды орындайды.
Тапсырма№ 3. Әнді тыңдау, орындау. «Сакура» әні. 1.Шешек атты шие, Салсам жанар жан-жаққа, Аспан асты саябақ, Желпіп өтсе жел-дағы, Қызғыш мұнар тербелер.... Шешек атты шие! Шешек атты шие!
|
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Мұғалімнің сөзіне назар аударады Дескриптор: - Түркі халықтары туралы біледі. -Түркі халықтарының ұқсастықтары мен ерекшеліктерін біледі . Мұғалімнің сөзіне назар аударады
Дескриптор -Тақырыпқа сай түрлі сұрақтарға жауап береді. -Әнді тыңдап олардың айырмашылығымен ұқсастығын көрсету
Дескриптор: -Жұмыстарды талдайды, салыстырады және бағалайды. -Әнді тыңдап,бірге орындайды
|
ҚБ: Ауызша бағаланады
ҚБ: жүрекшелер арқылы бағалау
ҚБ: Жарайсың! Керемет!
ҚБ: «Сиқырлы себеттер» әдісі арқылы бағалайды.
|
Домбыра Жетіген суреттер PowerPoint PowerPoint Оқулықта 52-53 беттер. PowerPoint PowerPoint PowerPoint |
|||
|
Сабақты бекіту 2 мин |
Қорытындылау. Бағалау. Мұғалімнің бағалауы.
|
|
|
|
||||
|
3 мин |
Кері байланыс.«Сакура ағашы» әдісі арқылы - сабақ қызықты болды, сабақ туралы білгенім...... - сабақты жақсы түсіндім, сабақтан алған әсерім..... - сабақ мен үшін қиындау болды, себебі....... (ауызша және жазбаша) |
Сабақтан түсінгендері бойынша сұрақтарға жауап береді және стикермен жабыстырады. |
|
Сакура ағашының суреті |
||||
|
Үйге тапсырма |
Тақырып бойынша аяқтамаған жұмыстарын аяқтайды. |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз














