|
Бөлім: |
5.4 Ежелгі Қазақстан тарихына шолу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Карменова А.Т |
|
|
Күні: |
19.05.2023 |
|
|
Сынып:5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Қазақстанға саяхат |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсінеді және Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым – қатынасын анықтай алады; - Көпшілігі: Ұлы Жібек жолының тармақтарын картадан көрсетіп, қаңлы жерінен табылған заттарды көрші елдермен байланыстыра алады; Кейбірі: Ұлы Жібек жолының халықаралық мәдениеттің, соның ішінде қаңлы мәдениетінің дамуына тигізген әсеріне дәлелдер келтіріп, бағалай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру:
- Ұлы Жібек жолының тарихта алатын орны қандай? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Ұлы Жібек жолының тарихи атауы Лазурит жолы Нефрит жолы Дала жолы Бадахшан тауы-Иран- Жаркент дария – Қара теңіз жағалауы - Месопотамия-Мысыр- Шығыс Түркістан – Дон – Оңтүстік Орал- Сирия-Қытай Қытай Ертіс, Алтай-Зайсан көлі
Ұлы Жібек жолының шырауашылықьтың дамуына әсері
.
Жібек Жолын игерген елдер
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
Ұлы Жібек Жолы арқылы саудаланған тауарларды ата. 1. Жергілікті саудагерлер 2. Әр елден келген саудагерлер О ртадағы суреттерден өз тауарын табады және жарнамалайды. ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
Мәтінмен жұмыс жасайды
Дискриптор: -мәтіннің негізгі идеясын анықтайды
Дискриптор:- Оқушыларға конвертте сұрақтар беріледі.Ол конвертты мұғалім сыныптың әр жеріне жасырады.Оқушылар конвертті тауып шешімін табу керек.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Ала қан-жұдырық» «Жұлдызша лар «Бармақпен»
|
Сарматтар шайқасы туралы мәтін. «Ұлы дала мемлекеттері», Алматы «Аруна» баспасы. 13-14 бб.
Конверт, сұрақтар жазылған кеспе қағаздар, стикер Ақпараттық карточкалар
|
||||||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс Менің бүгін білгенім... Менің бүгін үйренгенім... Менің байқағаным... Мен келесі мәселелер бойынша көбірек білгім келеді... Үй тапсырмасы «Ұлы Жібек жолының Қазіргі таңдағы тарихи маңызы» Еркін жазу |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып Тарих
5 сынып Тарих
|
Бөлім: |
5.4 Ежелгі Қазақстан тарихына шолу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Карменова А.Т |
|
|
Күні: |
19.05.2023 |
|
|
Сынып:5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Қазақстанға саяхат |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсінеді және Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым – қатынасын анықтай алады; - Көпшілігі: Ұлы Жібек жолының тармақтарын картадан көрсетіп, қаңлы жерінен табылған заттарды көрші елдермен байланыстыра алады; Кейбірі: Ұлы Жібек жолының халықаралық мәдениеттің, соның ішінде қаңлы мәдениетінің дамуына тигізген әсеріне дәлелдер келтіріп, бағалай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру:
- Ұлы Жібек жолының тарихта алатын орны қандай? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Ұлы Жібек жолының тарихи атауы Лазурит жолы Нефрит жолы Дала жолы Бадахшан тауы-Иран- Жаркент дария – Қара теңіз жағалауы - Месопотамия-Мысыр- Шығыс Түркістан – Дон – Оңтүстік Орал- Сирия-Қытай Қытай Ертіс, Алтай-Зайсан көлі
Ұлы Жібек жолының шырауашылықьтың дамуына әсері
.
Жібек Жолын игерген елдер
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
Ұлы Жібек Жолы арқылы саудаланған тауарларды ата. 1. Жергілікті саудагерлер 2. Әр елден келген саудагерлер О ртадағы суреттерден өз тауарын табады және жарнамалайды. ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
Мәтінмен жұмыс жасайды
Дискриптор: -мәтіннің негізгі идеясын анықтайды
Дискриптор:- Оқушыларға конвертте сұрақтар беріледі.Ол конвертты мұғалім сыныптың әр жеріне жасырады.Оқушылар конвертті тауып шешімін табу керек.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Ала қан-жұдырық» «Жұлдызша лар «Бармақпен»
|
Сарматтар шайқасы туралы мәтін. «Ұлы дала мемлекеттері», Алматы «Аруна» баспасы. 13-14 бб.
Конверт, сұрақтар жазылған кеспе қағаздар, стикер Ақпараттық карточкалар
|
||||||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс Менің бүгін білгенім... Менің бүгін үйренгенім... Менің байқағаным... Мен келесі мәселелер бойынша көбірек білгім келеді... Үй тапсырмасы «Ұлы Жібек жолының Қазіргі таңдағы тарихи маңызы» Еркін жазу |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














