Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Күні |
27.01.25ж |
|
|
Сыныпжетекші: |
|
|
|
Сынып: |
6 сыныбы |
|
|
Сабақтыңтақырыбы |
«Заң және тәртіп» Қауіпсіздік сабағы (10 минут)
№ 19-САБАҚ 6- сыныптар:«Әртүрлі жарақат алғанда алғашқы медициналық көмек көрсету» |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды әртүрлі жарақаттар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерімен таныстыру. Алғашқы медициналық көмек көрсету кезінде қателіктерді болдырмау үшін қажетті білім мен дағдыларды дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Оқушыларды өмір мен денсаулықты сақтауға қажетті қауіпсіздік ережелерімен таныстыру, әртүрлі төтенше жағдайларда дұрыс әрекет ету дағдыларын қалыптастыру және алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерін үйрету. |
|
|
Дәйексөз |
«Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|
|
Құндылық |
Өмір мен денсаулықты сақтау, төтенше жағдайларда өзара көмек көрсету және дұрыс әрекет ету дағдыларын дамыту. |
|
|
Сабақтыңбарысы |
||
|
Сабақтыңкезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және сабаққа қатысушыларды түгендеу. Гимн «Әрқашан сабырлы болуымыз керек, алайда кез келген жағдайда көмек көрсетуге дайын болуымыз керек!» деген сөздермен мотивация беру. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал |
Компьютер
|
|
Сабақтың басы (10мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ Сұрақ: «Заң және тәртіп» сөздері сіздердің ойларыңызша қандай ұғымды білдіреді? Мақсат қою: «Заң және тәртіп»анықтамасын беріп, оның қалай керек екендігін түсіндіру.
Заң — бұл қоғамдағы тәртіпті қамтамасыз ету үшін қабылданған ережелер мен нормалардың жиынтығы. Заңдар азаматтардың құқықтары мен міндеттерін белгілеп, қоғамдағы қауіпсіздікті, әділеттілікті және тәртіпті сақтауға бағытталған. Заңның сақталуы мемлекеттік органдардың бақылауында болады, ал оны бұзу жауапкершілікке әкеледі. Тәртіп — бұл ережелер мен заңдарға сәйкес тәртіппен әрекет ету, белгілі бір ережелер мен нормаларға сай келетін мінез-құлық. Тәртіп адамның жеке және қоғамдық өмірінде белгілі бір жүйені сақтау үшін маңызды. Тәртіп қоғамда үйлесімділік пен бейбітшілікті сақтауға ықпал етеді. Тәртіп түрлері:Қоғамдық,мектеп, отбасы.құқықтық,әскери
Өзгелерді кемсітушілік, қорлау, үрей туғызу. Жәбірленушінің өзін төмен сезінуі. Қорқыту мен үрей туғызу арқылы басқалардан үстемдік орнату. Қорлау немесе психологиялық зорлық-зомбылық жасау қандай заң бұзушылықтарға әкеледі?
|
Оқушылар өз ойларын айтып, түсініктерін ортаға салады.
Өзіңе сену: Өз құқығыңды біліп, өз пікіріңді айту. Жоқ деп айту: Буллингке қарсы анық және сенімді түрде «жоқ» деп айту. Жәрдем сұрау: Мұғалімдерден, ата-аналардан, немесе сенімді адамдардан көмек сұрау. Жалғыз қалмау: Қауіпті жағдайдан аулақ болу үшін топпен бірге болу. Оқиға туралы хабарлау: Буллинг туралы сенімді адамдарға айту немесе арнайы орындарға (мектеп кеңесшісі, сынып жетекшісі) шағымдану. |
Пайдалы сілтеме:
|
|
Ортасы (25мин) |
Сұрақ: «Жарақат алған жағдайда қандай алғашқы көмек көрсету керек?» деген сұраққа оқушылар өз пікірлерін білдіреді. Жарақат белгілері:
Жарақат алған кезде алғашқы көмек көрсету — уақытылы және дұрыс әрекет ету маңызды. Жарақаттың түріне байланысты әртүрлі көмек көрсету шараларын білу адам өмірін құтқаруға немесе жағдайды жеңілдетуге ықпал етеді.
Мақсат қою: Сенімсіздік:. Артынан сөз айту: жалған дос сіздің артыңыздан басқа адамдарға жаман сөйлейді. Адалдық пен сенімнің болмауы.
«Қан кеткен жағдайда не істеу керек?» «Сыну кезінде қандай әрекеттер жасау керек?»
Оқушыларға әртүрлі жарақаттар кезінде алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгерту.Сабақ барысында оқушылар жарақат алу жағдайларында қандай әрекет ету қажеттігін түсініп, нақты дағдыларды тәжірибе жүзінде үйренеді.
III. Практикалық бөлім (10-15 минут)
Рөлдік ойын:.
Сыну (аяқ сүйегінің
сынуы)
Тапсырма:
|
Алғашқы медициналық көмек көрсету мақсаты — жарақаттың ауырлығын азайту, адам өмірін сақтап қалу және одан әрі асқынулардың алдын алу.
Оқушылар өз пкірлерін айтады
|
Мақалалар немесе қысқаша бейнемазмұн Блокнот немесе парақ, қалам
|
|
Соңы (7минут )
|
Сабақ барысында талқыланған маңызды аспектілер бойынша қысқаша қорытынды жасалады. Жарақаттың түріне байланысты әртүрлі көмек көрсету шараларын білу адам өмірін құтқаруға немесе жағдайды жеңілдетуге ықпал етеді. |
Рефлексия жасайды. Оқушылар өз тәжірибесін бөлісіп, әртүрлі жарақаттарға алғашқы көмек көрсету дағдыларын үйрене отырып, өздерінің білімі мен дағдыларын жетілдіреді. Рефлексия арқылы оқушылар сабақтан алған маңызды ақпараттарын талқылайды, әрі мұғалімге сабақтың нәтижесін бағалап, келесі сабақтардың тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6- сынып Заң тәртіп.медицина ҚМЖ 27.01.2025ж
6- сынып Заң тәртіп.медицина ҚМЖ 27.01.2025ж
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Күні |
27.01.25ж |
|
|
Сыныпжетекші: |
|
|
|
Сынып: |
6 сыныбы |
|
|
Сабақтыңтақырыбы |
«Заң және тәртіп» Қауіпсіздік сабағы (10 минут)
№ 19-САБАҚ 6- сыныптар:«Әртүрлі жарақат алғанда алғашқы медициналық көмек көрсету» |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды әртүрлі жарақаттар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерімен таныстыру. Алғашқы медициналық көмек көрсету кезінде қателіктерді болдырмау үшін қажетті білім мен дағдыларды дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Оқушыларды өмір мен денсаулықты сақтауға қажетті қауіпсіздік ережелерімен таныстыру, әртүрлі төтенше жағдайларда дұрыс әрекет ету дағдыларын қалыптастыру және алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерін үйрету. |
|
|
Дәйексөз |
«Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|
|
Құндылық |
Өмір мен денсаулықты сақтау, төтенше жағдайларда өзара көмек көрсету және дұрыс әрекет ету дағдыларын дамыту. |
|
|
Сабақтыңбарысы |
||
|
Сабақтыңкезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және сабаққа қатысушыларды түгендеу. Гимн «Әрқашан сабырлы болуымыз керек, алайда кез келген жағдайда көмек көрсетуге дайын болуымыз керек!» деген сөздермен мотивация беру. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал |
Компьютер
|
|
Сабақтың басы (10мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ Сұрақ: «Заң және тәртіп» сөздері сіздердің ойларыңызша қандай ұғымды білдіреді? Мақсат қою: «Заң және тәртіп»анықтамасын беріп, оның қалай керек екендігін түсіндіру.
Заң — бұл қоғамдағы тәртіпті қамтамасыз ету үшін қабылданған ережелер мен нормалардың жиынтығы. Заңдар азаматтардың құқықтары мен міндеттерін белгілеп, қоғамдағы қауіпсіздікті, әділеттілікті және тәртіпті сақтауға бағытталған. Заңның сақталуы мемлекеттік органдардың бақылауында болады, ал оны бұзу жауапкершілікке әкеледі. Тәртіп — бұл ережелер мен заңдарға сәйкес тәртіппен әрекет ету, белгілі бір ережелер мен нормаларға сай келетін мінез-құлық. Тәртіп адамның жеке және қоғамдық өмірінде белгілі бір жүйені сақтау үшін маңызды. Тәртіп қоғамда үйлесімділік пен бейбітшілікті сақтауға ықпал етеді. Тәртіп түрлері:Қоғамдық,мектеп, отбасы.құқықтық,әскери
Өзгелерді кемсітушілік, қорлау, үрей туғызу. Жәбірленушінің өзін төмен сезінуі. Қорқыту мен үрей туғызу арқылы басқалардан үстемдік орнату. Қорлау немесе психологиялық зорлық-зомбылық жасау қандай заң бұзушылықтарға әкеледі?
|
Оқушылар өз ойларын айтып, түсініктерін ортаға салады.
Өзіңе сену: Өз құқығыңды біліп, өз пікіріңді айту. Жоқ деп айту: Буллингке қарсы анық және сенімді түрде «жоқ» деп айту. Жәрдем сұрау: Мұғалімдерден, ата-аналардан, немесе сенімді адамдардан көмек сұрау. Жалғыз қалмау: Қауіпті жағдайдан аулақ болу үшін топпен бірге болу. Оқиға туралы хабарлау: Буллинг туралы сенімді адамдарға айту немесе арнайы орындарға (мектеп кеңесшісі, сынып жетекшісі) шағымдану. |
Пайдалы сілтеме:
|
|
Ортасы (25мин) |
Сұрақ: «Жарақат алған жағдайда қандай алғашқы көмек көрсету керек?» деген сұраққа оқушылар өз пікірлерін білдіреді. Жарақат белгілері:
Жарақат алған кезде алғашқы көмек көрсету — уақытылы және дұрыс әрекет ету маңызды. Жарақаттың түріне байланысты әртүрлі көмек көрсету шараларын білу адам өмірін құтқаруға немесе жағдайды жеңілдетуге ықпал етеді.
Мақсат қою: Сенімсіздік:. Артынан сөз айту: жалған дос сіздің артыңыздан басқа адамдарға жаман сөйлейді. Адалдық пен сенімнің болмауы.
«Қан кеткен жағдайда не істеу керек?» «Сыну кезінде қандай әрекеттер жасау керек?»
Оқушыларға әртүрлі жарақаттар кезінде алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгерту.Сабақ барысында оқушылар жарақат алу жағдайларында қандай әрекет ету қажеттігін түсініп, нақты дағдыларды тәжірибе жүзінде үйренеді.
III. Практикалық бөлім (10-15 минут)
Рөлдік ойын:.
Сыну (аяқ сүйегінің
сынуы)
Тапсырма:
|
Алғашқы медициналық көмек көрсету мақсаты — жарақаттың ауырлығын азайту, адам өмірін сақтап қалу және одан әрі асқынулардың алдын алу.
Оқушылар өз пкірлерін айтады
|
Мақалалар немесе қысқаша бейнемазмұн Блокнот немесе парақ, қалам
|
|
Соңы (7минут )
|
Сабақ барысында талқыланған маңызды аспектілер бойынша қысқаша қорытынды жасалады. Жарақаттың түріне байланысты әртүрлі көмек көрсету шараларын білу адам өмірін құтқаруға немесе жағдайды жеңілдетуге ықпал етеді. |
Рефлексия жасайды. Оқушылар өз тәжірибесін бөлісіп, әртүрлі жарақаттарға алғашқы көмек көрсету дағдыларын үйрене отырып, өздерінің білімі мен дағдыларын жетілдіреді. Рефлексия арқылы оқушылар сабақтан алған маңызды ақпараттарын талқылайды, әрі мұғалімге сабақтың нәтижесін бағалап, келесі сабақтардың тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. |
шағым қалдыра аласыз













