Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
6-cынып Гиперсілтемелер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы:6.4.2.1-Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру Күні: Сынып: 6 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Жеңісханқызы Сұңқар Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Гиперсілтемелер |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.1 авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру |
|||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: авторлық құқық, плагиат ұғымдарын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: авторлық құқық, плагиат ұғымдарын анықтай алады. Кейбір оқушылар: автордың құқығын бұзуды болдырмай, плагиаттың алдын алып, авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты жеткізуді практика жузіде іске асырады. |
|||
Бағалау критерии |
-Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсінеді. - Авторлық құқық ,плагиат ұғымдарын қолдана алады. - Авторлық құқық турлерін біледі, оларды ажыратады |
|||
Тілдік мақсат |
Оқушылар:Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын біледі, анықтамасын түсінеді. Негізгі сөздер мен тіркестер:Автор, плагиат, гиперсілтеме. Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын қалай түсінеміз? Авторлық құқық бұзылғанда не істеу керек? Авторлық құқық нысанын не болуы мүмкін? Талқылауға арналған тармақтар:
|
|||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды əділдікке, шындыққа, өз құқығын білуге баулу Қарым-қатынас жасау қабілеті Жауапкершілік |
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі. Құқық негіздері пəніндегі құқықтық заңның тармақтары кездеседі |
|||
Алдыңғы білім |
Сілтемелермен жұмыс жасауды түсінеді жəне біледі |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
7 минут |
Үй тапсырмасын пысықтау. Оқушылармен сəлемдесу оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып «Өрмекші торы» көмегімен оқушылар бір-біріне өздерінің есімдерінің бас əрпінен басталатын жақсы сөздерді айтқызамын. Т опқа бөлу. Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-2 дейін санау арқылы 2 топқа бөлу 3. Қауіпсіздік ережесін ескерту .«Қаламсап» стратегиясы Оқушылардың қаламсаптарын жинап кез –келген қаламсапты алып сол қаламсаптың иесінен өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. |
Жұпты табыңыз 6б1: http://www.yaklass.ru/testwork/Results/715191 6а1: http://www.yaklass.ru/testwork/Results/715171 |
|
|
Сабақтың ортасы (10 минут) (10минут)
(8минут) |
Жаңа сабаққа кіріспе: «Авторлық құқық, плагиат» тұралы мағлұмат беремін. Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтап түсіндіремін. Жаңа тақырып бойынша бейнефильм корсетемін Топтық жұмыс «Бейнеталдау» əдісі бейнетаспа арқылы оқушылар өз ойларын айтады ПЛАГИАТ ЖӘНЕ АВТОРЛЫҚ ҚҰҚЫҚ ДЕГЕНІМІЗ НЕ? «Ойлан, бірік, бөліс,талқыла» əдісі Əр топ өздері конверттен таңдап алған тақырыптары жайлы топта жұмыс жасайды, постер қорғайды.
Бағалау критерийлерін анықтап алу. Топтар өздерін «бағдаршам» арқылы бағалайды Толық түсіндім Аздап түсіндім Сенімді емеспін, түсінбедім. «Түртіп алу» стратегиясы. Дəптермен жұмыс Термин сөздерді интерактивті тақта арқылы шығарып таныстырамын. Жаңа тақырыптағы термин сөздердің орысша ағылшын тілінде аудармасымен танысады, қайталайды.
қазақша орысша ағылшынша автор автор author көшіру плагиат plagiarism мəтін текст Text
1.Авторлық құық дегеніміз не? 2.Плагиат ұғымдары дегенімыз не? 3.Мəліметтер мен программаларды заңсыз таратуға қандай шаралар кедергі келтіре алады? 4.Ақпаратты құқықты қорғауды қандай заңдар қамтамасыз етеді? 3.Авторлық құқықтың нысандары қандай? Дескриптор 1.Авторлық құқықтың анықтамасын біледі. 2. Плагиат сөзінің мəн мағынасын түсінеді. 3. Авторлық құқықты бұзуға болмайтындығын айтады 4.Плагиат сөзінің мазмұнын авторлық құқықтан ажырата біледі 5.Бағдарламамен компьютерде жұмыс жасай алады. |
https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/plagiat-zhane-avtorlyq-quqyq-degenimiz-ne (5,16мин)
Жұпты табыңыз https://learningapps.org/display?v=pkhz8b39318
https://learningapps.org/display?v=px3gnq63n18 |
|
|
Сабақтың соңы
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Таңдау» әдісінде бес пікір Оқушыні аты-жоні
|
«Таңдау» әдісінде бес пікір |
|
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен Көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда Қабілетті оқушыларға қандай Тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Саралау білімді іріктеуде, нақты оқушылардан күтілетін нəтижеде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп тапсырма берумен, уақытты ұтымды пайдалану; Қабілеті жоғары оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар: «Ойлан, бірік, бөліс,талқыла» əдісі осы деңгейдегі оқушылардың ойын қозғауға дамытуға арналады Қабілеті төмен оқушылар: -Мұғалмнің қолдауы -деңгейлік сұрақтар |
|
Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау. Техника қауіпсіздігін сақтау. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|