|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6 сабақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды меңгерту |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Өткенді пысықтау «Кім жылдам?» ойыны. – Осы әріптерден басталатын сөздерді жазып жарысып көрелік. Мысалы, мен М дегенде, М дыбысынан басталатын қаланың, адамның, жануар немесе хайуанаттың, өсімдіктің атын жазасыңдар. Мұғалім оқушылардың мүмкіндігіне және уақыттың ыңғайына қарай, әріп санын қысқарта алады. Ауызша орындатуға да болады. Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып Оқылым Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу . «Соқпақ» әңгімесінің авторы – Жақсылық Кенжалиев 1955 жылы Қызылорда облысында дүниеге келген. Мұғалім мәтінді дауыстап оқиды. Сосын оқушыларға тізбектей оқытады. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Түсіндіре отырып, әңгіменің мазмұнына талдау жасалады. • Мәтін не туралы? • Бала не істеді? • Баланың жүріп өткен ізінің басқа адамдарға пайдасы тиді ме, қалай ойлайсыңдар? Ережемен жұмыс Дауысты дыбыстар: а, ә, е, о, ө, ұ, ү, ы, і, и, (у) Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ. Берілген ережені оқып, алдыңғы білімдерін естеріне түсіреді. Жазылым Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім ғ дыбысының сөздің басында, ортасында келетінін айтады. 2-жаттығу Көру диктанты ретінде жазбаша орындатуға болады. Жаңылтпашты көркем жазады. (Мұғалім оқушының орындықта түзу, қалып- ты деңгейде отыруын назарда ұстау керек). «Қай әріпті жоғалттым» ойыны ЕБҚ к...шкентай да...ыл ба...бармақ қыз...алдақ ЕҚБ с...й...мд... ала...а ...ө...жал өле... м...мл...к...т ...аза...стан ж...лдыз Сергіту сәтіне Ютубтан Әли мен Айяның «Қыс туралы әнін» көрсету. ФС тапсырмасы 3-жаттығу. Суретпен жұмыс жүргізіледі. Балалар мұнда қысқы ойынның қызықтары, аққала жасау, оны киіндіру сияқты ойларымен бөлісіп, әңгіме құрайды. Жұптық жұмыс. ҚЖ: Шығармашылық тапсырма Сөздерден дыбыс санын анықтап, меңзермен қосады. Сөздерді әріп санына қарай көшіріп жазады. Кері байланыс
|
Бір шумақ өлеңді хормен айтып, қимылдар арқылы денелерін жаттықты рады Ойын ойнайды Автормен танысады Мәтінді талдайды Ережені жаттайды Көркем жазу Ғ Ғ Ғ Ғ Ғ ғ ғ ғ ғ ғ Дәптермен жұмыс жасайды Жоқ әріптерді орнынына қойып сөзді оқиды Жеке жұмыс жүргізіледі Ән тыңдайды Суретке қарап әңгіме құрайды Қосымша жұмыс орындайды Кері байланыс жасайды |
Сабақ барысында оқушыларды мадақтап, мақтап отыру
Дескриптор: Тапсырманы кестені толтыру арқылы орындайды Тиісті сөздерді табады
Дескриптор: Автормен танысады Мәтінді жүргізе оқиды Мазмұнын айтады Дескриптор: Мәтінге талдау жасайды Ережемен танысады, жаттайды Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазады Жаңылтпашты көркем жазады.
Тамаша! Сені мақтан тұтам!
Керемет демалыс болды! Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрайды. Жұп болып бір-біріне құраған әңгімелерін айтып береді. Тамаша!
«Аралда» әдісі |
Суреттер Кесте Суреттер Автор суреті Оқулық Ереже жазылған плакат Жұмыс дәптері
Оқулық Қималар Оқулық Бейнебаян Әли мен Айяның «Қыс туралы әні» https://youtu. be/BWRHc3c-lJI
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
||
Әли мен Айяның «Қыс туралы әні» https://youtu. be/BWRHc3c-lJI
|
№ |
Әріп |
Адам- ның аты |
Қала- ның, жердің аты |
Жануар аты |
Өсім- дік аты |
|
1 |
М |
Мерей |
Маңғыс- тау |
мысық |
мақта |
|
2 |
А |
|
|
|
|
|
3 |
О |
|
|
|
|
|
4 |
И |
|
|
|
|
|
5 |
Ш |
|
|
|
|
Дауысты дыбыстар: а, ә, е, о, ө, ұ, ү, ы, і, и, (у)
Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ.



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 Дауысты және дауыссыз дыбыстар
6 Дауысты және дауыссыз дыбыстар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6 сабақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды меңгерту |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Өткенді пысықтау «Кім жылдам?» ойыны. – Осы әріптерден басталатын сөздерді жазып жарысып көрелік. Мысалы, мен М дегенде, М дыбысынан басталатын қаланың, адамның, жануар немесе хайуанаттың, өсімдіктің атын жазасыңдар. Мұғалім оқушылардың мүмкіндігіне және уақыттың ыңғайына қарай, әріп санын қысқарта алады. Ауызша орындатуға да болады. Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып Оқылым Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу . «Соқпақ» әңгімесінің авторы – Жақсылық Кенжалиев 1955 жылы Қызылорда облысында дүниеге келген. Мұғалім мәтінді дауыстап оқиды. Сосын оқушыларға тізбектей оқытады. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Түсіндіре отырып, әңгіменің мазмұнына талдау жасалады. • Мәтін не туралы? • Бала не істеді? • Баланың жүріп өткен ізінің басқа адамдарға пайдасы тиді ме, қалай ойлайсыңдар? Ережемен жұмыс Дауысты дыбыстар: а, ә, е, о, ө, ұ, ү, ы, і, и, (у) Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ. Берілген ережені оқып, алдыңғы білімдерін естеріне түсіреді. Жазылым Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім ғ дыбысының сөздің басында, ортасында келетінін айтады. 2-жаттығу Көру диктанты ретінде жазбаша орындатуға болады. Жаңылтпашты көркем жазады. (Мұғалім оқушының орындықта түзу, қалып- ты деңгейде отыруын назарда ұстау керек). «Қай әріпті жоғалттым» ойыны ЕБҚ к...шкентай да...ыл ба...бармақ қыз...алдақ ЕҚБ с...й...мд... ала...а ...ө...жал өле... м...мл...к...т ...аза...стан ж...лдыз Сергіту сәтіне Ютубтан Әли мен Айяның «Қыс туралы әнін» көрсету. ФС тапсырмасы 3-жаттығу. Суретпен жұмыс жүргізіледі. Балалар мұнда қысқы ойынның қызықтары, аққала жасау, оны киіндіру сияқты ойларымен бөлісіп, әңгіме құрайды. Жұптық жұмыс. ҚЖ: Шығармашылық тапсырма Сөздерден дыбыс санын анықтап, меңзермен қосады. Сөздерді әріп санына қарай көшіріп жазады. Кері байланыс
|
Бір шумақ өлеңді хормен айтып, қимылдар арқылы денелерін жаттықты рады Ойын ойнайды Автормен танысады Мәтінді талдайды Ережені жаттайды Көркем жазу Ғ Ғ Ғ Ғ Ғ ғ ғ ғ ғ ғ Дәптермен жұмыс жасайды Жоқ әріптерді орнынына қойып сөзді оқиды Жеке жұмыс жүргізіледі Ән тыңдайды Суретке қарап әңгіме құрайды Қосымша жұмыс орындайды Кері байланыс жасайды |
Сабақ барысында оқушыларды мадақтап, мақтап отыру
Дескриптор: Тапсырманы кестені толтыру арқылы орындайды Тиісті сөздерді табады
Дескриптор: Автормен танысады Мәтінді жүргізе оқиды Мазмұнын айтады Дескриптор: Мәтінге талдау жасайды Ережемен танысады, жаттайды Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазады Жаңылтпашты көркем жазады.
Тамаша! Сені мақтан тұтам!
Керемет демалыс болды! Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрайды. Жұп болып бір-біріне құраған әңгімелерін айтып береді. Тамаша!
«Аралда» әдісі |
Суреттер Кесте Суреттер Автор суреті Оқулық Ереже жазылған плакат Жұмыс дәптері
Оқулық Қималар Оқулық Бейнебаян Әли мен Айяның «Қыс туралы әні» https://youtu. be/BWRHc3c-lJI
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
||
Әли мен Айяның «Қыс туралы әні» https://youtu. be/BWRHc3c-lJI
|
№ |
Әріп |
Адам- ның аты |
Қала- ның, жердің аты |
Жануар аты |
Өсім- дік аты |
|
1 |
М |
Мерей |
Маңғыс- тау |
мысық |
мақта |
|
2 |
А |
|
|
|
|
|
3 |
О |
|
|
|
|
|
4 |
И |
|
|
|
|
|
5 |
Ш |
|
|
|
|
Дауысты дыбыстар: а, ә, е, о, ө, ұ, ү, ы, і, и, (у)
Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ.



шағым қалдыра аласыз















