|
Пәні: |
Матемаика |
|||||
|
Бөлім: |
Мен және отбасым, достарым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Альсеитова И.Д |
|||||
|
Күні: |
21.11.2025 |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
6 санын қосу және азайту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану; 1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
6 санын қосу мен азайтуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Апта дәйексөзі:«Жауапкершілік – адамгершілік қасиетінің көрінісі » |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Ыстық орындық» әдісі. Оқушылар сұрақ құрастырып, орындыққа отырған оқушыға қояды. –5 санының құрамын ата. –5 санының құрамын жаз. 2+3, 3+2, 4+1, 1+4 Қосу амалының компоненттерін ата, т.с.с. Өткенді пысықтау «Серпілген сауал» әдісі. Мұғалім допты бір оқушыға лақтырады. Допты қағып алған оқушыға тапсырма ұсынады. Мұғалім допты келесі оқушыға лақтырады. Ойын осылай бірнеше рет жалғасады. 5 санын қосу кестесін сұрайды. 5 санын азайту кестесін сұрайды. Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну Тақырыпты ашу Оқулықтағы №1тапсырма орындау ұсынылады. 6 санын қалай қосу мен азайтуды естеріне түсіреді. Кестенің қалай құрылғанына назар аударады. Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 6 саны мен 6 санына қосудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар қосуға кері амал ретінде саннан 6 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Есептеуді орындайды. Сурет бойынша қосуға және азатуға мысалдар құрастыруды ұсынады. Есіңде сақта!
Жаңа тақырып 2-тапсырма. Өзіндік жұмыс Оқулықтағы №2тапсырманы өзбетімен орындау ұсынылады. Сандардың құрамын айт. –8 санының құрамы 6мен қандай сан?(2) –7 санының құрамы 6мен қандай сан? (1) –9 санының құрамы 6мен қандай сан? (3) –Өзің азайтуға мысалдар құрастыр. 8 – 6 = 2 7 – 6 = 1 8 – 2 = 6 7 – 1 = 6 9 – 6 = 3 9 – 3 = 6 №3 тапсырма Берілген әрбір санды 6-ға арттырады. Ол үшін кестені пайдаланады. Берілген әрбір санды 6-ға кемітеді. Ол үшін кестені пайдаланады. 2 + 6 = 8 6 – 6=0 1 + 6 = 7 9 – 6=3 0 + 6 = 6 8 – 6=2 4 + 6 = 10 10 – 6=7 3 + 6 = 9 7 – 6=1 «Би билейміз» жаттығулары
4-тапсырма. Зерттеушілік тапсырма Бос орындарға тиісті сандарды таңда. Қосу амалын тексеру үшін оған кері амал – азайту амалын қолданып, қалдырылған сандарды анықтайды. 1+6=7 10-6=4 2+6=8 9-6=3 3+6=9 8-6=2 4+6=10 7-6=1 ҚЖ: Бақылау жұмысы 1-тапсырма Амалдарды орында және қатесін түзе 3 + 5 = 8 5 – 5=0 4 + 4 = 9 6 – 3=1 2 + 5 = 7 7 – 5=2 1 + 5 = 6 8 – 5=3 5 + 2= 10 1 – 5=4 10 – 5=5 2-тапсырма 2см, 4см, 8см кесінді сыз. ЕБҚ Жауабын тап 5+3+2-4+1-6+7+2-9+5=? ЕҚБ 6 см кесінділерден фигура құрастыр
|
Оқушылар санның құрамын айтады. Сұрақтар қарастырады. Ойын ойнайды Оқушылар сурет бойынша қосу мен азайтуға өзара байланысты мысалдар құрастырады. 4+2=6 2+4=6 6-4=2 6-2=4 Өзіндік жұмыс орындайды Берілген әрбір санды 6-ға арттырады және 6-ға кемітеді. Би билейді Оқушылар бос орындарға тиісті сандарды анықтайды Қосымша жұмыс орындайды Кесінділер сызады Жеке жұмыс жасайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап берді. 5 санын қосу және азайту кестесін айтты
Дескриптор: 6 санын қалай қосу мен азайтуды есіне түсірді. 6 саны мен 6 санына қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтады.
Дескриптор: Сандардың құрамын айтты Азайтуға мысалдар құрастырды. Дескриптор: Берілген әрбір санды 6-ға арттырды. Берілген әрбір санды 6-ға кемітті
Дескриптор: Бос орындарға тиісті сандарды қойды Қосу мен азайту амалын біледі Дескриптор: Өз бетінше жұмыс орындады Амалдарды орындау жолын біледі Кесінділер сыза алды
Мен сенімен мақтанамын! «Жетістік баспалдағы» әдісі |
суреттер
Суреттер
оқулық оқулық
оқулық Кеспе сандар Кесте
Әуен Оқулық Суреттер Жұмыс парағы
Сызғыш Кесінділер Суреттер Сызғыш Фигуралар Кері байланыс парақтары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 санын қосу және азайту
6 санын қосу және азайту
|
Пәні: |
Матемаика |
|||||
|
Бөлім: |
Мен және отбасым, достарым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Альсеитова И.Д |
|||||
|
Күні: |
21.11.2025 |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
6 санын қосу және азайту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану; 1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
6 санын қосу мен азайтуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Апта дәйексөзі:«Жауапкершілік – адамгершілік қасиетінің көрінісі » |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Ыстық орындық» әдісі. Оқушылар сұрақ құрастырып, орындыққа отырған оқушыға қояды. –5 санының құрамын ата. –5 санының құрамын жаз. 2+3, 3+2, 4+1, 1+4 Қосу амалының компоненттерін ата, т.с.с. Өткенді пысықтау «Серпілген сауал» әдісі. Мұғалім допты бір оқушыға лақтырады. Допты қағып алған оқушыға тапсырма ұсынады. Мұғалім допты келесі оқушыға лақтырады. Ойын осылай бірнеше рет жалғасады. 5 санын қосу кестесін сұрайды. 5 санын азайту кестесін сұрайды. Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну Тақырыпты ашу Оқулықтағы №1тапсырма орындау ұсынылады. 6 санын қалай қосу мен азайтуды естеріне түсіреді. Кестенің қалай құрылғанына назар аударады. Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 6 саны мен 6 санына қосудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар қосуға кері амал ретінде саннан 6 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Есептеуді орындайды. Сурет бойынша қосуға және азатуға мысалдар құрастыруды ұсынады. Есіңде сақта!
Жаңа тақырып 2-тапсырма. Өзіндік жұмыс Оқулықтағы №2тапсырманы өзбетімен орындау ұсынылады. Сандардың құрамын айт. –8 санының құрамы 6мен қандай сан?(2) –7 санының құрамы 6мен қандай сан? (1) –9 санының құрамы 6мен қандай сан? (3) –Өзің азайтуға мысалдар құрастыр. 8 – 6 = 2 7 – 6 = 1 8 – 2 = 6 7 – 1 = 6 9 – 6 = 3 9 – 3 = 6 №3 тапсырма Берілген әрбір санды 6-ға арттырады. Ол үшін кестені пайдаланады. Берілген әрбір санды 6-ға кемітеді. Ол үшін кестені пайдаланады. 2 + 6 = 8 6 – 6=0 1 + 6 = 7 9 – 6=3 0 + 6 = 6 8 – 6=2 4 + 6 = 10 10 – 6=7 3 + 6 = 9 7 – 6=1 «Би билейміз» жаттығулары
4-тапсырма. Зерттеушілік тапсырма Бос орындарға тиісті сандарды таңда. Қосу амалын тексеру үшін оған кері амал – азайту амалын қолданып, қалдырылған сандарды анықтайды. 1+6=7 10-6=4 2+6=8 9-6=3 3+6=9 8-6=2 4+6=10 7-6=1 ҚЖ: Бақылау жұмысы 1-тапсырма Амалдарды орында және қатесін түзе 3 + 5 = 8 5 – 5=0 4 + 4 = 9 6 – 3=1 2 + 5 = 7 7 – 5=2 1 + 5 = 6 8 – 5=3 5 + 2= 10 1 – 5=4 10 – 5=5 2-тапсырма 2см, 4см, 8см кесінді сыз. ЕБҚ Жауабын тап 5+3+2-4+1-6+7+2-9+5=? ЕҚБ 6 см кесінділерден фигура құрастыр
|
Оқушылар санның құрамын айтады. Сұрақтар қарастырады. Ойын ойнайды Оқушылар сурет бойынша қосу мен азайтуға өзара байланысты мысалдар құрастырады. 4+2=6 2+4=6 6-4=2 6-2=4 Өзіндік жұмыс орындайды Берілген әрбір санды 6-ға арттырады және 6-ға кемітеді. Би билейді Оқушылар бос орындарға тиісті сандарды анықтайды Қосымша жұмыс орындайды Кесінділер сызады Жеке жұмыс жасайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап берді. 5 санын қосу және азайту кестесін айтты
Дескриптор: 6 санын қалай қосу мен азайтуды есіне түсірді. 6 саны мен 6 санына қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтады.
Дескриптор: Сандардың құрамын айтты Азайтуға мысалдар құрастырды. Дескриптор: Берілген әрбір санды 6-ға арттырды. Берілген әрбір санды 6-ға кемітті
Дескриптор: Бос орындарға тиісті сандарды қойды Қосу мен азайту амалын біледі Дескриптор: Өз бетінше жұмыс орындады Амалдарды орындау жолын біледі Кесінділер сыза алды
Мен сенімен мақтанамын! «Жетістік баспалдағы» әдісі |
суреттер
Суреттер
оқулық оқулық
оқулық Кеспе сандар Кесте
Әуен Оқулық Суреттер Жұмыс парағы
Сызғыш Кесінділер Суреттер Сызғыш Фигуралар Кері байланыс парақтары |
||
шағым қалдыра аласыз


























