|
Бөлім:Тарихи тұлғалар. Лексика. |
МЕКТЕП: № |
|||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар : Қатыспағандар: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлихан Бөкейхан-ұлт көсемі. Көнерген сөздер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.4.1. ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру . 6.4.3.1. Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
-ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстырады -көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажыратады |
|||||
|
Жоспар: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал.
«Суреттер галереясы» әдісі. Сынып қабырғасына сөздер ілінеді. Оқушылар сөздерді кезегімен көріп, аралайды, ойларын айтып әңгімелеседі. Алаш Ұлт көсемі Қоғам қайраткері Саясаткер Сұрақтарға жауап беріп, өзара ой бөлісіңдер. 1. Ә.Бөкейханов туралы қандай ақпарат білесіңдер? 2. Ұлт көсемінің ел мен жерге қатысты ұстанымдары туралы не білесіңдер? Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мәтінді оқып, тілдік ерекшелігі мен стилін алдыңғы сабақтағы
мәтінмен
салыстырыңдар. Тапсырма. Кестеге сүйене отырып, мәтіндерді салыстырыңыз.
Дескриптор:
дәлелдейді;
ҚБ ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар. 1-деңгей. Өздерің естіген табу сөздерді естеріңе түсіріп жазыңдар. 2-деңгей. Өмірде қолданылатын табу сөздерден сөйлемдер құрастырыңдар. 3-деңгей. Табу сөздері бар қандай аңыздарды білесің? Соны үлгі ете отырып, шағын әңгіме құрастырыңдар. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. Ә.Бөкейхановтың нақыл сөздерімен танысып, өз ойларыңды ортаға салыңдар.
4-тапсырма. Әлихан Бөкейханның «Қазақтың әрбір тасы қазақтың өңіріне түйме болып тағылуы тиіс» деген сөзін қалай түсіндіресіңдер? Сыныппен бірігіп ойталқыға салыңдар. Шынайы өмірмен байланыстырыңдар. |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Оқушылар суреттерге қарап, тақырыпқа болжам жасайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мәтінді оқып, тілдік ерекшелігі мен стилін алдыңғы сабақтағы мәтінмен салыстырыңдар. ЕБҚ: мәтінді мазмұндайды. Оқушылар грамматикалық тақырыппен танысады. Деңгейлік тапсырмалар орындайды. ЕБҚ: жұппен жұмыс жасайды. Өздері естіген табу сөздерді естеріне түсіріп жазады; Өмірде қолданылатын табу сөздерден сөйлемдер құрастырады; Табу сөздері бар аңыздарды табады; шағын әңгіме құрастырады. Ә.Бөкейхановтың нақыл сөздерімен танысып, өз ойларын ортаға салады. |
Өте жақсы Жақсы Орташа
Қалыптастырушы бағалау 3 балл
Қалыптастырушы бағалау 5 балл
Қалыптастырушы бағалау 2 балл
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы («Тарихи тұлғалар» кітабынан) https://sarbaz.kz/history/16621158-aelihan-boekeyhanov---ult-koesem%D1%96/
|
||
|
Рефлексия |
Кері байланыс:
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6-сынып.2-тоқсан.Әлихан Бөкейханов
6-сынып.2-тоқсан.Әлихан Бөкейханов
|
Бөлім:Тарихи тұлғалар. Лексика. |
МЕКТЕП: № |
|||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар : Қатыспағандар: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлихан Бөкейхан-ұлт көсемі. Көнерген сөздер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.4.1. ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру . 6.4.3.1. Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
-ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстырады -көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажыратады |
|||||
|
Жоспар: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал.
«Суреттер галереясы» әдісі. Сынып қабырғасына сөздер ілінеді. Оқушылар сөздерді кезегімен көріп, аралайды, ойларын айтып әңгімелеседі. Алаш Ұлт көсемі Қоғам қайраткері Саясаткер Сұрақтарға жауап беріп, өзара ой бөлісіңдер. 1. Ә.Бөкейханов туралы қандай ақпарат білесіңдер? 2. Ұлт көсемінің ел мен жерге қатысты ұстанымдары туралы не білесіңдер? Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мәтінді оқып, тілдік ерекшелігі мен стилін алдыңғы сабақтағы
мәтінмен
салыстырыңдар. Тапсырма. Кестеге сүйене отырып, мәтіндерді салыстырыңыз.
Дескриптор:
дәлелдейді;
ҚБ ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар. 1-деңгей. Өздерің естіген табу сөздерді естеріңе түсіріп жазыңдар. 2-деңгей. Өмірде қолданылатын табу сөздерден сөйлемдер құрастырыңдар. 3-деңгей. Табу сөздері бар қандай аңыздарды білесің? Соны үлгі ете отырып, шағын әңгіме құрастырыңдар. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. Ә.Бөкейхановтың нақыл сөздерімен танысып, өз ойларыңды ортаға салыңдар.
4-тапсырма. Әлихан Бөкейханның «Қазақтың әрбір тасы қазақтың өңіріне түйме болып тағылуы тиіс» деген сөзін қалай түсіндіресіңдер? Сыныппен бірігіп ойталқыға салыңдар. Шынайы өмірмен байланыстырыңдар. |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Оқушылар суреттерге қарап, тақырыпқа болжам жасайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мәтінді оқып, тілдік ерекшелігі мен стилін алдыңғы сабақтағы мәтінмен салыстырыңдар. ЕБҚ: мәтінді мазмұндайды. Оқушылар грамматикалық тақырыппен танысады. Деңгейлік тапсырмалар орындайды. ЕБҚ: жұппен жұмыс жасайды. Өздері естіген табу сөздерді естеріне түсіріп жазады; Өмірде қолданылатын табу сөздерден сөйлемдер құрастырады; Табу сөздері бар аңыздарды табады; шағын әңгіме құрастырады. Ә.Бөкейхановтың нақыл сөздерімен танысып, өз ойларын ортаға салады. |
Өте жақсы Жақсы Орташа
Қалыптастырушы бағалау 3 балл
Қалыптастырушы бағалау 5 балл
Қалыптастырушы бағалау 2 балл
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы («Тарихи тұлғалар» кітабынан) https://sarbaz.kz/history/16621158-aelihan-boekeyhanov---ult-koesem%D1%96/
|
||
|
Рефлексия |
Кері байланыс:
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз

















