|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жолсеитова Арайлым Галымбековна |
|||
|
Күні |
6Б 15.01.2024ж. 6А 16.01.2024ж. |
|||
|
Сынып: 6Б,6А |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл алфавиті. Синтаксис. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Python тілінің алфавитін біледі. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Жазған программаның нәтижесін табады. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Өткен сабақты пысықтау. «Өз-өзіңді бағала» әдісі 1.Программалау дегеніміз не? 2.Программалаушы –кім? 3. «Программалау тілі» ұғымы туралы не білесің? 4.Транслятор дегеніміз не? 5. Трансляторлар нешеге бөлінеді? 8.Қалай ойлайсың, программалауды үйрену не үшін қажет? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.«Өз-өзін бағалау» әдісімен танысады Сұраққа жауап береді |
Үй жұмысы 1 схемаға 1 балл
1 балл |
«Өз-өзіңді бағала» әдісі плакат Таратпа бағалау белгішесі
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Кез келген тілді үйрену оның алфавитін үйренуден басталады. Әріптерден сөз, сөздерден сөйлем құралатыны сияқты программалау тілінің де өз алфавиті бар. Программалау тілін үйренуді бастаған кезде оның командаларын жазу үшін қандай таңбалар қолдану керектігін анықтау керек. Python тілінің алфавиті. Идентификаторлар(айнымалылар) атауы – әріппен басталатын цифрлар мен әріптер тізбегі. Идентификатор латын әріптерінен, төменгі сызу таңбасы _k1 және 0 мен 9 арасындағы цифрлардан құралады. Мысалы, A, s25, a1b88, tri_plus_dv,zzz. Python-ның әріптер регистрі үлкен және кіші әріптерге ажыратылып берілген. Мысалы, komp1 және KOMP1-екеу екі түрлі айнамалыға жатады. Айнымалы-мәні мен типі бар шама. Программамен жұмыс барысында айнымалылардың мәнін өзгертіп отыруға болады. Кейбір атауларды программалау барысында айнымалы ретінде қолдануға болмайды. Мұндай сөздер қызметтік сөздер деп аталады.(for,if,class,def ..) Python тілінің синтаксисі:
Python-да толыққанды программа жасау үшін программа терезесінде File→New File командаларын орындап, жаңа программа жазу алаңын дайындап аламыз. Бұл бетке жазылған программа кодын орындау үшін Run →Run Module командаларын басамыз. Программа әрекеттердің тізбектеліп ретімен орындалуы сызықтық орындау деп аталады. Сызықтық алгоритм (программа) дегеніміз-тармақталу, қайталану әрекеті жоқ, әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм. Амалдар мен өрнектер. input () функиясы программаға жолдық деректерді енгізеді. Ал сандық дерек енгізу үшін бұл функция int(input()) түрінде жазылады. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқулық § 3.2, 80-бет, «Практикада қолдану» тапсырмасы Сынып бөлмесінің ауданын есептеу. Дескриптор: - Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -сынып бөлмесінің ауданын есептейді. ҚБ: стикер /3 балл/ 2-тапсырма.Цифрларды қосу. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрларды қосады. Стикер /3 балл/ 3-тапсырма. а,b,c бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрлардың қосындысын экранға шығарады. ҚБ: стикер /3 балл/ |
Мұғалімді тыңдайды Алфавитін дәптерге жазады
Анықтамасын дәптерге жазады 1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды |
Стикер 3 балл
Стикер 3 балл |
Презентация https://www.canva.com/design/DAF5xnVlGPk/dNYbPviqCF4FMBosovYyCw/edit
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2 |
Өзін-өзі бағалау. |
|
/слайд/ |
|
Үй тапсырмасы |
§ 3.2, 81-бет, 3-тапсырма*** |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып Ашық сабақ PYTHON бағдарламалау тілі
6 сынып Ашық сабақ PYTHON бағдарламалау тілі
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жолсеитова Арайлым Галымбековна |
|||
|
Күні |
6Б 15.01.2024ж. 6А 16.01.2024ж. |
|||
|
Сынып: 6Б,6А |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл алфавиті. Синтаксис. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Python тілінің алфавитін біледі. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Жазған программаның нәтижесін табады. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Өткен сабақты пысықтау. «Өз-өзіңді бағала» әдісі 1.Программалау дегеніміз не? 2.Программалаушы –кім? 3. «Программалау тілі» ұғымы туралы не білесің? 4.Транслятор дегеніміз не? 5. Трансляторлар нешеге бөлінеді? 8.Қалай ойлайсың, программалауды үйрену не үшін қажет? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.«Өз-өзін бағалау» әдісімен танысады Сұраққа жауап береді |
Үй жұмысы 1 схемаға 1 балл
1 балл |
«Өз-өзіңді бағала» әдісі плакат Таратпа бағалау белгішесі
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Кез келген тілді үйрену оның алфавитін үйренуден басталады. Әріптерден сөз, сөздерден сөйлем құралатыны сияқты программалау тілінің де өз алфавиті бар. Программалау тілін үйренуді бастаған кезде оның командаларын жазу үшін қандай таңбалар қолдану керектігін анықтау керек. Python тілінің алфавиті. Идентификаторлар(айнымалылар) атауы – әріппен басталатын цифрлар мен әріптер тізбегі. Идентификатор латын әріптерінен, төменгі сызу таңбасы _k1 және 0 мен 9 арасындағы цифрлардан құралады. Мысалы, A, s25, a1b88, tri_plus_dv,zzz. Python-ның әріптер регистрі үлкен және кіші әріптерге ажыратылып берілген. Мысалы, komp1 және KOMP1-екеу екі түрлі айнамалыға жатады. Айнымалы-мәні мен типі бар шама. Программамен жұмыс барысында айнымалылардың мәнін өзгертіп отыруға болады. Кейбір атауларды программалау барысында айнымалы ретінде қолдануға болмайды. Мұндай сөздер қызметтік сөздер деп аталады.(for,if,class,def ..) Python тілінің синтаксисі:
Python-да толыққанды программа жасау үшін программа терезесінде File→New File командаларын орындап, жаңа программа жазу алаңын дайындап аламыз. Бұл бетке жазылған программа кодын орындау үшін Run →Run Module командаларын басамыз. Программа әрекеттердің тізбектеліп ретімен орындалуы сызықтық орындау деп аталады. Сызықтық алгоритм (программа) дегеніміз-тармақталу, қайталану әрекеті жоқ, әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм. Амалдар мен өрнектер. input () функиясы программаға жолдық деректерді енгізеді. Ал сандық дерек енгізу үшін бұл функция int(input()) түрінде жазылады. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқулық § 3.2, 80-бет, «Практикада қолдану» тапсырмасы Сынып бөлмесінің ауданын есептеу. Дескриптор: - Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -сынып бөлмесінің ауданын есептейді. ҚБ: стикер /3 балл/ 2-тапсырма.Цифрларды қосу. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрларды қосады. Стикер /3 балл/ 3-тапсырма. а,b,c бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрлардың қосындысын экранға шығарады. ҚБ: стикер /3 балл/ |
Мұғалімді тыңдайды Алфавитін дәптерге жазады
Анықтамасын дәптерге жазады 1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды |
Стикер 3 балл
Стикер 3 балл |
Презентация https://www.canva.com/design/DAF5xnVlGPk/dNYbPviqCF4FMBosovYyCw/edit
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2 |
Өзін-өзі бағалау. |
|
/слайд/ |
|
Үй тапсырмасы |
§ 3.2, 81-бет, 3-тапсырма*** |
|
|
шағым қалдыра аласыз







.Кері
байланыс: «Мен не білдім?» әдісі












