6 сынып математика күні:
|
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар
қолдану
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Таңбалары әр түрлі сандарға арифметикалық амалдар қолдана
отырып, есептер шығарту.
|
Нәтиже:
|
1. Таңбалары әр түрлі
сандарға амалдар қолдануды меңгереді.
2. Өз беттерінше есептер
шығара білуге қалыптасады.
3. Сандар жөніндегі білімдерін
кеңейтеді.
|
Түйінді
идеялар:
|
Оқушылардың
топпен жұмыс істеуге, сыни тұрғыдан ойлануға бағыт бағдар
беру.
|
Әдіс-тәсілдері:
|
Топқа бөлу, сұрақ қою, талдау-талқылау, ойын
элементтері
|
Негізгі
дереккөздер:
|
6 – сынып оқулығы, интербелсенді тақта
|
Психологиялық ахуалды орнату.
Ұйымдастыру кезеңі 5
мин
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
1.Сыныпты топқа бөлу
Үшбұрыш - өте еңбекқор, төзімді, өз жұмысының
шебері, бастаған ісін аяғына жеткізетін, көшбасшы, өз-өзіне сенімді
адам.
Шеңбер - өте мейірімді, басқаның қайғысын да,
қуанышын да бөлісе алады.Көпшіл, ынталы, достары көп, пейілі кең,
түйсігі жақсы дамыған адам.
Тіктөртбұрыш - жаңа идеяларға жақын, білуге құмар,
ізденгіш, батыл, көңіл-күйі құбылмалы, өзін көпшілікке көрсете
бермейтін адам.
|
1-топ
«Үшбұрыш»
2-топ
«Шеңбер»
3-топ
«төртбұрыш»
|
I. Қызығушылықты ояту 8
мин (Топпен
жұмыс)
|
Миға шабуыл. Өткенді еске
түсіру.
1.Қарама-қарсы сандар дегеніміз
не?
2.Оң және теріс сандар дегеніміз
не?
3 . Теріс
сандардың қосындысы теріс
сан
4. Қарама – қарсы сандардың қосындысы 0-ге
тең
5. Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі
теріс сан
6. Таңбалары
бірдей екі сандардың бөліндісі оң
сан
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
II. Сабақтың негізгі
бөлімі 10 мин
|
1. Тапсырмаларды топтарға
бөледі, постер таратады. Жалпы топтарға сабақтың тақырыбына сай
эссе жазу тапсырылады.
1-топ: Ертегі құрастыру
2-топ: Табиғатпен
байланыстыру
3-топ: Күнделікті тұрмыста
қолданылуы
|
1. Рационал сандарды
қолданып, ертегі жазады, суреттейді.
2. Сабақ тақырыбына сай
мысалдарды табиғат құбылыстары арқылы жазады,
суреттейді.
3. Күнделікті өмірмен байланыстырып, мысалдар
келтіреді.
|
Кім ойшыл 8 мин
|
I топ. II
топ II
топ.
-5+17= 12
- 3,9 : 3
= -1.3 5 · (- 15) =-75
8,2
·
(-
1,5)=-12.3 -2,8 + 3,2 = 0.4 -8 + 20
=12
-2,3-7,1=
-9.4 1. 4 ·
(-6) = -8.4
- 4,5 - 4
= -8.5
4,5:( -5)= -0.9 -9.4-1.2=-10.6 2,8 :
(-7) =-4
1. Марат ойлаған санын
7-ге көбейтіп, нәтижесіне 15,7 санын қосқан да қосынды -11,6-ға тең
болды. Марат қандай сан ойлады?
2.Мен бір сан ойладым, оған 8-ді
қосып, қосын- дыны ¾-ке көбейтсем сонда - 12 саны шыға-ды. Мен
қандай сан ойладым?
37Мен ойлаған санды 3-ге көбейтіп, нәтижесіне 14,4 санын
қосқанда қосынды -21,9-ға тең болды. Мен қандай сан
ойладым?
|
|
Оқушылар есепті тақтаға шығарады
Топпен жұмыс істейді
|
Сергіту
сәті Ойлан
тап:
Логикалық сұрақтарға
жауап беру керек
1.Футбол ойынында
Ордабасы командасы бірінші тайымда өз қақпасына екі доп жіберіп
алды. Ал, екінші тайымда бір доп жіберіп алды. Нәтижесінде қанша
болды? (-3)
2.Ауа температурасы
түсте үш градус суық еді. Ал, түстен кейін тағы бес градусқа
төмендеді. Нәтижесінде қанша градус?
(-8)
3.Сүңуір қайық 10 м
ереңдікте болатын. Кейін тағы 5 м тереңдікке батты. Жалпы қанша
метр тереңдікте болады?
-10м + (-5м)= -15м
4.Сатушы бірінші
күні 500 теңге шығынға тағы ұшырады. Ал, екінші күні 210 теңге
шығынға тағы ұшырады. Екі күнде қанша теңге шығын
болды?
-500+(-210)=-710
|
Логикалық сұрақтарға жауап береді.
|
IV. Сабақты
бекіту 5 мин
|
Амалды орындаңдар
|
Оқушылар есептерді дәптерде орындайды.
|
VI. Бағалау
2 мин
|
Топ
басшысы бағалау парағына бағалайды
|
|
VII. Үйге тапсырма 1
мин
|
Үйге
тапсырма беру.
|
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу.
|
VIII.
Рефлексия 3
мин
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін, «Бес
саусақ» әдісі бойынша қорытындылау.
|
б) Сабақтың мақсатымен
таныстыру.