|
Бөлімі: |
Мектеп: |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кино және музыка. Қазақ мультфилімдерінің музыкасы. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; 6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықта. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдаған музыкалық шығарманы талдау; Көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінің көркемдеуші құралдарын салыстыру: «Балапан қаз» халық әнін үйренеміз. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
|
Балалар, келіңдер шаттық шеңберіне тұрып, келген қонақтарымызбен үш тілде амандасып алайық. Қайырлы таң, ұстазым! Қайырлы таң, достарым Шеңберге тұрайық Жылулық сыйлайық! Доброе утро, учитель! Доброе утро, друзья! Посмотрите друг на друга Пожелайте добра! Good morning, good morning, (гуд мониң, гуд мониң) Good morning to you (гуд мониң ту ю) Good morning, good morning (гуд мониң, гуд мониң) We are glad to see you! (уй а глэд ту си ю!) Педагог балалармен амандасады: Good morning, children! Топқа бөлу: Оқушылар суреттеріне қарап бөлінеді. 1-топ: Бейнелеу өнері 2-топ: Театр, 3-топ: Музыка, 4-топ: Кино.
Үй тапсырмасын «Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы сұрайды. -Киномотографтың пайда болуы жайында не білеміз? -Дыбыссыз кино туралы не білеміз? -Киномузыка терминдерін ата және түсініктеме бер. -Кино өмірінің Қазақстандық туындылары мен осы өнердің жарқын өкілдері жайында айт. Кинолар мен әндерді сәйкестендір Туған ел Қыз Жібек Шегенің термесі Менің атым - Қожа Көзімнің қарасы Тақиялы періште Балапан қаз Жаужүрек мың бала Мама Көшпенділер Ән орындау: «Туған ел» Әнін жазған: Нұрғиса Төлендиев Өлеңін Жазған: Т.Молдағалиев Туған жердің бөбегіміз Туған жердің өлеңіміз Өмірге еркелеп көңілді өлкеде Қараймыз келер күнге туған ел Қайырмасы Қайда жүрсем сені аңсай берем Жолымыз тұр әні нұр қиямен Өзіңді жырлаймыз туған ел Біз бақыттың тілегіміз Біз уақыттың жүрегіміз Гүлдей боп жайнаймыз Бұлбұл боп сайраймыз Өлкенің бұлағындай ойнаймыз Қайырмасы Қайда жүрсем сені аңсай берем Жолымыз тұр әні нұр қиямен Өзіңді жырлаймыз туған ел Біз отанның ұланымыз Біз отанның қыранымыз Өмірге еркелеп көңілді өлкеде Қараймыз келер күнге туған ел «Миға шабуыл» әдісі Музыкалық композиция тыңдаңыздар, бұл музыканы сендер бұрын қай жерде естідіңдер? Сыныптасыңмен бірге талдаңыз, сабақ тақырыбына өзіңіздің вариантыңызды айтыңыздар.Қазақ мултьфильмдерінің музыкасы. Мультфильмдерде орнатылатын музыканы анимациялық музыка деп атайды. Ол латынша anime ,яғни жан деген мағынаны білдіреді. Суретке жан бітіріп, әр түрлі кейіпкерлердің сөз көмегінсіз ақ мінездемесін музыкалық құралдармен жеткізу –анимациялық музыканың міндеті
2-тапсырма: Венн диаграмма
«Додекаэдр» әдісі
3-тапсырма: «Ойлан тап» әдісі (Суретке қарап қандай мультфильім екенін табыңдар)
1.Қарлығаштың құйрығы неге айыр? 2.Ақсақ құлан. 3. Алдар көсе 4.Ай мен тігінші 5.Қанатты барыс 6. Құйыршық Ән орындау. «Балапан қаз», әнін орындаймыз. Бұл өлке біздің ауыл жайлаған жер-ай, Желіге асау құлын байлаған жер-ай. Көзіме от жалындай көрінеді-ай, Тебісіп құлын-тайдай ойнаған жер-ай. Ей, ахау, сарбаз, Ұшырдым ұясынан балапан қаз-ай. Бұл өлке біздің ауыл күзеген жер-ай, Қаракөз бойын сылап түзеген жер-ай. Көзіме от жалындай көрінеді-ай Қолаң шаш уәдесін үзбеген жер-ай. Ей, ахау, сарбаз, Ұшырдым ұясынан балапан қаз-ай. - Әннің мазмұнын әңгімелеп беріңіз? - Сөз мәтінінде немесе негізгі әуенінде кездесетін қиын жерлерге мән беріңіз? Дастархан Әнін жазған: К.Дүйсекеев Өлеңін жазған: А.Нысаналин Ей, халайық,халайық, Бар өнерге салайық. АС ұсынып, бас тартқан, Жайылып тұр, дастархан Қайырмасы: Дастархан-ау, дастархан, Берекелі дастархан, Мерекелі дастархан, Ей-ей-ей! Жақсы келсе-құт болар, Жаман келсе-жұт болар, Жолаушымыз біз деген, Асыл мұрат іздеген Қайырмасы: Айналайын ағайын, Үміт отын жағайын. Уайым-қайғы жоқ болсын, Қуанышың көп болсын! Қорытынды Анимациялық музыка дегеніміз не? Алғашқы қазақ мультфильміне музыка жазған композиторды ата? Домбыра қазақ мультфильмдерінде қандай мағнада қолданылады? «Алдар көсе мен шайтандар» мультфильмінде дәстүрлі күйшінің қай күйі орындалған? Үйге тапсырма: «Балапан қаз» әнін әуенімен жаттап келу. Кері байланыс Егер менің сұрақтарымның барлығына да жауап бере алмаған болсаң, сабақты түсінбегенсің. Бейнероликті бастан аяқ қайтадан қарап шығуыңа тура келеді..
|
Дескриптор Оқушылар үш тілде әндете сәлемдеседі.
Дескриптор Үй тапсырмасын сұрақтар жаңбыры әдісі арқылы сұрақтарға жылдам жауап береді.
Дескриптор Оқушылар Кинолар мен әндердідұрыс тауып сәйкестендіреді.
Дескриптор Әнді үйрену кезінде мұғалім шығарманы таза интонациямен орындалуына, ырғағына, динамикалық белгілеріне назар аударады.
Дескриптор Оқушылар берілген тапсырманы орындады.
Дескриптор Оқушылар Венн диаграмма арқылы жұмыс жасайды. Композиторлар туралы толық ақпарат алады.
Дескриптор Ойлан тап әдісі арқылы мультфильмдерді табады.
Дескриптор «Балапан қаз» әнін мұғалім көмегімен әндетеді.
Дескриптор Оқушылар Қорытынды сұрақтарға жауап береді
Дескриптор Үйге тапсырмасын түртіп алу әдісі арқылы келесі сабаққа дайындалып келеді.
|
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды
«Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
«Жұлдыз-ша» әдісімен бағалау
шапалақ әдісі арқылы бағалау
«Бағдар-шам» әдісімен бағалау
«Жұлдыз-ша» әдісімен бағалау
шапалақ әдісі арқылы бағалау
«Жұлдыз-ша» әдісімен бағалау
шапалақ әдісі арқылы бағалау
|
Музыкға оқулығы
Нота хрестоматия
Фоно хрестоматия
Интернет ресурстары
Кітапханадан қосымша кітаптар мен ақпаратттар
Оқулық
Смайлик
Музыка оқулығы
Нота хрестоматия
Интернет ресурстары
Композитор өмірі мен шығарма-шылығы және фото суреттері
Рефлексия тақтайшасы |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып Кино және музыка ҚМЖ
6 сынып Кино және музыка ҚМЖ
|
Бөлімі: |
Мектеп: |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кино және музыка. Қазақ мультфилімдерінің музыкасы. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; 6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықта. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдаған музыкалық шығарманы талдау; Көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінің көркемдеуші құралдарын салыстыру: «Балапан қаз» халық әнін үйренеміз. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
|
Балалар, келіңдер шаттық шеңберіне тұрып, келген қонақтарымызбен үш тілде амандасып алайық. Қайырлы таң, ұстазым! Қайырлы таң, достарым Шеңберге тұрайық Жылулық сыйлайық! Доброе утро, учитель! Доброе утро, друзья! Посмотрите друг на друга Пожелайте добра! Good morning, good morning, (гуд мониң, гуд мониң) Good morning to you (гуд мониң ту ю) Good morning, good morning (гуд мониң, гуд мониң) We are glad to see you! (уй а глэд ту си ю!) Педагог балалармен амандасады: Good morning, children! Топқа бөлу: Оқушылар суреттеріне қарап бөлінеді. 1-топ: Бейнелеу өнері 2-топ: Театр, 3-топ: Музыка, 4-топ: Кино.
Үй тапсырмасын «Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы сұрайды. -Киномотографтың пайда болуы жайында не білеміз? -Дыбыссыз кино туралы не білеміз? -Киномузыка терминдерін ата және түсініктеме бер. -Кино өмірінің Қазақстандық туындылары мен осы өнердің жарқын өкілдері жайында айт. Кинолар мен әндерді сәйкестендір Туған ел Қыз Жібек Шегенің термесі Менің атым - Қожа Көзімнің қарасы Тақиялы періште Балапан қаз Жаужүрек мың бала Мама Көшпенділер Ән орындау: «Туған ел» Әнін жазған: Нұрғиса Төлендиев Өлеңін Жазған: Т.Молдағалиев Туған жердің бөбегіміз Туған жердің өлеңіміз Өмірге еркелеп көңілді өлкеде Қараймыз келер күнге туған ел Қайырмасы Қайда жүрсем сені аңсай берем Жолымыз тұр әні нұр қиямен Өзіңді жырлаймыз туған ел Біз бақыттың тілегіміз Біз уақыттың жүрегіміз Гүлдей боп жайнаймыз Бұлбұл боп сайраймыз Өлкенің бұлағындай ойнаймыз Қайырмасы Қайда жүрсем сені аңсай берем Жолымыз тұр әні нұр қиямен Өзіңді жырлаймыз туған ел Біз отанның ұланымыз Біз отанның қыранымыз Өмірге еркелеп көңілді өлкеде Қараймыз келер күнге туған ел «Миға шабуыл» әдісі Музыкалық композиция тыңдаңыздар, бұл музыканы сендер бұрын қай жерде естідіңдер? Сыныптасыңмен бірге талдаңыз, сабақ тақырыбына өзіңіздің вариантыңызды айтыңыздар.Қазақ мултьфильмдерінің музыкасы. Мультфильмдерде орнатылатын музыканы анимациялық музыка деп атайды. Ол латынша anime ,яғни жан деген мағынаны білдіреді. Суретке жан бітіріп, әр түрлі кейіпкерлердің сөз көмегінсіз ақ мінездемесін музыкалық құралдармен жеткізу –анимациялық музыканың міндеті
2-тапсырма: Венн диаграмма
«Додекаэдр» әдісі
3-тапсырма: «Ойлан тап» әдісі (Суретке қарап қандай мультфильім екенін табыңдар)
1.Қарлығаштың құйрығы неге айыр? 2.Ақсақ құлан. 3. Алдар көсе 4.Ай мен тігінші 5.Қанатты барыс 6. Құйыршық Ән орындау. «Балапан қаз», әнін орындаймыз. Бұл өлке біздің ауыл жайлаған жер-ай, Желіге асау құлын байлаған жер-ай. Көзіме от жалындай көрінеді-ай, Тебісіп құлын-тайдай ойнаған жер-ай. Ей, ахау, сарбаз, Ұшырдым ұясынан балапан қаз-ай. Бұл өлке біздің ауыл күзеген жер-ай, Қаракөз бойын сылап түзеген жер-ай. Көзіме от жалындай көрінеді-ай Қолаң шаш уәдесін үзбеген жер-ай. Ей, ахау, сарбаз, Ұшырдым ұясынан балапан қаз-ай. - Әннің мазмұнын әңгімелеп беріңіз? - Сөз мәтінінде немесе негізгі әуенінде кездесетін қиын жерлерге мән беріңіз? Дастархан Әнін жазған: К.Дүйсекеев Өлеңін жазған: А.Нысаналин Ей, халайық,халайық, Бар өнерге салайық. АС ұсынып, бас тартқан, Жайылып тұр, дастархан Қайырмасы: Дастархан-ау, дастархан, Берекелі дастархан, Мерекелі дастархан, Ей-ей-ей! Жақсы келсе-құт болар, Жаман келсе-жұт болар, Жолаушымыз біз деген, Асыл мұрат іздеген Қайырмасы: Айналайын ағайын, Үміт отын жағайын. Уайым-қайғы жоқ болсын, Қуанышың көп болсын! Қорытынды Анимациялық музыка дегеніміз не? Алғашқы қазақ мультфильміне музыка жазған композиторды ата? Домбыра қазақ мультфильмдерінде қандай мағнада қолданылады? «Алдар көсе мен шайтандар» мультфильмінде дәстүрлі күйшінің қай күйі орындалған? Үйге тапсырма: «Балапан қаз» әнін әуенімен жаттап келу. Кері байланыс Егер менің сұрақтарымның барлығына да жауап бере алмаған болсаң, сабақты түсінбегенсің. Бейнероликті бастан аяқ қайтадан қарап шығуыңа тура келеді..
|
Дескриптор Оқушылар үш тілде әндете сәлемдеседі.
Дескриптор Үй тапсырмасын сұрақтар жаңбыры әдісі арқылы сұрақтарға жылдам жауап береді.
Дескриптор Оқушылар Кинолар мен әндердідұрыс тауып сәйкестендіреді.
Дескриптор Әнді үйрену кезінде мұғалім шығарманы таза интонациямен орындалуына, ырғағына, динамикалық белгілеріне назар аударады.
Дескриптор Оқушылар берілген тапсырманы орындады.
Дескриптор Оқушылар Венн диаграмма арқылы жұмыс жасайды. Композиторлар туралы толық ақпарат алады.
Дескриптор Ойлан тап әдісі арқылы мультфильмдерді табады.
Дескриптор «Балапан қаз» әнін мұғалім көмегімен әндетеді.
Дескриптор Оқушылар Қорытынды сұрақтарға жауап береді
Дескриптор Үйге тапсырмасын түртіп алу әдісі арқылы келесі сабаққа дайындалып келеді.
|
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды
«Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
«Жұлдыз-ша» әдісімен бағалау
шапалақ әдісі арқылы бағалау
«Бағдар-шам» әдісімен бағалау
«Жұлдыз-ша» әдісімен бағалау
шапалақ әдісі арқылы бағалау
«Жұлдыз-ша» әдісімен бағалау
шапалақ әдісі арқылы бағалау
|
Музыкға оқулығы
Нота хрестоматия
Фоно хрестоматия
Интернет ресурстары
Кітапханадан қосымша кітаптар мен ақпаратттар
Оқулық
Смайлик
Музыка оқулығы
Нота хрестоматия
Интернет ресурстары
Композитор өмірі мен шығарма-шылығы және фото суреттері
Рефлексия тақтайшасы |
|||
шағым қалдыра аласыз































