Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
6 сынып көркем еңбектен сабақ жоспарлары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
6 « » -сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қ.И.Сәтбаев атындағы орта мектеп-гимназиясы КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Зергерлік бұйым нобайын орындау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
|
|||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Кресбеков Жанибек Саутбекович |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Зергерлік бұйым нобайын орындау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.5.2-Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау 6.1.6.4-Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындай аладыОқушылардың басым бөлігі: Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолданып эксперимент жасай аладыОқушылардың кейбіреуі: оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||
|
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру кезеңі1мин3 минСабақтың басы3 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: -Оқушыларды орналастыру, амандасу. -Оқу құралдарын түгендеп, назарларын сабаққа аударту. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Үй жұмысын тексеру «Интервью» әдісі 1. Үй жұмысына қандай тапсырма берілді? -Қазақ зергерлік өнерінің қандай ерекшелігі бар ? -Зергерлер өнері туралы қандай жаңа ақпараттар айта аласыңдар? |
Салемдеседі. Назарларын сабаққа аударып оқу құралдарын түгендейді.Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: Ауызша бағалау: «Жарайсың», «Жақсы» , «Талпын» |
|
||
Сабақтың ортасы2мин7 мин15 ми10 мин |
Бейнематериал тамашалау. Зергер жұмысы туралы видео көрсету. Сұрақтарға жауап беру: · Зергер қалай жұмыс істейді? · Зергер үшін не маңызды? · Зергер бұйым жасау барысында неге назар аударады? · Қалай ойлайсыңдар, зергер болу үшін қандай болу керек? · Зергерлер идеяны қайдан алады? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады. Бұйымды жасаудың кезеңдерін талқылау. 1. Нобай құрастыру; 2. Материалдарды таңдау; 3. Бұйым жасау; 4. Бұйымды әсемдеу. Тапсырма №1 Ой қозғау сұрағы: Қандай ою-өрнек түрлерін білесіңдер? Композицияның қандай заңдылықтары бар? Зергерлер әшекей бұйым жасауда қандай заңдылықтарды ескерген? Зергерлік бұйым жасауда қандай металл түрлері қолданылады, неліктен? Қандай асыл тастарды пайдалануға болады және адам ағзасына қандай пайдасы бар? Сен өзің қандай қолайлы материалдарды қолданып зергерлік бұйым жасар едің? Тапсырма №2. Практикалық тапсырма. Оқушылар сұрақтарға жауап бергеннен кейін нобай орындауға кіріседі. Нобай альбомда орындалады. Қойылған сұрақтардың жауаптарын сараптап, оқушылар зергерлік бұйымдарға қолайлы материалдар таңдайды және бірнеше нобай үлгілерін жасайды. Нобай жасау барысында, таңдалған материалдарын ескеру қажет. Мысалы; фольга, сым түрлері, картон,түрлі түсті тастар, бисер, жіп түрлері т.б. Жұмыс барысында ұлттық нақыштар көрініс табуы қажет.Әр оқушы жасаған нобайларын іске асыру жоспарын құрастырады. Жасаған нобайлары мен жоспарын жұпта талқылайды. |
Видеороликті көреді. Алған әсерлерімен бөліседі.Бұйым жасаудың кезеңдерін талқылайдыНобай орындайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=GFLJcap3VKw |
||
Сабақтың соңы6 мин |
Қорытындылау. Бағалау. Жұмыстарды салыстыру. Өзара бағалау, өзін-өзі бағалау және - мұғалімнің бағалауы. Кері байланыс. «Үш минуттық пауза» · Мен өз ойымды ..... өзгерттім · Мен көптеген мәлімет білдім.... · Мені таңқалдырғаны.... · Мен сезіндім.... Үй тапсырмасы: нобайды аяқтау, |
Жұмыстарын салыстырып өзара бағалайды |
|
Стикерлер
|
6 « » -сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қ.И.Сәтбаев атындағы орта мектеп-гимназиясы КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақстан халықтарының зергерлік өнерімен танысу
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
|
|||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Кресбеков Жанибек Саутбекович |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан халықтарының зергерлік өнерімен танысу |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1-Әлемдік және қазақтың ұлттық мәдениетіндегі дизайн, қолөнер мен өнер туындыларының ерекшеліктерін түсіну мен білімін көрсету |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайні туралы түсініктеме береді. Қолөнер мен дизайннің ерекшеліктерін ажыратады.Әлем мәдениетінің өнері мен дизайні туралы нақты түсінік бере алады. |
|||||
|
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру кезеңі3 минСабақтың басы5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: - Сәлемдесу -Оқушыларды орналастыру. -Оқу құралдарын түгендеп, назарларын сабаққа аударту. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Қорапқа «ұста,зергер,шебер» туралы сөздер жазылған парақ қиындыларын саламын. Әр оқушы сол сөздерді алу арқылы өз тобын анықтайды және топтасады. Жаңа сабақ тақырыбын ашу үшін «миға шабуыл» ретінде зергерлік бұйымдар суреттерін көрсетемін. Оқушылар өздеріне таныс бұйымдардың атын атау барысында олардың жазылуына да тоқтайды. |
Салемдеседі. Назарларын сабаққа аударып оқу құралдарын түгендейді.Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: Ауызша бағалау: «Жарайсың», «Жақсы» , «Талпын» |
|
||
Сабақтың ортасы30 мин |
«4 сурет 1 сөз» әдісі арқылы жаңа сөздермен танысып, бүгінгі жаңа тақырыпты анықтайды . Жаңа сөздер: сақина, сырға, білезік, шолпы. Мына суретте нені көріп отырсыздар? Үйде әшекейді кім тағады?
Мұғалім оқушыларды сабақ тақырыбы, сабақ мақсатымен таныстырады Зергерлік бұйымдар туралы бейнебаян көрсетемін. «Интервью» әдісімен тақырыпқа байланысты оқушылар бір-бірінен сұрақ жауап алады Сергіту сәті «Жүзік кімде» ойыны арқылы оқушыларды сергітіп аламын. 1-тапсырма. «Ақпараттық ақаулық» әдісімен бір-біріне жалған ақпараттар беріп, ақаулықтарын табады ТЖ. 2-тапсырма: «Семантикалық карта» әдісі бойынша кестені толтырыңыз . Кестедегі сөздерді анықтамаларымен сәйкестендіріп қосыңыздар.. Мазмұны Сырға Білезік Жүзік Ертеден келе жатқ ан білекке тағатын сәндік бұйым. Құлаққа тағатын сәндік зергерлік бұйым. Қыздар мен әйелдердің саусағына тағылатын зергерлік бұйым. |
Видеороликті көреді. Алған әсерлерімен бөліседі.Сергіту сәтін орындайды.Жалған ақпараттарды тауып, дұрысына түзейді |
|
https://www.youtube.com/watch?v=GFLJcap3VKw |
||
Сабақтың соңы7 мин |
Қорытындылау. Бағалау. «Әдеби шеңбер» арқылы сабақты бекіту «Ауа райы» әдісі арқылы оқушылардан рефлексия алынады. Үй тапсырмасы: қосымша мәліметтер жинақтау |
Кері байланыс береді |
|
Стикерлер
|
6 « » -сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қ.И.Сәтбаев атындағы орта мектеп-гимназиясы КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Зергерлік бұйым нобайын орындау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
|
|||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Кресбеков Жанибек Саутбекович |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Зергерлік бұйым нобайын орындау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.5.2-Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау 6.1.6.4-Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындай аладыМатериалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолданып эксперимент жасай аладыОқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||
|
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру кезеңі2 минСабақтың басы3 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: -Оқушыларды орналастыру, амандасу. -Оқу құралдарын түгендеп, назарларын сабаққа аударту. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Үй жұмысын тексеру «Интервью» әдісі 1. Үй жұмысына қандай тапсырма берілді? -Қазақ зергерлік өнерінің қандай ерекшелігі бар ? -Зергерлер өнері туралы қандай жаңа ақпараттар айта аласыңдар? |
Салемдеседі. Назарларын сабаққа аударып оқу құралдарын түгендейді.Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: Ауызша бағалау: «Жарайсың», «Жақсы» , «Талпын» |
|
||
Сабақтың ортасы30 мин |
«Ой қозғау» сұрақтары Сұрақтарға жауап беру: · Зергер қалай жұмыс істейді? · Зергер үшін не маңызды? · Зергер бұйым жасау барысында неге назар аударады? · Қалай ойлайсыңдар, зергер болу үшін қандай болу керек? · Зергерлер идеяны қайдан алады? Оқу мақсаттары айтылып болған соң,міндетті түрде қауіпсіздік ережелері айтылады: · Құрал –жабдықтармен мұқият жұмыс жасау; · Сабақ барысында қолданатын заттарды бір-бірне лақтырмау; · Ережеге сай жұмыс жасау; 1-тапсырма Жеке жұмыс: Ары қарай шығармашылық жұмыс жасау үшін, оқушылар зергерлік бұйымдарды таңдап, нобай салады. Ол үшін төмендегі бағалау критерийлері беріледі. 1.Өз қиялынан бір бұйымның нобайын жасайды; 2.Нобайды салуда симметрия заңдылығын ұстанады; 3.Бұйым нобайы форматта дұрыс орналастырады;(А4 ) 4.Бұйымды жасауда қандай материалдар қолданатынын біледі, көрсетеді; 5.Қауіпсіздік ережесін ұстанады; |
Видеороликті көреді. Алған әсерлерімен бөліседі.Бұйым жасаудың кезеңдерін талқылайдыНобай орындайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=GFLJcap3VKw |
||
Сабақтың соңы10 мин |
Қорытындылау. Бағалау. Жұмыстарды салыстыру. Өзара бағалау, өзін-өзі бағалау және - мұғалімнің бағалауы. Кері байланыс. «Үш минуттық пауза» · Мен өз ойымды ..... өзгерттім · Мен көптеген мәлімет білдім.... · Мені таңқалдырғаны.... · Мен сезіндім.... Үй тапсырмасы: нобайды аяқтау, |
Жұмыстарын салыстырып өзара бағалайды |
|
Стикерлер
|
6 « » -сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қ.И.Сәтбаев атындағы орта мектеп-гимназиясы КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
|
|||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Кресбеков Жанибек Саутбекович |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау; 6.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 6.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Сәндік қолданбалы ісмерлік өнер бұйымдардың шығу тарихымен танысады.Бұйымды жасау үшін қандай материалдар мен құрал-жабдықтармен танысадыАжырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөліктерден тұратын бұйым жасайды |
|||||
|
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру кезеңі2 минСабақтың басы5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: -Оқушыларды орналастыру, амандасу. -Оқу құралдарын түгендеп, назарларын сабаққа аударту. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Менің көңіл күйім» тренинг Оқушыларға сақина,сырға,алқа,білезік суреттері бар карточкалар беріледі, балалар берілген сол зергерлік бұйымдар бойынша өздерінің көңіл күйлерін айтады. Мысалы: Менің көңіл күйім сақинадай жарқырап тұр. Менің көңіл күйім сырғадай сыңғырлап тұр. Менің көңіл күйім алқадай әдемі болып тұр. Менің көңіл күйім білезіктей белсеніп тұр Тақырып ашу. «Ой қозғау» әдісі. Қолдарыңдағы суреттерді көрдіңдер, ендеше біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? (Зергерлік бұйымдар) Жақсы олай болса бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру.» Топтарға бөлу. Карточка әдісі. Зергерлік бұйымның суреті салынған карточкалардың артында 1 және 2 нөмері болады, сол арқылы топқа бөліну І топ – Алқа тобы ІІ топ- Сақина тобы |
Салемдеседі. Назарларын сабаққа аударып оқу құралдарын түгендейді.Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: Ауызша бағалау: «Жарайсың», «Жақсы» , «Талпын» |
|
||
Сабақтың ортасы30 мин |
Біріктірілетін немесе қосылатын зергерлік бұйымдар туралы видео көрсету. «Шеринг» әдісі. Харизма бойынша (Н.Баринова) Берілген жаңа тақырыптың түсінгінің білу үшін балалар отырады , жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек. Зергерлік бұйымға қажетті әшекейлер дайындау және безендіру Сым,балға,қысқы Сарамандық жұмыс. Қажетті материалдар: 1. Әртүрлі қалдық сымдар, моншақтар,қысқаштар түрлері және т.б 2. Тазалау, кесу құралдары 1. Материалға бұйым бөлшектерінің суретін сызу. 2. Сызба бойынша кесу 3. Бұйымды тазалау, әрлеу жұмыстары 4. Бұйымды бояу |
Видеороликті көреді. Алған әсерлерімен бөліседі.Бұйым жасаудың кезеңдерін талқылайды және жасайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=GFLJcap3VKw |
||
Сабақтың соңы8 мин |
Қорытындылау. Бағалау. Жұмыстарды салыстыру. Өзара бағалау, өзін-өзі бағалау және - мұғалімнің бағалауы. Кері байланыс. «Үш минуттық пауза» · Мен өз ойымды ..... өзгерттім · Мен көптеген мәлімет білдім.... · Мені таңқалдырғаны.... · Мен сезіндім.... Үй тапсырмасы: нобайды аяқтау, |
Жұмыстарын салыстырып өзара бағалайды |
|
Стикерлер
|
6 « » -сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қ.И.Сәтбаев атындағы орта мектеп-гимназиясы КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
|
|||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Кресбеков Жанибек Саутбекович |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау; 6.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 6.2.6.1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Сәндік қолданбалы ісмерлік өнер бұйымдардың шығу тарихымен танысады.Бұйымды жасау үшін қандай материалдар мен құрал-жабдықтармен танысадыАжырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөліктерден тұратын бұйым жасайды |
|||||
|
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру кезеңі2 минСабақтың басы5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: -Оқушыларды орналастыру, амандасу. -Оқу құралдарын түгендеп, назарларын сабаққа аударту. Психологиялық ахуал қалыптастыру: |
Салемдеседі. Назарларын сабаққа аударып оқу құралдарын түгендейді. |
ҚБ: Ауызша бағалау: «Жарайсың», «Жақсы» , «Талпын» |
|
||
Сабақтың ортасы30 мин |
Талқылау үшін берілген сұрақтар: · Жұмыс орнын ұйымдастырудың шарттары. · Практикалық жұмыс барысында құрал-жабдықтар мен материалдар жұмыс орнында қалай орналасу қажет? · Көркем еңбек пәнінде оқушылардың еңбек формасы қандай болуы керек? · Қауіпсіздік техникасын сақтаудың шарттары қандай? · Қауіпсіздік техникасын не үшін сақтау қажет? Бұйымды аяқтаудың соңғы кезеңдері. · Не аяқталмай қалды? · Бұйымыңда нені түрлендірер едің? · Бұйымыңның қандай элементтерін көркемдеуге болады? Практикалық тапсырма. Бұйымдарды көркемдеп безендіру. Оқушылар жұпта, топта бұйымды безендірудің тәсілдері жөнінде ақылдаса алады. Дайын бұйымдарын таныстырудың әдістерін ойластыра алады. Безендірудің нұсқаларын қарастырып көріңіздер. Әшекейлерге арналған арнайы тіреуіш, қорапшалар және т.б. |
Видеороликті көреді. Алған әсерлерімен бөліседі.Бұйым жасаудың кезеңдерін талқылайды және жасайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=GFLJcap3VKw |
||
Сабақтың соңы8 мин |
Зергерлік бұйымдардың көрмесін ұйымдастыру. Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» Кері байланыс. Кішігірім эссе жазу |
Жұмыстарын салыстырып өзара бағалайды |
|
Стикерлер
|
6 « » -сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қ.И.Сәтбаев атындағы орта мектеп-гимназиясы КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары. (Өздігінен ізденіс зерттеулері)
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Кресбеков Жанибек Саутбекович |
|||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары. (Өздігінен ізденіс зерттеулері) |
|||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету; 6.1.6.1 конструкциялық, табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық пен механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау және сипаттау |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Табиғи материалдардың түрлерін ажыратады, қасиеттерін атайды. Дерек көздерді пайдаланып табиғи материалдардың физикалық, технологиялық, механикалық қасиеттерін сипаттайды, оны қолдану аясын атайды. |
|||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі2 минСабақтың басы5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: -Оқушыларды орналастыру, амандасу. -Оқу құралдарын түгендеп, назарларын сабаққа аударту. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрады. Бірінші шеңберде қимыл іс-әрекеттер арқылы белгілі бір затты бейнесін көрсетеді, ал екінші шеңберде бейнеленген заттың не екендігін табады. Үй тапсырмасын тексеру. - Сәндік бұйымдар туралы не білеміз? - Қандай бұйым жасадың? Жасалу жолын сипатта. «Бұл не?» Оқушы дорбада жасырылған әр затты көрмей ұстап сипаттайды. Басқа оқушылар табуы тиіс. Дорбада жапырақ, бүр, жаңғақ, тас, қауырсын, сабан, құм, жүн болады. - Бұл заттардың осы сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар? Оқушы жауаптары тыңдалып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Жетіңкіремей тұрған жауаптарға түрткі сұрақ қойып, тақырыпты ашуға толық сипаттама беруге ықпал тигізіледі. Сынып тақырыпты өздері ашқанына көз жеткізеді. |
Салемдеседі. Назарларын сабаққа аударып оқу құралдарын түгендейді. |
ҚБ: Ауызша бағалау: «Жарайсың», «Жақсы» , «Талпын» |
|
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы30 мин |
Жаңа тақырып кезеңі: 1 тапсырма: Осы заттарды топтап, кестені толтыр. «Тұжырымдамалық карта». Оқушылар заттардың атауларын картаға жазады.
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. -Олар не үшін керек? -Бір-бірінен айырмашылығы қандай? Оқушылардың ойларын тыңдау. 2 тапсырма. «Зертеушілер» ойыны
|
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=GFLJcap3VKw |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы8 мин |
Қорытынды. «Қарлы кесек» тәсілі. Оқушылар бірі біріне сабақ бойынша сұрақтар жазып лақтырады. Сәйкесінше жауап береді. Рефлексия . «Шахмат тақтасы» Шахмат тақтасынының бос тұрған ұяшықтарына жаңа сабақ туралы өз ойларын қағазға жазып іледі. Үйге тапсырма: «Табиғи материалдардың түрлері» туралы мәлімет қарастыру |
Жұмыстарын салыстырып өзара бағалайды |
|
Стикерлер
|