-
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану
Мектеп: Қаракемер мектеп-балабақшасы
Күні: 1.12.2022
Мұғалімнің аты-жөні: Жеңісова Ақбаян Ерболқызы
Сынып: 6
Қатысқандар саны: 6
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдана алады
Оқушылардың басым бөлігі: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолданып,есептер шығара алады
Кейбір оқушылар: Мәтінді есептерге өрнек құрады, рационал сандарға амалдар қолданады,есептер шығарады
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақ
тың басы
8 мин
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу, оқушыларды түгендеу, сабаққа назарларын аудару
ІІ. Топқа бөлу «Қаламсап» әдісі. Оқушылардың қаламсаптарын жинап, іріктеу арқылы екі топқа бөлінеді.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Менің жауабым» әдісі
Оқушылардың орындықтарының астында жасырылған қима қағаздардағы сұраққа әрбір оқушы жауап береді.
«Менің жауабым» әдісі
-
Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту ережесі
-
Екі теріс санды көбейту ережесі
-
Таңбалары әртүрлі сандарды қосу ережесі
-
Теріс сандарды қосу ережесі
-
Таңбалары әртүрлі сандарды бөлу ережесі
-
Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесі

Қима
қағаздарСабақ
тың ортасы
7 мин
10 мин
8 мин
5 мин
2 мин
«Эстафеталық жарыс» әдісі (топтық жұмыс)
Жұлдызшаның орнына тиісті әріпті қойыңдар.
1-топ 2-топ

«Ойлан, тап» әдісі (семантикалық карта) (жұптық жұмыс). Амалдарды орындап, дұрыс жауап тұрған торкөздегі әріптерді дұрыс орналастырғанда шығатын сөзді табады.
№
Тапсырма
А
А
Р
О
Ц
И
Н
Л
1
(-36+45):(-9)
(23-(-47))·0
-15+(-29)
-1,69:13
-4,2·(-2,5)
78+(-47)
(31-(-14))·1
13+(-37)
9
-9
-1
1
2
-3
4
-4
2
70
0
1
-2
60
-70
-1
-60
3
-54
-34
29
14
-44
-14
34
-29
4
-1,3
13
-13
130
0,13
-0,13
1,3
-130
5
-105
-1,05
105
10,5
1,05
-10,5
1050
-1050
6
-125
125
-31
-48
48
115
31
-115
7
45
0
1
-2
-45
17
-17
45
8
14
24
50
40
-50
-40
-14
-24
Сергіту сәті. « Менің сүйікті оқушым!»
Мұғалім сынып оқушыларын жеке-жеке шақырып, қорап ішіндегі айнадан өздерін көрсетеді. Оқушының өз-өзіне сенімділігін арттырады.
«Кім жылдам?» әдісі (жұптық жұмыс)
1-жұп
2-жұп
3-жұп
1) -2,75+(-0,25)=
2) -5*(-5):5
3) 18+(-10)=
4) -8*(-5)=
5) 100+(-100)=
6) -13*(-5)=
1) 0+(-999)=
2) -0,72*(-1)=
3) 0:100=
4) 0*(-10)=
5) -56 –(-35)=
6) -18+10=
1) -12:3=
2) -64: 8+34 =
3) -5*(-5):(-5)=
4) -10*10=
5) -25:(-5)=
6) -100+99=
(-36+45):(-9)=-1
(23-(-47))·0=0
-15+(-29)=-44
-1,69:1,3=-0.13
-4,2·(-2,5)=10.5
78+(-47)=31
(31-(-14))·1=45
13+(-37)=-24
Тест жұмысы (жеке жұмыс)
-
Қосуды орында:-11,6+(-4,3)
А/15,9 В/ -7,1 С/-15,9 Д/ 7,1
-
Азайтуды орында: -4,7-(-3,1)
А/ -1,6 В/ 7,8 С. 1,6 Д/ -7,8
-
Амалды орында: -5*0,3
А/ -1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/ 1,5
-
Амалды орында: -1,2/(-4)
А/ -3 В/ 0,3 С/ 3 Д/ -0,3
-
Теңдеуді шеш: -5/х=-10
А/ 2 В/ -2 С/ 0,5 Д/ -0,5
Дескриптор:
-
Таңбалар ережесін біледі;
-
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдана алады.
Дескриптор:
- Амалдарды орындайды;
- Мәнін табады;
- Мәніне сәйкес сөз құрайды.
А3 формат, семантикалық карта
Сабақтың соңы
5 мин
Сабақты қорытындылау.
Кері байланыс: «Рационал сандар» әдісі
Оқущылар бүгінгі сабақ бойынша меңгерген мәліметтерін, ұнаған әдістерді, әлі де меңгеруді қажет ететін есептерді, қиындық тудырған таңбалар ережесін кесте бағанына түсіреді.
Үйге тапсырма беру.
Теріс сандар (-)
Оң сандар (+)
+, - қима қағаздар, стикер
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6-сынып Математика
6-сынып Математика
-
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану
Мектеп: Қаракемер мектеп-балабақшасы
Күні: 1.12.2022
Мұғалімнің аты-жөні: Жеңісова Ақбаян Ерболқызы
Сынып: 6
Қатысқандар саны: 6
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдана алады
Оқушылардың басым бөлігі: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолданып,есептер шығара алады
Кейбір оқушылар: Мәтінді есептерге өрнек құрады, рационал сандарға амалдар қолданады,есептер шығарады
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақ
тың басы
8 мин
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу, оқушыларды түгендеу, сабаққа назарларын аудару
ІІ. Топқа бөлу «Қаламсап» әдісі. Оқушылардың қаламсаптарын жинап, іріктеу арқылы екі топқа бөлінеді.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Менің жауабым» әдісі
Оқушылардың орындықтарының астында жасырылған қима қағаздардағы сұраққа әрбір оқушы жауап береді.
«Менің жауабым» әдісі
-
Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту ережесі
-
Екі теріс санды көбейту ережесі
-
Таңбалары әртүрлі сандарды қосу ережесі
-
Теріс сандарды қосу ережесі
-
Таңбалары әртүрлі сандарды бөлу ережесі
-
Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесі

Қима
қағаздарСабақ
тың ортасы
7 мин
10 мин
8 мин
5 мин
2 мин
«Эстафеталық жарыс» әдісі (топтық жұмыс)
Жұлдызшаның орнына тиісті әріпті қойыңдар.
1-топ 2-топ

«Ойлан, тап» әдісі (семантикалық карта) (жұптық жұмыс). Амалдарды орындап, дұрыс жауап тұрған торкөздегі әріптерді дұрыс орналастырғанда шығатын сөзді табады.
№
Тапсырма
А
А
Р
О
Ц
И
Н
Л
1
(-36+45):(-9)
(23-(-47))·0
-15+(-29)
-1,69:13
-4,2·(-2,5)
78+(-47)
(31-(-14))·1
13+(-37)
9
-9
-1
1
2
-3
4
-4
2
70
0
1
-2
60
-70
-1
-60
3
-54
-34
29
14
-44
-14
34
-29
4
-1,3
13
-13
130
0,13
-0,13
1,3
-130
5
-105
-1,05
105
10,5
1,05
-10,5
1050
-1050
6
-125
125
-31
-48
48
115
31
-115
7
45
0
1
-2
-45
17
-17
45
8
14
24
50
40
-50
-40
-14
-24
Сергіту сәті. « Менің сүйікті оқушым!»
Мұғалім сынып оқушыларын жеке-жеке шақырып, қорап ішіндегі айнадан өздерін көрсетеді. Оқушының өз-өзіне сенімділігін арттырады.
«Кім жылдам?» әдісі (жұптық жұмыс)
1-жұп
2-жұп
3-жұп
1) -2,75+(-0,25)=
2) -5*(-5):5
3) 18+(-10)=
4) -8*(-5)=
5) 100+(-100)=
6) -13*(-5)=
1) 0+(-999)=
2) -0,72*(-1)=
3) 0:100=
4) 0*(-10)=
5) -56 –(-35)=
6) -18+10=
1) -12:3=
2) -64: 8+34 =
3) -5*(-5):(-5)=
4) -10*10=
5) -25:(-5)=
6) -100+99=
(-36+45):(-9)=-1
(23-(-47))·0=0
-15+(-29)=-44
-1,69:1,3=-0.13
-4,2·(-2,5)=10.5
78+(-47)=31
(31-(-14))·1=45
13+(-37)=-24
Тест жұмысы (жеке жұмыс)
-
Қосуды орында:-11,6+(-4,3)
А/15,9 В/ -7,1 С/-15,9 Д/ 7,1
-
Азайтуды орында: -4,7-(-3,1)
А/ -1,6 В/ 7,8 С. 1,6 Д/ -7,8
-
Амалды орында: -5*0,3
А/ -1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/ 1,5
-
Амалды орында: -1,2/(-4)
А/ -3 В/ 0,3 С/ 3 Д/ -0,3
-
Теңдеуді шеш: -5/х=-10
А/ 2 В/ -2 С/ 0,5 Д/ -0,5
Дескриптор:
-
Таңбалар ережесін біледі;
-
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдана алады.
Дескриптор:
- Амалдарды орындайды;
- Мәнін табады;
- Мәніне сәйкес сөз құрайды.
А3 формат, семантикалық карта
Сабақтың соңы
5 мин
Сабақты қорытындылау.
Кері байланыс: «Рационал сандар» әдісі
Оқущылар бүгінгі сабақ бойынша меңгерген мәліметтерін, ұнаған әдістерді, әлі де меңгеруді қажет ететін есептерді, қиындық тудырған таңбалар ережесін кесте бағанына түсіреді.
Үйге тапсырма беру.
Теріс сандар (-)
Оң сандар (+)
+, - қима қағаздар, стикер
-
шағым қалдыра аласыз













