Бекітемін:
|
Бөлім: |
Алгебралық өрнектер |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды көбейту |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Таңбалары бірдей рационал сандарды
көбейтуді
білу. -Рационал сандарды көбейту бойынша білімдері қалыптасып, білімін есептер шығаруда пайдалана білу, өз бетімен есептер шығара алу |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
1. с-ға қарама-қарсы санды жаз.
2. Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің
мағынасы болмайды? 3. 0.5x; -6р; 4с; -у алгебралық қосынды құрастырып жазыңдар 4x- 2у өрнектің мәнін табыңдар, мұндағы х=-5, у=3 Орнына сан қоюға болатын әріпті айнымалы деп атайды Сандар мен әріптерден және оларды байланыстыратын Алгебралык амалдардан (косу, азайту, көбейту, бөлу, дәрежеге шыгару) туратын өрнекті алгебралык өрнек деп атайды. Сандарды косуды және көбейтуді, бір саннан екінші санды азай-туды әркашан да орындаута болатынын, бірақ санды нөлге бөлуге болмайтынын білесіндер. Сондыктан, мысалы, 125: (8 : 4 - 2) өр-негінін мәні жок. Санды өрнектін манін табуга болмайты кезде санды өрнектін мағынасы болмайды деп айтады. Санды өрнектін мәнін табу мумкін болмаган жадайда санды өрнектін магынасы болмайды. Айнымалысы (айнымалылары) бар өрнектін бір айнымалысынын мәндерінде мағынасы болмаса, айнымалының ондай мәндері мумкін емес мәндер деп аталады. Мәні табылса, ондай мандерді айнымальнын мумкін болатын мәндері деп атайды. Айнымальнын (айнымалылардын) берілген мәндерінде айныма- лысы (айнымалылары) бар өрнектін мәні табылса, берілген мәндер айнымальнын мүмкін болатын мәндері деп аталады. Айнымальнын (айнымалылардын) берілген мәндерінде өрнектін магынасы болмаса, берілген мәндер айнымальның мумкін болмайтын мәндері деп аталады. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау № 701. Алгебралык өрнектін магнасы болатындай айнымалынын мәнін табындар: 1) (х + 8) • (х + 14) • (x - 11); 2) (х + 1) • (х + 2) : ( + 3); 3)(4-x):(5-7)• (8+x) 4) (81+7):(19+1): (47-1) №702. z айнымалысыный мәні мумкін болатындай теңсіздікті жазындар: 1) z= 0; 2) z = -15; 3) z = 4,8; 4) z= 263 №703. Екі теңсіздік бір мезетте тура болатындай айнымальнын Екі мәнін атандар: 1 у < 10 және у > 1: 3)y≤ 81 жәнe y2-13: 2) у ≤ 6 және у ≤ -3,7; 4) у ≤ 20 және у ≤ -2. |
Берілген тапсырмаларды орындайды Жаттыгулар
№704. Берілген өрнектін магынасы болатындай айнымалының мәнін табындар: 1) 47 : (x + y) - 128; 2) 17 : (x - 8) + 19 : (у + 16): 3) (39x+19):4-275•х:у 4)4:(39x+19)-(275+y)
№705. Мүмкін болатын мәндері: 1) 5 санынан; 2) -7,3 санынан; 3) -4,2; 0 сандарынан: 4) -3; сандарынан баска барлык рационал сандар болатын айнымалысы бар өрнекті жазындар. |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||||||||||
|
|
Тапсырма 1. х=4 болғанда берілген өрнектердің мәндерін табыңыз:
Тапсырма 2.
а) y-тің кез келген мәнінде мағынасы болатын өрнектерді таңдап жазыңыз.
Тапсырма 3.
с-ның мәндерін таңдаңыз. 1) с= 3; 2) с= 0, с=3; 3) с= 1;
4) с= 0, с= 1.
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі
Дескриптор: -Алгебралық өрнектің мағынасы болмайтын с-нің мәндерін табады. «Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі. Дескриптор: -Әрбір өрнекті сәйкестең діреді.
|
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып математика 23 сабақ Рационал сандарды көбейту
6 сынып математика 23 сабақ Рационал сандарды көбейту
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Алгебралық өрнектер |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды көбейту |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Таңбалары бірдей рационал сандарды
көбейтуді
білу. -Рационал сандарды көбейту бойынша білімдері қалыптасып, білімін есептер шығаруда пайдалана білу, өз бетімен есептер шығара алу |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
1. с-ға қарама-қарсы санды жаз.
2. Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің
мағынасы болмайды? 3. 0.5x; -6р; 4с; -у алгебралық қосынды құрастырып жазыңдар 4x- 2у өрнектің мәнін табыңдар, мұндағы х=-5, у=3 Орнына сан қоюға болатын әріпті айнымалы деп атайды Сандар мен әріптерден және оларды байланыстыратын Алгебралык амалдардан (косу, азайту, көбейту, бөлу, дәрежеге шыгару) туратын өрнекті алгебралык өрнек деп атайды. Сандарды косуды және көбейтуді, бір саннан екінші санды азай-туды әркашан да орындаута болатынын, бірақ санды нөлге бөлуге болмайтынын білесіндер. Сондыктан, мысалы, 125: (8 : 4 - 2) өр-негінін мәні жок. Санды өрнектін манін табуга болмайты кезде санды өрнектін мағынасы болмайды деп айтады. Санды өрнектін мәнін табу мумкін болмаган жадайда санды өрнектін магынасы болмайды. Айнымалысы (айнымалылары) бар өрнектін бір айнымалысынын мәндерінде мағынасы болмаса, айнымалының ондай мәндері мумкін емес мәндер деп аталады. Мәні табылса, ондай мандерді айнымальнын мумкін болатын мәндері деп атайды. Айнымальнын (айнымалылардын) берілген мәндерінде айныма- лысы (айнымалылары) бар өрнектін мәні табылса, берілген мәндер айнымальнын мүмкін болатын мәндері деп аталады. Айнымальнын (айнымалылардын) берілген мәндерінде өрнектін магынасы болмаса, берілген мәндер айнымальның мумкін болмайтын мәндері деп аталады. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау № 701. Алгебралык өрнектін магнасы болатындай айнымалынын мәнін табындар: 1) (х + 8) • (х + 14) • (x - 11); 2) (х + 1) • (х + 2) : ( + 3); 3)(4-x):(5-7)• (8+x) 4) (81+7):(19+1): (47-1) №702. z айнымалысыный мәні мумкін болатындай теңсіздікті жазындар: 1) z= 0; 2) z = -15; 3) z = 4,8; 4) z= 263 №703. Екі теңсіздік бір мезетте тура болатындай айнымальнын Екі мәнін атандар: 1 у < 10 және у > 1: 3)y≤ 81 жәнe y2-13: 2) у ≤ 6 және у ≤ -3,7; 4) у ≤ 20 және у ≤ -2. |
Берілген тапсырмаларды орындайды Жаттыгулар
№704. Берілген өрнектін магынасы болатындай айнымалының мәнін табындар: 1) 47 : (x + y) - 128; 2) 17 : (x - 8) + 19 : (у + 16): 3) (39x+19):4-275•х:у 4)4:(39x+19)-(275+y)
№705. Мүмкін болатын мәндері: 1) 5 санынан; 2) -7,3 санынан; 3) -4,2; 0 сандарынан: 4) -3; сандарынан баска барлык рационал сандар болатын айнымалысы бар өрнекті жазындар. |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||||||||||
|
|
Тапсырма 1. х=4 болғанда берілген өрнектердің мәндерін табыңыз:
Тапсырма 2.
а) y-тің кез келген мәнінде мағынасы болатын өрнектерді таңдап жазыңыз.
Тапсырма 3.
с-ның мәндерін таңдаңыз. 1) с= 3; 2) с= 0, с=3; 3) с= 1;
4) с= 0, с= 1.
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі
Дескриптор: -Алгебралық өрнектің мағынасы болмайтын с-нің мәндерін табады. «Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі. Дескриптор: -Әрбір өрнекті сәйкестең діреді.
|
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













