6 сынып математика 27 сабақ Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас

Тақырып бойынша 11 материал табылды

6 сынып математика 27 сабақ Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас

Материал туралы қысқаша түсінік
6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Алгебралық өрнектер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 6

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау;

Сабақтың мақсаты:

-ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмімен танысады;
- ұқсас қосылғыш ұғымын енгізеді;
- «ұқсас қосылғыштарды біріктіру» дегенді түсінеді;

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі

5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы


10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Өткен материалды қайталау. 1.     Рационал сандарға қандай амалдар қолданылады? 2.     Айнымалысы бар өрнектер дегеніміз? 3.     Айнымалының қабылдайтын мәндері дегеніміз? 4.     Алгебралық қосындыны санға көбейту үшін.......

5.     Жақшаларды ашу дегеніміз?

Жаңа сабақ.

Ұқсас қосылғыштарды біріктіру  үшін: 1)    Олардың коэффициенттерін қосу керек; 2)    Алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек.

1-мысал.   2,8х -7у+5,6+3у — 4х -2  өрнегіндегі ұқсас қосылғыштарды біріктіріп, өрнекті ықшамдайық.

2,8х -7у+5,6+3у — 4х -2=-1.2 x-4y +3.6

2-мысал.  Өрнекті ықшамдап, оның мәнін табайық.

 4mn -3.8mn+9.2mn      m=3;  n=-2

Шешуі:  4mn -3.8mn+9.2mn  = (4-3.8+9.2)mn= 9.4mn=9.4*3*(-2)= -56.4

Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Керемет!

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018

Сабақтың

ортасы


25минут

Бекіту тапсырмаларын орындау

740

-11(2х-3у)+12(3х+2у)

9(-8а+7b~-13(-3a+4b)

-0.7(-5x+4b)+12(0.2b-0.5x)

741 теңдіктің дұрыстығын тексер

Берілген тапсырмаларды орындайды

742

Өрнекті ықшамдағаннан кейін бүтін сан шығатынын тексеріңдер

+

Светофор адісімен бағалайды

Немесе фигуралар адісімен.

Жасыл-өте жаксы

Сары-жаксы

Кызыл-орташа

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018


Тест тапсырмалары.

1.Жақшаны ашып жазыңдар:  3 (а - 1,7)

А) 3а+5,1    С) 3в-1,7

В) 3а-1,7 Д) 3в+1,7 Е) 3а-5,1

2.Жақшаны ашып жазыңдар: а + (в - с)

 А) а+с+в    С) а-в+с

В) а-в-с Д) а+в-с Е) а+в+с


3.Жақшаны ашып жазыңдар: 5- (2а-3в+7с)

А) 5—2а+3в-7в С) 5+2а-3в-7в

В) 5+2а+3в-7в Д) 5-2а+3в+7в Е) 5+2а-3в+7в

4.Жақшаны ашып өрнекті ықшамдаңдар: 2(а-3)

А) 2а+6    С) 2а-6

В) 2а-6 Д) 6-2а Е) 6+2а

5. 2 (-4а) 3в өрнегін ықшамдайық

  А) 24в    С) -24а

В) -24ав Д) -24в Е) 24ав

«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі


Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер


2.“Математикалық эстафета” 1.Өрнектердің коэффициенттерін ата : -7ac;   -203bc;   -y;   10.3z;     5t

2. Теңдеуді шешіңдер: a) –x=-6       b) -2x=-3    c) -8x=2    d) -5x=10  e) –x=8

3.Өрнекті ықшамдаңдар: x+x;  a-a;  0-a;   x-0;   x+x+x;   b+0;   c*0;      x*0

4. Жақшаларды ашыңдар: a)-(a+b+c)   ; b) (x+y)-x;  c) (c+4.5)-(4.9+c) ;  

d) (a-b)+(-a+b)

Сәйкестеңдіру тапсырмасы. Жеке үлестірмелер түрінде ұсыну.

Тапсырма

жауаптар

дұрысы

1

2n

1 – 3

2

a – 2b

2 – 5

3

2x – 3y

3 – 1

4

14x

4 – 2

5

-7x + 13y

5 - 4


Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды

Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер

Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытындылау.

Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою;

ББҮ кестесін толтырту;

Үй тапсырмасын беру

ББҮ кестесін толтыру

Білемін

Не білгім келеді?

Үйрендім




Үйге тапсырма. Оқулықтан №

Анықтамаларды жаттау

Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану

ББҮ кестесі;

оқулық




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.12.2024
157
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі