Бекітемін:
|
Бөлім: |
Алгебралық өрнектер |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді білу Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрену |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Жаңа сабақ. Анықтама 1: Екі өрнектегі айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде сәйкес мәндері тең өрнектер теңбе – тең өрнектер деп аталады. Анықтама 2: Айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде тура болатын теңдікті теңбе – теңдік деп атайды. Өрнекті оған тең өрнекпен алмастыруды өрнекті теңбе – тең түрлендіру деп атайды. Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектердегі қосылғыштардың орындарын ауыстырып, топтап ықшамдауға болады. Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектердіге көбейткіштердің орындарын ауыстырып, топтап ықшамдауға болады. Мысалы, 7+(-9а+4b-с)=7+(-9а)+4b+(-с)=7-9а+4b-с. Қысқаша: 7+(-9а+4b-с)=7-9а+4b-с. Әріптермен жазсақ: а+(-b+с-d)=a—b+c—d
Егер жақшаалдында«-» таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың таңбалары қарама – қарсы таңбамен алмастырылады. Мысалы, 4,6-(2а-3b+7с)=4,6+(-2а)+3b+(-7с)=4,6-2а+3b-7с. Қысқаша: 4,6-(2а-3b+7с)= 4,6-2а+3b-7с. Әріптерменжазсақ: а-(b-с+d)=а-b+с—d. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін олардың коэффициенттерін қосып, алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек. Мысалы, 2,5х-3у+1,2z+7х-5z+1,8у=(2,5+7)х+(-3+1,8)у+(1,2-5)z |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау №756 Қандай қасиеттерге сүйеніп өрнекті тепе-тең деп айтуға болады? a+20 және 20+a bc+7.1 және 7.1+bc 19+(a+b) және (a+b)+19 9(c+d) және 9c+9d |
Берілген тапсырмаларды орындайды №757 15+2а-3 және 12+2а 4,7-а және а-4,7
|
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||
|
|
№758 Өрнекті тепе-тең түрлендір
0.36x -20
|
№759 6х -3.4a
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||
|
|
№762 Өрнектерді жақшасы болмайтын тепе-тең өрнектепен алмастыр
|
№763 Өрнектерді жақшасы болмайтын тепе-тең өрнектепен алмастырып, оны ықшамдаңдар 10-(x-20)+8x -(15+4y)+(2y-17) 9a-(21-8a)+18 -(6b-40)-(38+7b) |
Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды |
|
||||||||
|
|
Барлық оқушыларға өздерінің білімдерін тереңдетуге мүмкіндік беріледі. Тапсырма 1. 1. Қандай да бір теңбе-теңдік құрастырыңыз: 1) Бір айнымалысы бар; 2) Екі айнымалысы бар; 3) Үш айнымалысы бар. Құрастырылған теңбе-теңдікке сәйкес келетін тапсырма құрастырыңыз. Тапсырма 2. Тура теңдік болатындай етіп, жақшалар қойыңдар: |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып математика 29 сабақ Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
6 сынып математика 29 сабақ Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Алгебралық өрнектер |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді білу Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрену |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Жаңа сабақ. Анықтама 1: Екі өрнектегі айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде сәйкес мәндері тең өрнектер теңбе – тең өрнектер деп аталады. Анықтама 2: Айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде тура болатын теңдікті теңбе – теңдік деп атайды. Өрнекті оған тең өрнекпен алмастыруды өрнекті теңбе – тең түрлендіру деп атайды. Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектердегі қосылғыштардың орындарын ауыстырып, топтап ықшамдауға болады. Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектердіге көбейткіштердің орындарын ауыстырып, топтап ықшамдауға болады. Мысалы, 7+(-9а+4b-с)=7+(-9а)+4b+(-с)=7-9а+4b-с. Қысқаша: 7+(-9а+4b-с)=7-9а+4b-с. Әріптермен жазсақ: а+(-b+с-d)=a—b+c—d
Егер жақшаалдында«-» таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың таңбалары қарама – қарсы таңбамен алмастырылады. Мысалы, 4,6-(2а-3b+7с)=4,6+(-2а)+3b+(-7с)=4,6-2а+3b-7с. Қысқаша: 4,6-(2а-3b+7с)= 4,6-2а+3b-7с. Әріптерменжазсақ: а-(b-с+d)=а-b+с—d. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін олардың коэффициенттерін қосып, алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек. Мысалы, 2,5х-3у+1,2z+7х-5z+1,8у=(2,5+7)х+(-3+1,8)у+(1,2-5)z |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындау №756 Қандай қасиеттерге сүйеніп өрнекті тепе-тең деп айтуға болады? a+20 және 20+a bc+7.1 және 7.1+bc 19+(a+b) және (a+b)+19 9(c+d) және 9c+9d |
Берілген тапсырмаларды орындайды №757 15+2а-3 және 12+2а 4,7-а және а-4,7
|
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
||||||||
|
|
№758 Өрнекті тепе-тең түрлендір
0.36x -20
|
№759 6х -3.4a
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||
|
|
№762 Өрнектерді жақшасы болмайтын тепе-тең өрнектепен алмастыр
|
№763 Өрнектерді жақшасы болмайтын тепе-тең өрнектепен алмастырып, оны ықшамдаңдар 10-(x-20)+8x -(15+4y)+(2y-17) 9a-(21-8a)+18 -(6b-40)-(38+7b) |
Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды |
|
||||||||
|
|
Барлық оқушыларға өздерінің білімдерін тереңдетуге мүмкіндік беріледі. Тапсырма 1. 1. Қандай да бір теңбе-теңдік құрастырыңыз: 1) Бір айнымалысы бар; 2) Екі айнымалысы бар; 3) Үш айнымалысы бар. Құрастырылған теңбе-теңдікке сәйкес келетін тапсырма құрастырыңыз. Тапсырма 2. Тура теңдік болатындай етіп, жақшалар қойыңдар: |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; ББҮ кестесін толтырту; Үй тапсырмасын беру |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен 1-10 баллмен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||
шағым қалдыра аласыз



























